TEMAT: Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor )

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 26 Mar 2012 17:46 #16407

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Bylina z rodziny Kosaćcowatych.
Kwiaty białe z brązowoczerwoną /karminową :whistle: /nasadą, tworzą luźne, lekko zwisające grona.
Bylina dorasta do 100-120cm w/g źródeł, choć u mnie jest spoko niższa, ok. 80 cm.
Udaje się najlepiej na miejscach słonecznych o lekkiej, przepuszczalnej glebię o odczynie obojętnym.
Cebule sadzimy na przełomie IV i V na głębokości 3 wysokości bulwy, w rozstawie max 10cm.
Naturalnym jej środowiskiem jest Afryka, tak więc w naszych warunkach roślinę należy wykopywać na zimę najlepiej w 2-3 tygodnie po kwitnięciu /u mnie przypada to zwykle na początek października/.
Oczyszczone cebule powinny zimować w temp. 15 - 17 stopni C, bowiem w niższa temperaturach i wilgoć w miejscu przechowywania sprzyja ich gniciu.






Ostatnio zmieniany: 21 Lis 2012 18:32 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Acidantera Bicolor (A.dwubarwna/mieczyk abisyński) 26 Mar 2012 18:38 #16419

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Uzupełniająco - kwiaty wydzielają absolutnie przepiękny zapach :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Acidantera Bicolor (A.dwubarwna/mieczyk abisyński) 18 Lip 2012 20:11 #55714

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Snigdha wrote:
Uzupełniająco - kwiaty wydzielają absolutnie przepiękny zapach :)
No wlasnie, zapomniałam o tym napisać :jeez:
Dzisiaj pochyliłam się, aby zrobić zdjęcie kwitnących acidanter i ich zapach mnie zafascynował.
Powiem krótko warto uprawiać tę roślinkę także ze względu na zapach :woohoo:

Odp: Acidantera Bicolor (A.dwubarwna/mieczyk abisyński) 18 Sie 2012 11:42 #62252

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moje pierwsze w życiu mieczyki abisyńskie - jesienią kupiłam dziesięć cebulek w Biedro, ale tylko dwie zakwitły :(
Są śliczne, delikatne i zwiewne :) Na fotce w towarzystwie białej lilii, gdyż są posadzone na mojej białej rabacie:

0449.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Acidantera Bicolor (A.dwubarwna/mieczyk abisyński) 31 Sie 2012 11:17 #65657

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Pochwalę i ja się moim Mieczykiem abisyńskim. :oops:
Pod koniec maja kupiłam przypadkiem torebeczkę z 12 cebulkami tej rośliny. Ze względu na to, że moja przygoda z ogrodem się zaczyna i nie miałam miejsca przygotowanego do wysadzenia, a termin wysadzania praktycznie się skończył wysadziłam je w pierwszym tygodniu czerwca do dużej donicy. Aby mi szybciej wzeszły przysypałam małą ilością ziemi. Potem po wzejściu uzupełniłam.
Regularnie podlewałam i nawoziłam odżywką. Na początku sierpnia ujrzałam pierwsze kwiaty.




Dzisiaj uciełam przekwitnięte łodygi a zostawiłam liście.
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2012 21:12 przez Joane.

Odp: Acidantera Bicolor (A.dwubarwna/mieczyk abisyński) 21 Lis 2012 18:29 #91286

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
Miałem acidanterę.
Zachwyciły mnie jej pięknie pachnące kwiaty.

Odp: Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 06 Gru 2012 12:14 #98046

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Gorąco polecam te roślinkę-rośnie duża na kompostowej ziemi,kwitnąca kępa zapiera dech,bardzo dobrze się rozmnaża-jesienią wykopujemy więcej bulwek.Swoje acidantery sadzę w połowie kwietnia do gruntu w koszyczkach,jesienią wyciągam koszyczek i tak trzymam w piwnicy do wiosny,czasem tylko podlewam aby nie wyschły za bardzo.W kwietniu po oczyszczeniu mam sporo nowych,dużych bulw oraz masę drobniejszych,przybyszowych:)

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 08 Lut 2013 11:18 #120633

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Witam w tym wątku.
Dawniej też uprawiałem Acidanterę. Nawet zapomniałem, że nazywają ją również Mieczyk abisyński. Ale spotkałem się też z jej nazwą "Bawole oko" i "Pachnący mieczyk".
Hodowcy odmian mieczyków, szczególnie Adamowicz (+) w Słowacji krzyżowali je z Acidanterą i uzyskali pachnące odmiany mieczyków. Jednak po pewnym czasie uprawy zapach zanikał. :idea2:

Cebulki należy przechowywać podobnie jak mieczyki, i ma podobne wymagania, a nawet szkodniki. Bardzo lubią tę roślinkę wciornastki. Zwalczanie podobnie jak w mieczykach.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 21 Gru 2021 23:00 #786173

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2439
Takie pytanie - po wykopaniu cebulek należy liście zostawić do zaschnięcia jak przy tulipanach, czy uciąć je i niech cebulki same obsychają? Acidantery wykopałam w miniony weekend,ponieważ nie chciały zakończyć wegetacji.
Druga sprawa, to uprawa z nasion - jest sens?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 21 Gru 2021 23:08 #786174

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Obcinałam jak mieczyki lub zostawiałam całe do wyschnięcia, w zależności od tego czy miałam czas lub wenę. Lubiłam ją, bo często kwitła w październiku jeszcze, gdy moja synowa i wnuczka mają urodziny, więc miałam kwiaty na piękny i pachnący bukiecik. Którejś wiosny nie wysadziłam :blink: Informację o acidanterze z ręki fachowca masz TU
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Prządka, ewakatarzyna

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 03 Lis 2022 11:27 #816856

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2241
  • Otrzymane dziękuję: 8315
Dostałam w gratisie kilka cebulek i wsadziłam z obowiązku, a tu pięknie wyrosły, choć późno zaczęły, kwitną od sierpnia i roztaczają słodki zapach, wyrosły dość wysokie, nie wiem czy do zimy liście zeschną ?
To już końcówka 3 listopada
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 02 Lip 2023 15:34 #836987

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2241
  • Otrzymane dziękuję: 8315
Wsadziłam cebule w marcu do doniczek i są już kwiaty.

MARRY
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2023 15:34 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 02 Lis 2023 09:16 #845051

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19226
  • Otrzymane dziękuję: 79367
A ja dostałam kilka cebulek jako bonus. Wetknęłam w jedną z donic stojących przy wejściu do ogrodu - i przyznam, zapomniałam. Pamięć mi wróciła, jak zaczęły się wywalać wysokie liście - coś jak z mieczykami. Byłam pewna, że na liściach się skończy. Aż tu w ostatnich dniach października...

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 17 Mar 2024 13:58 #853371

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Wysadziłam w malutkich pierścieniach acidanterę żeby mi zakwitła w lipcu lub niewiele później, a nie w październiku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, Łatka, MARRY, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 18 Mar 2024 21:18 #853469

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Badziu dobrze, że przypomniałaś, muszę do swoich zajrzeć i wysadzić już do doniczek :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia

Acidantera dwubarwna syn.mieczyk abisyński (Acidantera bicolor ) 02 Kwi 2024 20:53 #854525

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Marzenko, jak tam Twoja acidantera? Moja lada dzień wychyli nosek z ziemi.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.412 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum