TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2016 13:04 #468391

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Tulipa 'Doll's Minuet'


Tulipa hybr. 'Golden Apeldoorn'


Tulipa 'Menton'


Tulipa hybr. 'Apricot Parrot'
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2016 13:05 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Campanula


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2016 20:21 #468917

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Dziwadło i inne:

14.05.16011.jpg


9.05.16w002.jpg


9.05.16w005.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 21 Maj 2016 05:25 #472006

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Zakwitły u mnie późne tulipany:



odm. Fancy Frills



odm. Gavota
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 21 Maj 2016 19:54 #472126

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79353
Ostatnie moje - w Karkonoszach, gdzie wszystko ma "obsuw". Jakoś nic ich nie zżarło :woohoo:
Yokohama

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 28 Sie 2016 22:41 #499171

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Znowy kupiłam w biedronce paczkę Duble Beauty of Apeldoorn w ubiegłym roku bylam nimi zachwycona

89e782a80b73f075.jpg

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Wrz 2016 11:58 #502263

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
same piękności tej wiosny kwitły.
czy to prawda że co roku po przekwitnięciu trzeba tulipany wykopywać i sadzić jesienią od nowa? tak sugeruje pewna ogrodnicza gazeta...
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Wrz 2016 12:52 #502269

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Agnieszko, to prawda, tak powinno się robić. Wtedy mamy pewność, że tulipany po raz drugi nam zakwitną. Jednak ja tego nie robię, bo mam ich za dużo i po prostu nie dałabym rady...Zostawiam w gruncie (jak zakwitną to dobrze) i co roku dosadzam nowe :flower2:
Zresztą te nowe, holenderskie odmiany chyba specjalnie są tak 'robione', żeby kwitły tylko raz, a ogrodnicy kupowali ciągle nowe i nowe...A interes się kręci :P
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Wrz 2016 14:29 #502284

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79353
Agnieszko, robi dokładnie tak samo, jak Dala. Tylko nie sądzę, by nawet coroczne wykopywanie gwarantowało kwitnienie w 100%. Często zdarza mi się - przypadkowo - wyciągnąć tulipanowe cebulki jeszcze przyrośnięte do "piętki" matecznej, ale drobniutkie, albo zdeformowane. Klasycznie te drobne powinny otaczać dużą "matkę", ale jak napisała wyżej Dala: wierzę w teorie spiskową holenderskich producentów :mad2: .
Dowód: mój miejski ogród "odziedziczyłam" po teściu, miał znikome ilości kwiatów, w tym takie klasycznie czerwone tulipany w typie apeledoorn. W miejscu,, gdzie rosły, zrobiłam trawnik. tulipanów nie sposób było wykopać - cebule schodziły głębiej niż 40 cm (próbowałam!). I co roku wychodziły kwiaty, troszkę mniejsze co roku, ale jednak! Aż je otrułam, bo irytowały mnie sterczące w trawniku, żółknące liście.
Jeśli ktoś zamierza wykopywać, najlepiej sobie pomóc umieszczając cebule w koszyczku. U mnie nie da rady - ma kilkaset sztuk roślin cebulowych, często rosną jedna na drugiej :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Wrz 2016 15:40 #502293

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tulipany kwitną tylko wtedy, gdy cebule mają odpowiednią wielkość. Ciekawsze odmiany są zazwyczaj bardziej wrażliwe, gorzej przyrastają po kwitnieniu, powinny być odpowiednio zasilane nawozami potasowymi i fosforowymi, gdy zamrą im liście, powinny mieć sucho, bo inaczej łapią cebule choroby grzybowe. Starsze cebule powinny być oddzielane od młodziutkich, bo jedne i drugie mają w zagęszczeniu gorsze warunki.

Zdarza się jednak, że mimo nie wypełniania tych zaleceń tulipany kwitną parę razy z rzędu.
Faktem jest jednak, że niezniszczalnymi są te najpospolitsze czerwone i żółte :)
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Wrz 2016 17:09 #502302

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
dziewczyny dziękuję za odpowiedź-więc nie będę sie męczyć wykopywaniem ale też nie nastawiam sie za bardzo że zeszłoroczne zakwitną na wiosnę-dobrze że dokupiłam nowych ;)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Lis 2016 22:46 #509852

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Byłam dzisiaj w Leroy Merlin po wykładzinę, no i oczywiście zaszłam na ogrodniczy, a tam bardzo fajna wyprzedaż cebul - 85% ceny. Wyszło to 75 groszy za 5 szt tulipanów, albo 4 sztuki narcyzów pełnych, albo 3 sztuki hiacyntów. Wiem, że na sadzenie cebulek trochę późno, ale aż żal nie dać im szansy na życie za te śmieszne grosze. Tak, że jeżeli ktoś ma blisko ten sklep i ma jeszcze trochę miejsca to warto tam zajrzeć. Stan cebulek bardzo fajny
pozdrawiam, Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Lis 2016 23:10 #509860

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie na tulipany nie jest za późno , no chyba ze za tydzień będzie -10 st, będą gorzej ukorzenione, ale zakwitną. Tyle, że słabo ukorzenione tulipany łatwiej przemarzają wiec po posadzeniu przykryj jedlina.

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Lis 2016 23:18 #509863

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Oczywiście Lucynko przykryje je cieplutko. Jakiś tam specjalnie mocnych mrozów na razie nie zapowiadają więc mam nadzieję, ,że będzie ok, a na wiosnę będzie kolorowo. Ja mam miejsca dużo, bo ogród duży i trochę zaniedbany. Choć kiedyś kwitnął życiem i kwiatami to obecnie sama trawa no i pomidory oraz papryka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku to się trochę zmieni, o ile zdrowie dopisze
pozdrawiam, Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Lis 2016 23:36 #509870

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Iwciu, 2 lata temu o tej porze sadziłam tulipany, cebulowe irysy i krokusy, bo też trafiłam na absolutną wyprzedaż z wyprzedaży :) Posadziłam ociupinkę głębiej, dołki wykopałam nie na 3 wielkości cebulki, a na niecałe 3,5-4 razy. Na wierzch rzuciłam trochę zrębków. Wszystko urosło :)
Za tę wiadomość podziękował(a): iwcia55

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Lis 2016 23:43 #509872

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Dzięki Hiacynto za pomysł. Właśnie tak zrobię, posadzę głębiej, a jeszcze przykryję na wierzch. Jestem dobrej myśli :)
pozdrawiam, Iwona

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 08 Lis 2016 09:25 #509902

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79353
Też sadziłam wczoraj tulipany, mimo że już nic miałam nie dosadzać :rotfl1: I krokusy. I hiacynty.
W jednym z wrocławskich LM trafiłam na dość mało przetrzebiony towar wyprzedażowy, niestety, obniżka nie 85%, ale "do 50%", jednak i tak jestem zadowolona. Tulipany "Angelique" w dobrym stanie, kiedyś miałam ich moc, zanikły - a są śliczne, choć różowe :happy: Kupiłam też opakowanie "Für Elise", bo te najwcześniejsze są najbardziej uczekane - niestety, na deklarowanych 8 cebul 2 były zepsute. Inne cebulki twarde i zdrowo wyglądające, choć krokuski (Ard Schenk) wystartowane, mam nadzieję, że czubki pędów nie wyschły.
Iwciu, ja nawet tak głęboko nie sadzę, nie mam szans, muszę operować wąską łopatką z chirurgiczną precyzją, między innymi cebulami. Potem nasypuje rabaty korą, a w zeszłym roku jeszcze stroiszem, gałązkami znoszonymi ze spacerów - bo gawrony robią sobie żerowisko i kurację cebulową.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwcia55

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 08 Lis 2016 10:05 #509905

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Aniu, ja też kupowałam we Wrocławiu, na Granicznej. I tam właśnie taka fajna przecena, aż nie bardzo wierzyłam oczom czytając paragon. Też kupiłam "Angelique" :) Poza tym mnóstwo różnych tulipanów kaufmanna, które uwielbiam.
Na szczęście nie mam żadnych cebul w ogrodzie, więc mogę poszaleć ze szpadlem. Właśnie idę kopać
pozdrawiam, Iwona

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Lut 2017 18:13 #524217

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
U mnie tulipany poczuły już wiosnę :silly:

DSC_0431-2.jpg
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Amlos, Jan4, beatazg, Łatka, dana581958, CHI, zeberka363


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.866 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum