TEMAT: Truskawki - uprawa, porady, choroby

Truskawki - uprawa, porady, choroby 26 Sty 2014 12:52 #218179

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Doskonały pomysł dla takich , którzy tak jak ja przeznaczyć mogą pod uprawy różnych delicji owocowo-warzywnych skromne 2m x 2m. :flower: Też ciekawi mnie jakie plony miałeś?


Zielone okna z estimeble.pl

Truskawki - uprawa, porady, choroby 26 Sty 2014 14:00 #218216

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Ruda2011 wrote:
Witaj Tomku :)
Dziś trafiłam do Twojego wątku i nie znalazłam starszego, niż czerwcowy wpisu :(
Dały radę truskaweczki na ścianie upałom sierpniowym czy poległy ?

Dały radę, bo miały nawilżanie kropelkowe. Ale szału nie było :-( Te doniczki są za małe. Na dodatek ekspozycja południowa ...
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 14:01 przez TeBe.

Truskawki - uprawa, porady, choroby 26 Sty 2014 14:02 #218217

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
mrówa wrote:
Doskonały pomysł dla takich , którzy tak jak ja przeznaczyć mogą pod uprawy różnych delicji owocowo-warzywnych skromne 2m x 2m. :flower: Też ciekawi mnie jakie plony miałeś?

Na "pniu" było znacznie lepiej niż na "ścianie". Pień ma więcej masy glebowej.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Truskawki - uprawa, porady, choroby 08 Mar 2014 12:10 #231919

  • niuniusia890
  • niuniusia890's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Cześć Wszystkim. Jestem Monika. Piszę, ponieważ potrzebuję porady doświadczonych hodowców truskawek. W zeszłym roku posadziłam sobie na balkonie 4 sadzonki truskawek, we wrześniu posadziłam zaszczepki, które ładnie się przyjęły. Na zimę wszystkie doniczki zostały owinięte agrowłókniną i tak przetrwały do dnia dzisiejszego, bo właśnie je rozpakowałam kontrolnie. Okazuje się, że całkiem ładnie przetrwały i większość wygląda prawie jak w zeszłym roku. Dwie doniczki sadzonek zaczęły puszczać młode listki.

Pojawia się teraz pytanie czy już je podlewać i nie zakrywać na noc agrowłókniną?
Czy może podlać i zakryć jeszcze na jakiś czas agrowłókniną, aż będzie jeszcze cieplej niż teraz (ok 6 stopni na plusie)
A może jeszcze nic nie robić zamknąć agrowłókninę i odpakować bliżej kwietnia?

Proszę doradźcie mi będę wdzięczna.

Pozdrawiam Monika.

Truskawki - uprawa, porady, choroby 08 Mar 2014 14:14 #231937

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Jeśli już rozpoczęła się wegetacja, to zacznij podlewanie, dobrze byłoby też je zasilić jakimś nawozem lub biohumusem, czy też rosahumusem :)
Nakrywanie agrowłókniną przyspieszy rozwój liści, gdyż utrzymuje ciepło :)

Czy mogłabyś napisać, jaka to odmiana truskawek? Mi nigdy nie udało się na balkonie w doniczkach ich przezimować :eek3:

Truskawki - uprawa, porady, choroby 09 Mar 2014 00:17 #232098

  • marzenaF
  • marzenaF's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1306
  • Otrzymane dziękuję: 309
Sezon truskawkowy uważam za otwarty :teach: ;)
DSC08821.JPG

I nie jest to odosobniony kwiatek , szaleństwo .. dopiero co wiosnę ogłaszałam , a tu już prawie lato :silly:
Spełnione marzenia Marzenki part 2 ]
kto nie ryzykuje,ten .... nie wącha :-D
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 10 Mar 2014 09:12 #232441

  • niuniusia890
  • niuniusia890's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Hiacynta wrote:
Jeśli już rozpoczęła się wegetacja, to zacznij podlewanie, dobrze byłoby też je zasilić jakimś nawozem lub biohumusem, czy też rosahumusem :)
Nakrywanie agrowłókniną przyspieszy rozwój liści, gdyż utrzymuje ciepło :)

Czy mogłabyś napisać, jaka to odmiana truskawek? Mi nigdy nie udało się na balkonie w doniczkach ich przezimować :eek3:

Dzięki wielkie za odpowiedź. Podlałam je właśnie wodą z biohumusem :D

Mam na balkonie truskawki z Biedronki - 2 były wiszące i 2 "pnące", ale nazwy nie pamiętam :jeez: , a w budowlanym kupiłam sadzonkę ananasowej.

Taka ładna pogoda, że chyba je otworze, coby słonka zaznały.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Truskawki - uprawa, porady, choroby 29 Mar 2014 19:39 #238402

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
Witam. Też dzisiaj pieliłam truskawki, przezimowały bardzo ładnie, ale zielsko jeszcze lepiej. Kilka wiader poszło na kompost, a truskawki podsypałam przesianym kompostem i teraz czekam na kwiatki. :coffe:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2014 00:18 przez Hiacynta. Powód: wstawienie wielkich liter, kropek, przecinków
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 29 Mar 2014 20:02 #238415

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
U mnie tak samo 3 kopiate wiaderka chwastów,ale po świętach będę ściółkowała słomą ub. sezonie miałam i byłam zadowolona ziemia tak nie wysychała,chwasty nie rosły a i owoce czyste :garden1:
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Truskawki - uprawa, porady, choroby 29 Mar 2014 21:37 #238477

Ja właśnie dzisiaj oporządziłam truskawki i słomą wyścieliłam - pierwszy raz. jaki macie na to sposób?

U mnie to wygląda, jak poniżej. co zrobić, żeby wiatr mi nie rozwiał całej tej słomy po działce? :)


truskawki.jpg
ogrodniczaobsesja.blogspot.com czyli o potrzebie grzebania w ziemi i obserwowania tego rezultatów :)
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2014 00:18 przez Hiacynta. Powód: wstawienie wielkich liter
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 29 Mar 2014 22:01 #238490

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pośpieszyłaś się z tą słomą ja rozkładam jak pokazują się pączki kwiatowe,odchwaszczam i dopiero rozkładam słomę rękami pod każdy krzak i między rzędami jak pochodzisz po niej to wiatr nie rozniesie Ci po działce :bye:

Jak teraz pogoda będzie deszczowa to słoma zacznie gnić a truskawki narażone będą na szarą pleśń, po zbiorach słomę zbieram razem z ściętymi liśćmi truskawek i palę żeby uniknąć roznoszenia chorób.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2014 20:22 przez Hiacynta. Powód: Połączenie treści 2 postów

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 10:36 #238587

bela wrote:
A po co tak wcześnie ściółkować, jak pogoda będzie deszczowa to słoma zacznie gnić a truskawki narażone będą na szarą pleśń,po zbiorach słomę zbieram razem z ściętymi liśćmi truskawek i palę żeby uniknąć roznoszenia chorób.

Zgoda - jeśli będzie deszczowo i słoma nie zdąży wyschnąć, to może zacząć gnić. ale też jeśli jest deszczowo, to nawet bez słomy truskawki będą narażone na szarą pleśń bardziej.
Poza tym argumentem, nie widzę różnic między słomą a agrowłókniną, którą rozkłada się zaraz przy sadzeniu. Słoma ograniczy chwasty, które teraz rosną jak szalone. Tak czy owak - zobaczymy, podzielę się doświadczeniem po sezonie :)
ogrodniczaobsesja.blogspot.com czyli o potrzebie grzebania w ziemi i obserwowania tego rezultatów :)
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2014 00:19 przez Hiacynta. Powód: wstawienie wielkich liter
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 10:39 #238591

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41578
Po za tym jest dodatkowa praca.W tej chwili słoma częściowo pokrywa krzaki.Pędów jeszcze nie ma.Słoma będzie ograniczać wydostawanie się pędów na wierzch i mogą pozostać pod słomą.W miarę rozrostu krzaka, trzeba będzie ponownie skręcać kręgosłup,aby pędy spod, wysunąć na słomę.Bo przecież przede wszystkim o to chodzi,aby owoce leżały na słomie,a nie na ziemi. :bravo:
Co do agrowłókniny,jest ona ściśle przyłożona wokół krzaka i już nie zmieni pozycji.Natomiast słoma bedzie się przesuwać,choćby pod wpływem wiatrów.To taka różnica pomiędzy tymi okrywami.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2014 10:43 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 16:24 #238648

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
U mnie niechcący kopka słomy na wysokość pół metra przeleżała całą zimę w jednym miejscu i ostatnio ją zebrałam żeby rozłożyć w warzywniku. Nie tylko że nie zgniła, ale zaczęła się pięknie rozkładać i już od spodu zamieniła się w super czarną ziemię. Słoma zamienia się w kompost niezależnie od pogody. To jeden z najlepszych rodzajów ściółki.
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2014 16:25 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 17:44 #238664

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41578
A to moje truskawki doniczkowe,pięknie przezimowały na oknach piwnicznych. Zaczątki pąków obciąłem, bo miały po jednym pąku zbrązowiałym.

Od kilku dni stoją już na dworze i szukam im miejsca docelowego.
---
Znalazłem miejsce dla swoich truskawek pnących(5 doniczek)
003_2014-03-30.jpg


Są to truskawki pnące. Kupiłem je w internecie nawet nie wiem jaka firma, dwa lata temu.
Pierwszy rok rosły w gruncie, ale coś im nie pasowało. Od ub.roku są w doniczkach. Ostatnie owoce jadłem w listopadzie zaraz po W.Ś. W smaku takie sobie, bo miały za mało słoneczka.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2014 21:36 przez Hiacynta. Powód: Połączenie treści 3 postów, wstawienie spacji
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sylwia, Zygi

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 19:23 #238693

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zawsze jest jakieś za i przeciw.Kiedyś posadziłam truskawki na macie ogrodniczej i niestety ale miałam je tylko jeden rok.Pod matą zaczął urzędować kret i miałam pozamiatane :( Góry i doliny,w żaden sposób nie mogłam wyrównać terenu.Widok był tragiczny.Nauczona tym doświadczeniem kolejne poletka truskawek sadziłam tradycyjnie i w międzyrzędzia dawałam przemieloną słomę lub siano.

Truskawki - uprawa, porady, choroby 30 Mar 2014 19:36 #238701

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41578
Z reguły tu gdzie mieszkam wszyscy plantatorzy tylko i wyłącznie stosują słomę.Z obserwacji wynika,że słoma w balotach przetrzymywana jest przez zimę,czasem okryta folią.Co roku jest nowa
słoma.
Ja mam nadzieję,że do moich doniczek krety się nie dostaną(oprócz mnie :rotfl1: :rotfl1: ) :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sylwia

Truskawki - uprawa, porady, choroby 08 Kwi 2014 20:50 #242005

  • riczi1804
  • riczi1804's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 28
Mozna tez troche inaczej. Widzialem takie hodowle w szklariach i foliakach. Mozna uzyskac duzo krzewow na malej powierzchni. Trzeba tylko czesto zasilac plynnie. Mysle, ze proba wypali.


„ jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień, to upij się;
jeśli chcesz być szczęśliwy jeden tydzień, to ożeń się,
jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie – to załóż ogród”


Pozdrawiam Riczi

Moje male krolestwo

Ogrod inaczej


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.519 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum