• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Rozmnażanie bylin

Rozmnażanie bylin 25 Mar 2015 21:58 #352509

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zakładam nowy wątek, bo widzę, że jest bardzo potrzebny a nie ma takiego. Właściwie miałam zacząć od lawendy, bo ona wzbudza najwięcej emocji, bywa zawodna albo bardzo łatwa, ale to innym razem. W innym wątku było pytanie o sasankę, a tak się składa, że kiedyś zajmowałam się rozmnażaniem sasanki,więc będę mogła się podzielić tym co wiem.
Sasankę najłatwiej rozmnażać przez podział rośliny matecznej w jesieni. Łatwo się przyjmuje szybko rośnie, no ale nie zawsze mamy taką roślinę, więc zostają nasiona. Najlepiej wysiewać świeżo zebrane nasiona w lipcu. Takie świeże nasiona wschodzą szybko ok 3 tygodni i co najważniejsze równo. Przed zimą roślinki zdążą jeszcze okrzepnąć i na wiosnę mamy ładne krzaczki które zakwitną jednym czasem czasem dwoma kwiatkami.No ale często nie mamy dostępu do świeżych nasion.I tu zaczynają się schody. Nasiona do wiosny tracą swój wigor i z całej paczki wschodzi nam jedna w porywach trzy roślinki. I tu potrzebna jest stratyfikacja,żeby pobudzić śpiące kiełki.Stratyfikacja nie polega na tym, że wsadzimy torebkę nasion do zamarzalnika i dziwimy się, że to nic nie dało. Należy stworzyć pozory natury. Czyli wysiać normalnie w temperaturze 15-10* i po tygodniu, dwuch włożyć do lodówki. Według Seed Germination Database - Perennials do temperatury od -4 do +4 poniżej wklejam tekst:

" Pulsatilla alba, albana, alpina, ambigua, dahurica, grandis, halleri, montana, occidentalis, patens, pratensis, serotina, and vernalis , Sow at 18-22ºC (64-71ºF) for 2-4 wks, move to -4 to +4ºC (24-39ºF) for 4-6 wks, move to 5-12ºC (41-53ºF) for germination

Pulsatilla vulgaris , Sow at 20ºC (68ºF), if no germination in 3-4 wks, move to -4 to +4ºC (24-39ºF) for 2-4 wks "

Termin kiedy cała operacje przeprowadzimy jest obojętny.Z tym, że najbardziej wygodny termin to środek zimy. Ale może być też lodówka, o ile rodzina nie będzie się oburzać, że trzymamy w lodówce doniczki z ziemią.
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2015 21:59 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, artam, AniaH


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie bylin 25 Mar 2015 22:27 #352521

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
A ja jeszcze z własnego doświadczenia dodam, że wysiane sasanki należy bardzo oszczędnie podlewać. Tak jak dorosłe, tak i siewki nie lubią mieć mokro. Najlepiej spryskiwacz, żeby konewka z wodą nie drgnęła ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Rozmnażanie bylin 26 Mar 2015 18:02 #352747

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wiesz artam, że nigdy na to nie zwróciłam uwagi. Ja bardzo rzadko podlewam rośliny. Tylko w razie absolutnej konieczności. Prędzej uśmiercę roślinę przez susze niż przez przelanie. No ale wracam do tematu, bo rozmnażanie sasanki to temat rzeka. Ustaliliśmy, że najlepiej i najpewniej jest zebrać nasiona i wysiać.\Jednak w handlu pokazały się nasiona sasanki o innych jak lawendowe kolorach. Są piękne kolory czerwone, białe, ciemnoniebieskie. No ale nasiona nie są tanie, a z paczki mimo naszych zabiegów wychodzi parę sztuk. Można też zebrać nasiona z czerwonej czy białej sasanki.Myślałam, że jest to rozwiązanie. Ale niestety sasanka nie powtarza cech matecznych. W 95% siewki miały kolor podstawowy. No może biała była częściej spotykana. Brat w szkółce rozwiązał sprawę kupując sadzonki rozmnażane in vitro. Nam pozostaje jeżeli chcemy mieć własnoręcznie posiane rośliny kupno drogich nasion ryzykując porażkę, albo pokochanie naturalnego koloru sasanki.

Rozmnażanie bylin 27 Mar 2015 23:36 #353160

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Rozmnażanie bylin to taki trochę hazard i wciąga jak hazard.Jeżeli potrzebujemy parę egzemplarzy jakiejś byliny to nie ma problemu kupujemy jedną roślinę i po roku dzielimy na dwie albo trzy. Większość bylin da się tak rozmnożyć.Ale czasem chcemy mieć łan np pod surmią pierwiosnków. Aby efekt osiągnąć potrzeba 100-150 roślin przy cenie 2,5 za sztukę jest to już spory wydatek.Rozmnażanie pierwiosnków przez podział jest możliwe, ale nie najlepsze. Rośliny podzielone źle się przyjmują, chorują ,źle znoszą upały,no i gorzej kwitną od tych sianych. A więc co? Trzeba posiać.Ale żeby to zrobić trzeba mieć nasiona. Nasiona pierwiosnka bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Te kupowane w sklepie siłą rzeczy maja co najmniej rok i bardzo słabo wschodzą. Więc musimy mieć swoje nasiona. Po pierwsze mamy możliwość posiania natychmiast po zbiorze i wschody 100%, a po drugie będą to prawdziwe prymule. O pięknych naturalnych kolorach, zdrowe i długowieczne. Te wynalazki które są sprzedawane w marketach giną po dwu, trzech latach.
Oglądając nasienniki pierwiosnków widzimy, że są puste. Nie ma nasion.Dlaczego? Bo doszło do samozapylenia, a pierwiosnek aby wytworzył nasiona potrzebuje pyłku z innego egzemplarza. Musimy roślinie pomóc.Więc szukamy dwu roślin matecznych. Wybieramy n niej najładniejsze kwiaty (najlepiej wykształcone, najdorodniejsze) i obrywamy pylniki. Robimy to zaraz po otwarciu kwiatu. Szukamy innej rośliny z ładnymi kwitami z dobrze rozwiniętymi pylnikami.Wystarczy otrzeć parę razy kwiatem o kwiat bez pylników i gotowe. . Pylniki usuwamy rano. Zabieg zapyleni wykonujemy parę godzin później. Co nam z tego wyjdzie? Na pewno coś fajnego.

Rozmnażanie bylin 01 Kwi 2015 21:10 #354594

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
I.. mamy nasiona. Co dalej? Trzeba ich dobrze podsuszyć. Tak tydzień, dwa. Jeżeli wysiejemy nasiona dojrzałe, świeże, wzejdą wszystkie, lub prawie wszystkie.Ale pamiętajmy.
- nasiona pierwiosnka nie przykrywamy ziemia.Kiełkują na powierzchni, ale w ciemności.Ja jeżeli wysiewam po zbiorze nasiona na rozsadniku,to przykrywam trawą z kosiarki,po tygodniu codziennie sprawdzam. Jeżeli jednak wysiewamy nasiona na wiosnę to musimy zapewnić nasionom temperaturę kiełkowania ok 5*.Też ciemność i też częste sprawdzanie.
No więc dobrej zabawy i pięknych wschodów!! :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla

Rozmnażanie bylin 30 Lip 2016 18:16 #493819

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
A co tu tak cicho .........czyżby nikt nie wysiewał bylin :think:
Moje sasanki,wysiane miesiąc temu już wschodzą :dance: Stoją przez cały czas w cieniu. Zapomniałam je przykryć,
i jak padał deszcz to nieźle je zalało .. :happy:
Pulsatilla albana
DSC_0294.jpg

Pulsatilla occidentalis
DSC_0295.jpg

Primula auricula Grenache -moje własne nasiona :teach: Wysiałam trzy tygodnie temu ..
DSC_0296.jpg
Pozdrawiam Gosia :)
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2016 18:18 przez Gosia352.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, beatazg, Emalia112

Rozmnażanie bylin 30 Lip 2016 20:02 #493828

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czy to jest pierwiosnek omszony. . Jestem pod wrażeniem. Parę razy wysilam i własnie omszony słabo mi wschodził.Pewnie świeże nasiona wschodzą jednak lepiej.

Rozmnażanie bylin 30 Lip 2016 20:24 #493836

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Ta primula to łyszczak ..Omszone też wysiewałam chyba z trzy lata temu i powiem szczerze że mi bardzo ładnie powschodziły :think:
Dodam jeszcze że primule omszone kupowałam zimą a wysiewałam chyba w marcu ..
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Rozmnażanie bylin 31 Lip 2016 07:06 #493932

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3045
Gosiu, jestem pod wrażeniem Twoich wysiewów. :woohoo: :funnyface: Będę cały czas inwigilować.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi

Rozmnażanie bylin 31 Lip 2016 09:39 #493951

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Marysiu , bardzo się cieszę że będziesz mnie inwigilować :kiss3:
Mam też wysiane primule z Barnhaven ..Wysiewałam wiosną tego roku ..
Łyszczaki mieszanka
DSC_0299.jpg

DSC_0298.jpg

Są i Hosty z nasion ...Dostałam małe sadzonki od Beatki :kiss3:
DSC_0302.jpg
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA, beatazg

Rozmnażanie bylin 24 Lis 2016 17:07 #511995

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
Witaj Gosiu, proszę napisz co dalej z wysianymi pierwiosnkami. Mnie się w tym roku nie udały. Bylabym bardzo wdzięczna gdybyś chciala coś więcej napisać jak to robisz, że Ci tak ładnie wschodzą. Pozdrawiam serdecznie, Ola.

Rozmnażanie bylin 24 Lis 2016 18:40 #512007

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Ola ,wszystkie sadzonki pierwiosnków są już posadzone na skalniakach i powiem szczerze że ledwo się tam zmieściły .. :tongue2:
Wiesz, u mnie nasionka bardzo ładnie powschodziły i z tego co pamiętam to nawet dość wcześnie :think: Siałam chyba na początku lutego a pierwsze wschody
były po ok. trzech tygodniach.Wysiane nasionka miałam na dworze (na południowym parapecie ) a później przeniosłam je pod altanę ..Zima była łagodna ale
jak był duży mróz to wstawiałam na okno nieogrzewanego garażu ..Pikowałam jak miały po trzy-cztery listki choć jeszcze były bardzo małe :)
Zasilałam kilka razy.W doniczkach rosły aż do września a później zastały posadzone do gruntu ..
Teraz wyglądają tak ..
DSC_0054-3.jpg


DSC_0159-2.jpg


DSC_0032-2.jpg


DSC_0060.jpg


DSC_0061.jpg


Ola, powiedz mi a Ty jakie pierwiosnki wysiewałaś ? Czy też kupowałaś z Barnhaven czy z innego źródła ?
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Rozmnażanie bylin 25 Lis 2016 00:28 #512086

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Nasionka pierwiosnków do równomiernych wschodów wymaają okresu przechłodzenia. W działkowcu jest wiele artykułów na ten temat: żeby wysiać do skrzyneczki, a skrzyneczkę poddać działaniu ujemnych temperatur. Ja nie mam ogrodu przy domu i takie skrzyneczki to dla mnie kłopot. Obchodzę ten problem w ten sposób,że te nasionka bylin które wymagają stratyfikacji zwyczajne wkładam do zamrażalnika - tak robię z pierwiosnkami wyniosłymi,kandelabrowymi i innymi oraz np z lawendą,chociaż tej ostatnio nie wysiewam,bo u mnie lawenda i ciemierniki wysiewają się jak głupie...

Rozmnażanie bylin 25 Lis 2016 16:10 #512157

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
A jak dohować się z nasion rutewki Delavaja. Kupiłam wiosną na All... nasiona, wysiałam i nie wzeszło ani jedno.
Nie wiem czy nasiona były stare i straciły siłę kiełkowania, czy też popełniłam jakiś błąd :dazed: .
Marzy mi się ta roślinka, jest cudowna, uwielbiam takie eteryczne, zwiewne kwiaty. Do tej pory nie udało mi się jej kupić, więc postanowiłam rozmnożyć ją z nasion a tu taki zong. Zastanawia mnie jedno, podobno w ogrodzie łatwo się wysiewa, więc powinna być dostępna w sprzedaży a tu w sklepach ogrodniczych takich nasion na oczy nie widzieli, nie mówiąc o sadzonkach :bad-idea: . Bardzo proszę doświadczone osoby w tym temacie o podpowiedź :wink2: .
Pozdrawiam - Zosia

Rozmnażanie bylin 19 Lut 2018 10:10 #590350

  • Zosieńka
  • Zosieńka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 2
Ja mam pytanie jak rozmnażać i kiedy dalie?
Bo z tego co wiem to są to kwiaty, które zimują w gruncie w postaci karpy, która można dzielić. Pytanie tylko czy lepiej wiosną czy jesienią?

Rozmnażanie bylin 19 Lut 2018 10:32 #590356

  • Jo37
  • Jo37's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 563
  • Otrzymane dziękuję: 251
Zosiu - dalie nie zimują w gruncie. Karpy wykopuje się jesienią i przechowuje w chłodzie.
Sadzi się do gruntu po 15 maja. Rozrośnięte karpy można podzielić ale w każdej części
musi znaleźć się pąk.
Pozdrawiam,Joanna

Rozmnażanie bylin 19 Lut 2018 10:43 #590359

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zosiu dalie nie zimują w gruncie. W jesieni trzeba je wykopać i przetrzymać do wiosny w piwnicy., albo gdzieś gdzie jest plusowa temperatura. Na wiosnę wsadza się do gruntu i wtedy to można co większe podzielić.
Oprócz tego jest jeszcze dalia zmienna,traktowana jako jednoroczna, którą mozna otrzymać z nasion karby które przez lato urosną przetrzymać przez zimę.
Tu możesz sobie poczytać o odmianach dalii forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...nki-odmiany-dyskusje
A tutaj o dalii zmiennej forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...ienna-dahlia-pinnata

Rozmnażanie bylin 21 Lut 2018 07:18 #590839

  • Jurek
  • Jurek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 66
Do Zofix: Nasiona potrzebują stratyfikacji tz. przechłodzenia i to ok 2-3 miesiące ,a najlepiej wysiać jesienią i zima sprawę stratyfikacji załatwi :)
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2018 07:20 przez Jurek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zofix


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.374 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum