TEMAT: Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany, dyskusje

Odp: Dalie 18 Lis 2012 18:33 #89986

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Ryszardzie obejrzałam dalie na Twojej stronce , piękne :flower2: :flower2:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys11


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Dalie 19 Lis 2012 19:43 #90446

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd. moich dalii z sezonu 2012

dalia anemonowa 'ROSITA'
moje_dalie_z_sezonu_20121_2012-11-19.jpg


dalia dekoracyjna 'OSAKA'
moje_dalie_z_sezonu_20121_2012-11-19-2.jpg


dalia kaktusowa 'KIER'
moje_dalie_z_sezonu_20121_2012-11-19-3.jpg


dalia kulista 'SONATA'
moje_dalie_z_sezonu_20121_2012-11-19-4.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2012 19:51 przez rys11.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Odp: Dalie 19 Lis 2012 19:56 #90460

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
mirdem wrote:
Ryszardzie obejrzałam dalie na Twojej stronce , piękne :flower2: :flower2:

Mirko
Bardzo dziękuje za odwiedzenie mojej strony o daliach.Cieszę się że strona i dalie się Tobie podobały :)
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.

Odp: Dalie 19 Lis 2012 21:39 #90524

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
:ohmy: Rysiu, obejrzałem twoją stronę. Piękna kolekcja, trzeba dużo trudu aby takich dalli się dochować. No i te wykopki jesienne i zakopki wiosenne. :eek3:
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2012 21:41 przez robchem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys11

Odp: Dalie 20 Lis 2012 18:33 #90805

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
Mirko!

To fakt że dalie to wspaniała gama kolorów i kształtów i ich sezon 2012 już się zakończył.Teraz trzeba je dobrze przechować w odpowiednich warunkach, by miały zapewnioną temperaturę 4-8C w plusie.Moje mają zbyt wysoką (około +14-15) i czasami kilka odmian odpadnie :(
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.

Odp: Dalie 20 Lis 2012 18:49 #90817

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd. moich dalii z sezonu 2012

To jedyna dalia dekoracyjna z mojej kolekcji, która nie ma nazwy NN do rozpoznania?
moje_dalie_z_sezonu_20123_2012-11-20.jpg


dalia kulista 'KRYNICA'
moje_dalie_z_sezonu_20123_2012-11-20-3.jpg


dalia rabatowa 'NIVEA'
moje_dalie_z_sezonu_20123_2012-11-20-2.jpg


dalia dekoracyjna 'ARLEKIN'
moje_dalie_z_sezonu_20125_2012-11-20.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2012 18:51 przez rys11.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia) 20 Lis 2012 22:52 #90971

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Mirko te piękne dalie wspaniale zdobią półke. Czy moglibyście się wypowiedzieć jaka jest optymalna temperatura przechowywania karp. Na działce w altanie nie mam piwnicy, zastanawiam się gybym karpy dali przechowywał w kartonie styropianowym i zasypał bym suchą ziemią, czy wytrzymałby do wiosny
Pozdrawiam serdecznie Robert
Temat został zablokowany.

Odp: Dalia (Dahlia) 21 Lis 2012 10:50 #91077

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Tak jak pisze Ryszard optymalna temp to od 4*C do powiedziałabym 10*C pisze z własnego doświadczenia przy wyższej wysychają przy niższej mają tendencje do podgniwania ( nawet wtedy gdy są już wysadzone )............. niestety piwnice blokowe sa z reguły za ciepłe ..............czy Twój sposób Robercie zdałby egzamin trudno mi powiedzieć , przy niezbyt ostrej zimie miałby pewnie szanse ............... znam osoby , które przechowują dalie w kopcach razem z warzywami okopowymi ( ziemniakami i marchwią )dość głęboki dół w ziemi wyłozony grubą agrowłókniną zabezpieczone sporym kopcem suchej ziemi a na to liśćmi i matami ze słomy , powiem Ci , że zimują , ale stan karp można sprawdzić dopiero po otwarciu kopca.
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem

Odp: Dalia (Dahlia) 21 Lis 2012 18:10 #91277

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
robchemRobercie!

Co do przechowywania dalii przez zimę to najlepszym sposobem jest piwnica nie ogrzewana!Na działce jednak u mnie jest zimno w piwnicy,szron na ścianach w zimie.Teoria i praktyka mówi że temperatura winna być od +4 do +8.Również słyszałem że można dalie kopcować tak jak ziemniaki!Moje dalie mają temperaturę zbyt wysoką bo około +14,lecz otwieram okno i wietrzę pomieszczenie.W zeszłym roku 2011 na 2012 tak udało mi się przechować moją kolekcję prawie w całości. Życzę powodzenia w przechowywaniu karp dalii!
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem

Odp: Dalia (Dahlia) 21 Lis 2012 18:19 #91280

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd. moich dalii z sezonu 2012

dalia pomponowa 'LITTLE WILLIAM'
moje_dalie_z_sezonu_20125_2012-11-21.jpg


dalia rabatowa 'KLIO'
moje_dalie_z_sezonu_20125_2012-11-21-2.jpg


dalia kołnierzykowa 'HARTENNAS'
moje_dalie_z_sezonu_20123_2012-11-21.jpg


dalia rabatowa 'DALINKA PAULINKA'
moje_dalie_z_sezonu_20127_2012-11-21.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia) 21 Lis 2012 18:30 #91287

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Witajcie. Widzę tutaj prawdziwych pasjonatów i fachowców od dalii.
Może dobre by było założyć osobny wątek np "Dalie- uprawa,wskazówki" a ten zostawić na pokazywanie zdjęć odmian i gatunków.
Wtedy łatwiej będzie można znaleźć informacje ;) zostawiam Wam temat do przemyślenia. To wasze królestwo :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem

Odp: Dalie 21 Lis 2012 18:34 #91288

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
Obecnie wstawiłem do tego miłego forumogrodniczego "OAZA" 60 odmian moich dalii z sezonu 2012.Zostało mi jeszcze 31 odmian do dodania.Moich 3/4 karp pochodzi od producenta Firmy Wiesława Legutko z Jutrosina reszta to producent Krzysztof Wożniak Firma Dal-Tur okolice Turku, reszta to dalie kupne i od koleżanek z mojego ogrodu ROD "Leśna Polana" w Poznaniu!
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.

Dalie - uprawa ,przechowywanie , choroby. 22 Lis 2012 13:16 #91637

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Dalie to rośliny późnego lata i jesieni. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw , brak tu tylko barwy niebieskiej , do której uzyskania od lat dążą hodowcy. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Również pokrój samej rośliny jest wyrazisty.Wśród dalii znajdziemy miniaturki rosnące do 30 cm i ponad dwu metrowe olbrzymie krzewy , odpowiednio wielkość kwiatów waha się od 3 cm do ok 30 cm średnicy . Prezentują też pełne spektrum pełności od pojedyńczych po barokowo pełne , strzępiaste , igiełkowe , jeleniorożne , do kształtów pająkowatych i przypominających orchidee.Okres kwitnienia to co najmniej 4 miesiące , ich spektakl kończą przymrozki . Uważam , że wśród dalii każdy znajdzie coś dla siebie.


Sadzenie

Karpy dalii sadzimy przy końcu kwietnia , tak aby niebezpieczeństwo majowych przymrozków przetrwały jeszcze nie dając młodych przyrostów ( jeżeli jednak mamy zielone kiełkujące pędy , a spodziewamy się ujemnych temperatur okryjmy je włókniną , gazetami ale w żadnym wypadku folią). Jeżeli wcześniej chcemy cieszyć się kwiatami dalii i podpędzamy karpy wysadzając do doniczek ( można to już robić od końca marca i sama też tak robię często ) to z wysadzaniem wstrzymajmy się aż temperatury całą dobę będą dodatnie.

Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne . Chociaż dalie będą rosły w każdej, przeciętnej glebie z dobrym drenażem, to jednak za dodatkową troskę potrafią się odwdzięczyć. Trochę kompostu w dołek wystarczy i nawożenie w czasie kwitnienia. Najlepiej jednak wprowadzić do gleby jak najwięcej próchnicy, podnieść dzięki temu poziom gruntu, aby karpy nie były w wodzie po większych opadach deszczu. Dalia potrafi korzeniami szukać wody na znacznych głębokościach. Dobrym nawozem jest mączka kostna, albo jeden z dostępnych nawozów mineralnych np. Florovit lub Magiczna Siła Substrala z przeznaczeniem dla roślin kwitnących.Nie gardzą też gnojówką z pokrzywy.


Pielęgnacja krzewów w czasie kwitnienia

W lipcu, gdy dalie zaczynają kwitnąć, usuwamy kwiaty, celem pobudzania do wypuszczania nowych. Możemy też przycinać niektóre pędy, celem opóźnienia kwitnienia i uzyskania ciągłości na dłuższy okres. Przycięte krzewy się rozgałęziają i kwitną później. Wysokie odmiany powinny mieć też usuwane słabe pędy boczne. Dalie wymagają też dobrego zaopatrzenia w wodę. W gorące, letnie dni, wielka powierzchnia liści dalii wyparowuje duże ilości wody. Te straty muszą być uzupełniane w okresach suszy. Jeśli tego nie zrobimy, rośliny będą marnieć i w efekcie zamierać. Objawem zapotrzebowania krzewu na wodę jest więdnięcie. Najbardziej skuteczne będzie obfite podlanie wieczorem .
Wysokie krzewy o dużych kwiatach często wymagają podpór .

Wykopywanie

Ogólnie przyjęto , że dalie wykopujemy po pierwszych przymrozkach , czarne łodygi i pomarznięte kwiaty nie są już żadną ozdobą. Trzeba wtedy przyciąć łodygi, wykopać karpy i przesuszyć. Głównym problemem w uprawie dalii jest ich przechowywanie. Zimne i mokre warunki nie są dobre dla dalii, z kolei zbyt suche, powodują wysychanie bulw i ich marszczenie. Najlepsza jest temperatura 4-10 stopni i przykrycie suchym torfem, piaskiem , trocinami czy popiołem drzewnym. Karpy umieszczamy w skrzyneczkach i ustawiamy w miejscu zimowania. Obserwujemy, czy nie dostały plam i czy nie gniją,chore części usuwamy.Niektórzy kopcują dalie jak rośliny okopowe , nie możemy wtedy oglądać karp aż do otwarcia kopca wiosną.Jeżeli mamy sucha i ciepłą piwnice i karpy dalii po zimowaniu są wyschnięte i pomarszczone , można spróbować przed sadzeniem je namoczyć jednak nie zawsze rezultaty takiego zabiegu są zadowalające ( bywa , że taka moczona dalia zagniwa po posadzeniu).

Rozmnażanie i podział

Najłatwiej dalie rozmnaża się przez podział karpy dalii , można to zrobić na wiosnę przed sadzeniem lub jesienią po wykopkach ( oba terminy maja swoich zwolenników).Można dalie rozmnażać z nasion z tym , że nasiona zebrane z odmian nie powtórzą cech rośliny matecznej. Można dalie rozmnażać przez wykonanie sadzonek wierzchołkowych , uważam jednak , że dzielenie karp jest sposobem najlepszym i najwygodniejszym.Pamiętajmy jednak aby podczas dzielenia , każda karpa miała chociażby jeden pąk (z pojedynczej oderwanej bulwki nic nie wyrośnie)


Choroby i szkodniki

Dalie narażone są zarówno na choroby wirusowe – mozaikę dalii, grzybowe – szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, głowniową plamistość oraz szkodniki – mszyce, przędziorki, skorki i ślimaki. Od razy powinniśmy zwalczać mszyce, mogące stać się przyczyną chorób wirusowych.
Najbardziej podatne dalie są jednak na choroby grzybowe. W warunkach nadmiernej wilgotności poraża rośliny szara pleśń. Dalie silnie porażone przez choroby grzybowe powinniśmy natychmiast usunąć, a słabiej zainfekowane opryskiwać, co 2 tygodnie, aż do widocznego zahamowania dalszego rozwoju grzybów. Wśród wielu preparatów wybrać możemy np. Dithane M-45 80 WP. Przędziorki zwalczamy preparatami Talstar 100 EC lub Vertimec 018 EC, mszyce np preparatem Mospilan 20 SP. Rośliny słabo rosnące, te o przebarwionych liściach, wykopujmy i palmy.

Żeby nie narażać dalii powinniśmy karpy dalii sadzić co rok w innym miejscu ogrodu.




Na razie tyle zapraszam do wspólnego tworzenia wątku :thanks: :thanks: dzielenia się w nim swoim doświadczeniem i radami , aby nasze dalie corocznie wprawiały nas w zachwyt.
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Igor, Tomasz23, akrim, Agusiak, ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia) 22 Lis 2012 19:41 #91766

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd.moich dalii z sezonu 2012

dalia rabatowa 'KRYNICA'
moje_dalie_z_sezonu_20125_2012-11-22.jpg


dalia rabatowa 'ORIETTA'
moje_dalie_z_sezonu_20129_2012-11-22.jpg


dalia kulista 'EVENING'
moje_dalie_z_sezonu_20127_2012-11-22.jpg


dalia kulista 'BURGUND'
moje_dalie_z_sezonu_20127_2012-11-22-2.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia) 23 Lis 2012 18:16 #92143

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd. moich dalii z sezonu 2012.

dalia kulista 'JOLA'
moje_dalie_z_sezonu_20129_2012-11-23.jpg


dalia dekoracyjna 'SMOKEY'
moje_dalie_z_sezonu_20127_2012-11-23.jpg


dalia dekoracyjna z elementami anemonowej 'GARDEN SHOW'
moje_dalie_z_sezonu_20129_2012-11-23-2.jpg


dalia kaktusowa (jeleniorożne)'PINELANDS PRINCESS'
moje_dalie_z_sezonu_201211_2012-11-23.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany- foto 24 Lis 2012 10:34 #92493

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
mirdem wrote:
Ryszardzie czy to może być PINELANDS PRINCESS'????
Miła koleżanko Mirosławo!
Ekspertem do rozpoznawania dalii to ja nie jestem! Ta dalia jest bardzo podobna do 'PINELANDS PRINCESS',a ponieważ mam te dalię to uważam że u Ciebie ona też rośnie!To ta dalia,którą pokazujesz na zdjęciu. Jeżeli kwiaty mają w przybliżeniu średnicę 12-15 cm. i wysokość krzaka 140-160 cm to uważam że na 100% to ona. Zdjęcie trochę jasne,lepiej ją pokazałaś na początku wątku:"kilka moich ulubienic zdjęcie" nr 3.
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem

Odp: Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany- foto 24 Lis 2012 17:04 #92564

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
cd.moich dalii z sezonu 2012.


dalia dekoracyjna 'EDINBURGH'
moje_dalie_z_sezonu_20129_2012-11-24.jpg


dalia kulista 'JUNONA'
moje_dalie_z_sezonu_201211_2012-11-24.jpg


dalia kaktusowa 'BLAUMEISE'
moje_dalie_z_sezonu_201213_2012-11-24.jpg


dalia dekoracyjna 'PRINZESSIN IRENE'
moje_dalie_z_sezonu_201211_2012-11-24-2.jpg
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Odp: Dalia (Dahlia)- gatunki, odmiany- foto 24 Lis 2012 17:21 #92567

  • rys11
  • rys11's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 584
rys11 wrote:
mirdem wrote:
Ryszardzie czy to może być PINELANDS PRINCESS'????

Miła koleżanko Mirosławo!

Może w poprzednim poście trochę źle napisałem że: "ekspertem do rozpoznawania dalii nie jestem". Chętnie pomogę w rozpoznaniu odmian dalii,lecz znawcą się nie czuję!Jestem typowym pasjonatem (amatorem) dalii.A ponieważ w Polsce jest określona liczba ilość dalii. To można je w miarę określić, a jeżeli miało się daną dalię posadzoną i do niej nazwę to wszystko jest wtedy OK.
Serdecznie pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.645 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum