TEMAT: Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry)

Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry) 02 Paź 2012 13:22 #74117

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Polystichum lonchitis

(Paprotnik ostry)


Nazwa gatunkowa lonchitis pochodzi od greckiego słowa lonche - włócznia, którą przypomina równowąska blaszka liściowa.





Piękny i długowieczny paprotnik o sztywnych, żywo zielonych liściach. Rośnie w górach zwykle u podnóży skał wapiennych lub w ich szczelinach w bogatej próchnicznej glebie. W Polsce najczęściej można go spotkać w Tatrach np. w drodze z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak. Podawany też z innych miejsc ( m.in. Góry Świętokrzyskie, Babia Góra) ale tam występuje sporadycznie.

Liście dorastają do około 60 cm, choć w Alpach widziałem też formę, która zarodnionośne liście miała ok.15 cm. Być może w obrębie gatunku występują forma alpejska.

Nie jest to łatwa paproć w ogrodzie
. Należy jej zapewnić półcieniste stanowisko i stale wilgotną glebę, ale nie mokrą, glebę. Najlepiej by rosła na stoku, bądź na podwyższonej rabacie, co zapewnia odpływ nadmiaru wilgoci. Dobrze jest ściółkować wokół niej podłoże korą bądź rozkładającym się igliwiem.

Paproć tę najlepiej rozmnażać przez zarodniki ale jest to trudny i długotrwały proces. Podział raczej niemożliwy gdyż niezwykle rzadko daje odrosty.


polystichumlonchitis.jpg


.
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2016 19:17 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Polystichum lonchitis - Paprotnik ostry 02 Paź 2012 21:09 #74249

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Drugi już raz spotykam się z opinią, że nie jest to paproć łatwa w uprawie. Tymczasem mam ją w ogrodzie 6 lat, wsadzona w zwykłą ziemię ogrodową, lekko gliniastą, rośnie ładnie.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Polystichum lonchitis - Paprotnik ostry 03 Paź 2012 12:10 #74430

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Z roślinami tak jest, że jak i podpasuje im miejsce to świetnie rosną i są bezproblemowe. U większości jednak znanych mi osób, które mają lub miały tego paprotnika, nie chciał on za dobrze rosnąć i na tej podstawie zbudowałem swoja o nim opinię.
γνῶθι σεαυτό

Odp: Polystichum lonchitis - Paprotnik ostry 04 Paź 2012 17:12 #74836

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
To bardzo dyskusyjna sprawa - ile opinii przyjaciół i znajomych ogrodników trzeba pozbierać, żeby wydać o czymś obiektywną opinię?

Przy okazji zdjęcie.

Attachment Pol_lonch_oaza.jpg not found

Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Polystichum lonchitis - Paprotnik ostry 06 Paź 2012 07:34 #75420

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219


P.munitum




P.lonchnitis

Może te rysunki będą pomocne przy identyfikacji :-)
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2012 10:56 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x

Odp: Polystichum lonchitis - Paprotnik ostry 11 Paź 2012 11:42 #77102

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Polystichum munitum posiadam, na pierwszy rzut oka wygląda i rośnie inaczej (znacznie bardziej żywotne jeszcze i znacznie większe, inne różnice też zresztą są), ale z przyjemnością sobie porównam.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2012 11:43 przez Snigdha.

Odp: Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry) 11 Paź 2012 19:37 #77199

  • ZbigniewG
  • ZbigniewG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 422
po tej zimie mocno ucierpiał , wypuścił 3liście i nie jestem pewien czy doczeka wiosny
zdjęcie z ubiegłego sezonu
IMG_3232_2012-10-11.jpg


IMG_5763.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2012 19:38 przez ZbigniewG.

Odp: Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry) 14 Paź 2012 14:11 #77803

  • Larix
  • Larix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 130
  • Otrzymane dziękuję: 219
Nie wiem co to za paproć, prawdopodobnie jakiś dryopteris ale, zaznaczam, że moim zdaniem, to nie jest P. lonchitis.
Sprawdź, bo na zdjęciach tego nie można zobaczyć, czy ogonek liściowy ma charakterystyczny rowek co można zobaczyć np. na tym zdjęciu www.plantsystematics.org/imgs/robbin/r/D...lonchitis_22601.html
γνῶθι σεαυτό

Odp: Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry) 14 Paź 2012 16:04 #77827

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Larix wrote:
Nie wiem co to za paproć, prawdopodobnie jakiś dryopteris ale, zaznaczam, że moim zdaniem, to nie jest P. lonchitis.

Paprocie z rodzaju Dryopteris nie posiadają charakterystycznych "uszek" przy listkach, nie mają tych kolcowatych wypustków na listkach, nie mają wreszcie tarczowato ukształtowanych zawijek,
Sprawdź, bo na zdjęciach tego nie można zobaczyć, czy ogonek liściowy ma charakterystyczny rowek co można zobaczyć np. na tym zdjęciu www.plantsystematics.org/imgs/robbin/r/D...lonchitis_22601.html

Tak tak, ma oczywiście rowek i rowek ten jest obecny na tej części osi, na której są listki, poniżej już nie - co jest charakterystyczne dla paproci z rodzaju Polystichum.

Notabene zlokalizowanie zarodni (tylko na górnej części liścia), "uszka", kolce, stosunek długości części liścia z listkami do części bezlistkowej - wszystko się zgadza z charakterystyką gatunku P.lonchitis. Ale może kiedyś jakiś ekspert-pteridolog przekona mnie, że to coś innego.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Polystichum lonchitis ( Paprotnik ostry) 28 Paź 2012 14:58 #81933

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Paprocie ze zdjęć jest ciężko identyfikować (skoro potrafi być nawet zboczenie w stronę nerecznicy :P ). Zostanę póki co przy swoim zdaniu (znaczy aż do ewentualnego spotkania z uczonym pteridologiem ;). Bez urazy!
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2012 15:04 przez Snigdha.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.252 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum