TEMAT: Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 14 Kwi 2014 20:22 #243476

Hej mam do was pytanie mam na działce jabłonkę nie pamiętam jaka to odmiana drzewko ma ok 3 lata ale nie wiem co z nią zrobić załączam zdięcia
Myślałem żeby może zaszczepić na samym przyciętym wierzchołku inną odmianę widać na zdięciu ze była przycięta kupiłem taka przycięta

P4140007.JPG


P4140010.JPG
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2014 01:36 przez . Powód: uzupełniono fotki


Zielone okna z estimeble.pl

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 15 Kwi 2014 00:28 #243568

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Witam nie wiem jaki masz pomysł na przeszczepienie, ale moim zdaniem na pewno trzeba było by ją prawidłowo przyciąć bo trochę nie ciekawie wygląda. To moje zdanie ale niech wypowiedzą się inni :bye:

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 17 Kwi 2014 12:26 #244309

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Ta jabłoń wymaga przede wszystkim odpowiedniego przycięcia.Ja bym jej na razie nie przeszczepiał,bo być może jest to dobra odmiana,przeszczepić zawsze zdążysz w następnych latach.Przede wszystkim należy usunąć dolne gałęzie do wysokości 50-60 cm. przewodnik przyciąć tuż pod ułamaną częścią nad zdrowym pąkiem, z tego pąka w następnym roku wyrośnie dalsza jego część,która będziesz formował w następnych latach .Pozostałe gałęzie też proporcjonalnie skrócić,tak jak w przypadku cięcia młodego drzewka.Patrz link poniżej.
www.sadowniczy.pl/Drzewka-owocowe-Ciecie...ch-cinfo-pol-59.html

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 17 Kwi 2014 15:09 #244329

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam
Ja bym zrobił tak:



na czerwono do obcięcia, a tą na fioletowo bym przywołał do pionu jako przewodnik.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 17 Kwi 2014 16:26 #244339

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Dwie dolne gałęzie zdecydowanie do wycięcia .A jakiś z górnych odrostów trzeba wybrać na przewodnik i pomału kształtować .
Jabłonka idealnie by sie nadawała do uprawy przy ścianie ,bo ma długie pędy i dość płaską koronę

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 22 Kwi 2014 22:13 #245682

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
:flower1:

"Świat nie jest taki zły,
Świat nie jest wcale mdły,
Niech no tylko zakwitną jabłonie..."


16.04.
16.04.2014111.jpg


16.04.2014110.jpg


22.04.
22.04.2014037.jpg


22.04.2014072.jpg


22.04.2014040.jpg


22.04.2014073.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): , Basia, Krecik stary, kurjan

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 22 Kwi 2014 23:14 #245732

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Jak smakuje Witos?? miałem golden delicious pyyyyyszny ale właśnie- parch... zamieniłem go na Witosa. Mam też późną nn odmianę którą zbieram pod koniec października też podatna na parcha, ale szkoda wyciąć mi tego drzewa. A czy owoc z plamą parcha ma jakiś wpływ na zdrowie człowieka??


kk032.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2014 23:15 przez Adrian89.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Kwi 2014 09:24 #248345

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Co ma wpływ na zapylanie drzew owocowych? Co na ten temat powinniśmy wiedzieć? Jaki jest wpływ na zapylanie :zapylaczy,pszczół miodnych i innych owadów?Jak możemy wspomóc zapylanie? Warto przeczytać poniższy artykuł aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
doradztwosadownicze.pl/kwitnienie-jak-wspomoc-zapylenie/

Mniszek lekarski a zapylanie drzew
Mniszek kwitnie w tym samym czasie co drzewa owocowe i jeśli w sadzie jest go dużo, może powodować ograniczenie zapylenia drzew, gdyż jego żółte kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Intensywny kolor kwiatów wabi owady zapylające, ale jednocześnie odciąga je od kwitnących roślin uprawnych i drzew owocowych.Dlatego należy usuwać pojawiające się kwiaty mniszka który jako chwast pojawia się na naszych trawnikach i nie tylko.Ja wycinam w tym czasie z trawnika pojawiające się kwitnące mniszki i robię z nich gnojówkę,którą wykorzystuje do podlewania roślin.
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2014 09:46 przez kurjan.
Za tę wiadomość podziękował(a): , leszek0921

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 27 Kwi 2014 19:49 #248693

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 949
  • Otrzymane dziękuję: 4429
kurjan wrote:
Co ma wpływ na zapylanie drzew owocowych? Co na ten temat powinniśmy wiedzieć? Jaki jest wpływ na zapylanie :zapylaczy,pszczół miodnych i innych owadów?Jak możemy wspomóc zapylanie? Warto przeczytać poniższy artykuł aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
doradztwosadownicze.pl/kwitnienie-jak-wspomoc-zapylenie/

Mniszek lekarski a zapylanie drzew
Mniszek kwitnie w tym samym czasie co drzewa owocowe i jeśli w sadzie jest go dużo, może powodować ograniczenie zapylenia drzew, gdyż jego żółte kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Intensywny kolor kwiatów wabi owady zapylające, ale jednocześnie odciąga je od kwitnących roślin uprawnych i drzew owocowych.Dlatego należy usuwać pojawiające się kwiaty mniszka który jako chwast pojawia się na naszych trawnikach i nie tylko.Ja wycinam w tym czasie z trawnika pojawiające się kwitnące mniszki i robię z nich gnojówkę,którą wykorzystuje do podlewania roślin.
Wytępiłem mniszka lekarskiego i pszczły przeniosły sie na jabłonie . :rotfl1: :happy4:
2014-04-27-088.jpg


2014-04-27-087.jpg


2014-04-27-089.jpg

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 03 Maj 2014 09:17 #251539

  • Nati
  • Nati's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham ogród!
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 65
moja jabłonka w tym roku wogóle nie kwitła jest młoda 3 sezon u mnie alwe w zeszłym roku miała mnóstwo kwiatów, jak może być przyczyna??

proszę o pomoc to coś złego czy słaba odmiana czy o co chodzi???

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 03 Maj 2014 14:00 #251808

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Nati.
Młoda jabłonka w zeszłym roku zapewne była zainfekowana mączniakiem. Spowodowało to obumarcie pąków które wykształcały się do tegorocznego kwitnienia.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 03 Maj 2014 21:14 #252181

  • Nati
  • Nati's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham ogród!
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 65
miejmy nadzieję że to jednorazowy wybrylk, ale nie przypominam sobie żeby była chora, jedynie co ma co roku to tylko mszycę i na nic innego jej nie pryskam bo ogólnie dobrze się sprawuje, ścięłam wiosnę pędy krzyżujące się, źle rosnące i przycięłam końce niektóre żeby się rozkrzewiła, ale powinna mieć kwiaty na reszcie pędów, a tu nic no zobaczymy w następnych latach.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 04 Maj 2014 09:48 #252460

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Nati Niektóre odmiany jabłoni mają tendencje do przemiennego owocowania.Główną przyczyną tego jest obfite kwitnienie obfite zawiązywanie owoców i nadmierne owocowanie.To natomiast powoduje ze w okresie tworzenia się pąków kwiatowych na następny rok(lipiec-sierpień) nie wystarcza już składników pokarmowych na ich formowanie w konsekwencji w następnym roku drzewo nie owocuje.Taki cykl może utrzymywać się przez wiele lat.
Wśród odmian jabłoni rozróżnia się 3 grupy.
-odmiany owocujące corocznie
James Grieve,Cortland,Idared,Golden Delicious,Pinova,Rajka,Topaz.
-odmiany ze skłonnością do przemiennego owocowania
Delikates,Lobo,Paulared,Jonagold,Jonagored.Elstar,Gala
-Odmiany owocujące przemiennie
Antonówka Zwykła,Oliwka Żółta.
Niekorzystne skutki przemiennego owocowania można złagodzić poprzez przerzedzanie zawiązkow.Takie przerzedzanie stosuje się pod koniec opadu czerwcowego,pamiętając o tym,aby pozostawić zawiązki największe i nie uszkodzone.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nati

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 04 Maj 2014 11:34 #252523

witam, kupuje teraz 100sztuk antypki zamierzam je szczepić, moje pytanie polega: jak przyjdą podkładki gdzieś koło 6Maja to w jakiej odległości mam je posadzić, szczepić to pewnie na wiosne dopiero? ścinać je przy ziemi teraz czy niech rosną wysokie?

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 04 Maj 2014 20:11 #252867

  • Nati
  • Nati's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham ogród!
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 65
dziękuję Kurjan, zawiązki obrywałam był ich bardzo dużo, ale może nieumiejętnie i szybko to robiłam i zostawiłam za dużo jak na takie małe drzewko.

dziękuję, nauka czyni mistrza będziemy obserwować i posłuchamy twojej rady

pozdrawiam :bye:

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 05 Maj 2014 07:56 #253150

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam.
Nie zgadzam się z twierdzeniem Kurjana że mniszek odciąga pszczoły od kwiatów drzew owocowych. Jest wprost przeciwnie. To mniszek przyciąga pszczoły z dolszej okolicy i w dużej mierze dzięki niemu mamy pszczoły w ogrodzie czy na działce. Sadownicy często zostawiają w rzędach mniszek aby przyciągnąć pszczoły do swojego sadu.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 05 Maj 2014 11:57 #253281

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Leosta Pisząc o mniszku powołałam się na opinię Doradztwa Sadowniczego
Mniszek kwitnie w tym samym czasie co drzewa owocowe i jeśli w sadzie jest go dużo, może powodować ograniczenie zapylenia drzew, gdyż jego żółte kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Intensywny kolor kwiatów wabi owady zapylające, ale jednocześnie odciąga je od kwitnących roślin uprawnych i drzew owocowych.
Problem ten istnieje wtedy gdy w sadzie jest dużo mniszku a owadów zapylających mało, może to spowodować ograniczenie zapylania,a dlaczego tak jest wynika z powyższego cytatu. To nie jest moja opinia,ona mnie przekonuje,widzę ze z roku na rok owadów zapylających jest coraz mniej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 05 Maj 2014 12:38 #253299

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Rozumiem Twoje intencje.Masz prawo mieć swoje zdanie jak i opierać się na opiniach innych. Mnie przekonuje moje własne kilkudziesięcioletnie doświadczenie i tylko na tym się opieram w uprawach na mojej działce.Nigdy na tym się nie zawiodłem.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.294 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum