TEMAT: Sansevieria

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 29 Maj 2018 15:07 #609299

  • musssli
  • musssli's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 323
Dziękuję za wyjaśnienia :) Tą 'Jade' to założyłam że tam sie nazywa bo kupiłam ją bez nazwy :D Dziękuję że w końcu wiem jak się nazywa ten długas mój :)

Z Moonshine'a wychodzą mi dwa dzieciaki, ale strasznie dłuuuugo wychodzą i jeszcze wyjść nie mogą. Ale jeśli byłbyś zainteresowany poczekać to chętnie się wymienię :)

Czy Wasze odnóżki niekórych sansewierii też tak strasznie długo się grzebia? Zrobię fotkę później ale od 4 miesięcy urosły może o centymetr...

Dla porównania któraś z hahnii mi się rozmnożyła wręcz 3x w ciągu pół roku, jedna z tych zeylenica tak samo, wypuściła liścia miesiąc temu i już ma z 6cm...
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2018 15:08 przez musssli.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 29 Maj 2018 20:06 #609362

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
no niestety sansevierie już tak mają że długo sobie stoją ale i długo rosną, ja u siebie już ich trochę mam ale naprawdę nie mam żadnej recepty na to aby szybciej rosły

na pewno droga nie tedy aby dawać więcej wody, więcej słońca albo więcej odżywek tak naprawdę nic z tych rzeczy im nie służy

ewentualnie ma znaczenie samo zastosowane podłoże i tak czym jest bardziej śmieciowe (tzn. czym więcej żwirku, kawałków liści, jakieś mniejsze patyczki nawet kora z drzew tym one lepiej rosną, wiem bo robiłem eksperymenty i właśnie w takiej ziemi śmieciowej najlepiej i najszybciej się rozwijają, zresztą właśnie w ich naturalnym środowisku gdzie rosną taka struktura panuje z jednej strony bardzo sucho, dużo pyłu, piasku, żwiru a z drugiej strony rozkładające się rośliny które dają tą dawkę odżywki) w zeszłym roku z działki pozbierałem korę sosnową oczywiście z dodatkami które pospadały z drzew i iglaków wymieszałem z ziemią i paroma innymi dodatkami i w takiej ziemi posadziłem tylko parę roślin resztę normalnie i o dziwo wszystkie posadzone w tej śmieciowej najlepiej rosną najwięcej produkują młodych roślinek, itp.

druga rzecz to nie należy zbyt szybko odcinać młodej roślinki od matecznej ponieważ ona nie jest w dostatecznym stopniu rozwinięta (chodzi o system korzeniowy) ja obecnie już się nauczyłem i średnio czekam minimum pół roku i dopiero po tym czasie zabieram się za rozłączenie oczywiście można to zrobić na samym początku jak tylko młoda roślinka wyjdzie ze ściółki ale od razu pisze że taka roślinka będzie naprawdę bardzo długo rosnąc wiem bo tak dwa lata temu właśnie robiłem i do tej pory te rośliny praktycznie wcale nieurosły, a mam inne które odłączyłem po upływie około pół roku są posadzone w nowe doniczki i bardzo ładnie i szybko sobie rosną oczywiście szybko na możliwości sansewierii

mam też totalne rekordzistki, sansevieria hahnii 'Sunrise' mam ją od ponad 6 lat i zeszły rok był dla niej bardzo łaskawy bo przez cały rok wypuściła 19 nowych szczepek raz zrobiłem zdjęcia


FHD0122.jpg


FHD0124.jpg


FHD0125.jpg


no i jak widać na zdjęciach zbytnio duże niebyły jednak na raz wyprodukowała tylko 10 sztuk ale musiałem szybciej je wykorzenić bo tą dużą roślinę już mi wywalało na zewnątrz doniczki


i jeszcze jeden przykład ta sansewieria dokładnie te dwa liście po lewej stronie wyrosły w niecały miesiąc a ta po środku malutka baby rośnie już 4 miesiąc i jakoś się już tak nie śpieszy więc z ich wzrostem to jest naprawdę bardzo różnie


01.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2018 20:35 przez szczypek22.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, minohiki, Carmen

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 29 Maj 2018 20:23 #609375

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
a co do wymiany to poczekamy jak sobie podrosną i u Pani i u mnie, a jeszcze jeden przykład

w zeszłym roku zbyt szybko wyciągnąłem młodą roślinkę i po posadzeniu była taka


01-2.jpg



a dzisiaj po upływie 10 miesięcy wygląda tak, no szału nie ma, tylko się zmieniło jedno 3 miesiące temu straciłem cierpliwość i ją wyciągnąłem z doniczki i tylko jedno ją uratowało okazało się że w dużym stopniu się ukorzeniła ale to powinna już uczynić jak była z mateczną rośliną a tak to straciła te praktycznie 10 miesięcy na produkcję korzeni i dosłownie od 2 miesięcy na górze dopiero zaczęła rosnąc


02.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2018 20:59 przez szczypek22.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 29 Maj 2018 21:32 #609405

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
Fl00rek rozpoznałem twoje roślinki

pierwsze zdjęcie to sansevieria Francisii 'Spiky' - popularna, po dłuższym czasie wyrasta z tego naprawdę duża roślinka, rewelacyjnie wygląda posadzona w wysokiej o małej średnicy doniczce

drugie zdjęcie to sansevieria hahnii green i tutaj zaczynają się małe schody bo z jednej strony jest to praktycznie najbardziej popularna odmiana na świecie ale nazw ma parę 1. "Sunrise', 2. 'Sunshine', 3. 'Twisted Dwarf' albo poprostu hahnii green

trzecie zdjęcie to również jest sansevieria hahnii ale odmiana bird's nest crosby's marginated lub crosby's marginata

odmian hahnii tak naprawdę jest najwięcej ze wszystkich innych sansevierii i cały czas powstają nowe hybrydki

mam takie dwie z tym że moje rosną listki bardziej ku górze u Ciebie bardziej idą w poziom jak Ci wydadzą szczepkę to zapisuję się na wymianke

myślę że pomogłem
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2018 21:35 przez szczypek22.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Fl00rek

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 30 Maj 2018 09:03 #609496

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Dzięki @szczypek22 za identyfikację moich sans noname :)

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 30 Maj 2018 11:04 #609530

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
witam dzisiaj

mój najnowszy okaz


FHD0411.jpg




FHD0412.jpg



sansevieria futura 'Midnight Shine' jest bardzo podobna do oryginalnej wersji 'Midnight Shine' rożni się tym że ma bardzo wąskie żółte linie które występują i na obrzeżach liści a nawet po środku w jednym liściu, są bardziej pokręcone, zresztą jak dla mnie osobiście to czym więcej są listki zakręcone tym lepiej takie najbardziej lubię, są o wiele szersze od oryginalnej wersji, są bardziej twarde ale już nie są tak mięsiste


posadziłem w mieszance ziemi + dodatki a na górę jako ściółkę dostała drobny piasek jako podkład + czarną lawę wulkaniczną + jasno brązową pemzę
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Maj 2018 10:53 #609725

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Do kosza
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2018 12:00 przez Fl00rek.

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Maj 2018 10:54 #609726

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Dla @szczypek wspomniane sanse





wrzucam dodatkowo kilka innych egzemplarzy, sanse wybrałem jako dopełniacze pustej przestrzeni :)
wybór padł na ten rodzaj ponieważ w nocy także produkują tlen.
Posiadam także małą kolekcję innych sukulentów a zwłaszcza kaktusów :)








kilka bonusów :P



Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2018 11:12 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Aleksander, Carmen

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Maj 2018 11:53 #609736

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
interesują mnie wyłącznie sansevierie

twoja poniżej kolekcja bonusów naprawdę bardzo ładna, ja osobiście mam 7 kaktusów nawet jeden w tym roku zakwitł u Ciebie również rewelka

a co do sansevierii

z dwóch pierwszych zdjęć na 100 % druga roślinka jak będą młode to wymiana od razu się zapisuje

to jest odmiana hahnii solid gold na pewno ma bardzo delikatne listki, nie lubi słońca ale z drugiej strony na słoneczku ten żółty kolor będzie przechodził w złoty no coś za coś ale spokojnie ja swoich wogóle na słońce nie wystawiam a po jakimś czasie i tak swoje kolorki dostaną ale za to nie mam poparzeń na listkach od nadmiaru słońca

zdjęcie 5 i 6 taka sama sytuacja


i przedostatnie zdjęcie widzę młodziaki ci wypuszcza tą odmianą również jestem zainteresowany

więc mamy 3 odmiany - 3 i 2 roślinka wypuściła maluchy jak tylko coś się pokaże z pierwszej to daj znać

a ja zaraz posprawdzam i zrobię fotki co u mnie wychodzi
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2018 11:58 przez szczypek22.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Maj 2018 12:23 #609746

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
ok to na wymianę mogę zaproponować takie roślinki

1. cylindrica - dużo baby


01-3.jpg


02-2.jpg


03.jpg




2. diamond flame 'whitney - pierwsze na zdjęciach już mają około roku + w środku gazonu taka malutka wyszła około 3 tygodnie temu


04.jpg



05.jpg




3. futura superba listki do danej wysokości rosną

06.jpg




4. czarny smok - wyłażą 3 sztuki

07.jpg




5. golden futura twisted - jedna szczepka + młode z gasterii

08.jpg




6. gasteria ernesti-ruschii (ich mam sporo)


09.jpg


10.jpg


11.jpg





7. aubrytiana 'ayo' liście ostatecznie wyrastają do 75 cm wysokości - na zdjęciu młode

12.jpg



8. chyba że zainteresują same liście to też oczywiście możemy pokombinować mam ich 14 sztuk raczej mam je na produkcje nowych roślinek ale z jednego mogę odstąpić


13.jpg


14.jpg




9. boncel - 3 młode odrosty

15.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 31 Maj 2018 12:28 #609748

  • szczypek22
  • szczypek22's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 23
10. superba - dwa nowe odrosty


16.jpg




11. zoe hybryda z ad eby - mam 3 doniczki też troche nowych odrostów produkuje

17-2.jpg




12. na koniec 15 sztuk (liczac calosciowo ze wszystkich doniczek) w różnym okresie hahnii green twisted dwarf albo pod nazwą sunrise + dwie młode z futury superby (te z żółtymi paskami)


18.jpg


19.jpg




a tak ona wygląda jak urośnie


20.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Cze 2018 09:16 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 20 Lis 2018 13:52 #630516

  • Łaciata
  • Łaciata's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 58
Mam takiego NN o ciemnozielonych liściach z jaśniejszym marmurkiem i wyraźnym żółtym brzegiem. Czy to może być laurentii? Niby kolor liści się zgadza, ale te na zdjęciach w internecie nie wyglądają jak fantazja pijanego malarza. :dry:

Żeby zrobić roślinie porządniejsze zdjęcie przeniosłam ją chwilowo na stół, bo się panoszy na wszystkie strony niczym jakis pająk i nie w sposób zmieścić na kadrze bez stania w oddali.





A tutaj na swoim zwykłym miejscu na parapecie:



Ten buras to typowa listopadowa pogoda... nie mogę się doczekać śniegu.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Carmen

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 25 Mar 2019 18:56 #650053

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Dzisiaj taką ślicznotkę dostałam w prezencie .

Sansewieria Silver Blue


Beata
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2019 19:20 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, minohiki, Aleksander

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 19 Wrz 2019 15:22 #676148

Witam, ok. pół roku temu zakupiłem kilka roślin laurentii, ok 50-60 cm, bardzo mi zależało na złotym obrzeżu. Przesadziłem trzy do wspólnej doniczki:
IMG_20190919_145539.jpg

roślina bardzo ładnie się przyjęła, zaczęła się rozrastać, i tu mam kilka pytań z tym związanych:
Nowe liście są całe zielone :( bez obrzeżnego 'złota'- jak rozumiem na to nic nie poradzę? Czy dobrym pomysłem będzie przesadzenie nowych zielonych odrostów do oddzielnej donicy? Przełożyłem kilka do wody (testowa uprawa hydroponiczna) i .. trzymają się dobrze ale absolutnie przestały rosnąć :unsure:
Nowe liście zupełnie nie trzymają poziomu :P w ciągu kilku miesięcy znacznie przerosły 'stare' i nadal rosną- jak to wytłumaczyć? Stare nie rosną czy z nowymi jest 'coś nie tak'? Załączam kilka fotek

IMG_20190919_145614.jpg


IMG_20190919_145627.jpg


Pozdrawiam!
Bart
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 19 Wrz 2019 19:44 #676176

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Nic na to nie poradzisz. Czasem tak jest, że kultywary wracają do formy wyjściowej. U sansewierii nie jest to jakieś rzadkie zjawisko, np. S. 'Golden Hahnii' też lubi wycinać takie numery.

Możesz odsadzić zielone odrosty. Nie ma żadnych przeciwskazań. Ja bym tak zrobił, żeby nie 'psuły' ogólnego widoku.

Myśę, że wszystko z nimi w porządku - i jedne, i drugie rosną. Może masz S. 'laurentii compacta', dlatego liście są krótsze. S. trifasciata jako gatunek jest dość wysoka, więc zielone pędy przerosły pędy odmiany hodowlanej.
Mateusz
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Zupelniezielony

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 21 Wrz 2019 11:07 #676354

Dzięki za odpowiedź, a czy można taki liść wyhodowany w ziemi przenieść do wody? Widziałem w biedronce ostatnio sansawierie w szklanych słojach z wodą (lub bez).
Tu: kropkiikwiatki.pl/sansewieria-uprawa-pielegnacja/ jest ciekawy pomysł na sadzonki z brzegiem- komuś się może w ten sposób udało coś wyhodować? (cięcie na 'widełki')
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 21 Wrz 2019 15:49 #676380

  • mataan
  • mataan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 459
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Sansewierie to sukulenty, dlatego teoretycznie lepiej byłoby je uprawiać w jakimś przepuszczalnym substracie, jednak w sieci można trafić na zdjęcia roślin prowadzonych w hydro, więc jeśli chcesz, spróbuj. Mam tylko dwie rośliny z tego rodzaju (S. kirkii oraz S. kirkii var. pulchra) i uprawiam je tradycyjnie, więc nie wiem jak sansewierie reagują na inny rodzaj hodowli.
O metodzie, którą podlinkowałeś, słyszałem, ale nic mi nie wiadomo o jej rezultatach. Z mojego punktu widzenia szkoda zachodu, ponieważ ta roslina jest popularna i łatwo dostępna, ale możesz przecież poeksperymentować i sam się przekonać, co z tego wyniknie. Twoja wola. ;)
Mateusz
Ostatnio zmieniany: 21 Wrz 2019 17:52 przez mataan.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) 01 Paź 2019 14:17 #677204

  • maczek
  • maczek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam,
proszę o pomoc w diagnozie mojej sansewierii. Czym są spowodowane te kropki na liściach?
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.262 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum