TEMAT: Azalie, różaneczniki - uwagi o pielęgnacji i uprawie

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 14 Cze 2021 20:21 #765839

  • Acorus
  • Acorus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 376
  • Otrzymane dziękuję: 1182
Ale masz tego. U mnie jeszcze tylko Francesca kwitnie i koniec w tym tym roku.
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2021 20:22 przez Acorus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 14 Cze 2021 20:32 #765840

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Acorus, ale Ty nie mieszkasz w górach. ;)
Co do ilości - masz rację, jestem stuknięta rododendronowo. 20 lat zbieractwa, mania nasila się na starość.

Jak pisałam, kwitnie jakieś 2/3 odmian.

Ale i we Wrocławiu kwitnie jeszcze (w cieniu) Nova Zembla.

Za tę wiadomość podziękował(a): Bea612, ewakatarzyna

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 19 Cze 2021 11:39 #766414

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Nie jest łatwo.
Fala gorącego powietrza dosłownie przypiekła część rododendronowych kwiatów, w niższej temperaturze mogłyby cieszyć jeszcze z dwa tygodnie.
Kwitną jeszcze "wieloryby", one mają najlepszy system korzeniowy, ale przedszkole, nie mówiąc o żłobku, musiałam wczoraj reanimować, lejąc przez prawie dwie godziny wodę.

Rozkwitły dwa, które w zeszły weekend były w zielonych pąkach.
Oheimb von Woislowitz



i Libretto, a właściwie dwa Libretta, młode





i sporo starsze.



Wykopałam całkowicie uschniętą azalię, chyba dziesięcioletnią, a na jej miejsce wsadziłam Apricot, kupioną na miejscu. Oby się nie zagotowała.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2021 11:39 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Acorus, Bea612, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 19 Cze 2021 13:13 #766423

  • Acorus
  • Acorus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 376
  • Otrzymane dziękuję: 1182
Super klasyk Oheimb von Woislowitz.Chyba nie do zdarcia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 10 Wrz 2021 18:01 #776264

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
W Bricomarche pojawiły się kwitnące rodki Cheer, które charakteryzują się powtórnym jesiennym kwitnieniem

SAM_2416.jpg


Mój posadzony wiosną jeszcze za młody na kwiatki :lol:

SAM_2466.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Łatka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 06 Kwi 2022 16:46 #799458

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Różaneczniki i azalie zasiliłem specjalnym nawozem granulowanym do rododendronów, azalii i magnolii z mikroskładnikami.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 26 Kwi 2022 19:41 #801129

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6092
  • Otrzymane dziękuję: 22182
Daj tym rodkom nawozu .
Bo takie piękne a takie biedne bladziutkie :happy4:
Ciepło pozdrawiam :flower1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Kwi 2022 21:43 #801148

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
kuku

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Kwi 2022 21:47 #801151

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
To jest przeniesiony z innego wątku wpis użytkownika Acorus, prowizorycznie wstawiony przeze mnie, przepraszam - Łatka

Zaczynamy.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2022 21:49 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Rubia

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 03 Maj 2022 16:03 #801708

  • Acorus
  • Acorus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 376
  • Otrzymane dziękuję: 1182
Fruhlingsglühen.

Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2022 21:09 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 05 Maj 2022 14:18 #801800

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
U mnie sezon zainaugurował miejski Cunningham's White.



Azalie też już przebierają nóżkami.

W rododendronowie w weekend trwał jeszcze sen zimowy, tylko kilka najwcześniejszych miało lekko spuchnięte pąki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Acorus, ewakatarzyna

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 05 Maj 2022 14:54 #801803

  • Beclawek
  • Beclawek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 18
Hej, hej ????
Prośba serdeczna o radę. Moje rododendrony marnieją. Kupiłam je zimą 2 lata temu, posadziłam wiosną zeszłego roku, liście miały wtedy piękne i zdrowe. Dwa miały nawet po jakimś jednym, marnym kwiatku. W tym roku widzę, że sytuacja jest jeszcze gorsza. Pąki zamiast nabrzmiewać to żółkną. A niektóre liście jak widać brązowieją. Ziemia jest kwaśna a do tego jak widać kora sosnowa na wierzchu. Znalazłam jakąś nowość, nawóz do rododendronów z mączką bazaltową Targetu, że ponoć super mieszanka właśnie na wiosnę. Mącza bazaltowa to wiem, że jest dobra. Na ślimaki w zeszłym roku wypróbowałam, rewelacja. Jak sądzicie, odżyją? Bo mi strasznie szkoda, że takie marne ☹

Pozdrawiam ;-)


Azalia2.jpg
Załączniki:

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 05 Maj 2022 16:50 #801811

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Pąki kwiatowe wbrew pozorom są najmniej istotne jako indykator kondycji rododendronów.
Zwłaszcza młodych sadzonek, zwykle kupowanych ze szkółek, gdzie są pompowane chemikaliami powodującymi imponujące kwitnienie - zbyt imponujące na młodą roślinę. Skutek taki, że w drugim, a nawet trzecim roku kwitnienie marne lub żadne.
Brak mi kilku informacji.
- czy pod blaszką liściową są jakieś naloty?
- czy liście, a tym bardziej pędy mają normalny turgor?
- jak rośliny są posadzone?
Nie tylko odczyn pH jest istotny, ale przede wszystkim przepuszczalność podłoża. Większość rododendronów, które straciłam, odeszło z powodu zalania korzeni - to w mieście. A ostatnio - z powodu suszy, bo 90% rośnie 120 km od Wrocławia i niestety, nie umiem się rozdwoić - mimo licznych prób. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 05 Maj 2022 17:24 #801819

  • Beclawek
  • Beclawek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 18
Dziękuję za tak szybką odpowiedź :-) Liście nie mają żadnego nalotu. Turgor...pojęcia nie mam czy jest taki jaki powinien, zwyczajnie się nie znam ;-) Rośliny zostały posadzone w głębokich dołkach do których dawałam sporo kompostu, szyszek, wiązkę świeżych pokrzyw. Przeczytałam gdzieś, że korzenie nie mogą być zbite w doniczkę, w której rosły, wiec je dokładnie roztrzepywałam. Podłoże to piach (mieszkam w środku lasu), więc jak podlewane były często.

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 05 Maj 2022 19:52 #801837

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
A wiesz, jaki odczyn miał kompost? I czy nie zawierał "alienów", jako to opuchlaki? Nie widzę na liściach typowych uszkodzeń (wżery na brzegach), ale kto wie, może zajęły się korzeniami. Ja dopiero co wyjęłam Goldkrone praktycznie bez korzeni, a liście były całe.
Moje karkonoskie różaneczniki rosną w ubogiej zwietrzelinie i zasilam je 2 razy w roku garstką nawozu (no, duże kilkoma garstkami).

Poza tym, różaneczniki należy sadzić płytko, tak, by górę bryły korzeniowej raczej obsypać, a nie, żeby tworzył się dołek pod krzewem.

Turgor...Liść powinien być sztywny, lekko błyszczący i elastyczny. Pęd, zielona część, bez pomarszczenia. Na pewno wiesz, jak to wygląda, gdy kupujemy rh z dobrego źródła.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 06 Maj 2022 14:12 #801903

  • Beclawek
  • Beclawek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 18
Myślałam, że posiadanie ogrodu jest prostsze ;-) Pojęcia nie mam jaki odczyn miał kompost :-( Ale kupiłam kwasomierz i ziemia wkoło roślin jest kwaśna. Może i opuchlaki...Ale to co, wykopywać rododendrony, żeby sprawdzić? Liście są sztywne, ale nie są błyszczące. Ta zieleń nie jest soczysta, tylko jakby z leciutkim odcieniem żółtym. Kurcze, skomplikowane to wszystko. Tylko z perzem jakby nie mam problemów, rośnie jak wściekły nie patrząc czy nawóz jest, czy woda jest i czy w ogóle ziemia jest ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 08 Maj 2022 20:35 #802096

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51888
Aniu ratuj. Mój rododendron pięknie rósł i nagle zaczął zwijać listki i pojawiły się takie przebarwienia

20220508_191518.jpg

Przypuszczam, że jakieś niedobory, ale przyznam się szczerze, że nie chce mi się szukać w internetach, bo jestem zbyt zmęczona :(
Nawiozłam tak jak zawsze nawozem do rododendronów. Może zbyt mało, bo za dużo to nie sądzę :jeez:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

RODODENDRONY - wymagania, pielęgnacja, kalendarium prac sezonowych 08 Maj 2022 20:41 #802098

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Janko, dzięki za pokładane zaufanie do mojej kompetencji, pewnie Cię rozczaruję. :oops:
Zwijanie się liści generalnie świadczy o problemie z poborem wody.
Czym jest on spowodowany - nie wiem. Masz szanse zajrzeć do korzeni, czy nie gniją? Nie mam pojęcia, jaka jest gleba u Ciebie, w szczególności pod rh.
Nornice podgryzające? Opuchlaki? Bo jeśli problem wystąpił nagle, to albo coś korzenie obgryza, albo...rododendron przebił się np. do warstwy wodonośnej, ma mokre kapcie - i cierpi.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.756 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum