TEMAT: Problem z borówką amerykańską

Problem z borówką amerykańską 17 Maj 2018 13:50 #606825

Witam, jestem tutaj nowa. Proszę o udzielenie rady dotyczącej usychania borówki amerykańskiej. W zeszłym roku na jesień posadziłam 4 krzaczki. Wsadziłam je do torfu wymieszanego z gruntem, były ściółkowanie korą. W kwietniku nawiozłam te borówki specjalnym nawozem do borówek amerykańskich. Krzaczki są zasądzone w słonecznym miejscu. Kilka dni temu opadły liście z jednego krzaki, teraz widzę że opadły już z trzeciego krzaka. Krzaczki byli podlewane codzienne, czy przyczyną może być intensywna burza która ostatnio tam przeszła? Proszę o radę...
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2018 13:56 przez Kasia_Nowa.


Zielone okna z estimeble.pl

Problem z borówką amerykańską 17 Maj 2018 15:02 #606836

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Witaj Kasiu, zanim ktoś odpowie może wykop delikatnie jeden krzak i zobacz jak korzenie wyglądają? Czy są już całkiem suche czy żyją?
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)

Problem z borówką amerykańską 17 Maj 2018 21:59 #606942

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie mam pojęcia, co może być tym borówkom.
Może korzenie zostały przelane wodą. :jeez: Ja swoje podlewałam 1-2 razy w tygodniu, po wiaderku wody na każdy krzak :)

Może zbyt dużo nawozu sypnęłaś :jeez: Ula dobrze radzi, sprawdź, co z korzeniami, jeśli żyją, krzaki się zregenerują.
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

Problem z borówką amerykańską 18 Maj 2018 11:44 #607016

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
A może jest to szara pleśń
"Szara pleśń borówki amerykańskiej powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów. Przez tę chorobę porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce borówki. Pędy i kwiaty borówki brunatnieją i zasychają, a owoce gniją. Na liściach borówki tworzą się duże, brunatne plamy. Przy wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot grzybni - szara pleśń"
Do ewentualnego jej zwalczania Switch 62,5 WG
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2018 11:56 przez kurjan.

Problem z borówką amerykańską 18 Maj 2018 18:18 #607075

Już się chyba wyjaśniła sprawa. Za Waszą porada sprawdziłam korzenie i wygląda na to że jakieś robaki złożyły tam jaja. Znalazłam na internecie informacje że to mogą być pędraki.
Załączniki:

Problem z borówką amerykańską 18 Maj 2018 18:20 #607076

Czy te krzaki nadają się do wyrzucenia? Został mi jeden krzaczek, czy jakoś spróbować go zabezpieczyć?

Problem z borówką amerykańską 18 Maj 2018 21:02 #607106

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Kasia, pierwsze co przyszło mi do głowy to ten zdrowy krzak wykopać szybko, obejrzeć korzenie, jeśli zdrowe i bez robali, posadzić w innym miejscu. A reszta nie wiem, jeśli żywe to np. kupić "lekarstewko" w ogrodniczym (jakiś preparat na pedraki, namoczyć lub podlać) :flower: , albo pożegnać się i kupić nowe, posadzić w innym miejscu oczywiście. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi. :coffe: :ouch:
Pozdrawiam
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)

Problem z borówką amerykańską 19 Maj 2018 08:45 #607170

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Kasia _Nowa poniżej film o zwalczaniu pędraków
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM, Kasia_Nowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.165 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum