TEMAT: Przesadzanie lawendy

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 08:36 #729505

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 19360
Mam kilka kilkuletnich krzaczków lawendy. Kiedyś miejsce, w którym rosły było słoneczne. Z biegiem czasu inne rośliny, które rosną w pobliżu częściowo zacieniają ta rabatkę. Lawenda wyciąga się w jedną stronę do słońca. Nie wygląda to ładnie. Myślę, żeby ją przesadzić.
Czy ktoś to robił? Nie wiem, czy lawenda może być przesadzana i jak to zniesie?
Jeżeli przesadzać to teraz czy na wiosnę?
Liczę na Waszą pomoc :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 08:44 #729508

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51104
Kasiu, nie wiem czy robię to fachowo, ale wszystkie byliny staram się przesadzać jesienią. Ziemia jest jeszcze ciepła i nie tak prędko zamarznie więc rośliny zdążą odbudować uszkodzenia bryły korzeniowej. Częściej też padają deszcze, więc nie trzeba podlewać. Na wiosnę też zdarza mi się przesadzać, ale wolę jesień.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2020 10:10 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 08:55 #729509

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 19360
Janinko, też staram się przesadzać jesienią. Nie wiem tylko jak lawenda znosi ten zabieg. Krzaczki są już dosyć spore, i nie chciałabym ich stracić.Czasami ryzykuję i eksperymentuje z roślinami. W tym przypadku chcę mieć pewność, że dobrze zniosą zmianę miejsca.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 11:28 #729520

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
U mnie wszystkie lawendy przesadzane padły. Nim je przeniesiesz, wiosną ukorzeń sobie trochę gałązek na wszelki wypadek.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 11:57 #729521

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51104
Ja już sporo przesadziłam i o dziwo ani jedna nie padła. Wydaje mi się, że dużo też zależy od odmiany. Jedną mam taką, że sama się rozsiewa i muszę usuwać siewki w różnych częściach ogrodu :woohoo:
Pobranie sadzonek jednak nigdy nie zawadzi :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula

Przesadzanie lawendy 26 Wrz 2020 14:03 #729525

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 19360
Sadzonki pobieram, bo marzy mi się lawendowa obwódka wokół warzywnika.
Chyba zaryzykuję przesadzanie. Co będzie to będzie. Lawenda w miejscu, gdzie przez pół dnia jest cień nie będzie rosła dobrze. Poczekam tylko na zapowiadany deszcz.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Przesadzanie lawendy 27 Wrz 2020 20:43 #729690

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1960
  • Otrzymane dziękuję: 11174
Dorosła kilkuletnia lawenda nie lubi przesadzania chyba, że uda Ci się wykopać bryłę korzeniową tak aby ziemia się nie osypała. Gdzieś czytałam, że zasadą jest aby rośliny kwitnące wiosną i wczesnym latem przesadzać jesienią a kwitnące jesienią na wiosną. Wprawdzie lawenda nie jest niewymagająca co do wilgotności ale w okresie wegetacji, natomiast do rozrostu korzonków potrzebuje wody, czyli na Twoim miejscu przesadziłabym teraz.
Ja swoje stare latem ubiegłego roku wykopałam ( po kwitnieniu ) i w to miejsce nasadzałam młode samosiejki rosnące obok ( akurat było chłodnej bez upałów ) ale one były małe więc jak to młodemu - prawie nic nie szkodzi :) Przyjęły się wszystkie mimo nieodpowiedniej pory roku na te zabiegi a w tym roku kwitły, ale spektaklu spodziewam się w następnym roku.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 27 Wrz 2020 20:49 przez bietkae. Powód: poprawiono stylistykę wypowiedzi
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.174 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum