TEMAT: Sansevieria

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 27 Gru 2019 02:17 #684962

  • sonaj
  • sonaj's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 46
Te "kropki" są następstwem mechanicznego uszkodzenia liści; nie szkodzą roślinie, jedynie obniżają jej walor dekoracyjny.


Zielone okna z estimeble.pl

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 27 Gru 2019 02:30 #684963

  • sonaj
  • sonaj's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 46
mataan wrote:
Nic na to nie poradzisz. Czasem tak jest, że kultywary wracają do formy wyjściowej. U sansewierii nie jest to jakieś rzadkie zjawisko, np. S. 'Golden Hahnii' też lubi wycinać takie numery.

To prawda, tak bywa, jednak w tym przypadku widać, że mamy do czynienia z ukorzenionymi liśćmi (najprawdopodobniej pochodzącymi od odmiany 'Laurentii'). Odrosty produkowane przez takie sadzonki zawsze będą miały wybarwienie właściwe dla gatunku, nie odmiany...
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 22 Lis 2020 15:53 #735376

  • Mejra
  • Mejra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 607
  • Otrzymane dziękuję: 6612
Dawno tu nikt nie był.. :)
Trochy odświeżymy..


16060565979611092784929.jpg
Pozdrawiam,Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Carmen, ewakatarzyna, Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 22 Lis 2020 15:55 #735377

  • Mejra
  • Mejra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 607
  • Otrzymane dziękuję: 6612
1606056904021625396335.jpg
Pozdrawiam,Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, ewakatarzyna, Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 22 Lis 2020 15:56 #735379

  • Mejra
  • Mejra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 607
  • Otrzymane dziękuję: 6612
1606056957200-386781574.jpg
Pozdrawiam,Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 19 Sty 2021 12:47 #743865

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Mejra, ta druga Sanseweria- mam taką samą, kupiłam ją jako odmianę 'Moonshine'. To właściwie jedyna "perełka" wśród moich Sansewerii, choć mam też zwykłą S. trifasciata, cylindryczną i Mix-coś jakby półcylindryczna.
IMG_20200621_085801.jpg


IMG_20200607_232121.jpg


IMG_20190610_212341.jpg


Z moich doświadczeń rośliny te lubią niewysokie doniczki i niezbyt obszerne- oczywiście bez przesady, ale naprawdę, posadzone zbyt luźno przestają rosnąć (może większość składników odżywczych idzie wtedy "w korzenie"?). Moje całe lato spędzają na balkonie lub w ogrodzie. Lubią słońce.
Pozdrawiam, Beata.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2021 12:52 przez Vesper.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, ewakatarzyna, Mejra

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 26 Sty 2021 16:16 #744898

  • Mejra
  • Mejra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 607
  • Otrzymane dziękuję: 6612
Vesper też bardzo ją lubię,chodziła i chodziła za mną i w końcu ją kupiłam...mam ją już w dwóch doniczkach...szybko przyrastają.. ;)
Pozdrawiam,Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 27 Sty 2021 19:56 #745190

  • Buszmen
  • Buszmen's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Buszuje
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 12
Słyszałem, że Sansevieria została przypisana do gatunku Dracena. Macie więcej informacji na ten temat?
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper, Mejra

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Sty 2021 02:54 #745856

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Chodziło Ci pewnie o to czy rodzaj Sanseveria nie został przypisany do rodziny
Szparagowatych (gatunek to najmniejsza jednostka taksonomiczna) :think: .Trochę się interesuję systematyką, podobno pomiędzy rodzajami sanseweria i dracena jest dużo podobieństw w budowie np. kwiatostanu i in., ale nie znalazłam nic nt tego, żeby jeden rodzaj "wciągnął" drugi (choć swojego czasu czytałam, że niektórzy naukowcy sansawerie zaliczają do rodziny Liliowatych, inni Szparagowatych, jeszcze inni Agawowatych... jakby ich pozycja wciąż jednak nie dawała spokoju...). Jak tylko coś pewnego się dowiem (warto szukać na zagranicznych stronach) dam Ci oczywiście znać, Buszmen.

P.S. Tutaj wkleję jeszcze link do Wikipedii, po przeczytaniu którego można coś źle zrozumieć.
pl.m.wikipedia.org/wiki/Sansewieria
Czy to właśnie to Ci, Buszmen, dało do myślenia? Z tego co ja rozumiem, te rośliny wywodzą się od jakichś wspólnych przodków, ale...
pl.m.wikipedia.org/wiki/Sansewieria
To co jest napisane pod tym linkiem to jakaś bzdura chyba, wtedy każda sanseweria miałaby nazwę łacińską Draceana :jeez: . Cóż, Wiki to takie miejsce, które tworzymy sami. Kiedyś- nie wiem na skutek czego- mogłam edytować wiele artykułów, być może tych, gdzie jeszcze nic nikt nie napisał? Nie wiem dokładnie jak to działa, ale w tę informację uwierzę, gdy zobaczę ją w miejscu, do którego tylko poważne osoby (botanicy) mają dostęp.
Pozdrawiam, Beata.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2021 03:11 przez Vesper.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, zielonajagoda, Mejra

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 03 Lut 2021 09:10 #746427

  • Buszmen
  • Buszmen's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Buszuje
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 12
Dzięki za szczegółową odpowiedź ;)

Widziałem właśnie te sam informacje na wiki. To mnie zaczęło zastanawiać.
Spotkałem się w sieci na razie z jedną sytuacją, gdzie pewna osoba robiąca wypad do sklepu ogrodniczego opowiadała o sansevieriach jako gatunku przypisanego do dracena. To, że nomenklatura zostaje często zmieniana to już przywykłem. Natomiast wciąganie całego gatunku z setkami odmian do gatunku, który na liczniku nawet nie ma setki to chyba coś nie tak. W domowych warunkach kwitła mi dracena i sansevieria. Dla mnie ich kwiatostany różnią się od siebie. Warunki upraw także są inne. Przede wszystkim jeżeli chodzi o nawadnianie, rozmanażanie. Do zmiany nazewnictwa przekonałyby mnie chyba tylko szczegółowe badania. Inaczej nie chce mi się wierzyć. W sumie ciekawe będzie jak sami producenci będą opisywać swoje rośliny. Bo nagle sanseviera będzie "pradawną" rośliną. Nie neguję podobieństw lub powiązań z dracena, ale żeby od razu wszystko wywracać do góry nogami, to na moje nie ma sensu :crazy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 04 Lut 2021 05:21 #746640

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Buszmen pamiętaj, że prawa rynku nie zawsze idą w parze z nauką ;) . Ale zgadzam się z tym, co piszesz.
Mnie dracena też kwitła, ale sanseweria nie, na żywo nie miałam okazji porównać kwiatostanów.
Powiem Ci, że teraz ja zastanawiam się nad tym, co napisałeś... W wolnej chwili poszperam tu i tam, jeśli znajdę coś co tłumaczy ten "fenomen" :think: dam znać.

P.S. Masz może zdjęcia swoich kwiatostanów?
Pozdrawiam, Beata.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 07 Lut 2021 11:57 #747093

  • Buszmen
  • Buszmen's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Buszuje
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 12
Niestety nie posiadam zdjęć, to było jeszcze za czasów mieszkania z rodzicami. Więc prehistoria :rotfl1:
Mieliśmy wtedy jeden pokój który nie był jeszcze do końca wykończony. Nie był ogrzewany, tam zawsze na okres świąt lądowała dracena i sansevierie. Było tam chłodniej i dobowa amplituda też swoje robiła. Dlatego rośliny wchodziły w okres "spoczynku". Często w połowie stycznia było już widać zalążki pędów kwiatostanowych. Zapach był bardzo słodki ale z czasem było go tyle, że dusił i trzeba było wietrzyć pokój. Właśnie z tego względu był zamykany, by zapach nie rozprzestrzeniał się po całym domu :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 24 Sie 2021 21:54 #774988

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Moja Sansevieria Silver Blue wypuszcza nowy listek, który zagłusza kępę główną. Czy oddzielić odrost od kępy głównej i umieścić w oddzielnej doniczce ?. Jak to zrobić? Proszę o poradę.
01.jpg


02.jpg


03.jpg


04.jpg

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 29 Lip 2022 09:04 #810278

  • 99
  • 99's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Minęło trochę czasu, więc nie wiem czy moja rada coś da. To jest Laurenti i jest zalana albo ma za ciasno. Obstawiam zalanie i gnijące korzenie, ktore miękną i powodują przewracanie się liści. Musisz wyjąć i sprawdzić. Jeżeli gnije, to wyciągnij te uszkodzone, wytnij gnijące kawałki i wyrzuć a z reszty liści zrób sadzonki. Jak chcesz, żeby odrosty zachowały żółte obwódki to wytnij jak pokazane na zdjęciu.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2022 09:07 przez 99.

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 30 Lip 2022 12:26 #810373

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
99 wrote:
Minęło trochę czasu, więc nie wiem czy moja rada coś da. To jest Laurenti i jest zalana albo ma za ciasno. Obstawiam zalanie i gnijące korzenie, ktore miękną i powodują przewracanie się liści. Musisz wyjąć i sprawdzić. Jeżeli gnije, to wyciągnij te uszkodzone, wytnij gnijące kawałki i wyrzuć a z reszty liści zrób sadzonki. Jak chcesz, żeby odrosty zachowały żółte obwódki to wytnij jak pokazane na zdjęciu.


Witam. Dziękuję za podjęcie tematu. Udało mi się ukorzenić ten odrost.

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 30 Lip 2022 14:00 #810391

  • 99
  • 99's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Łaciata wrote:
Mam takiego NN o ciemnozielonych liściach z jaśniejszym marmurkiem i wyraźnym żółtym brzegiem. Czy to może być laurentii? Niby kolor liści się zgadza, ale te na zdjęciach w internecie nie wyglądają jak fantazja pijanego malarza. :dry:

Żeby zrobić roślinie porządniejsze zdjęcie przeniosłam ją chwilowo na stół, bo się panoszy na wszystkie strony niczym jakis pająk i nie w sposób zmieścić na kadrze bez stania w oddali.





A tutaj na swoim zwykłym miejscu na parapecie:



Ten buras to typowa listopadowa pogoda... nie mogę się doczekać śniegu.

Coś mi nie wyszło z cytowaniem chyba klinąłem na odpowiedz. Patrz wyżej...

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Lip 2022 22:56 #810565

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Nie jestem znawcą, ale
jeżeli brzegi zdobi seledynowy kolor to jest to
Sansevieria Laurentii

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 19 Mar 2024 13:24 #853538

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2439
Moja cylindryczna po przesadzeniu postanowiła wydać 'normalne' potomstwo. Też ładne :)

1710851262980.jpg
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2024 13:30 przez Prządka. Powód: zdjęcie się nie dołączyło
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.277 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum