TEMAT: Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 16 Sty 2017 00:43 #517970

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Niektóre rośliny rosną tylko w specyficznych warunkach, a więc obserwując je możemy wiele wywnioskować o zasobności gleby, jej odczynie czy stosunkach wodnych. Niektóre chwasty są zatem wskaźnikami rodzaju gleby. Warto więc zaobserwować, jakie rośliny rosną w miejscu, w którym planujemy założyć ogród lub jakie chwasty w uporczywy sposób wysiewają się w naszych ogrodach. Dzięki takim obserwacjom wiele można powiedzieć o glebie, można stwierdzić, czy ma ona skłonność do schnięcia czy raczej jest nieustannie wilgotna, czy jest bogata w azot, czy zawiera dużo wapnia, czy jest kwaśna, czy może raczej zasadowa.

Rośliny gleb kwaśnych

Na odczyn gleby wpływa ilość wapnia. W okresie wegetacji w ogrodzie zawartość wapnia w glebie ulega zmniejszeniu, gdyż ten perwiastek jest absorbowany przez rośliny oraz wypłukiwany do głębszych warstw gleby. Dla gleb kwaśnych pH wynosi mniej niż 6,5.
Oprócz charakterystycznych dla lasów wrzosów, mchów, borówek na glebach kwaśnych dobrze rosną:

bodziszek łąkowy (Geranium pratense)
Wilgotne i średnio wilgotne łąki, rowy, zarośla, teren nadrzeczne, gleba wilgotna i kwaśna, bogata w azot.

czerwiec roczny (Sceranthus annuus)
Wyrasta na pastwiskach, ugorach, przy drogach, gleby suche, kwaśne.

fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
Stanowiska suche, piaszczyste, ubogie w materię organiczną. Fiołek polny jest kwasolubny, roślina wskaźnikowa gleb kwaśnych.

iglica pospolita (Erodium cicutarium)

jaskier polny (Ranunculus arvensis)
Wilgotne, średnio zwięzłe gleby o niskim pH. Jest roślina wskaźnikową gleb o niskim pH – nie toleruje odczynu neutralnego ani zasadowego.

koniczyna polna (Trifolium repens)

rdest plamisty (Polygonum persicaria)
Roślina wskaźnikowa gleb o lekko kwaśnym odczynie, gleby ciężkie lub średnio ciężkie, wilgotne.

rzodkiew świrzepa (Raphanus sativus)

rumian polny (Anthemis arvensis)

sporek wiosenny (Spergula morisonii)
Daleki krewniak goździka,gleby piaszczyste, suche ugory o obniżonym pH.

szczaw polny (Rumex acetosella)
Rośnie na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, preferuje gleby lekkie, piaszczyste, wilgotne lub nawet podmokłe, kwaśne, ubogie w wapń.

żurawina błotna (Oxyococcus palustris)
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2017 00:55 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, słowikowo


Zielone okna z estimeble.pl

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 25 Sty 2017 19:29 #519452

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
A u mnie ostatnimi laty szaleje bodziszek, czy łąkowy to muszę sprawdzić. Wszędzie go pełno.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 25 Sty 2017 19:32 #519453

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czyli gleba kwaśna, bogata w azot :)

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 26 Sty 2017 12:56 #519600

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
U mnie pełno skrzypu, mysle : ocho,kwaśna gleba. W zeszłym roku na wiosnę wykonałam analizę i zbaraniałam - odczyn zasadowy :woohoo:

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 26 Sty 2017 14:57 #519617

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Na glebach próchniczych, mokrych, jak też okresowo podtapianych bez względu na odczyn i zawartość azotu masowo rosną: pięciornik gęsi, mięta polna, jaskier, skrzyp polny, podbiał pospolity, rdest kolankowy. I tu ciekawostka. Skrzyp polny może rosnąć na glebach piaszczystych, gliniastych, a nawet wapiennych. Jego występowanie wskazuje nam na potrzebę uregulowania panujących w glebie stosunków wodnych, a nie jak wszyscy myślą potrzebę zwapnowania gleby.
U mnie bardzo często pokazuje się skrzyp polny w tunelu, w którym mam zainstalowany system kropelkowego podlewania. Przyczyna - złe stosunki wodne. Przy kropelkowym nawadnianiu jest tylko część powierzchni ziemi w tunelu mokra - tam, gdzie rosną rośliny (pomidory, papryka, oberżyna). Pozostała powierzchnia ziemi jest sucha.

Na glebach próchniczych, bogatych w składniki pokarmowe jak azot, glebach ogrodniczych występują: komosa biała, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, pokrzywa zwyczajna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, żółtnica drobnokwiatowa,
Przy dużej zawartości potasu dominujący jest mniszek lekarski, a przy jego braku mak polny.

Przy glebach o odczynie od lekko kwaśnego, przez obojętny do słabo alkalicznego przy zrównoważonym bilansie wodnym, średniej lub dużej ilości związków azotu dominujące są: powój polny, mak polny, jasnota różowa i purpurowa, bylica pospolita, przetacznik perski, gorczyca polna, przetacznik polny, komosa biała, szczaw kędzierzawy, ostrożeń polny. Gdy występowanie powoju polnego i ostrzenia polnego jest masowe świadczy to, że pod warstwą orną znajduje się cięższa bardziej zasobna w węglan wapnia warstwa gliniasta.

Na typowo wapiennych glebach, przepuszczalnych, ubogich w azot, rosną: czarnuszka polna, lepnica rozdęta, rukiewnik wschodni, rolnica pospolita, czarnuszka polna, wilczomlecz drobny, rolnica pospolita, cieciorka pstra, lucerna sierpowata, czyściec roczny. Najczęściej spotykamy te chwasty na południu kraju.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2017 15:00 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 26 Sty 2017 20:22 #519725

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
A gwiazdnicy pospolitej to mam od cholery na rabatach. :cry2:
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 26 Sty 2017 21:24 #519751

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie gwiazdnica też rośnie na potęgę, gleba piaszczysta, ale z wysoką zawartością potasu, fosforu i wapnia, za tu uboga w azot, jak to piachy, które są systematycznie wypłukiwane :)

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 27 Sty 2017 21:04 #519961

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Rośliny wskazujące podwyższone, zasadowe ph: powyżej 7

Babka zwyczajna Plantago maior
liście są jadalne. rośnie na podwórkach, przydrożach, miedzach, łąkach, polach.

Dymnica pospolita Fumaria officinalis

Jasnota biała Lamium album

Pokrzywa żegawka Urtica urens

Tobolki polne Thlaspi arvense


Na glebach zawierających sporo wapnia chętnie rosną:

lepnica rozdęta (Silene inflata),

przetacznik lśniący (Veronica polita),

cykoria podróżnik (Cichorium intybus),

czyściec prosty (Stachys rectus),

miłek wiosenny (Adonis vernalis),

podbiał pospolity Tussilago farfara.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2017 21:18 przez Hiacynta.

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 27 Sty 2017 21:13 #519962

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo ciekawą rośliną jest skrzyp. Uważano przed laty, że jest rośliną wskaźnikową dla gleb kwaśnych.
Obserwacje pokazują jednak, że roślina ta potrafi przystosować się również do gleby o lekko podwyższonym pH. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie strefy korzeniowej skrzyp potrafi wytwarzać kwaśny odczyn.

Skrzyp jest rośliną dobrze pokazującą, że w głębszych warstwach gleby panuje wilgoć.

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 27 Sty 2017 21:30 #519964

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Dziewczyny gwiazdnicy to chyba wszyscy mamy dosyć,zwłaszcza na wiosnę. Gdy tylko się ociepli ta małpa przypuszcza atak i robi te wstrętne kożuchy :jeez: A co do skrzypu - fakt, jest go u mnie ale stosunki wodno powietrzne są uregulowane.

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 27 Sty 2017 21:37 #519967

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ciekawą teorię o gwiazdnicy słyszałam kiedyś w jednym gospodarstwie ogrodniczym. Nie wyrywano jej spomiędzy rosnących warzyw, gdyż, jak stwierdzano między jej listkami zatrzymuje się wydzielany nocą dwutlenek węgla, który w dzień stawał się dla roślin nawozem :) Dlatego też zaczęłam gwiazdnicy odpuszczać :)

Rośliny wskaźnikowe, czyli co chwasty mówią nam o glebie 28 Sty 2017 10:15 #520024

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Na terenach skażonych metalami ciężkimi występują w dużych ilościach chwasty z rodziny krzyżowych i perz właściwy.
Gdy mamy gleby zasobne w węglan wapnia, próchnicę i azot spotykamy chwasty jak: dzwonek jednostronny, nawrot polny, ostróżeczka polna, blekot pospolity.
Objawy spadku węglanu wapnia to gorczyca, polna rzodkiew, świrzepa.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.363 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum