TEMAT: Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 12 Maj 2013 08:21 #155683

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
W poprzednich latach zbierałęm zawsze pod koniec maja.W ub.roku pierwsze owoce jadłem 26.05.Teraz
chyba zbiory lekko się opóźnią.
A oto i owocki:
12052013183.jpg
:hearts:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2013 10:30 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji
Za tę wiadomość podziękował(a): pikks


Zielone okna z estimeble.pl

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 29 Maj 2013 11:04 #162572

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
Jagoda niezawodna,owoce zaczynają dojrzewać.Później wrzucę fotkę.
02.06.13.
A o to obiecana fotka
29052013198.jpg

Pomimo takiej pogody owocki dojrzewają.Jutro pod krzaki pójdzie folia na spadające dojrzałki.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2013 11:35 przez Krecik stary.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 06 Cze 2013 19:01 #165860

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
A to moje pierwsze zbiory ok.1,5 l.
06062013208.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Cze 2013 20:25 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 15 Cze 2013 21:35 #169435

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12181
Na sąsiednim ogródku też obrodziło, mimo że gospodarz zbytnio nie dogląda :lol:

15.06.
15.06.2013r009.jpg


15.06.2013r011.jpg
pozdrawiam - Ania

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 16 Cze 2013 13:36 #169620

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
U mnie jagoda kamczacka ma fatalne warunki. Rośnie przy samym żywopłocie sąsiadów, przy którym nic nie chce rosnąć bo ma tak rozrośnięte korzenie. Do tego jest prawie całkiem w cieniu, z drugiego boku napiera na nią jodła koreańska która ma też głębokie korzenie. A jakby tego jeszcze było mało to przycinam ją non stop bo mi wchodzi na ścieżkę w ogrodzie. Nie robię przy niej zupełnie nic, nie nawożę, tylko zbieram owoce. A ma ich co roku mnóstwo. W tym roku już jestem po owocobraniu, właśnie się skończyło, może jeszcze jakieś pojedyncze owoce są. I jeszcze jedno, jagoda kamczacka nie wymaga kwaśnej gleby, rośnie w zasadzie wszędzie, jest mało wymagająca. I trzeba naprawdę się postarać żeby źle rosła. Albo może to kwestia odmiany, u mnie rośnie lepiej niż chwasty. Z tym że owocuje z roku na rok lepiej dlatego może trzeba trochę poczekać na większe zbiory. A smak? Na pewno wolę borówkę amerykańską, kamczacka jest dosyć kwaśna i taka, no wyrazista w smaku. Na pewno nie sadziłabym wielu krzewów, ale jeden pasuje mi idealnie. Jako dodatek do sałatki owocowej albo żeby skubnąć przechodząc w ogrodzie jest super.

A to zdjęcie z jednego wyjścia do ogrodu, zbierane przy okazji, nawet nie miałam pojemnika
DSC07578.JPG
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2013 13:45 przez sylwia.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 19:01 #170434

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
Te ostatnie są właśnie najsłodsze i najsmaczniejsze.Codziennie zjadam po dobrej garści. :bye:
Jest też b.dobra do zimnej herbaty z mięty.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2013 19:04 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 20:29 #170457

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
A ja z prawie 15 letniego krzewu przez wszystkie lata owocowania tyle nie zebrałam jagódek ;)
Najpierw krzak rósł na gołej ziemi, potem powstał wokół trawnik, teraz jest ocieniony przez czereśnię. Zawsze ok. 10 jagódek było, sąsiedni krzaczek - zapylacz to normalnie karzełek, od czasu posadzenia podrósł o 5 cm, kwitnie pięknie, owoców nie ma :(
Może znacie nazwy odmian swoich owocujących krzaczków?

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 21:12 #170477

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Alino ja teraz sprawdzam odmiany Wojtek ,Brązowa i Zielona .Wojtek i Brązowa są starsze i krzaki miały sporo owoców ,a zielona dopiero zakupiona tak ,że nie wiem .Odmiany miałem przyjemność zakupić u samego ich twórcy oraz posłuchać jego opowieści ile lat poświęcił na wyhodowanie tych odmian .

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 21:15 #170480

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Dzięki za nazwy, a zapamiętałeś coś z tej opowieści :idea2: Bo może z dyktafonem powinieneś wybierać się na zakupy :teach:

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 21:18 #170483

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Tak coś niecoś zapamiętałem ,ale rozmowa nie mogła być długa ,bo co róż pojawiali się nowi klienci i przerywali ,ale rozmowa była bardzo miła .Niestety za nic nie m,ogę sobie przypomnieć nazwiska tego pana :club2:

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 18 Cze 2013 22:46 #170558

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Ja nie wiem jaka u mnie odmiana bo już sporo lat temu kupowałam i wtedy byłam taka zielona ogrodniczka że nawet nie wiedziałam że jakieś odmiany są. Myślałam że wszystkie kamczackie tak owocują i są tak niewymagające, zresztą tak czytałam w necie o nich, że łatwe w uprawie. Mogę odstąpić do rozmnożenia gałązkę (jeśli się tak da rozmnożyć) ale chyba już za późno w tym roku, nie orientuję się. A ze zdjęcia to chyba nie rozpozna się odmiany.
Już ktoś o tym chyba pisał, ale chcę przypomnieć że owoce bardzo łatwo opadają więc może być też tak że jak krzew jest często potrącany albo szarpany wiatrem to może owoce opadają i nawet nie wiadomo że były. U mnie każdego roku na ziemi pod krzakiem jest pełno owoców i to tych najbardziej dojrzałych. Ciągle sobie obiecuję że zrywać będę przez potrząsanie gałązek i podstawioną tacę pod spodem ale zapominam i w sumie każde owocobranie dokonuje gdy przechodzę akurat obok, bo najlepiej to lubię tak parę naraz zjeść nie więcej. Smak to mają dla koneserów.
I jeszcze taka ironia losu, na niektóre rośliny w ogrodzie chucham, dmucham, zabiegam o nie, a efekty są różne, a ten krzew traktuję po macoszemu, a on i tak rośnie i owocuje.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 08:26 #170630

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41575
Jak już pisałem ,mam stare odmiany rosyjskie,więc bez nazwy.Od 3 lat podstawiam pod krzaki folię i potrząsam krzaczkami.Większość zbieram
W tym roku porwało mi folię po 1 zbiorze.Teraz dojadam końcówkę zrywając ręcznie.Rodzinka robiła dżemy,ciekawy smaczek.W sumie
z dwóch krzaczków zebrałęm ok.3-4 l.Jednak pod krzaczkami też sporo leży.Część została zamrożona na zapasy zimowe. :bye:
Pozdrawiam Józek!!

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 09:11 #170649

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Sylwio, ja co roku wszystkie zielone owoce mam policzone, żaden nie spadł :) Nie zdążył ;)
Gdybyś była tak miła i zrobiła odkład ziemny, czyli jakąś nisko rosnącą gałązkę przygięła do ziemi i kawałeczek jej obsypała ziemią, do wiosny by się w tym miejscu utworzyły korzenie :) :kiss3:

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 10:41 #170689

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Hiacynta wrote:
Sylwio, ja co roku wszystkie zielone owoce mam policzone, żaden nie spadł :) Nie zdążył ;)
Gdybyś była tak miła i zrobiła odkład ziemny, czyli jakąś nisko rosnącą gałązkę przygięła do ziemi i kawałeczek jej obsypała ziemią, do wiosny by się w tym miejscu utworzyły korzenie :) :kiss3:


Policzone :rotfl1: Znam to, bo ja miałam niedawno tak policzone jak mi się zaczęły pojawiać pierwsze w życiu pomidorki koktailowe. Liczenie na początku było łatwe, szt. 1 :rotfl1: Teraz jest więcej, więc już nie liczę.
A odnośnie odkładu ziemnego, no faktycznie, że też o tym nie pomyślałam. Zaraz idę zobaczyć co się da zrobić, bo nie wiem jak sytuacja wygląda na dole krzewu bo tnę go niemiłosiernie jak mi tylko gałązka na ścieżkę wyjdzie albo na jodłę koreankę.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2013 10:42 przez sylwia.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 11:09 #170694

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Mam od kilku lat dwa krzaki jagody kamczackiej . Jakie, to nie wiem, bo sąsiadka po pierwszym roku uprawy wyrzucała na kompost. Jako niesmaczne dostały najgorsze miejsce w ogrodzie - sucho, jałowo i do d.... Rosły w pełnym słońcu, teraz mają półcień, rodzą obficie przepyszne owocki... uwielbiam je, nic tak nie gasi pragnienia, jak kilka jagódek prosto z krzaka. nigdy nie są podlewane, ani nawożone!

Czy ktoś próbował może zrobić z nich nalewkę? Może być ciekawa :think: Chyba się skuszę w tym roku :happy:
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2013 11:09 przez mag.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 11:24 #170696

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Hiacynto, zrobiłam odkład ziemno-doniczkowy, jakby coś nie tak, to powiedz, to poprawię, wygląda tak:

DSC02879.JPG
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2013 12:07 przez sylwia.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 18:35 #170782

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Jak tak dalej pójdzie to zrobię zapisy na sadzonki ;)
No z pewnością nie są potrzebne dwie odmiany, bo ja mam jeden krzaczek i w dodatku w bardzo trudnych warunkach żyje. I owocuje co roku, chociaż tak nie od razu zaczął (on chyba owocuje na starszych pędach). Moja cała obsługa tego krzewu sprowadza się do tego że go posadziłam kilka lat temu i to był koniec zajmowania się nim. Przypominam sobie o nim tylko jak przypadkowo zauważam że są owoce, bo nawet o tym zapominam.
A odnośnie koloru - ostatnio właśnie zauważyłam że nowe przyrosty ma różowe i nawet stwierdziłam, że to ładnie wygląda i że szkoda, że muszę obcinać takie ładne przyrosty. A starsze gałązki nie są takie różowe.

A odnośnie tych problemów z owocowaniem. Przyszło mi do głowy, że to może z powodu przenawożenia albo w ogóle nawożenia. Z tego co tu wcześniej napisano to te osoby co mają dobre zbiory to w ogóle nie nawożą swoich krzewów.

Jagoda Kamczacka - wszystko o uprawie 19 Cze 2013 19:49 #170805

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Hodowca z którym rozmawiałem mówił ,że oni stosują gnojówkę z pokrzyw tylko i popiołem drzewnym podsypują


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.303 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum