TEMAT: Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 21 Wrz 2022 14:28 #814217

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
DinozaurWKamizelce wrote:
Ja bym ciął na 2 razy (minimum, chyba że wcześniej jeszcze te suche gałęzie chcesz ciąć by przy upadku nic nie uszkodziły) tak jak na obrazku (przy cięciu "na raz" prawie na pewno zedrze Ci korę z pnia)

Dużą gałąź jak się tnie, to zawsze trzeba trochę podciąć ze strony odwrotnej od ten z której idzie główny rzaz. Oczywiście można ciąć po kawałku, jednak czasem wyłamana część miewa i metr. Podcięcie gdzieś na 1/4 wystarczy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 21 Wrz 2022 14:47 #814218

Ale ja doskonale wiem, że trzeba zrobić podcięcie, wystarczająco dużo drzew się nawycinałem, nawet narysowałem podcięcie na zdjęciu.
Pisząc "na dwa razy" miałem na myśli ścięcie konaru około 20 cm nad miejscem docelowym a dokończenie małego fragmentu w miejscu docelowym jednym płynnym cięciem bez rzazów (z podcięciem ciężko zachować gładką równą powierzchnię, która będzie potem dobrze się goić). Wydaje mi się że rysunek jest tak narysowany, że nawet bez czytania można wyciąć zgodnie z nim.
Za tę wiadomość podziękował(a): newrom, Babcia Ala

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 14 Lut 2023 08:16 #823430

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 2486
Witam,
Chciałem zapytać fachowców o cięcie jabłoni
Chce w ty lub w przyszłym tygodniu ciąć jak pogoda pozwoli, ale czy jesteście mi w stanie pomoc i doradzić jak przyciąć?
Jabłoń nr1

IMG_20230212_095606.jpg


IMG_20230212_095546.jpg

Jabłoń nr 2

IMG_20230212_094019.jpg


IMG_20230212_094004.jpg


Mam jeszcze 5 młodych jabłoneczek (rok temu sadzone) ale zdjęcia zrobię popołudniu.
Łukasz
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2023 08:39 przez Evien.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 14 Lut 2023 10:34 #823444

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Łukasz tutaj róznie mogą Ci doradzić, jak nie chcesz mieć błędów trudnych do naprawienia, to zastanów się nad tą książką - świeże wydanie, autorem jest pani doktor Ewelina Gudarowska. Od lat czytuję Jej artykuły na temat upraw sadowniczych.
www.dzialkowiec.com.pl/component/content...ecia-drzew-owocowych
Za tę wiadomość podziękował(a): Evien, Babcia Ala

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 28 Maj 2023 15:59 #833443

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 984
  • Otrzymane dziękuję: 9011
Nareszcie uporałem się z czarnymi mszycami na jabłoniach. Szczególnie upodobały sobie Kalwilę czerwoną jesienną. Już mrówki wynosiły mszyce na wierzchołki, więc posmarowałem doły drzewek i paliki podpierające klejem Entomologicznym, a jak zaczęły schodzić w dół, to ociąłem je smarując ponad nimi. Już drugi tydzień bez mszyc, u szwagra liście pozwijane i mrówki zajadające spadź. Przy okazji przykleiło się dużo różnego ustrojstwa. Następne drzewka posmarowałem tylko na dole, żeby nie przykleiły się pszczoły itp.
Super rozwiązanie trzeba będzie wykorzystać na innych roślinach.

20230528_154453.jpg
Pozdrawiam,
Jacek
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Zygowa, Babcia Ala

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Cze 2023 08:45 #835293

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Wykonałem oprysk wszystkich drzew owocowych Mospilanem 20 SP na szkodniki m.in: owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, owocówka śliwkóweczka, owocnice śliwowe, mszyce, zwójkówki liściowe, ... .
Za tę wiadomość podziękował(a): Miamara

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 13 Lip 2023 11:45 #838067

  • Domcia
  • Domcia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Dzień dobry Wszystkim, publikuję właśnie swój pierwszy post na forum :)

Jesienią zeszłego roku zostałam szczęśliwą posiadaczką kawałka swojego ogrodu. Ze względu na brak czasu jesienią, dopiero na wiosnę posadziłam swoje pierwsze drzewka owocowe - padło na trzy jabłonie (Koksę, Golden D. i Szarą Renetę). Drzewka kupione w szkółce, wszystkie trzy w dobrym stanie, dwuletnie.

Każde z nich posadziłam w różnych częściach ogrodu (nie jest jakiś super duży), przyjęły się bardzo dobrze, gdy przyszły cieplejsze dni zaczęły wypuszczać liście i rosnąć. Koksa z nich wszystkich miała się najlepiej - nie atakowały jej mszyce, listki piękne i zielone. Aż do zeszłego tygodnia, gdy nagle ni z gruszki ni z pietruszki cała uschła :ohmy: :(

Po konsultacjach z bardziej wprawionymi ogrodnikami padł wyrok - najprawdopodobniej podgryziona (liście uschły wszystkie nagle, z dnia na dzień).

Ponad szczepieniem jabłoń wypuściła kilka listków.

I teraz moje pytanie: czy dać jej odpocząć i czekać na rozwój wydarzeń? Czy ją wykopać i sprawdzić korzenie? Co robić? Czy da się ją jeszcze uratować?

Dodam, że przy sadzeniu drzewek w dół poszła potłuczona butelka (zgodnie z zaleceniami mojej babci), jednak albo szkła było za mało, albo trafiłam na inteligentną małpę :(

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 16 Lip 2023 18:35 #838382

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Jeśli już wypuściła listki to obetnij wszystkie gałęzie powyżej. Zostaw tylko pień, może się uratuje.
Pod korzeń lej wodę, ziemię i zamulaj, bo prawie na pewno są tam nory, a ziemia powinna oblepiać korzenie.
Podlewaj dużymi dawkami wody. Przy odrobinie szczęścia będą nowe korzenie i drzewo się uratuje.
Szkłem sobie nie zawracaj głowy, chyba że zmieszasz stłuczkę z ziemią 1:1 to może coś pomoże.
Jeśli masz u siebie norniki lub (żadziej występujące) karczowniki ziemnowodne, to warto kupić siatkę 0,5x0,5cm lub 1x1cm zgrzewaną i robić z niej kosze w których się sadzi drzewa. Po kilku latach system korzeniowy powinien być na tyle duży że szkodniki zadowolą się podgryzaniem końcówek. Oczywiście nie dotyczy to podkładek upośledzonych czyli karłowych ;-)

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 18 Sty 2024 12:42 #849312

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Jakby ktoś miał jabłoń Sława Pobieditielam proszę o kontakt, ewentualnie jeśli ktoś widział ją w sprzedaży to również proszę o informację.

Jabłoń - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, choroby 13 Mar 2024 12:19 #852996

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Pąki liściowe przy jabłoniach i innych drzewach owocowych ruszyły. Zastanawiam się czy nie podsypać ich wstępne nawozem Fructus Ogrodnik.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.260 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum