TEMAT: Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 24 Maj 2014 23:03 #263721

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Oprysk można by zrobić Confidorem, a dodatkowo do ziemi w doniczce warto włożyć pałeczkę owadobójczą. Są one produkowane przez różne firmy, kupuję zazwyczaj to, co jest w sprzedaży, nie zwracam uwagi na nazwę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): lilith96


Zielone okna z estimeble.pl

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 25 Maj 2014 13:43 #263897

  • lilith96
  • lilith96's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dziękuję, zakupiłam właśnie na allegro Confidor, przemyłam w miarę możliwości kaktusy wodą z płynem do naczyń, zobaczymy jak będzie :)

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 14 Lip 2014 09:01 #282931

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Nie znalazłam takiego osobnika, ale liczę na pomoc z dopasowaniem "imienia"(obecnie nazywam go czuprynka). Dostałam od teściowej chudy badyl, nie znała nazwy, pierwszą czuprynkę załatwiła kotka, odrosła nowa. Pojawiła się też wypustka na badylu:

kak.jpg

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 14 Lip 2014 10:35 #282967

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Wiczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2014 10:37 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 14 Lip 2014 11:23 #282987

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Jest wątek EUPHORBIA z wilczomleczami, otwierałam go nawet, ale na pierwszym zdjęciu był inny i to mnie zmyliło. Bardzo dziękuję za pomoc i rozpoznanie.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 17 Lis 2014 16:31 #314087

  • akuku.wapno
  • akuku.wapno's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam, wyhodowałem z nasionka adenium (z 5 jedno przetrwało) i od dość długiego czasu nie widać żadnych postępów. Dziś przesadziłem je do innej ziemi i zauważyłem, że ma bardzo malutki jeden korzonek, dosłownie 2-3mm. Czy da się jakoś pomóc mojej roślince? Dodam, że wgl nie usycha, liście ma malutkie i cały czas są zielone.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 20 Lis 2014 22:04 #315050

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Przede wszystkim doniczka powinna być dużo mniejsza. Rozmiar jej powinien być niewiele większy od bryły korzeniowej.

U mnie adenium najlepiej rośnie w mieszance podłoża kokosowego z wermikulitem i żwirem gruboziarnistym. Roślina ta jest sukulentem, nie należy jej przelewać, ale zauwazyłam, że bardzo służy jej rosa na liściach, więc raz w tygodniu zamgławiam ją.

Nie jestem jednak pewna, czy przesadzanie nie uszkodzi tego małego korzonka. Najlepiej będzie, jeśli trochę ziemię wokół rośliny wzruszysz zapałką, żeby nie była zbita. Nie podlewaj zbyt mocno, ziemia powinna wyschnąć między kolejnymi podlewaniami. Ale aby listki nie wyschły nakryj od góry roślinę szklanką i raz dziennie wietrz ją :) Pogadać też nie zaszkodzi :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 06 Sty 2015 11:27 #326308

U mnie wygląda tak nasionko wyrosło i urosło na jakieś 3cm i wyrosły dwa listka po pewnym czasie listka zżółkły i opadły i tak sie dzieje za każdym razem urośnie opadnie. Roślinkę trzymam w domowej szklarni może to jest powodem? o podlewaniu moge powiedzieć że czekam aż ziemia zrobi się sucha i wtedy podlewam. Podłoże żwirek na dnie doniczki i ziemia do kaktusów. :(

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 06 Sty 2015 21:58 #326698

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Takie małe roślinki adenium są bardzo wrażliwe, łatwo łapią choroby grzybowe.
Gdy jest zbyt wilgotno i chłodno, gniją im korzenie, gdy jest zbyt sucho, wysychają :) Trzeba mieć dużo wyczucia :) Dla mnie sprawdzonym rozwiązaniem okazało się zamgławianie między kolejnymi podlewaniami, staram się też, aby adenium nie stało na zimnej części parapetu, pod podstawkę podkładam kawałek cieniutkiego styropanu, albo spienionej folii.
Część osłonek ma przyklejone na spodzie grube filcowe podkładki.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 17 Sty 2015 13:54 #329968

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Lepiej dla kota,żeby się wilczomleczami nie zabawiał :teach: Jest sporo roślin, które mogą zwierzakom w domu zaszkodzić.
a wilczomleczy jest tyyyyyle, że nie sposób wyliczyć, niektóre są jak okrągłe kaktusy bez większych kolców, niektóre to takie patykowate, popularna gwiazda betlejemska też wilczomlecz, o ogrodowych tylko wspomnę, a gdzie reszta... :coffe:
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2015 13:58 przez MagdaH.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 10:35 #341411

Witam wszystkich
Jestem nowy na forum. Dostałem ostatnio od znajomego Palmę madagaskarską. Roślina jest w opłakanym stanie. W dolnej części pienia jakby odchodził "naskórek", widać pień i jakby pojawił się grzyb. Pień jest jakby lekko wklęsły, zapadający się. Niedługo wyślę zdjęcia. Co można z tym zrobić.

Pozdrawiam

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 10:47 #341413

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Z opisu wynika, że roślina została zalana i zaczęły gnić korzenie, Najpierw należałoby sprawdzić, czy jakiś korzeń przetrwał w stanie nadającym się do regeneracji. Jeśli tak, należy wyciąć korzenie uszkodzone, miejsca cięcia zabezpieczyć sproszkowanym węglem aktywnym, posadzić do ziemi dla sukulentów. Następnie prysnąć uszkodzenia pnia preparatem grzybobojczym (fungicydem), z łagodniejszych preparatów może być sproszkowany cynamon ewentualnie siarczan miedzi lub węgiel aktywny.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 11:20 #341416

Z tego co przekazał mi kolega, to właśnie roślina stała na parapecie, przy gorącym grzejniku i długo nie była podlewana.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 11:25 #341418

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Wobec tego korzenie zostały zasuszone, efekt jest podobny, bo jakiekolwiek uszkodzenie korzeni powoduje brak transportu wody i minerałów, a w efekcie obumieranie rosliny.
Postępowanie identyczne :) przegląd stanu korzeni, usuwanie infekcji grzybowej.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 16:41 #341465

2015-02-1815.31.40.jpg


2015-02-1815.31.20.jpg

na zdjeciach widac wyrwe na dole pienia oraz wklesly pien
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2017 17:31 przez Michał.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 18 Lut 2015 17:05 #341469

pien jest rowniez miekki. Jak podlewac teraz.

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 19 Lut 2015 01:24 #341616

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kiepsko roślina wygląda, ale czasem się udaje :) Palma madagaskarska to sukulent. Podlewać należy dopiero, gdy ziemia przeschnie. Zwłaszcza zimą należy uważać, aby rośliny nie przelać. Nadmiar wody jest równie groźny, jak zasuszenie.

Latem, jak każda roślina, potrzebuje trochę więcej wody.

Zerknij na temat o tej roślinie:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-pachypodium-lamerei

Wątek identyfikacji i rozmaite pytania dotyczące kaktusów 25 Lut 2015 15:08 #343236

  • FuczaQ
  • FuczaQ's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Hej, mam do was pytanie. Wysiałem (dość dawno temu) do zwykłej ziemi uniwersalnej nasionka opuncji. Wykiełkowała z powodzeniem i tak sobie stała nieruszana na parapecie, rosła i ładnie wyglądała. Niestety musiała przeżyć małą przeprowadzkę i chyba się trochę zestresowała bo pogubiła wszystkie te drobne zielone pędy i od tamtej chwili nie urośnie nawet milimetr... Stan ten trwa już dość długo (pół roku? jakoś tak...) chciałem się więc poradzić co z nią jest nie tak i czy można ją jakoś "ożywić"?

SAM_0060.jpg


SAM_0061.jpg


SAM_0059.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2016 08:44 przez Forumowa Żabula.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.278 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum