TEMAT: Śliwa, przycinanie, uprawa,, choroby

Śliwa, przycinanie, uprawa,, choroby 28 Mar 2023 13:40 #827417

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3452
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Dzień dobry. Kilka lat temu dostałem od jednej z forumek jakąś starą odmianę śliwy, z której owoce nie opadają po dojrzeniu.Na dodatek daje ona odrosty korzeniowe. Owoc w typie węgierki, samopłodna, pestka zrośnięta, młode odrosty mają ciernie, które z czasem zanikają stając się normalnymi gałązkami. Ktoś kojarzy vo to może być za odmiana? Ta duża sadzonka to dwuletni odrost a obok następne wychodzą z odciętego kawałka korzenia. Na trzecim zdjęciu drzewko chyba już sześcioletnie.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2023 13:51 przez KaLo.


Zielone okna z estimeble.pl

Śliwa, przycinanie, uprawa,, choroby 03 Lis 2023 16:00 #845107

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Zamierzam wiosna posadzic pierwsze sliwy. Wybralem najwczesniejsze odmiany dostepne w Norwegii, Opal i Herman. Teraz troche czytam o cieciu i intryguje mnie temat przewodnika. Zarowno z roznych polskich instruktazy jak i forum mozna wnioskowac, ze przewodnik jest jakas koniecznoscia. W mojej ocenie przewodnik ma sens tylko przy produkcji komercyjnej (maksymalizacja zbiorow z powierzchni) lub w malych ogrodach gdzie forma kolumnowa jest koniecznoscia z braku miejsca. Tymczasem na zagranicznych stronach znacznie czesciej polecane jest formowanie drzew (rowniez czeresni i jabloni) na "hiszpanski krzew" czyli szeroka i niska korone bez pionowego przewodnika. Ulatwia to ciecie, zbior owocow oraz w przypadku czresni i wisni ochrone przed szpakami. Zamierzam tak prowadzic wszystkie drzewa. Zakladam docelowo srednice korony ok 5m. Moze mi ktos naswietlic te "obsesje" na punkcie przewodnika? ;)
Ostatnio zmieniany: 03 Lis 2023 16:03 przez gregon.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.195 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum