TEMAT: Spóźnione podcięcie malin po sadzeniu

Spóźnione podcięcie malin po sadzeniu 10 Kwi 2022 20:03 #799900

Witam.
Miesiąc temu posadziłem maliny Sokolica i Polana. Sadzonki nie zostały przecięte po posadzeniu, zostały tak jak przysłał mi sadownik, czyli jeden pęd długości około 30 cm. Wczoraj wyczytałem, że maliny po posadzeniu trzeba ścinać przy ziemi. Dziś tak zrobiłem. Na niektórych pędach były już pąki rozwinięte. W większości nie wybijają jeszcze pędy z korzenia. Czy to może być wina tego, że nie zostały przecięte od razu? Czy to, że zostały dziś przecięte nie zaszkodzi im? Czy raczej wyjdzie na korzyść? Chodzi mi też o późny termin cięcia w kwietniu.


Zielone okna z estimeble.pl

Spóźnione podcięcie malin po sadzeniu 10 Kwi 2022 22:10 #799913

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Maliny dopiero ruszają u mnie.

Dobrze że przyciąłeś. Najpierw pójdą w rozbudowę korzeni.

Polana pewnie wypuści jeszcze w tym roku pęd i zaowocuje na jesieni po owocowaniu przytnij ją przy ziemi dzięki czemu wytworzy więcej pędów w przyszłym roku.

Natomiast Sokolica jest maliną letnią owocująca na pędzie 2-letnim. W tym roku wyrośnie pęd który zaowocuje za rok.

Warto pytać w wątku o malinach bez zakładania nowego watku.
Ostatnio zmieniany: 10 Kwi 2022 22:11 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielak0000

Spóźnione podcięcie malin po sadzeniu 11 Kwi 2022 19:37 #799951

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Chciałbym zapytać jeszcze o co chodzi z podcinaniem młodych pędów w maju kiedy osiągną wysokość 15 cm? Podobno podcina się je żeby wyrosły pędy zastepcze? To dotyczy maliny letniej chyba. O co z tym chodzi?

Spóźnione podcięcie malin po sadzeniu 12 Kwi 2022 08:02 #799990

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
W przypadku maliny letniej można wyciąć pierwsze nowe pędy żeby roślinna całą energie poświeciła na pędy owocujące z drugiej strony unika się zbytniego zagęszczenia spowodowanego pędami które będą owocować a nowymi. Pędy które wyrosną później i tak zdążą urosną a po wycięciu pędów po owocowaniu, będą miały luźniej, będzie mniejsze ryzyko chorób.
Osobiście nigdy nie wycinałem pędów w maju. Zostawiam 4-7 pędów które owocują a z wyrastających nowych wybieram 5-9 najładniejszych a pozostałe wycinam. Następnie jesienią lub wiosną z pozostawionych pędów zostawiam 4-7 sztuk.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielak0000


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.293 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum