• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 10 Mar 2012 12:40 #7486

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Bardzo często pojawia się problem, czy robić samodzielnie w domowych warunkach rozsadę roślin ozdobnych lub warzyw. Niewątpliwie samodzielnie wykonana rozsada jest tańsza, niż kupowana w sklepach ogrodniczych. Bardzo często można też uzyskać w ten sposób ciekawe odmiany roślin, gdy zdobędzie się nasiona.

Rozsadę robi się również dlatego, aby uzyskać przyspieszony plon lub kwitnienie, gdyż jest wiele roślin ciepłolubnych, które wysiane wprost do gruntu nie zdążyłyby zakwitnąć lub owocować przed nadejściem wrześniowych przymrozków.

Do wysiewu nasion stosuje się mocno rozdrobnione podłoża, o najmniejszej frakcji i o jednolitej strukturze, bez włóknistych części lub zbryleń. Dobrze jest podłoże na bazie torfu rozluźnić piaskiem, perlitem lub drobnym żwirkiem.

Kolejny problem to nawożenie. Są rozmaite teorie dotyczące wzbogacania podłoża w tzw. nawozy startowe. Jedni stwierdzają, że takie nawozy ułatwiają rozwój sadzonek, inni, że utrudniają kiełkowanie i rozwój młodych roślin. Tę kwestię w praktyce rozwiązałam stosując 2 rodzaje podłoża, na dno pojemnika wsypuję 1/2 podłoża z nawozem, a kolejną część podłoża stanowi odkwaszony torf do wysiewu pomieszany z perlitem lub żwirkiem. Po wytworzeniu przez roślinę 2 liści właściwych nawożę siewki biohumusem.

Nasiona roślin można wysiewać rzutowo, wtedy wschody są nierównomierne, można też wyznaczyć w pojemniku rzędy i wysiewać w rzędach. Obie metody w efekcie dadzą podobny efekt - kiełkujące rośliny :)

Do wysiewu roślin można wykorzystywać najrozmaitsze pojemniki - doniczki, wielodoniczki, plastikowe pojemniki, plastikowe kubeczki, ucięte butelki. Ważną rzeczą jest, aby te pojemniki pełniące rolę doniczek nie miały karbowanych poprzecznie powierzchni, gdyż wówczas utrudnione jest wyjmowanie roślin bez uszkadzania korzeni.

Najlepsze warunki rozwoju będą miały rośliny na parapecie od strony południowej lub południowo-wschodniej. Jeśli mamy do dyspozycji parapet północny, rośli trzeba będzie doświetlać, gdyż będą mieć zbyt mało światła, wyrosną słabsze.

Tyle teorii :) W praktyce wsypuje się ziemię do doniczki, wysiewa nasiona, potem podlewa i nawozi, a roślina rośnie :)

Gdy na dworze zrobi się ciepło, rośliny przed wysadzeniem do gruntu należy hartować. Hartowanie roślin polega na wystawianiu roślin na dwór początkowo na godzinę, potem coraz dłużej, aby uniknąć stresu, który powstałby przy gwałtownej i radykalnej zmianie warunków ich bytowania.
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2018 01:01 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 11 Mar 2012 16:21 #8494

  • Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 213
W tym wątku chciałbym aby każdy z nas pochwalił się jak sieje...w co sieje....
Jakie mamy doświadczenia, i te złe i dobre.
Ja wysiewam już teraz nasiona warzyw kapustnych, pomidory, paprykę,sałatę do uprawy w szklarni

A więc do siania

Wybieramy pojemnik, ja lubię plastikowe paletki-kuwetki
Ziemia w nich nagrzewa się równo, są niskie i nie potrzeba zbyt wiele podłoża



Napełniamy przygotowanym wcześniej podłożem, ale nie do pełna
połowa wystarczy
Następnie lekko uciskamy ręką lub specjalną packą



Na to przesiewamy ziemię przez sitko, wystarczy cienka warstwa



Przygotowane kuwetki do siewu



Przesianą ziemię również dociskamy packą.
Wtedy nasiona wysiane na takiej powierzchni są równomiernie rozłożone i wszystkie mają równe szanse na wschody



Przystępujemy do siewu, tutaj akurat nasiona sałaty masłowej



Przykrywamy cienką warstwą perlitu, który znacząco poprawia właściwości gleby.
Utrzymuje stałą wilgotność, siewki nie gniją i są w znaczącym stopniu mniej narażone na zaatakowanie chorobami grzybowymi





Siewki nadające się już do przepikowania



I po rozpikowaniu...w głębi zdjęcia seler korzeniowy




Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Kocina, gorzata, LaViol, Terri, kurjan, Anika, Marysia80, kwiatywewłosach

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 16 Mar 2012 19:50 #12159

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Grzesiu...rozsadnik jak u profesjonalisty...chciała bym takiego ogrodnika mieć blisko siebie...

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 25 Mar 2012 20:25 #16053

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Grzesiu profesjonalista , aż miło patrzeć . Ja podejrzałam u kogoś miniszklarnie i zastosowałam u siebie i jestem zadowolona , chociaż następnym razem zastosuję 5 l pojemniki.
DSC04095.JPG

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 26 Mar 2012 20:32 #16509

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Help! Jak mam przepikować te maleństwa?
DSC00221.JPG


DSC00224.JPG


Są to selery i szałwia. Nie wiem czy muszę pikować pojedynczo czy mogę grupowo po kilka roślinek (zwłaszcza szałwia, bo selery podejrzewam, że muszę przynajmniej po dwa do doniczki. One są takie delikatne, że aż boję się, że je uszkodzę

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 27 Mar 2012 20:30 #16907

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Śmiało możesz pikować ...najlepiej było by do wielodoniczek bo te roślinki nie potrzebują dużych doniczek...

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 27 Mar 2012 21:51 #16948

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Selery przepikowałam po trzy w jednej doniczce. Wygląda to tak
DSC00260.JPG


jedna doniczka ma 7x7cm, nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam, czy nie maja za ciasno?
Szałwię planuję pikować po dwie sztuki, tyle że do pojemniczków po serkach Danio. Dobrze robię? Kurcze, to mój pierwszy raz z produkcją rozsad :oops:

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 02 Lut 2013 18:05 #118362

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Styczeń

Wiele kwiatów, które w naszych ogrodach traktowane są jako jednoroczne, pochodzi z miejsc o cieplejszym klimacie. Ich nasiona kiełkują wyłącznie w wysokiej temperaturze. Wysiewając je w ogrodzie, nie mielibyśmy szansy, aby doczekać ich kwitnienia. Podobnie jest z wieloma warzywami, których cykl wegetacyjny jest długi, a od momentu wykiełkowania potrzebują do wzrostu wysokiej temperatury.
Dlatego przygotowuje się wcześniej w ciepłym pomieszczeniu ich rozsadę.

Jeśli dysponujemy ciepłym i dobrze oświetlonym pomieszczeniem, zamiast kupować rozsadę kwiatów lub warzyw, warto przygotować ją we własnym zakresie.

Niektóre nasiona roślin należy wysiać już w styczniu.

W styczniu wysiewamy:

Rośliny ozdobne :
Heliotrop
Pelargonia bluszczolistna
Żeniszek
Pantofelnik
Petunia
Lobelia
Begonia stale kwitnąca
Niecierpek waleriana




Luty

W lutym wysiewamy na rozsady następujące rośliny:

Rośliny ozdobne :
Rącznik
Pelargonie
Proso
Rozplenica
Heliotropy
Kobea
Koleus
Wyżlin (lwia paszcza)
Celozja pierzasta i grzebieniasta
Petunia
Czubatka
Miechunka
surfinia
Szałwia błyszcząca Salvia splendens
Szałwia omączona “Victoria” Salvia farinacea
Szałwia powabna Salvia horminum(lub gdy nie mamy miejsca w maju do gruntu)
Werbena zwisająca Verbena hybrida
Żeniszek meksykański Ageratum houstonianum(od lutego do kwietnia )
Lobelia
Byliny wymagające stratyfikacji
Pierwiosnki
Tojady
Goryczki
Miłki

Warzywa i zioła :
Seler (koniec stycznia, początek lutego)
Papryka
Pomidory(można wysiewać już w tym czasie ,ale dla mniej doświadczonych ogrodników lepszy jest marzec )
Wczesna sałata
Szpinak
Cebula
Warzywa kapustne
Bazylia
Majeranek

Pod folią lub szkłem wysiewamy
marchew,
por
rzodkiew.
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2013 10:59 przez Hiacynta. Powód: uzupełnienie wpisu
Za tę wiadomość podziękował(a): anutka_k

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 02 Lut 2013 18:20 #118367

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Marzec
Rośliny ozdobne - wysiew na rozsadę :
aster
cynia
gazania
zatrwian wrębny
rącznik
aksamitki
tytoń
portulaka
goździk chiński
kocanki
wyżlin
wilec
diaskia
Przypołudnik stokrotkowaty
Nasturcje
Dalie
lewkonie

Rośliny ozdobne siane wprost do gruntu :
ostróżeczka ogrodowa
mak lekarski
groszek pachnący
smagliczka nadmorska
rezeda wonna
Nagietek lekarski
klarkia wytworna
Czarnuszka Damaceńska
Godecja wielkokwiatowa
Ślazówka
Powój trójbarwny
Dimofretka



Rośliny ozdobne siane do inspektu

Arktotis (niedźwiedzie ucho)
Chaber bławatek
Kapusta ozdobna
Kroplik figlarz
Kosmos (onętek)
Portulaka
Żeniszek
Szarłat zwisły
Aster Chiński
Szarłat wiechowaty
Wiekuistka

Warzywa

Brokuły
Jarmuż
Sałatę lubiąca chłód
Cykoria
Oberżyna
Tymianek na rozsadniku
Pietruszka
Bazylia
bób
roszponka
Karczoch

pomidory - w ciepłym pomieszczeniu na rozsadę


Kwiecień

Rośliny ozdobne
Maciejka
Maczek kalifornijski
Słonecznik zwyczajny
Suchlin (suchołuska)
Smagliczka nadmorska
Suchołuska jednoroczna
Fasola ozdobna
Kocanka
Mak polny
Nasturcje
Nagietki
Chabry
Klarkia
Kufea
Szarłaty
Ślazówki
Kocanki
Ułudki
Lepnica

Warzywa i zioła

groch
bób
botwina
cebula
pasternak
pietruszka korzeniowa
koper ogrodowy
pietruszkę naciowa
marchew
rzodkiew
rzodkiewka
szpinak
burak ćwikłowy (koniec kwietnia, początek maja)
skorzonera
sałata
dynia
ogórki
kolendra
kminek
majeranek
Ogórecznik
Cząber górski
Pasternak
Hyzop
Rzepa
Szałwia
Por
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2013 11:06 przez Hiacynta. Powód: uzupełnienie wpisu
Za tę wiadomość podziękował(a): anutka_k

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 02 Lut 2013 20:54 #118467

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Terminy siewów roślin jednorocznych i dwuletnich z dyskusją w dziale rośliny jednoroczne i dwuletnie

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 02 Lut 2013 23:03 #118590

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
W styczniu nie sieje się nasion na rozsadę warzyw.

Mogą to indywidualnie robić ludzie, którzy chcą poeksperymentować, pobawić się, ale nie radź tego komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z ogrodem, bo mu padną młode, niedoświetlone siewki na zimnych ciemnych parapetach.
Pomidory - marzec i koniec, nie wcześniej.
Nie mamy podgrzewanych tuneli.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, koza

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 03 Lut 2013 00:08 #118626

  • liliowiec01
  • liliowiec01's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 63
Brokuł niestety mam złe doświadczenia z wysiewem brokuła na wczesny zbiór , bardzo szybko wykwita.

Burak ćwikłowy proponuje dopiero początek maja, nasiona lubią ciepłą nagrzaną już ziemię, w zimnej ziemi wiele nasion butwieje.
Pozdrawiam :) lila

Zapraszam :) Działka-hobby, relaks hm...i co jeszcze
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2013 00:08 przez liliowiec01.

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 05 Lut 2013 20:36 #119788

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Siberko masz rację ,że laikom o tej porze nie uda się zabawa z wysiewem rozsady brakło dokładnego opisu :oops: :oops: .Wpisałem,bo wiem ,że mój wujek o tej porze wysiewa ,ale to do tuneli ogrzewanych .
Z góry przepraszam za niektóre błędy i :club2: :club2: :club2: i dziekuję za pomoc

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 15 Lut 2013 12:49 #123935

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Romciu ,a więc tak
wilec najlepiej wysiewać od końca kwietnia do połowy maja wprost do gruntu i dodać mu trochę lepszej ziemi.
Można też wysiewać w marcu w domu ,żeby szybciej zakwitł ,ale u mnie się to nie sprawdziło .Mimo stania na jasnym parapecie taki mizerne były

Rutewka orlikolista miesięczna stratyfikacja w lodówce ,a po majowych przymrozkach na rozsadnik lub do gruntu wysiewamy.
Można też zamiast stratyfikacji wysiać teraz do skrzynki i wystawić na dwór do stratyfikacji ,a potem przynieśc do ciepłego pomieszczenia .Choć tym pierwszym sposobem lepiej wyszło przynajmniej u mnie ,bo z drugiego wschody o połowe słabsze .


Mak czerwony chodzi ci o maki ozdobne czy mak lekarski ?

Kosmos Siejemy pod koniec kwietnia lub w maju wprost do gruntu lub w marcu kwietniu pod osłonami(wysadzamy go w maju).

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 21 Lut 2013 18:47 #127466

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Witam :) potrzebuje pomocy i takiego łatwego wytłumaczenia co to jest stratyfikacja ciepło chłodna? i jak ja przeprowadzić w warunkach domowych? kupiłam nasiona klonów: kosmatego, wytwornego i drobnokwiatowego. ale nie wiem jak się do nich zabrać :blink: może ktoś mi pomóc? :thanks:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 21 Lut 2013 19:01 #127476

  • Poll
  • Poll's Avatar
Tez kupiłam takie nasiona i wyczytałam,że polega ona na tym, ze pojemniki z wysianymi nasionami trzyma sie na zmianę w cieple (temp. ok.20°C,to taka, jaką masz w domu)i w chłodzie ok. 5C. Na stronie Lasy polskie , opisano dokładniej ta metodę, znalazłam tam tez taki przykład, cyt.z art."Stratyfikacja nasion":

"Przykładem stratyfikacji ciepło-chłodnej może być sposób przyspieszonej stratyfikacji nasion cisa:

przez pierwsze 6 miesięcy w temperaturze zmiennej (jeden dzień w temperaturze 15-20 st.C, a jeden w temperaturze 3°C),

przez następne 3 miesiące w temperaturze stałej 3°C."

Tak tez postapię za swoimi klonami.

:)
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2013 19:02 przez Poll.

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 21 Lut 2013 19:01 #127477

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Siberia wrote:
W styczniu nie sieje się nasion na rozsadę warzyw.

Mogą to indywidualnie robić ludzie, którzy chcą poeksperymentować, pobawić się, ale nie radź tego komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z ogrodem, bo mu padną młode, niedoświetlone siewki na zimnych ciemnych parapetach.
Pomidory - marzec i koniec, nie wcześniej.
Nie mamy podgrzewanych tuneli.
masz rację Iwonko :kiss3:
ja, jako dopiero zaczynająca przygodę z warzywnictwem też tak myślę... :think: na zdrowy rozum... :)

Techniki siewu, terminy, przygotowanie rozsady 21 Lut 2013 19:15 #127487

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Poll wrote:
Tez kupiłam takie nasiona i wyczytałam,że polega ona na tym, ze pojemniki z wysianymi nasionami trzyma sie na zmianę w cieple (temp. ok.20°C,to taka, jaką masz w domu)i w chłodzie ok. 5C. Na stronie Lasy polskie , opisano dokładniej ta metodę, znalazłam tam tez taki przykład, cyt.z art."Stratyfikacja nasion":

"Przykładem stratyfikacji ciepło-chłodnej może być sposób przyspieszonej stratyfikacji nasion cisa:

przez pierwsze 6 miesięcy w temperaturze zmiennej (jeden dzień w temperaturze 15-20 st.C, a jeden w temperaturze 3°C),

przez następne 3 miesiące w temperaturze stałej 3°C."

Tak tez postapię za swoimi klonami.

:)
Dostałam razem z roślinami taką informację,że : mam nasiona moczyć przez 24h a nastepnei przez 60 dni poddawać je stratyfikacji ciepło chłodnej właśnie.
Czyli zamoczę nasiona, wsadzę do ziemi (tylko nie wiem jeszcze jaką mam kupić) i potrzymam w domu 30 dnia a potem na dworze 30 dni. Może tak być? :think:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.536 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum