TEMAT: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca (Cobea scandens) 02 Sty 2016 20:14 #421034

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 512
Krzysiu przepiękny okaz. Ja guła jakoś nie mam ciągot do robienia zdjęć.Ja wysiałam wczoraj z kilku powodów:
- kobea długo wschodzi,więc jak nie wzejdzie mi do połowy stycznia to będę wiedziała,że muszę wysiać następne.
- póżno kwitnie,kupę lat temu też wysiałam w styczniu i kwitła mi pod koniec czerwca.
- bardzo mi brakuje dłubania w ziemi na własnej działce i czymś musiałam zająć łapki,bo za bardzo mnie swędziały :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Kobea pnąca (Cobea scandens) 02 Sty 2016 21:15 #421044

• Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1580
Marzenka wrote:
- kobea długo wschodzi,więc jak nie wzejdzie mi do połowy stycznia to będę wiedziała,że muszę wysiać następne.
- póżno kwitnie,kupę lat temu też wysiałam w styczniu i kwitła mi pod koniec czerwca.
- bardzo mi brakuje dłubania w ziemi na własnej działce i czymś musiałam zająć łapki,bo za bardzo mnie swędziały :oops:

Ad 1. Po namoczeniu wzeszła mi w ciągu tygodnia, sama byłam zaskoczona :woohoo: .

Ad 2. To fakt, moja rozszalała się dopiero pod koniec września, a październikowe przymrozki zakończyły to szaleństwo w ciągu jednej nocy :placze: .

Ad 3. Tego argumentem nie ośmielę się podważać :rotfl1: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Kobea pnąca (Cobea scandens) 03 Sty 2016 23:03 #421412

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
Ja nie moczyłam i czasem nawet elegancko wschodziła. A 3 argument faktycznie nie do podważenia - do posianej kobei zaglądam 15 razy dziennie, dzięki czemu reszta nasion leży bezpiecznie w "magic box-ie" i czeka na bezpieczny termin.Poza tym wcześniej wysiana- wcześniej zakwitnie, pod jednym warunkiem - że wzejdzie :happy3:

Kobea pnąca (Cobea scandens) 10 Sty 2016 22:23 #423806

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
Wczoraj zauważyłam pierwsze skielkowane nasionko kobei ,dziś są juz trzy - 2 fioletowe i 1 zupełnie białe .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Kobea pnąca (Cobea scandens) 18 Sty 2016 08:50 #426268

• Roma
  • Roma's Avatar
Jak tam Wasze posiane kobee?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 22 Wrz 2016 12:58 #502674

• dala
  • dala's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Otrzymane dziękuję: 3774
Moja kobea kwitła dość obficie w lipcu, potem odpoczywała, a teraz pokazała kilka kwiatków. Z tym, że ja nie wysiewałam w tym roku, tylko kupiłam małą sadzonkę chyba w maju...

kobeakwiat-2.jpg

kobeaIX-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2017

Odp: Kobea pnąca (Cobea scandens) 21 Paź 2016 10:20 #507116

• anastazja02
  • anastazja02's Avatar
bardzo efektownie się prezentuje, podpowiedzcie mi gdzie dobre nasiona kupić bo jak wiadomo są różne źródła i nie wszedzie te nasiona są w dobrej kondycji. czy wysianie kobei teraz ma jakiś sens ?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 21 Paź 2016 13:26 #507144

• dala
  • dala's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Otrzymane dziękuję: 3774
Nie wiem, gdzie kupić nasionka, ale nie ma sensu wysiewanie ich teraz. Najwcześniej w lutym, kiedy dzień się wydłuża, ale roślinka za bardzo nie zdąży wyrosnąć, co w mieszkaniu jest męczące.
Moja kobea teraz:

kobeawX-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2017

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 09 Mar 2017 16:49 #528111

• Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 98
To moj pierwszy rok z kobeą :flower2: Wysiałam bez namaczania 17.02. Pierwsze kiełki pokazały się 24tego, a niektóre dopiero teraz. W sumie z 30 nasionek 25 roślinek. Najwyższe mają już z 15cm :hearts: Mam cichą nadzieję, że zachwycą mnie latem. Mam pytanie, czy one mocno się rozkrzewiają, czy raczej przypominają długi sznur? Chcę zaplanować 'zaroślinianie' terenu i zastanawia mnie co ile centymetrów je później wysadzać.

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 09 Mar 2017 19:12 #528140

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 4768
Również mam wysianą kobeę.
Bez moczenia. Wzeszło chyba 5 nasion z jakichś 10, ale widzę, że jeszcze jakieś się gramolą. Wszystkie są na razie w jednej doniczce. Przeczytałam większość wątku - i jedni piszą, że pikują, drudzy - przeciwnie. Nie wiem też w jakiej temperaturze lepiej trzymać wschody. Postawiłam na bardzo chłodnym parapecie zamkniętego ganku (+10?) Przenieść w cieplejsze miejsce? Pomijam, że nie bardzo dysponuje takowym - obawiam się, że przez jakieś 10 tygodni, do wysadzenia, pnącze wyrośnie niemiłosiernie.
A z uszczykiwaniem jak? Na razie nie mam czego, ale gdyby co - jak duża musi być roślina przed pierwszym uszczyknięciem? I jak często to powtarzać/
Wiem, głupio pewnie pytam, ale siewca ze mnie żaden.

Odp: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 18 Kwi 2017 22:15 #535762

• daria30
  • daria30's Avatar
  • Fresh Boarder
Właśnie czegoś takiego szuałam! PIękne i praktyczne. Dziękuje za podpowiedż:)

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Maj 2017 17:57 #539255

• Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 98
Moje kobełki mają już po metr długości. Wielka szkoda, że pogoda nie dopisuje i nie mogę wysadzić ich na dwór.

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 21 Sie 2017 22:01 #561428

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 4768
Oto kobea, którą wysiałam wiosną; opłaciło się - mimo że przy życiu pozostały chyba trzy sztuki, rozrosły się niesamowicie po prostu. Wspinają się po sporej ketmii, ale robią wycieczki i na sąsiednie rośliny. To są pierwsze kwiaty

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.177 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum