TEMAT: Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) 24 Lut 2013 15:26 #128536

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Barszcz Sosnowskiego - Uwaga: Roślina niebezpieczna!
(Heracleum sosnowskyi Manden.)




Monokarpiczna bylina, w optymalnych warunkach rośnie jak roślina dwuletnia. Barszcz rozmnaża się wyłącznie z nasion – nie rozprzestrzenia się wegetatywnie, choć łatwo się regeneruje w przypadku uszkodzenia (np. wykoszenia) części nadziemnych.

Toksyczność
Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletu, powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, przy nieświadomości ryzyka ofiary oparzeń nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z rośliną (narażone są zwłaszcza dzieci, pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni, rolnicy).










W moim ROD jeden z działkowców hodował tę roślinę w przekonaniu, że jest to zioło Arcydzięgiel (Angelika). Wysokość tego okazu ponad 2 metry. Po mojej akcji polegającej na uzyskaniu diagnozy czy jest to roślina niebezpieczna, otrzymałam dwie niezależne odpowiedzi. Poniżej jedna z nich, zawierająca linki do uzyskania ważnych informacji nt. barszczu.

Fundacja Palący Problem-Heracleum wrote:
25 czerwca 2012 roku

Dzień dobry, naszym zdaniem to jest właśnie Barszcz Sosnowskiego, poparzenie następuje po kontakcie skóry z promieniami słonecznymi, a objawy występują po kilku dniach. Proszę zasugerować sąsiadom by zapoznali się z informacjami o roślinie zawartymi na naszej stronie lub poniższym materiałem:

Palący problem

Śmiertelnie groźna roślina

Pozdrawiam
Fundacja "Palący Problem-Heracleum"

Dodatkowo ważny link:

barszcz.edu.pl/

Po mojej interwencji roślina została zniszczona, aczkolwiek nie było łatwo. Świadomość co do szkodliwości tej rośliny i jej inwazyjnego charakteru jest bardzo niska, dlatego umieszczam wszystkie ważne informacje tutaj.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2013 15:27 przez Daniela.


Zielone okna z estimeble.pl

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) 24 Lut 2013 16:53 #128558

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hiacynta wrote:
Ja też pstryknęłam fotkę ciekawych liści rosnących niedaleko bajorka w starym zdziczałym parku podworskim, roślinka jest całkiem sporych rozmiarów, pod niektórymi kępkami swobodnie mogłam się schować :lol: Liście są gładkie.

liscie.jpg


liscie1.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.263 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum