TEMAT: Azalie, różaneczniki - uwagi o pielęgnacji i uprawie

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Mar 2016 13:07 #448668

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Można :) Azalia dość płytko się korzeni, więc wykop ją ze sporą grudą ziemi, dobrze podlej i nawet się nie zorientuje, że zmieniła miejscówkę ;) Oczywiście zrób to zanim zakwitnie, bo żadna roślina nie lubi być przesadzana w czasie kwitnienia :flower2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan


Zielone okna z estimeble.pl

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Mar 2016 18:41 #448749

Czy ewentualne przymrozki nie zaszkodzą różanecznikom przesadzonym do doniczek na tarasie?

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Mar 2016 19:05 #448757

  • Elisabet
  • Elisabet's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 66
nelu-pelu - w zeszłym roku nie ruszałam moich rododendronów i azalii,sprawa odłożona w czasie,może uda się w tym roku. Kwitnienie rzeczywiście piękne tylko krótkie,a tak cieszy oczy.Często przechodnie stają przed moim domem i podziwiają.Jak przesadzę to wrzucę fotkę.Pozdrawiam wszystkich miłośników azalii i różaneczników :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 06 Kwi 2016 23:58 #453121

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Elisabet,
czym nawozisz swoje japonki, że tak cudnie kwitną?
Nie mogę się napatrzyć... :eek3:
Mam ich trochę, ale nigdy mi tak nie kwitły. :flower2: :flower2:
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 07 Kwi 2016 23:04 #453476

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79629
Mój Elite zaczyna prawdziwie szaleć.


Relatywnie dobrze znosi wrocławskie warunki. Jutro-pojutrze będzie wielkim bukietem.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, beatazg, zanetatacz

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 09 Kwi 2016 22:44 #454238

  • Elisabet
  • Elisabet's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 66
nelu-pelu
Moje japonki mają już 10 lat i dlatego jest na nich sporo kwiatów.Nawożę je tylko granulkami do roślin kwitnących. :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 25 Kwi 2016 09:47 #460857

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 180
Majowy "gwóźdź programu" w moim ogrodzie :)


rodkikompozycja.jpg
Zuzanna
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, dodad, sd-a, edulkot, zanetatacz

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 21 Lip 2016 12:05 #491949

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Posadziłem na wiosnę młody rododendron ,pięknie rośnie ale nie wybrałem mu odpowiedniego miejsca,czy teraz w drugiej połowie lipca mogę go przesadzić :jeez:

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 21 Lip 2016 12:10 #491953

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Możesz, rododendrony mają płytki system korzeniowy i łatwo się je przesadza.
Wybierz tylko pochmurny dzień i podlewaj obficie przez jakiś czas :garden1:
Ja przedwczoraj przesadzałam krzaczki azalii japońskiej :flower2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 21 Lip 2016 12:23 #491954

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
3 lata temu przesadzałam w lipcu kilka rododendronów. Wszystkie mają się świetnie :) Ale, tak jak pisała Dala, nie można tego obić w upały, podłoże musi być na bazie kwaśnego torfu, po solidnym podlaniu należy wysypać warstwę kory, trocin lub podsuszonej trawy, żeby ziemia zachowywała wilgoć.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2016 12:24 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 08 Sty 2017 23:10 #516987

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zima dla różaneczników jest groźna z powodu mrozów i niemożności pobierania wody ze zmarzniętej gleby.
Na brak wody rododendrony reagują zwijaniem liści, aby ograniczyć odparowywanie z nich wody.

rododendrony-zima.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, CHI, dordar

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 18 Lut 2017 16:16 #524030

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79629
Alino - to Twoje zdjęcie przedstawia rododendron w całkiem dobrej formie, takie zwijanie się liści jest normalne i raczej świadczy o sile krzewu.
Ponieważ śnieg w szybkim tempie topnieje, zrobiłam dokładniejszy obchód "rewiru".
"Starszaki" mają się świetnie, nimi nie ma co się przejmować.



Na pierwszym planie górnego zdjęcia Blutopia, opatulony Creamy Chiffon. Na dolnym - mój ukochany Lachsgold.

To samo rosnący przy wejściu Praecox opatulony w włókninowy worek ze ściągaczem, żadna sarna się nie dobrała, jak nie będzie katastrofy żywiołowej, za miesiąc -6 tygodni powinien kwitnąć.
Większość dużych azalii ma dobrze rokujące pąki.
Teraz maluchy; część na zdjęciu.



Generalnie - nie jest najgorzej. 80-90% jednoroczniaków ma nawet pąki kwiatowe (no, nie tyle, co w momencie zakupu :devil1: ). Kilka jednak ma poważne problemy - i nie są to bynajmniej te tanio kupione w dyskoncie.
Pomijam dwa, które już jesienią były jedną nogą po tamtej stronie :cry3:. W złym stanie jest Busuki - i to boli



Nie wiem - czy taki wrażliwy? Ta część, która była przykryta śniegiem, wygląda trochę lepiej. Uszkodzenia mrozowe? W takim razie jest szansa, że odbije.
Nieco tylko lepiej ma się Rasputin, ale cherłał już latem. Oj, nie mam szczęścia do tego mnicha ;)
Trzy czy cztery młodziaki są ewidentnie pogryzione (opuchlaki?), a nawet kilka liści ogryzionych tak, że został jedynie główny nerw. Jesienią tego nie zauważałam. Chyba złapię za jakąś chemię - póki czas.
Dla kontrastu - przywieziony jako prezent z Finlandii Haaga - okaz zdrowia. Mnóstwo pączków i lśniące listki wystają spod śniegu.



Myślę, że jeśli prognoza się sprawdzi, na początku marca przytargam solidne wiadro nawozu do rh- i będziemy się budzić, proszę państwa.
A zdechlaki spróbuję potraktować dolistnie "Magiczną siłą" - "Jak nie umrze, to żyć będzie" - cytując Koziołka Matołka.
A co u Was, rodofile?
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2017 16:16 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, CHI

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 18 Lut 2017 18:30 #524058

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
U mnie dobrze , jedynie jeden posadzony blisko starych świerków , co ma dosyć sucho przez sezon jest lekko brązowy , ale liście nie są skręcone .Jurto porobię zdjęcia i wstawię :)

Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 18 Lut 2017 19:05 #524063

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, piękne te Twoje "starszaki" :flower2: takie gęste i tyle pączków mają! Widać, że im dobrze u Ciebie!
Ja już też zrobiłam obchód ogrodu, bo u mnie śniegi już właściwie stopniały. Rododendrony, azalie, skimmie, pierisy, laurowiśnie - jak na moje oko w dobrym stanie i ładnie zapączkowane. Z wyjątkiem może jednego młodziaka rh kupionego w zeszłym roku - ten nie ma pączków, ale listki ładne, zdrowe, błyszczące.
Cieszę się, bo zimozielone dostały teraz solidną porcję wilgoci, mrozów dużych już chyba nie będzie, więc ...czekamy!
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 19 Lut 2017 21:44 #524275

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Aniu , po przyjrzeniu się w słoneczny dzień moim różanecznikom stwierdzam ,że jednak nie najlepiej wyglądają :( . Najgorzej (1) przywieziony z Holandii kilka lat temu , bez nazwy , tylko w tamtym roku kwitł , a tak zawsze kwiaty wymarzały . Nawet w mroźne dni liści nie zwija tak mocno w ruloniki tak jak inne . Drugi (2) to ten co przez lato miał bardzo sucho . Marnie wyglada też (3) mój bordowy staruszek , liście ma jakieś blade . Jednego mam co nigdy jeszcze ładnie nie zakwitł , bo prawdopodobnie wytrzymuje -15 i chociaż liście ma ładne to pąki zawsze wymarzają , nazywa się 'Nishan', zdjęcie 5 . Na ostatnim zdjęciu są 3 sadzonki ukorzenione 2 lata temu przeze mnie , jedna nawet zawiązała pąk :)

1.
Zdjcie4008.jpg


2.
Zdjcie4011.jpg


3.
Zdjcie4010.jpg


4.
Zdjcie4017.jpg


5.
Zdjcie4033.jpg


Zdjcie4023.jpg


Zdjcie4012.jpg

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 19 Lut 2017 22:00 #524280

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79629
Beata - nie jest tak źle, na moje oko.
Faktycznie, liście mają uszkodzenia mrozowe (prawdopodobnie) - i nie wiadomo, czy pąki nad tymi ogołoconymi łodygami są żywe. Może na następny raz opatulisz tego wrażliwego w worek z agrowłókniny i dodatkowo okryjesz gałęźmi? Bo on mały jest, prawda? W każdym razie wszyscy przeżyli - i to się liczy. nie mamy po jednym, ani po trzy krzaczki, zawsze coś tam zakwitnie :happy: A u mnie zanosi się, że od dwóch do czterech całkiem gekaputten, jak ładnie neologizuje moja córka.
Tego z bladymi liśćmi bym potraktowała opryskiem z Magicznej Siły dla rh - dolistnie + nawóz pod korzenie.
Może przyjadę do Ciebie i nauczysz mnie, jak ukorzeniasz sadzonki? Takich magicznych sztuczek nawet sobie nie wyobrażam :supr3:
Ponieważ do mojej listy strat dopisać trzeba dwie azalie wielkokwiatowe, umarłe latem, muszę chyba rozejrzeć się za jakimś pół etatu, by kasa się zgadzała.

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 19 Lut 2017 22:11 #524284

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Na 20 patyczków z różnych RH ukorzeniło się w domu przez zimę 4 ,jeden padł po wsadzeniu do ogrodu , pewnie z braku wody .
Ponad miesiąc temu pozbierałam z rh zaschnięte nasienniki i coś tam bardzo mało widocznego wydłubałam . Na początku lutego ,czyli po miesiącu nasionka zaczęły kiełkować . Jest ich może 12 a myślałam ,że nic nie posiałam tylko plewy .Są bardzo małe a ja mam tylko aparat w telefonie więc zdjęć lepszych nie zrobię .

Zdjcie4039.jpg


B.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, kryonka, Łatka, zanetatacz

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 19 Lut 2017 22:54 #524299

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3929
  • Otrzymane dziękuję: 21008
Aniu - Łatko
ukorzenianie rh to "Kurosiówka" w Przesiece...
Musiałabym odgrzebać zdjęcia - kiedyś było ponad 200 odmian barwnych (podobno - bo nie policzyłam).
To trzeba zobaczyć.. Zajrzyj do wujka G.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.725 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum