• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Rodgersja ( Rodgersia)

Rodgersja ( Rodgersia) 24 Cze 2015 13:16 #382774

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Moje rodgersje również kwitną. :) Ucierpiały biedaczki w nocy 16/17 maja z powodu przymrozku- (pędy kwiatowe szlag trafił :angry: ), zczerniałe wycięłam i kwiatów mało, ale co robić, gdy aura nie rozpieszcza...
W każdym razie ja strasznie je lubię; liście mają przepiękne a kwiaty pachnące :bye:

20150618_1941551.jpg
Pozdrawiam,Mila.
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2015 22:32 przez artam.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, agnesik12, beatazg


Zielone okna z estimeble.pl

Rodgersja ( Rodgersia) 02 Lip 2015 05:28 #384913

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
Kwitnie rodżersja pierzasta:

bez
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2015 22:28 przez artam.

Rodgersja ( Rodgersia) 11 Lip 2015 05:23 #387364

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
Zakwitła /najpóźniejsza u mnie/ rodżersja tarczowata :

bez
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2015 22:28 przez artam.

Rodgersja ( Rodgersia) 12 Lip 2015 21:57 #387720

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Zapomniałam,że ona tak się nazywa .U mnie w tym roku dosyć okazała i pięknie kwitła .
Beata :bye:

100_2298.jpg

Rodgersja ( Rodgersia) 12 Lip 2015 22:34 #387742

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
O ile jeszcze rozumiem pojawienie się Astilboides tabularis w wątku o rodgersjach, bo to ta sama rodzina i ponoć nazwa synonimiczna dla Rodgersia tabularis, to nie rozumiem , skąd pojawia się nazwa rodżersja...
Zdzisławie, czy mógłbyś podać jakieś źródło, które tak każe polską nazwę podawać, bo ja się zetknęłam tylko z polską nazwą rodgersja :)

Rodgersja ( Rodgersia) 13 Lip 2015 06:04 #387789

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
artam wrote:
O ile jeszcze rozumiem pojawienie się Astilboides tabularis w wątku o rodgersjach, bo to ta sama rodzina i ponoć nazwa synonimiczna dla Rodgersia tabularis,

Ja z kolei nie rozumiem, dlaczego piszesz 'ponoć' ?
To jest jeden z przykładów różnicy zdań wśród fachowców, czyli systematyków.
Część z nich uważa, że ten gatunek ma zbyt mało cech wspólnych z pozostałymi rodżersjami i dlatego propagują nową nazwę astilboides.
artam wrote:
to nie rozumiem , skąd pojawia się nazwa rodżersja...
Zdzisławie, czy mógłbyś podać jakieś źródło, które tak każe polską nazwę podawać, bo ja się zetknęłam tylko z polską nazwą rodgersja :)

To z kolei kwestia wymowy nazw angielskich - nie ma stałych reguł i np. taki 'keczap' spotykam zapisywany na kilka sposobów.
Rodgersja pochodzi od nazwiska Rodgers a to z kolei od imiona Rodger=Roger jak np. 'Król Roger'. We wszystkich tych nazwach 'g' i 'dg' czyta się 'dż'.
bez

Rodgersja ( Rodgersia) 13 Lip 2015 09:17 #387825

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
bez wrote:
artam wrote:
to nie rozumiem , skąd pojawia się nazwa rodżersja...
Zdzisławie, czy mógłbyś podać jakieś źródło, które tak każe polską nazwę podawać, bo ja się zetknęłam tylko z polską nazwą rodgersja :)

To z kolei kwestia wymowy nazw angielskich - nie ma stałych reguł i np. taki 'keczap' spotykam zapisywany na kilka sposobów.
Rodgersja pochodzi od nazwiska Rodgers a to z kolei od imiona Rodger=Roger jak np. 'Król Roger'. We wszystkich tych nazwach 'g' i 'dg' czyta się 'dż'.

O, przepraszam, ale nazwa polska nie wzięła się bezpośrednio z języka angielskiego i bezpośrednio od nazwiska Rodgers, ale pośrednio z łaciny, jest spolszczoną nazwą łacińską, a nazw łacinśkich w ten sposób się nie wymawia, głoska "dż" w łacinie nie występuje...
Niech przykładem będzie częsta pomyłka w wymowie... Wiąz 'Camperdownii'. Słyszałam wielokrotnie camperdałni, a tu angielska wymowa nie funkcjonuje...
Zatem przy nazwie "rodgersja" twardo bym obstawała, taka nazwa funkcjonuje w polskich źródłach :)

A co do "ponoć" ;) Lubię to słowo :) , ale tu w niewłaściwym miejscu je postawiłam, to nazwy synonimiczne oczywiście, to "ponoć" raczej do tych wątpliwości, o których piszesz, się odnosiło :)

Rodgersja ( Rodgersia) 13 Lip 2015 09:59 #387839

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Dlatego nazwy łacińskie i nazwy własne są najwłaściwsze , a nie idę do szkółki a Pan właściciel nazwy np. host podaje mi po przetłumaczeniu na język polski a ja nie znam angielskiego i nie wiem co on mi mówi bo nie umiem przetłumaczyć z powrotem .np. Zakazany owoc ,czy góra śniegu itp. :jeez:
Beata :bye:

Astilbloides Tabularis

100_2523.jpg


Rodgersia Acutifolia

100_2525.jpg

Rodgersja ( Rodgersia) 13 Lip 2015 10:44 #387859

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
artam wrote:

O, przepraszam, ale nazwa polska nie wzięła się bezpośrednio z języka angielskiego i bezpośrednio od nazwiska Rodgers, ale pośrednio z łaciny, jest spolszczoną nazwą łacińską, a nazw łacinśkich w ten sposób się nie wymawia, głoska "dż" w łacinie nie występuje...
Niech przykładem będzie częsta pomyłka w wymowie... Wiąz 'Camperdownii'. Słyszałam wielokrotnie camperdałni, a tu angielska wymowa nie funkcjonuje...
Zatem przy nazwie "rodgersja" twardo bym obstawała, taka nazwa funkcjonuje w polskich źródłach :)

Inaczej mnie uczono.
Łacina łaciną, ale nazwiska powinno się wymawiać w miarę podobnie do oryginału - za przykład podawano nam Ligularia przewalskii. Wymawiało się 'ligularia przewalski' mimo, że w łacinie ani 'rz' ani 'w' nie funkcjonowały.

Skoro 'twardo obstajesz' przy swojej wersji - ja nie mam nic przeciwko wymawianiu 'rodgersja'.

Dla mnie, zawodowca, nie są to sprawy istotne - bo czy powiesz 'rodgersja' , czy 'rodżersja' - wszyscy będą wiedzieli o co chodzi.
Najgorsze dla mnie są dwuwyrazowe nazwy rodzajowe typu: lilia ananasowa /Eucomis/, róża pustyni /Adenium/, truskawko-malina /Rubus/ itp. zlepki, bo wymienione gatunki nie mają nic wspólnego z lilią, różą czy truskawką.
bez

Rodgersja ( Rodgersia) 13 Lip 2015 20:27 #388011

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
bez wrote:
Łacina łaciną, ale nazwiska powinno się wymawiać w miarę podobnie do oryginału - za przykład podawano nam Ligularia przewalskii. Wymawiało się 'ligularia przewalski' mimo, że w łacinie ani 'rz' ani 'w' nie funkcjonowały
Zdzisławie, ale to dwie różne rzeczy :) , teraz mówisz o współcześnie tworzonych nazwach według wzorca łacińskiej fleksji, nazwach tworzonych od nazwisk znalazców czy hybrydyzerów. Oczywiście, jeśli znalazca ma na nazwisko Przewalski czy Turczaninow, to będziemy mieli Ligularia przewalskii i Pulsatilla turczaninowii na przykład :), wykorzystuje się tylko łacińską końcówkę fleksyjną, a pisownię nazwisk pozostawia bez zmian.
Ale to zupełnie inna kwestia niż spolszczona nazwa łacińska :)

Rodgersja ( Rodgersia) 14 Lip 2015 05:17 #388117

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
artam wrote:
Zdzisławie, ale to dwie różne rzeczy :) , teraz mówisz o współcześnie tworzonych nazwach według wzorca łacińskiej fleksji, nazwach tworzonych od nazwisk znalazców czy hybrydyzerów.

Dla mnie to nie są dwie różne rzeczy.
Czy pan Rodgers ma mniejsze zasługi niż pan Przewalski ?

Zakończmy tę dyskusję, bo to zaczyna być nudne.
Po sezonie będę miał więcej czasu to poszukam etykiet moich rodżersji /prosiłaś o źródło/.
bez

Rodgersja ( Rodgersia) 18 Maj 2016 08:42 #470725

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Rodgersje wiosną najładniejsze :)


Zdjcie0889.jpg



:)

Rodgersja ( Rodgersia) 19 Cze 2016 14:06 #482616

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
Rodżersja pierzasta - jedyna kwitnąca u mnie po tej zimie:



bez

Rodgersja ( Rodgersia) 19 Cze 2016 21:27 #482773

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
A to dwie moje. W tym roku pierwszy raz zauważyłam, że one pięknie pachną.



Pozdrawiam. Jola

Rodgersja ( Rodgersia) 20 Kwi 2017 01:38 #536053

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Rozwijają się pąki liściowe Rodgersji kasztanowcolistnej 'Irish Bronze'


rodgersja-kasztanowcolistna.jpg

Rodgersja ( Rodgersia) 20 Kwi 2017 17:38 #536165

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Jeszcze liści nie widać, ale już się budzi:

20kwietnia17r.007.jpg

Rodgersja ( Rodgersia) 11 Maj 2017 16:44 #541052

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Niestety, teraz wygląda tak:

11.05.17026.jpg

Rodgersja ( Rodgersia) 06 Cze 2017 15:23 #546452

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Z powodu przemarznięcia znowu kwitnienie byle jakie. Z trzech sztuk tylko parę kwiatów...
Ale liściorki niczego sobie. :)

IMG_2518.jpg


IMG_2517.jpg
Pozdrawiam,Mila.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.214 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum