• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kopiowanie tekstów a prawo autorskie.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 07 Lis 2013 11:02 #202886

• Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Otrzymane dziękuję: 1313
Ponieważ często na forum znajduję teksty skopiowane z innych stron, a na poprzednim forum wielokrotnie przerabialiśmy ten problem to pomyślałam, że podzielę się swoją wiedzą w tej kwestii.

Nie wolno w całości kopiować tekstów znalezionych w internecie, czasopismach, czy książkach ponieważ każdy taki tekst chroni prawo autorskie.

Co więc wolno?
Wolno nam, o ile regulamin danego forum nie zabrania, wkleić link odsyłający do tekstu na stronie źródłowej.
Wolno nam zacytować niewielki wycinek tekstu celem zainteresowania czytelnika z odesłaniem poprzez link do całości tekstu na stronę źródłową, czy podanie tytułu czasopisma, książki, roku jej wydania, numeru jeśli to czasopismo i autora tekstu.
Wolno nam też zamieścić tekst w całości o ile wcześniej uzyskamy pisemną zgodę na przekopiowanie, wystarczy mejlowa, od właściciela tekstu. Wówczas pod skopiowanym tekstem należy zamieścić stosowną informację o uzyskaniu pozwolenia i od kogo takie pozwolenie otrzymaliśmy. Dla zabezpieczenia interesów forum warto taką zgodę przesłać administratorowi forum do jego archiwum bo wiadomo dziś na forum jesteśmy jutro nas nie ma. :wink4:

Niech nas nie zmyli to, że pod tekstem źródłowym nie znajdujemy zastrzeżenia iż ten tekst jest czyjąś własnością i ten ktoś nie wyraża zgody na jego kopiowanie. To, że takiego zastrzeżenia nie ma nie oznacza, że tekst wolno nam dowolnie przekopiowywać, taki tekst nadal chroni prawo autorskie. Tylko wyraźna informacja autora tekstu pod tekstem w której zaznacza, że jest autorem tekstu i wyraża zgodę na jego dowolne kopiowanie w całości pozwala nam zamieścić taki tekst na naszym forum czy w innym dowolnym miejscu.

Polacy mają silną potrzebę poszanowania swojej własności. Wymagając od innych szacunku dla naszej własności szanujmy też czyjąś własność, tym bardziej, że szczegółowo chroni ją prawo i obyśmy nie musieli się z tym boleśnie zderzyć na sali sądowej. :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, dodad, Orszulkaa, danutal

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 07 Lis 2013 11:20 #202891

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7084
Bardzo dziękuję za cenne uwagi dotyczące przestrzegania norm prawa autorskiego.

Jednocześnie miałabym ogromną prośbę do forumowiczów, aby nasze forum nie stało się tzw. farmą linków, tzn. aby posty nie składały się wyłącznie z linku do innego serwisu, gdyż jest to niekorzystne dla wizerunku forum :)
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 15:43 przez Hiacynta. Powód: literówki

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 03 Lut 2014 18:30 #221363

• Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1018
bardzo ważne zagadnienie!!

ale jak np. są tworzone bazy - azalii czy żurawek
to SKĄDŚ bierzemy/kopiujemy dane - osiągane rozmiary, opis kwiatów itp.
Ano głównie ze stron producentów/szkółek - i co wtedy, powinniśmy pod zamieszczonymi informacjami podać źródła? Czy po prostu aż tak rygorystycznie nie wnikamy? (bo różne źródła często podają nieco inaczej i siłą rzeczy robimy kompilację)

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 03 Lut 2014 18:41 #221366

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2403
Myślę, że spisanie wysokości, koloru kwiatów itd, to nie podlega prawom autorskim.
Bardziej rozchodzi się o dłuższe treści, kopiowane bez najmniejszej zmiany.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 01 Lut 2015 18:42 #336019

• peonia
  • peonia's Avatar
Gosia wrote:
Nie wolno w całości kopiować tekstów znalezionych w internecie, czasopismach, czy książkach ponieważ każdy taki tekst chroni prawo autorskie.

Co więc wolno?

Wolno nam zacytować niewielki wycinek tekstu celem zainteresowania czytelnika :

Proszę sprecyzować - ile zdań, wierszy?

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 01 Lut 2015 19:11 #336040

• Poll
  • Poll's Avatar
,Adrian wrote:
to SKĄDŚ bierzemy/kopiujemy dane - osiągane rozmiary, opis kwiatów itp.

Adrianie, pomiędzy "bierzemy" a "kopiujemy" jest wielka róznica. :) .... Pewne rzeczy sa jednak w roślinach niezmienne a my zawsze powtarzamy,że najbardziej cenimy własne obserwacje. Jeśli azalia ma białe kwiaty, to je ma, nie niebieskie, ani fioletowe. Tutaj chodzi o inną kwestię - informacje są ogólnodostępne, ale forma ich ujęcia , to inna bajka. :) Jeśli więc przeszperamy źródła i skompilujemy z nich własny, autorski opis - to jest godne pochwały. Jeśli zaś wejdziemy na jakąś stronę i na zasadzie "kopiuj- wklej" umieścimy , podpisując swoim nickiem, czy nazwiskiem, to już nieładnie. Nie podoba mi się również droga na skróty, czyli zamiast własnej pracy, zamieszczanie linków z innych for, czy stron.Forum jest od tego, aby wymieniać się poglądami , rozmawiać a nie zamykać swój pobyt na nim wklejeniem linku. Skreślenie kilku słów, to kwestia kilku minut.

Beatko, nie ma jakiś sztywnych norm regulujących długość cytatu (podkreślam cytatu!), ale zastąpienie własnej pracy nim w całości, czy nawet w połowie, to jednak za dużo? Ja staram stosować się do zasady,że wyciągam do cytatu to, co może być najciekawsze . Spójrz na opis Polypodium glycyrrhiza "Longicaudatum"

"Ta łatwo rozpoznawalna paproć o zimozielonych liściach , rozrasta się za pomocą pełzającego kłącza , tworząc dość luźne, lekko chaotyczne kępy . Dorasta do ok. 30cm , choć wiarygodne źródło, jakim jest RHS podaje, że może osiągnąć w dojrzałym wieku ( do 10 lat) nawet 0,5 m wysokości. O charakterystycznym dla tej właśnie odmiany wyglądzie, stanowią niepodzielone, wąskie i mocno wydłużone wierzchołki/końcówki frondów , które są trzykrotnie dłuższe, niż u gatunku . We wczesnych Brititsh Pteridoligal Bulletins , określana była nawet jako " form of glycyrrhiza found in British Columbia with "A tail as long as a wet week" ( forma Polypodium glycyrrhiza z ogonem długim, jak deszczowy tydzień")."
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2015 19:12 przez Poll. Powód: literówki

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 02 Lut 2015 14:21 #336261

• Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
Beatko ilekroć czytam Ciebie zawsze na myśl przychodzą mi słowa Jana Zamoyskiego, które bardzo często przytaczała moja polonistka "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." Przepraszam za tą osobistą myśl, ale cóż się dziwić dzieciom i młodzieży, że nie potrafią sklecić kilku zdań poprawnie po polsku, że nie potrafią zbudować dłuższej pisemnej wypowiedzi skoro jedyne czego mogą nauczyć się od swojego nauczyciela to kopiuj wklej. Skoro tenże nauczyciel prosi o sprecyzowanie ile zdań, wierszy wolno zacytować. Aż chce się zawołać "Panie Ty widzisz i nie grzmisz?"
Beatko skoro sama nie wiesz, to takiej informacji powinien udzielić Ci każdy polonista w szkole w której pracujesz. Mi naprawdę nikt nie płaci na forum za dokształcanie niedouczonych nauczycieli. Ja tu jestem z powodu hobby a moim hobby jest ogrodnictwo. By jednak uniknąć kolejnych kopiuj wklej w Twoim wykonaniu odpowiem na Twoje pytanie najczytelniej jak potrafię.

Nie ma określonej liczby słów czy zdań które wolno zacytować, w przypadku podejrzenia złamania prawa autorskiego każdy przypadek bada się indywidualnie czy zaszło naruszenie autorskiego prawa majątkowego. Cytowany fragment musi pozostawać a takiej proporcji do Twojego własnego tekstu by nie było wątpliwości, że stworzyłaś własne samoistne dzieło.

Cytat może pełnić jedynie funkcję uzupełniającą utwór- tekst podstawowy, czyli napisany przez ciebie z głowy, na podstawie Twoich obserwacji, doświadczeń, badań itp. Czyli musisz napisać własny tekst i w niego możesz wpleść cytat o ile jest on niezbędny i zasadny tak jak to zrobiłam ja w przypadku cytatu z Jana Zamoyskiego (patrz wyżej). Kiedy jest niezbędny i zasadny, wybacz, pisać nie będę bo wyszłaby z tego rozprawka, jeśli nie wiesz poproś polonistę o pomoc, ufam tylko, że polonista w Twojej szkole posiada niezbędną wiedzę.

Cytat musi być wyraźnie wyróżniony w tekście podstawowym (czyli Twoim własnym).

Wstawiając cytat zawsze musisz podać imię i nazwisko autora tekstu pierwotnego, a jeśli jest nieznane to inne dane identyfikujące go jak np. jego pseudonim, oraz tytuł publikacji z jakiej cytat pochodzi. Jeśli korzystasz ze strony internetowej to pod Twoim tekstem powinien znaleźć się aktywny link do strony z której cytat zaczerpnęłaś.

W cytacie nie wolno też dokonywać zmian które mogłyby wypaczyć pierwotną myśl autora.

Mam nadzieję, że jasno i wyczerpująco wyjaśniłam Ci prawo cytatu w praktyce, bardzo się starałam, by było zrozumiale napisane. :wink4: :lol:
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2015 14:23 przez Gosia.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 02 Lut 2015 19:19 #336367

• Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
Gosia wrote:
Beatko skoro sama nie wiesz, to takiej informacji powinien udzielić Ci każdy polonista w szkole w której pracujesz. Mi naprawdę nikt nie płaci na forum za dokształcanie niedouczonych nauczycieli.

Beatko najmocniej Cię przepraszam, za powyższe zdanie z poprzedniego postu. Absolutnie było ono nie na miejscu i nigdy nie powinno zostać napisane, ale zostało i tego nie cofnę mogę więc tylko Cię serdecznie i szczerze przeprosić. Skupiłam na Tobie frustrację do części tego środowiska, frustrację która jest absolutnie uzasadniona ale nie powinna dotknąć Ciebie. Jeszcze raz gorąco przepraszam.
Ogrodowych pasji Gosi

Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Poll, peonia

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 02 Lut 2015 20:19 #336397

• peonia
  • peonia's Avatar
Na temat nauczycieli mozna powiedzieć wiele , nie tylko z mojej szkoły, ale jeszcze wielu jest ludzi z pasją mimo coraz większych trudności wychowawczych z młodzieżą. ;)

Można powiedzieć , ze dzisiejsza młodzież się dzieli na dwie grupy(nie ważne czy równe) i jedna nadąża w dobrym kierunku społecznościowym: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." :)

Zawsze miałam problemy z j.polskiego w wyrażaniu się wypowiedzią pisemną, rozprawka to dla mnie była makabra. Ale w mój szkolny podstawowy czas miałam młodych doskonale przygotowanych, z pasją polonistów: ratowałam się znajomością gramatyki, i moją miłością -poezją i dramatem. Mimo wielu przeczytanych książek,na pisemne wypowiedzi nie wpłynęło to szczególnie ,poza obszerną- geograficzną, biologiczną, historyczną wiedzą i teatralnymi ciągotkami.
Czasami warto wyłożyć zagadnienie "łopatologicznie".Dziękuję w imieniu własnym i tych ,którzy się może teraz odważą zamieszczać posty z cytatami. :lol:

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 02 Lut 2015 20:39 #336411

• Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
peonia wrote:
Na temat nauczycieli mozna powiedzieć wiele , nie tylko z mojej szkoły, ale jeszcze wielu jest ludzi z pasją mimo coraz większych trudności wychowawczych z młodzieżą. ;)

To prawda, na szczęście dla nas rodziców i dla naszych dzieci jest jeszcze wielu nauczycieli z pasją i odpowiednią wiedzą, oddanych szczerze młodzieży i to daje jakiś promyk nadziei. Przepraszam za off topic. :)
Ogrodowych pasji Gosi

Za tę wiadomość podziękował(a): peonia

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:01 #337042

• Klio
  • Klio's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 234
Autorem słów: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie." jest Andrzej Frycz Modrzewski, który zawarł je w swoim traktacie "O poprawie Rzeczypospolitej" wydanym w 1551r.
Krystyna
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2015 15:02 przez Klio.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:14 #337044

• artam
  • artam's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2695
Właśnie nie, mylnie się te słowa przypisuje Fryczowi, wiele osób tak uważa, ale prawda jest taka, że to Jan Zamoyski zapisał je w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:24 #337050

• Klio
  • Klio's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 234
Warto więc sprawdzić.
Krystyna

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:27 #337052

• peonia
  • peonia's Avatar
Myślę , ze Kochanowski powiedziałby tu jaką s fraszkę, chyba ważniejsza jest walka o naszą młodych przyszłość niż kto powiedział te słowa .
Właśnie słucham tematu przewodniego do "Starej Baśni" i wierzę ,ze Bogowie Natury są z nami. :hug:

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:31 #337053

• peonia
  • peonia's Avatar
Klio wrote:
Warto więc sprawdzić.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Andrzej Frycz Modrzewski (z książki O poprawie Rzeczypospolitej) :lol:
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2015 15:32 przez peonia.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:32 #337054

• Poll
  • Poll's Avatar
artam wrote:
mylnie się te słowa przypisuje Fryczowi, wiele osób tak uważa, ale prawda jest taka, że to Jan Zamoyski zapisał je w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej.

W chwili, gdy Modrzewski napisał te słowa w traktacie “O poprawie Rzeczypospolitej” , Zamoyski miał podobno tylko kilka lat... Frycz napisał je w w 1551 r a Zamoyski urodził się w 1542, zaś Akademię Zamojską ufundował w 1595 r. Poszperałam Marto ;)
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2015 15:35 przez Poll. Powód: dopisałąm tytuł

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:43 #337057

• artam
  • artam's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2695
pl.wikipedia.org/wiki/Motto

Proszę na koniec artykułu popatrzeć :)
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2015 15:43 przez artam.

Kopiowanie tekstów a prawo autorskie. 04 Lut 2015 15:55 #337061

• Poll
  • Poll's Avatar
artam wrote:
pl.wikipedia.org/wiki/Motto

Proszę na koniec artykułu popatrzeć :)

Marto, nie wszystko, co w Wiki musi prawdziwe , bo tych textów nie piszą badacze literatury. :) Proponuję zasięgnąć rady w pisamach pana Edwina Jędrkiewicza, tłumacza traktatu. ;)
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2015 15:57 przez Poll. Powód: dopisałąm "w pisamach"

• Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.175 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum