TEMAT: Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 02 Kwi 2012 15:16 #19758

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Myślę ,że sporo osób zaciekawi wątek .Wysiew bylin to zabawa dla cierpliwych.Jeśli ktoś potrzebuje dużą ilość sadzonek ,a kaski mało to można poszaleć z nasionkami :garden1: .

Proszę zamieszczajcie tutaj opisy .Kiedy wysiewacie swoje byliny,czy nasiona jakoś specjalnie przygotowujecie,po jakiem czasie wschodzą i jakieś zdjęcia ze wzrostu :) .

Ja zacznę

Pierwiosnek ząbkowany
Bez stratyfikacji
Nasionka wysiałem niezbyt gęsto w multiplatach na początku maja.
Pierwsze siewki pojawiły się po ok 3 tygodniach od wysiewu .
Pod koniec sierpnia przesadzałem rośliny na miejsce stałe.

W tym roku prymulki wysiałem pod koniec stycznia do skrzynek i wystawiłem do stratyfikacji .Można również nasionka w woreczku włożyć do zamrażarki.
Po ok.6 tygodniach przyniosłem do cieplejszego pomieszczenia i po ok 2-3 tygodniach zaczęły kiełkować .

Pierwiosnki ząbkowane według moich obserwacji nie potrzebują stratyfikacji w odróżnieniu od innych pierwiosnków.

Tak wyglądają pierwiosnki ząbkowane z poprzedniego roku

IMGP3620Kopiowanie.JPG


Zapraszam innych do opisywania swoich przygód z bylinami z nasion
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2012 15:20 przez andrzejek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 17 Maj 2012 11:32 #37601

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Większość moich roślin jest wyhodowana z nasionek, dawno temu na fo dostałam nassionka od Bozenki (Babopielki)-pysznogłówkę, len trwały, jeżówkę, słonecznik szorstki-wysiałam wprost do gruntu i mam juz ładne kępki, gorzej jest natomiast u mnie z zasiewami nasionek kupionych , cztery razy wysiewałam rutewkę orlikolistną i ani raz nie wzeszla, a to kiepskie nasina(zgniły), albo ziemia kupiona w sklepie zapleśniała, nie pomógł nawet topsin, teraz wysiałam żagwin i ratibidę-wzeszły(zdjecia wieczorem),penstemony ,dyptam, pierwiosnek kandelabrowy natomiast odeszły do nasionkowego nieba
Dodam jeszcze ,ze to ogromna frajda wyhodować coś z nasion,tylko ,że lepsze wschody mają nasionka świeżo zebrane, niż kupione w centrach ogrodniczych :)
Pozdrawiam gorąco bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 17 Maj 2012 12:23 #37621

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Ja z nasion mam kocimiętkę, ładnie wzeszły nasiona - wysiew wiosną wprost go gruntu, część wypieliłam przez sklerozę :club2:


kocimietka.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2012 12:28 przez Hiacynta.

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 25 Maj 2012 11:26 #40013

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Siewki ratibidy


Siewki żagwinu

Lubię wysiewać roślinki, ale duży problem mam w zdobyciu nasion-zwłaszcza bylinek-w mojej miejscowości sąone trudno dostępne
Pozdrawiam gorąco bożena

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 03 Cze 2012 11:01 #43129

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Ten łan kocimiętki z siewu mi się podoba! :bravo:
Kiedyś kupiłam jej sadzonkę, ale pewnie nie doczekam takiego widoku - tak wolno przyrasta :(

Do czekania na byliny z siewu trzeba mieć cierpliwość... a mi jej brakuje :hammer:, dlatego wolę gotowe sadzonki.

Jedynym odstępstwem od tej zasady jest powojnik tangucki, którego zasiałam 3 lata temu.
Teraz dopiero pokazuje co potrafi :dance:

01.06.2012036.jpg


29.05.2012007.jpg



I jeszcze dopisek z dokładniejszym opisem...

Nasionka siałam na początku marca, do pojemnika na parapecie okiennym.
Pamiętam, że dość długo wschodziły. Potem było żmudne pikowanie do pojemniczków po jogurtach,
a następnie niemały problem ze splatającymi się nawzajem roślinkami.
Oczywiście każda dostała patyk-podpórkę.
Potem było hartowanie, wynoszenie na balkon i wnoszenie z powrotem.

Naprawdę odetchnęłam, gdy po zimnej Zośce wysadziłam je do gruntu. :lev:


Magdala - kibicuję Ci w uprawie Perowskii :drink1: . Chętnie zobaczę później ten łan...
będzie piękny widok! :supr3:
pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2012 11:34 przez Amlos.

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 03 Cze 2012 13:49 #43150

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Amlos, ten widok to 2 rok po wysiewie, w pierwszym roku solidnie wyrywałam nadmiar roślin i wystawiałam na Allegro :)
Moja kocimiętka rośnie w ziemi suchej, piaszczystej, miejsce jest mocno nasłonecznione, ale na zacienionej rabacie pod wiśnią też kwitła,tylko trochę pokładała się na ziemi, szukając słońca.
Gratuluję pięknego powojnika, można go jakoś sadzonkować?
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2012 13:51 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 03 Cze 2012 19:31 #43231

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Dziękuję ślicznie :hug: - z tym powojnikiem się udało... aż duma mnie rozpiera :rotfl1:

Szczerze powiem, Hiacynto, że nie wiem, czy rozmnaża się powojniki przez sadzonkowanie -
nigdy tego nie robiłam. :oops: Tego jednego siałam, kilka nabyłam z ogrodem, a całą niemałą resztę kupowałam w postaci dorodnych roślin. Muszę się dokształcić w tej kwestii :coffe: '

Ps Zaraziłam się i z kocimiętką też spróbuję.
pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 04 Cze 2012 18:24 #43728

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Kocimiętkę można spokojnie wysiać wprost do gruntu, a potem to już sieje się sama :)

Powojnik - można spróbować z odkładów, ale siewki tanguckiego szybko rosną, czasowo chyba wyjdzie na to samo.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 04 Cze 2012 20:04 #43754

  • wawik
  • wawik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 26
Ja sadzonki Tanguckiego robiłem z odkładów w kwietniu. W maju do doniczek i teraz już są okazałe sadzonki. :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 08 Cze 2012 15:10 #45047

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Aniu to moze zbierz nasionka ze swojego powojnika :oops:
Ja większośc roslin mam z nasion
ostrogowiec

orliki

siewki fioletowego astra alpejskiego

dziewięćsił łodygowy

kupione nasionka dziewięćsiłu wrzuciłam na tydzień do zamrażarnika , a potem wysiałam
nie udało mi sie natomiast wyhodować rutewki orlikolistnej i teraz zastanawiam się czy ona może potrzebowała stratyfikacji :unsure:

natomiast penstemony wzeszły mi bardzo słabiuteńko, też bez stratyfikacji
Pozdrawiam gorąco bożena

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 08 Cze 2012 20:22 #45106

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
MOże nasiona przesuszone tej rutewki, bo w ogrodzie daje mocny samosiew.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 09 Cze 2012 08:02 #45256

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Coś z nimi było nie tak, bo wszystkie zgniły, a jak jedno wzięłam i ścisnęłam w palcach , to zapaszek niezbyt przyjemny był :cry3:
Pozdrawiam gorąco bożena

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 11 Lut 2016 16:09 #434209

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Odświeżam, bo czas wysiewów się rozpoczął a sklepy ogrodnicze kuszą nasionami. Ja poczyniłam pierwsze wysiewy ale co z tego będzie czas pokaże :garden1:

nasiona.jpg
Ania

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 12 Lut 2016 19:01 #434564

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Instrukcja wysiewu pierwiosnków forumki Annar
Annar wrote:

Nie sieję ich w domu, tylko na zewnątrz w pojemnikach wczesną wiosną (marzec-kwiecień).
Pojemniczki (np. od lodów) wypełniam ziemią zmieszaną z piaskiem i mocno je ubijam. Podlewam, delikatnie rozmieszczam nasiona i mocno doduszam je do powierzchni. Nie można ich okrywać, do kiełkowania potrzebują światła i powietrza. Trzymam je w cienistym, chłodniejszym miejscu i cały czas uważam by ziemia była wilgotna. Podlewam je od dołu na podstawek (podsiąkowo), nigdy z góry.
Nie dodaję żadnego nawozu, małym siewkom wystarcza to co jest w ziemi.
Kiełkują ok. 3-4 tygodnie (Polyanthus ), dłużej Auriculas i Sieboldi. Auricula chyba wyszła mi po 7 tygodniach.
Pikowałam bardzo poźno, gdy już były podrośnięte i miały minimum 4-5 liści. Mają bardzo delikatny system korzeniowy.

Stratyfikacja jest konieczna przy wysiewie swoich nasion, oraz tych sklepowych (np. od Legutko)
Ja cały czas od zbioru trzymam je w lodówce.

Te z Barnhaven są trzymane w lodówkach i gdy tylko je otrzymałam na wiosnę, od razu siałam.
Instrukcja siania z Barnhaven jest tu : www.barnhaven.com/sowing

Co do Sieboldii, to można je siać już od grudnia i wystawić na zewnątrz.


Pierwiosnek omszony od Legutko ( zdjęcie z wiosny 2015)

P7190830.jpg


I z Barnhaven (mix)

P7190835.jpg
Ania

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 16 Lut 2016 23:28 #436031

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
W tym roku mam plan wysiać trochę bylin. Z tych co wysiałam w styczniu na balkonie, wyszły mi dwie z pięciu lewizji, oraz dość ładnie len trwały. Teraz tylko nie bardzo wiem czy wsadzić go w całości do ziemi, czy rozdzielić?, popikować?
Popikowaną mam też lawendę francuską. Nasiona trzymałam przez miesiąc w zamrażarce i wyszły b.ładnie :bravo:
Teraz czekam na resztę :whistle:

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 16 Lut 2016 23:36 #436033

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Len rozsadź ładnie się rozrasta jak ma miejsce.Dobrze znosi za młodu pikowanie.
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Lut 2016 22:31 #439329

  • Mariola54
  • Mariola54's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 140
Emalia112 wrote:
Len rozsadź ładnie się rozrasta jak ma miejsce.
I daje duży samosiew. :eek3:

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 28 Lut 2016 22:04 #439726

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
I o to chodzi :bravo: Kiedyś widziałam pole z zasianym lnem. Widok niezapomniany... :hearts:
A poza tym mam nadzieję, że w razie nadmiaru można go będzie łatwo usunąć, jak np.jednoroczny


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.309 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum