TEMAT: Gymnocalycium

Gymnocalycium 26 Lip 2018 18:30 #619812

  • Medard
  • Medard's Avatar
Gymnocalycium to bardzo popularne kaktusy, pochodzące z Południowej Ameryki. Osiągają wielkości coś koło 13-15cm. Forma kulista. Nieskomplikowane w uprawie, łatwo kwitną nawet 2-3 letnie okazy. Ja przedstawiam jednego z nich, który od 1,5 miesiąca kwitnie nieprzerwanie i najlepsze, że wraz ze swoim rozrostem, tworzy kolejne pączki kwiatowe :). Fotkę wstawiałem także w dziale w Echinopsisami, ale, by nie robić bałaganu stworzyłem osobny temat.

Gymnocalycium baldianum

IMG_0006-3.jpg


Nie jest to błąd aparatu. Niektóre kwiaty są różowe, niektóre praktycznie czerwone. Wszystko zależy od stopnia bliskości płatków wobec siebie, tym samym te bardziej oddalone są różowe i analogicznie te bliżej czerwone :)
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2018 18:32 przez Medard.


Zielone okna z estimeble.pl

Gymnocalycium 26 Lip 2018 22:38 #619864

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
U mnie na topie co prawda nie tak kolorowo ale Gymnocalycium ragonesei produkuje specyficzne kwiaty









W najbliższym czasie prawdopodobnie rozkwitnie Notokaktus uebelmannianus oraz Echinocereus subinermis
jeśli oczywiście słoneczko będzie odpowiednio pieściło promykami ;)



Wcześniej w połowie czerwca kwitł Gymnocalycium riojense paucispinum








oraz Gymnocalycium stenopleurum którego nie udało mi się uchwycić w pełnym rozkwicie jak i wielu innych





oraz kilka fotek G.stenopleurum z archiwum poprzedniego sezonu









Gymnocalycium ssp









Wcześniejsze kwiaty G.ragoneseii z końca maja







Jeśli w najbliższym czasie jakieś Gymnocalycium zdołam jeszcze uchwycić w rozkwicie to postaram się wrzucić do tego wątku. ;)
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2018 10:47 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Łatka, Peteri, minohiki, Aleksander, Medard

Gymnocalycium 03 Sie 2018 16:09 #620791

  • Medard
  • Medard's Avatar
Uprawa robi ogromne wrażenie Fl00rek! Widzę zawodowca :). Ja raczej hobbistycznie pojedyncze gatunki :). Ostatnio moje Baldianum znowu mnie zdziwiło. Jakiś czas temu (około miesiąca) oderwałem malutki odrost z rośliny matecznej i od tamtego czasu ukorzeniam. Aktualnie roślina ma 3cm średnicy i będzie kwitnąć! No sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało, kiedy pojawi się kwiat, mający takie rozmiary, jak to maleństwo. :whistle:


IMG_0002-2.jpg

Gymnocalycium 15 Sie 2018 10:20 #622149

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Tym razem Gymnocalicium mihanovichii v friedrichii

















Kolejne rośliny które przy odrobinie szczęścia zaprezentuję w najbliższym czasie









Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2018 15:06 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, minohiki, Aleksander

Gymnocalycium 02 Paź 2018 22:22 #626584

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 426
Gymnocalycium mihanovichii


gymnocalyciummihanovichii.1.jpg



gymnocalyciummihanovichii.1.jpg


A tutaj jego drugie kwitnienie


gymnocalyciummihanovichii-page.jpg


Ma jeszcze następne trzy pączki, ale bardzo małe, i je zlikwiduje żeby nie obciążać kaktusa.
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Łatka, minohiki, Aleksander

Gymnocalycium 03 Paź 2018 08:36 #626608

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Jak dla mnie, to doprowadzenie kaktusa do kwitnienia to mistrzostwo świata!!! Ja tego nie umiem. Także, wielkie brawa!!! :bravo: :bravo:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25

Gymnocalycium 30 Paź 2018 23:15 #629008

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 426
Mój Gymnocalycium mihanovichii w tej chwili jeszcze zakwitł, ale już tylko jednym kwiatkirm.

Gymnocalycium 30 Kwi 2019 20:37 #655160

  • kaska545
  • kaska545's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Fl00rek - piękne masz te gymnocalycium. I jakie piękne kwiaty. Gdzie je trzymasz? Na paprapecie, w szklarence? Jakie mają podłoże i czy nawozisz?

____________________
Strona kolegi o gymnocalycium.

Gymnocalycium 01 Maj 2019 19:23 #655264

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Dysponuję jedynie parapetami okiennymi, latem w większości na zewnątrz, zimowanie na parapetach wewnętrznych przy prawie chłodnych kaloryferach.
Podłoże to substrat raczej mineralny tworzony doraźnie z własnych komponentów oparty na bazie kruszywa ceglanego, lawy, pumeksu, żwirku kwarcowego i ziemi próchniczej.
Czasami stosuję również nie brylący żwirek dla kotów,ten lekki piasek dla kotów powstał z palonego, granulowanego piasku wybrzeża duńskiego,
w skład którego wchodzą m.in. okrzemki, glinka i popiół wulkaniczny
Nazwy tych granulek to moler, absodan, diatomit, damolin, to tyle w kwestii podłoża.

Nawożenie raz w miesiącu, w okresie wiosennym z większą ilością azotu, w późniejszym okresie z przewagą fosforu i potasu,można używać również
rozcieńczony nawóz do pomidorów. Producenci nawozów płynnych z przeznaczeniem dla sukulentów na opakowaniu podają zawartość N+P+K.
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2019 23:06 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Lila25, Aleksander


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.256 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum