TEMAT: ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 05 Sie 2015 14:58 #393866

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie masz czasu, ale masz oko, rękę i coś czego Ci zazdroszczę... przestrzeń. Już widzę jak dobrze prezentowały by się Twoje kompozycje w nowoczesnych galeriach, w dużych holach, zamiast plastikowych palm czy sztucznej lawendy w bordowym sześciennym pojemniku. IKEA sprzedaje tego multum.Nie jest to brzydkie, ale strasznie opatrzone.
A wracając so tematu, na drugim zdjęciu w najniższym piętrze masz roślinę którą rozpoznaje jako zatrwian Smirnowa ,albo szarłat, a może jeszcze coś innego?
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 05 Sie 2015 18:35 #393895

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8833
Emalia112 gdzieś natknęłam się na Twoje pytanie odnośnie zasuszonych papryk. Jeśli ta informacja miałaby być dla Ciebie pomocna, to wklejam zdjęcie zasuszonej Habanero. Przez przypadek o niej zapomniałam i tak sobie leżała, gdzieś mniej więcej od stycznia. Jak na moje oko całkiem niezły kolor zachowała. Zdjęcie zrobiłam na liściu, by podkreślić kontrast i uwidocznić jej kolor


P1012044.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 05 Sie 2015 20:24 #393916

  • jadwiga1
  • jadwiga1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • miłośniczka wszystkich kwiatów
  • Posty: 833
  • Otrzymane dziękuję: 768
zatrwian nadaje się do suchych bukietów
DSC05046.jpg
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ogród Jadwigi i Henryka
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 05 Sie 2015 21:00 #393928

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Bardzo , bardzo przydatna. Ja papryki odkryłam dopiero w ubiegłym roku.Zanim poustalam które jak się suszą i wybarwiają miną lata. Ten kolor to rewelacja w naturze rzadko spotykany,chyba wcale.Mam jakąś habanero,ale chyba pomarańczową.Ta to będzie chyba red. Wiem czego szukać. Mnie tego materiału potrzeba bardzo dużo, bo i warsztaty dla niepełnosprawnych, warsztaty dla dzieci, ludzie też chcą zestawy by samemu robić kompozycje. Materiału w jesieni idzie mi bardzo dużo.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 05 Sie 2015 21:07 #393931

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zatrwian szerokolistny jest świetnym materiałem, ale trzeba go lekko podfarbować. On traci te swoje piękne niebieskie płatki i szarzeje.

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 06 Sie 2015 07:29 #393998

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Emalia112 wrote:
A wracając do tematu, na drugim zdjęciu w najniższym piętrze masz roślinę którą rozpoznaje jako zatrwian Smirnowa ,albo szarłat, a może jeszcze coś innego?

Chyba to ten zatrwian który pokazała Jadwiga :think: . Usilnie poszukuję sadzonki, bo na razie kupuję go do bukietów na targu ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 06 Sie 2015 12:24 #394048

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie zatrwian masz, ale bardziej z tyłu . Mi chodzi o tę gałązkę z prawej strony.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie to zatrwian szerokolistny rozmnaża się tylko z nasion.
Niestety w naszym klimacie wytwarza nasiona bardzo rzadko. Spróbuje zostawić parę gałązek może w tym roku będą nasiona. Legutko czasem ma nasiona. Próbowałam pare razy podzielić zatrwian, bo pare osób prosiło mnie o sadzonkę, ale zawsze kończy się to utratą rośliny matecznej. :dry: Zabacze jeżeli coś da sie zrobić to dam znać.
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2015 12:27 przez Emalia112.

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 06 Sie 2015 14:01 #394056

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Acha, w tym bukiecie z czosnkiem jest jakiś miskant i tawułka :) . Nasion zatrwianu poszukam, lubię rozmnażać rośliny z nasion, choć czasem nie wiem potem co zrobić z nadmiarem ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2015 14:02 przez piku.

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 07 Sie 2015 09:49 #394203

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie bukiet z suszonych kwiatów oregano, pędów nasiennych ruty i estragonu.

bukiet-suche-ziola.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): babaewa, piku, Emalia112, halgla, Horti

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 07 Sie 2015 11:39 #394223

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Oregano i rutę znam, ale estragon dopiero wycięłam, bo mnie ten krzaczor denerwował. A szkoda, bo ciągle mam prośby o wianki z ziół,a te rośliny takie wielkie , miałabym sporo materiału.Nie wiedziałam i nie czekałam aż zakwitnie. Mięta ma dużo pędów, ale się nie nadaje, kruszy się..A to zapowiada się trwale. .

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 07 Sie 2015 14:03 #394249

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zapomniałam dodać, że parę kwiatów mięty też jest :) liście oberwałam, zostawiłam tylko kwiatostany na gołych łodygach :)

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 08 Sie 2015 21:15 #394500

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zakładając ten wątek miałam na celu stworzenie podręcznego notatnika w którym opiszę wszystkie rośliny które są mi niezbędne lub tylko przydatne w tworzeniu suchych bukietów i kompozycji. O niektórych roślinach po prostu się zapomina. Taką notorycznie zapominaną przeze mnie rośliną jest:
Miesięcznica roczna Lunaria annua
Mimo przymiotnika roczna jest w zasadzie rośliną dwuletnią.

IMG_0016-2.jpg



Miesiącznica roczna, zwana również srebrnikami Judasza, osiągająca wysokość do 90cm. Zwykle ma wzniesiony, ale rozkrzewiony i regularny pokrój. Liście mają sercowaty kształt i są lekko ząbkowane na brzegach. Drobne kwiaty zebrane w grona mają barwę białą lub fioletową.


Miesiącznica roczna dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych, ma jednak duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na podłożu wilgotnym lub lekko wilgotnym, powinna być więc regularnie podlewana. Preferuje gleby piaszczysto-próchnicze. Nasiona wysiewa się do rozsadników w czerwcu a na miejsce stałe wysadza jesienią. Czasem pojawia się w ogrodzie jako samosiejka.

Miesiącznica kwitnie od maja . Jej największym walorem są owoce - duże, srebrzyste łuszczyny przypominające monety.I one są wykorzystywane dla naszych celów.Ścinamy teraz Sciągamy okrywę z nasionami i gotowe.


IMG_0017.jpg

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 09 Sie 2015 13:46 #394627

  • jadwiga1
  • jadwiga1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • miłośniczka wszystkich kwiatów
  • Posty: 833
  • Otrzymane dziękuję: 768
DSC05173.jpg

i zatrwian czosnek na jesieni będą trawy
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ogród Jadwigi i Henryka

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 09 Sie 2015 15:58 #394665

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Możebyś napisała jadwigo1 kiedy ścina się i jak suszysz czosnek, że tak ładnie trzyma się. Ja robię jakiś błąd, bo mnie po pewnym czasie rozlatuje się.

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 09 Sie 2015 19:56 #394715

  • jadwiga1
  • jadwiga1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • miłośniczka wszystkich kwiatów
  • Posty: 833
  • Otrzymane dziękuję: 768
Emalia 112 :bye: czosnek ścięłam jak zasechł powiesiłam go do doły kwiatostanem i poczekałam jak zaschnie
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ogród Jadwigi i Henryka
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 10 Sie 2015 15:55 #394851

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Takie sobie widoczki. Przed ścięciem....


IMG_0033.jpg


i takie
IMG_0036.jpg

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 16 Sie 2015 22:59 #396103

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
O tej roślinie nie będę pisać. Jest bardzo tutaj popularna. Zresztą ma tutaj cały dział, gdzie można wszystkiego o tej roślinie dowiedzieć. Ja porusze tylko sprawe jej suszenia.
Hortensja.


IMG_0027.jpg


Jest bardzo popularna w suchych bukietach. Właściwie nie potrzebuje żadnych zabiegów, sama w sobie jest doskonałą kompozycją. Ale czasem możemy się pokusić na coś bardziej wymyślnego. Nie jest to takie proste. Hortensja jest bardzo jednak delikatna i technicznie ułożenie na niej innych roślin jest bardzo trudne.Najlepiej sprawdza się tutaj jako podkład gąbka florystyczna. Mocujemy na niej zasuszony kwiat hortensji. Tu można użyć kleju. Potem dopiero układamy inne elementy. Najlepiej jeżeli mają sztywną łodyżkę która można mocować do gąbki.Jeżeli jednak łodyżka jest krucha musimy mocować przy pomocy druciku.Malutkie bukieciki owijamy cienkim drucikiem zostawiając kawałek jako łodyżka. Taki drucik wbijamy bezpośrednio w gąbkę.Jestem pewna, że parę kwiatostanów zniszczymy zanim wyjdzie.


Ten prosty bukiet jest jednym z najtrudniejszych i pracochłonnych kompozycji.

IMG_0011.jpg

ROŚLINY DO SUCHYCH BUKIETÓW I KOMPOZYCJI 22 Sie 2015 18:23 #397240

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Koniecznie chce napisać kilka słów o suszeniu tej rośliny, bo o uprawie, to nie, są inni od tego, zresztą i dział nie ten.
Różasuszyć

IMG_00182-3.jpg


Uparliśmy się by róże wielkokwiatowe, ładne są to fakt, ale suszenie ich jest bardzo trudne. Prawidłowe suszenie. Przy zbyt wysokiej temperaturze, przepala się i kolor brązowieje, jeżeli damy niższą to napakowane róże wewnątrz nie wyschną i po pewnym czasie gniją.Utrafić na odpowiednią temperaturę do danej odmiany jest bardzo trudno. Inaczej sprawa się ma przy drobniejszych kwiatach. Sympatia max. Te suszą się szybko, nie tracą koloru i są bardzo trwałe. Według mnie nie są wcale brzydsze od wielkokwiatowych.


IMG_0042.jpg

Tak wygląda ususzona Sympatia całość ma 25 cm


IMG_0036-2.jpg

Elmszort słodko wygląda i to przez całą zime całość wys 20cm
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2016 06:42 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, iwa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.231 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum