TEMAT: Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 13:14 #251757

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Iwonko.
Czy możesz wstawić fotkę trawnika z dalszej perspektywy i bliższego ujęcia miejsca gdzie trawa jest rzadsza?
Jaką techniką nawozisz trawę i jaki stosujesz nawóz?
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): majowa


Zielone okna z estimeble.pl

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 13:25 #251767

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Waldek, bardzo dziękuję za odzew. Trawnik był nawieziony po wertykulacji mechanicznej na początku kwietnia Substralem 100 dni urządzeniem do rozsypywania nawozu (taki wiatraczek). Tak samo nawozimy trawniki, które są u mnie od 10 lat - tu trawa jest piękna.
Wklejam zdjęcia od początku, a aktualne, te z gorszymi fragmentami wkleję jak tylko przestanie padać :happy:
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 13:29 #251771

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
01.08.2013



11.08


28.08


14.09


13.10


29.03.14


aktualne oczywiście wstawię

tu widać kawałki trawnika,kory jest ok. (poza tym, że przed koszeniem ;) )28.04.14
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2014 13:41 przez majowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 21:15 #252183

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
W Radomiu jeszcze pada? :think:

Iwonko.
Czy aktualnie trawnik też wygląda tak jak na fotce z 14 września?
Pisząc o mieszance traw firmy Barenbrug masz na myśli ,,Gazon Elite Barenbrug Exclusor".
Przepiękna, dobrze wyselekcjonowana trawa pozbawiona praktycznie nasion chwastów, ale zarazem jedna z najtrudniejszych w utrzymaniu. Jak się trochę z nią pobawisz to będziesz miała super zielony dywan.
Zanim Ci pomogę przeanalizować co może być powodem jaśniejszego wybarwienia trawy na murawie, to na początku radziłbym Ci zrezygnować z dalszego nawożenia trawnika ,,Substralem-100". Dla Exclusora to nie jest najlepszy wybór. Mieszanka ta lubi ciut mniej azotu, za to uwielbia magnez, potas i żelazo. Wszystko oczywiście w granicach dopuszczalnych norm. Jeżeli już używasz nawozów mineralnych to przejdź na ,,YaraMila complex". Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie potrzeb nawozowych dla trawnika na podstawie analizy gleby i dostosowanie składników pokarmowych do zaleceń Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): majowa

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 22:36 #252270

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Waldku, cały dzień padało :( a teraz co prawda nie pada, ale nie da rady zdjęć robić :happy:
Wygląd trawnika jest trochę inny niż na fotce z 14.09, jaśniejsze fragmenty są rzadsze, ale najlepiej pokażę to jutro na zdjęciach.
Z Barenburga trawa Green Universal.
Przed założeniem trawnika robiliśmy analizę gleby i została przygotowana wcześniej (wczesną wiosną)pod tym kątem - uzupełnialiśmy głównie azot, mniej potas i fosfor, reszta była w normie.
Dziękuję za odzew:)
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 04 Maj 2014 08:59 #252415

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Witam, tym razem słonecznie :)
Przesyłam aktualne zdjęcia. Widzę, po ostatnich deszczach trawnik ogólnie wygląda lepiej, miejsca gorsze się zagęściły i mam wrażenie, że są mniej żółte. Może o się wyrówna??

Z Barenburga trawa Green Universal.
Przed założeniem trawnika robiliśmy analizę gleby i została przygotowana wcześniej (wczesną wiosną)pod tym kątem - uzupełnialiśmy głównie azot, mniej potas i fosfor, reszta była w normie.
















Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2014 12:46 przez . Powód: połączono posty

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 04 Maj 2014 22:40 #253047

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Iwonko.
Ja bardziej byłem zaniepokojony przebarwieniami Twojego trawnika. Ty natomiast z większą troską patrzysz na jego gęstość w niektórych miejscach. Nie masz się czego obawiać. Trawę zawsze można dosiać, natomiast uzyskanie jednolitej soczystej zieleni jest nieco trudniejszym przedsięwzięciem, tym bardziej gdy jest nawożony nawozami mineralnymi. Cieszę się, że po deszczu masz już w naprawdę niezłej kondycji murawę. Na dosianie nie kupuj mieszanki traw do regeneracji trawnika. Zastosuj tę samą kompozycję którą już masz wysianą a jak chcesz to mogę Ci napisać jakie powinnaś zastosować trawy aby uzupełnić niedobory ,,Barenbruga".
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): majowa

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 04 Maj 2014 23:34 #253079

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Dobry wieczór :bye:
Waldku, zgadzam się, że gęstość to sprawa drugoplanowa, myślę, że sobie z tym poradzimy, zwłaszcza, że deklarujesz pomoc w sprawie doboru mieszanki, za co będę bardzo wdzięczna. :thanks: Poproszę... :)
W takim razie jak mogę poradzić sobie z przebarwieniami? Czy w tej sprawie też mogę liczyć na Twoją pomoc? Czy trawa jest w tych miejscach przekarmiona czy przeciwnie?
Pozdrowienia!
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 08 Maj 2014 12:54 #255264

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Iwonko.

Różne czynniki mogą wpływać na przebarwienia trawy. Najczęściej trawa ma różne odcienie zieleni gdy jest nierównomiernie nawieziona nawozami o dużej zawartości azotu. Nadmiar tego składnika w początkowej fazie doprowadzi trawę do soczystej zieleni, po czym cały trawnik zacznie żółknąć.
W tej chwili systematcznie wykonuj prace pielęgnacyjne i obserwuj czy zachodzą w nim jakieś zmiany. Polecam Ci zrobić przez jakiś czas dokumentację zdjęciową, w tym również ujęcia trawnika z jednego określonego stałego miejsca. Po następnym nawożeniu porównując fotki będzie można zobaczyć czy przebarwienia przemieszczają się czy zanikają.
Nie polecam nikomu dosiewać trawy mieszankami do regeneracji trawnika ponieważ każda z nich zawiera w swoim składzie zbyt dużo rajgrasu angielskiego. Efekt jest szybki, ale krótkotrwały.
Tak jak napisałem wcześniej, najlepiej robić dosiewki tą samą trawą którą się stosowało przy zakładaniu trawnika. W Twoim przypadku polecam Ci również dobrać w sklepie mieszankę traw która będzie oparta na kostrzewach.
-kostrzewa czerwona rozłogowa lub półrozłogowa.
-kostrzewa owcza.
-kostrzewa trzcinowa.
-dodatek wiechliny łąkowej.
-życica trwała <20%
-bez dodatku mietlicy rozłogowej.

Dalsze fotki trawnika mile widziane. :flower1:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): majowa

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 09 Maj 2014 12:31 #255734

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Waldku, serdecznie dziękuję za cenne uwagi i wskazówki. Będę obserwować i dokumentować. Za jakiś czas się odezwę z efektami.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Pielęgnacja trawnika 18 Maj 2014 12:03 #260903

  • vitoldo
  • vitoldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 6
Mam pytanie co może być przyczyną takiego a nie innego wyglądu trawnika.
Założony został w 2009 r. na złym podłożu, to fakt (piaszczysta gleba kat. IVb).
W tym roku na wiosnę (początek kwietnia) został wyczesany mechanicznie (aeracja). Po zimie nie było praktycznie żadnych istotnych ubytków. Tylko minimalne dosiewki musiałem zrobić.
Tak jak w ub. roku podsypałem trawnik mocznikiem (4,5 kg na ponad 200 m2) i b. ładnie ruszył. Trawa była intensywnie ciemnozielona, gęsto i rosła szybko (nawet zbyt szybko jak dla mnie). Trawnik koszony był co tydzień aż do początku maja kiedy zauważyłem ogólne blednięcie trawy i zwolnienie wzrostu. Podsypałem Florvitem dla trawnika z mchem i zaczęły się wiadome opady deszczu. Trawa zamiast się zazielenić i znowu rosnąć jak szalona wygląda tak jak wygląda. Zamieszczam zdjęcie pojedynczych kiełków trway. Widzę na nim, że obumarły najniższe listki, natomiat pozostała część kiełka jest zielona i rośnie.
Zbadałem dzisiaj pH i jest między 5 a 6.
Co może być przyczyną? Jak pozbyć się tych żółtych placów? Wertykulacja / aeracja ? Nawozu żadnego już nie dam przez co najmniej miesiąc. Skądinąd nie wiem, czy ta dawka Flowrvitu nie została po prostu wypłukana przez deszcz padający tydzień.









Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2014 12:11 przez vitoldo.

Pielęgnacja trawnika 18 Maj 2014 12:47 #260916

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Proszę dać nawozu jeśli nie był dawny wiosną , inną przyczyną moga być pędraki występujące w glebie . Na szkodniki glebowe w trwniku stosuję dursban .pozdrawiam
Po zabiegach mój wygląda tak
201404243804.jpg

Pielęgnacja trawnika 19 Maj 2014 09:40 #261450

  • vitoldo
  • vitoldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 6
Nawóz był dany, tak jak napisałem.
Też podejrzewam trochę, że to może pędraki. Ale Dursban dałem w kwieniu gdy było wilgotno i duże ocieplenie. Może za wcześnie dałem?

Pielęgnacja trawnika 15 Lip 2014 13:42 #283329

  • mks
  • mks's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Cześć, mam pytanie o sposób zwalczenia chwastu, który załączam na zdjęciach. Rozsiewa się po całym ogrodzie - w różnych miejscach. Jest łatwy do wyrwania, ale chciałbym móc zastopować jego rozrost, a nie stale biegać i wyrywać...

Dziękuję z góry za podpowiedzi,
Mks


WP_20140712_005.jpg


WP_20140712_002.jpg


WP_20140712_001.jpg

Pielęgnacja trawnika 15 Lip 2014 13:47 #283330

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Wgląda jak nawłoć, jeżeli rośnie w okolicy, to nie uchronisz się od siewek. Pozostaje wyrywanie ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Pielęgnacja trawnika 23 Sie 2014 11:22 #293651

  • Blanka28
  • Blanka28's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam

Mam następujący problem...

3miesiące temu zakładałam nowy trawnik, wszystko że tak powiem zgodnie ze sztuką..
Trawnik wzrósł przepiękny, gęsty i soczysty. Wymagał strzyżenia 2x w tygodniu, bardzo szybko rósł. Po 3-cim koszeniu zasiliłam go hydrocomplexem. Dalej wszystko było ok. Około miesiąc temu zaczęły się placki i atak chwastów. W pierwszej chwili pomyślałam, że został przyduszony resztkami z koszenia (kosiarka mimo kosza "wypluwała" trawiaste "błoto" - trawnik był bardzo soczysty - i mimo mojego zbierania resztek po każdym koszeniu, coś zostawało na podłożu)

Przesyłam foty z dziś (na jednej widoczna granica starego i nowego trawnika) + jedno słabej jakości sprzed kilku tygodni kiedy trawnik robił furorę..

Czy ktoś może mi pomóc?
Co tu się stało?

DSC_0398.JPG


DSC_0399.JPG


DSC_0400.JPG


DSC_0401.JPG


IMG_3745.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2014 11:25 przez Orszulkaa. Powód: powiększenie ikonki zdjęć

Pielęgnacja trawnika 23 Sie 2014 14:29 #293668

  • Kasia 1
  • Kasia 1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 11
Faktycznie nieciekawie to wygląda,u mnie tak się robi przy suszy ale potem odbija.
Serdecznie pozdrawiam.Kasia

Pielęgnacja trawnika 23 Sie 2014 21:30 #293733

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Tak młodej trawy nie wolno tak często kosić. Zielone, które widzimy jest znacznie większe niż to, co najważniejsze (korzenie). Pierwsze koszenie przy minimum 10 cm. skrócić delikatnie na ok. 7 cm. Kosiarka nie ścieła trawy, tylko ją powyrywała. W każdej ziemi jest masa nasion jednorocznych chwastów, a i trwałych nie brakuje. Za wczesne nawożenie! Jeżeli było sucho, sole z nawozu pochłonęły wilgoć nie dając roślinom.
W mieszankach trawnikowych jest sporo "chwastów", mam na myśli trawy rozłogowe, gdy wysieją się na ogród ( nie koszony trawnik, może być nieszczęście - wiem z autopsji ).
Jednoroczne chwasty po kilkunastu koszeniach same padną, koszeniu trawnika po dwóch, trzech miesiącach od siewu je usunie. Koszenie nie usuwa trwałych, takich jak mniszek (Taraxacum), czy koniczyny (Trifolium). Tu tylko chemia, choć w takiej suszy jak u mnie w tym roku, to koniczyna pięknie wygląda
Pozdrawiam
Andrzej


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.378 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum