TEMAT: Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów - sępolia, saintpaulia

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 24 Lis 2017 09:39 #576051

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Tolu, Twoje fiołki są niesamowite.
Co do podłoża to nie pamiętam. Nadal rosną w ziemi do której wsadziłam listki na wiosnę. A nawóz ?? stosuję Florovita do kwitnących NPK 5-6-8 czasami też Biohumus do kwitnących. Podlewam jak podłoze wyschnie. Co prawda sama zauważyłam że tu coś jest nie tak ponieważ ja wstawiam doniczkę do większego pojemnika i zostawiam na jakiś czas. Myślę że wówczas może dochodzić do zalania. I chyba lepszym sposobem będzie podlewanie częste ale małą ilością wody.
Bardzo chętnie zastosuję do Twoich porad. :kiss3:


Zielone okna z estimeble.pl

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 24 Lis 2017 18:40 #576093

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bożka wrote:
Tolu, Twoje fiołki są niesamowite.
Co do podłoża to nie pamiętam. Nadal rosną w ziemi do której wsadziłam listki na wiosnę. A nawóz ?? stosuję Florovita do kwitnących NPK 5-6-8 czasami też Biohumus do kwitnących. Podlewam jak podłoze wyschnie. Co prawda sama zauważyłam że tu coś jest nie tak ponieważ ja wstawiam doniczkę do większego pojemnika i zostawiam na jakiś czas. Myślę że wówczas może dochodzić do zalania. I chyba lepszym sposobem będzie podlewanie częste ale małą ilością wody.
Bardzo chętnie zastosuję do Twoich porad. :kiss3:

Trzeba Ci wiedzieć, że fiołki bardzo lubią fosfor.Gdy będziesz go dostarczać regularnie w niewielkich ilościach to otrzymasz taki efekt jak ja.
Musisz zatem zmienić nawóz :(
Mogę podpowiedzieć, że ja od wiosny do póżnej jesieni nawożę przy każdym podlewaniu.Stosuję taką miksturkę: w 0,5l wody rozpuszczam 5 granulek obornika bydlęcego.To się maceruje pod przykryciem.
Następnie na 1l wody daję 30ml tej miksturki.I już :wink4:

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 24 Lis 2017 19:54 #576100

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Tolu a co z zapaszkiem obornika ...dajesz radę.

Werciu.....ja swoje wyhodowałam z jednego listka (jedna doniczka - jeden listek). Nawet się nie spodziewałam że tak ich będzie dużo i bałabym się przesadzać takie maleństwa.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 11:34 #576743

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
BOZKA Ja swoje też hoduje z jednego listka I jak tylko odrosty są na tyle duże że zapychaja doniczke, natychmiast je odsadzam. Z moich obserwacji wychodzi ze te które tak potraktowałam już dawno kwitną. A te które pozostawiam nadal są bez pączków. A sądziłam wszystkie 04.05.
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2017 13:00 przez Tola.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 11:36 #576745

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Teraz się pochwalę.
:)
Frozen in Time
DSC_0402.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2017 12:59 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, Carmen, ewakatarzyna

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 11:40 #576746

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Ness Orange Pekoe
DSC_0406-2.jpg

Dopiero moje pierwsze foto tutaj.
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2017 12:58 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Tola, Armasza, bietkae, Carmen, ewakatarzyna

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 11:50 #576748

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Może ktoś rozpoznaje to cudo
DSC_0405.jpg

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 12:57 #576763

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bożka wrote:
Tolu a co z zapaszkiem obornika ...dajesz radę.
Wbrew temu co sugeruje nazwa, wcale nie jest tak żle. Te macerowane 5 sztuk jest pod przykryciem, a rozcieńczone 30ml w litrze wody zupełnie jest uwolnione od brzydkiego zapachu
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 20:33 #576828

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Witam mogła bym prosić o firmę obornika. Z góry dziękuję.
Jeszcze pokaże zdjęcie ale nie znam nazwy
DSC_0410.jpg

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 28 Lis 2017 21:26 #576845

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Tu nie jest ważna firma.Obornik granulowany krowi ph 2:5:2
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, werciamafiolka

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 29 Lis 2017 06:28 #576867

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Tolu miałaś rację - żadnego zapachu :lol:
Napisałaś że podlewasz od wiosny do jesieni.......a czy teraz kiedy moje jescze nie kwitną i nie wiadomo zy w tym roku zakwitną też mogę je podlewać ?
Jeszce dwa pytanka:

- skąd bierzecie takie cudeńka. Pospacerowałam ostatnio po kwiaciarniach i marketach ale albo już nie ma zlbo jescze nie ma. Gdyby któraś dzieliła swoje cudeńka to ja chętnie coś przygarnę.

- czy takim samym nawozem można podlewać skrętniki ?? Dostałam ostatnio od koleżanki 2 maleńkie sadzoneczki (też z listka) i nie chciałabym je zmarnować.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 29 Lis 2017 11:13 #576887

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Witam mogę się podzielić fiolkami, lub zamienić na jakiś kwitnacy. Proszę pisać, mam kilka ras fiolkow afrykańskich. Mogę też podzielić chętnie wymienić na inny kolor anturium czerwone.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 29 Lis 2017 11:14 #576888

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Oborniki można kupić na allegro, jest wiele firm stąd moje pytanie.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 29 Lis 2017 12:09 #576896

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bożka wrote:
Tolu miałaś rację - żadnego zapachu :lol:
Napisałaś że podlewasz od wiosny do jesieni.......a czy teraz kiedy moje jescze nie kwitną i nie wiadomo zy w tym roku zakwitną też mogę je podlewać ?
Jeszce dwa pytanka:

- skąd bierzecie takie cudeńka. Pospacerowałam ostatnio po kwiaciarniach i marketach ale albo już nie ma zlbo jescze nie ma. Gdyby któraś dzieliła swoje cudeńka to ja chętnie coś przygarnę.

- czy takim samym nawozem można podlewać skrętniki ?? Dostałam ostatnio od koleżanki 2 maleńkie sadzoneczki (też z listka) i nie chciałabym je zmarnować.

Bożko, kwiaty powinny przejść czas odpoczynku. Ich zegar biologiczny sygnalizuje, że nie pora teraz na nawozowe ekscesy :P Poczekaj do wiosny
Takie cudeńka, jak je nazywasz, można pozyskać od kolekcjonerów którzy zdobywają listki albo sadzonki kupując bądż wymieniając się po całym świecie.
Jeżeli chodzi o nawóz: musisz wiedzieć, że dla skrętników duża ilość fosforu to śmierć! Potrzebują tego pierwiastka ale tylko w fazie tworzenia pąków.Stąd, w ich przypadku najlepiej sprawdzająca się przemienność stosowania nawozów z różnym NPK.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 01 Gru 2017 13:13 #577151

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
No dobra Toleńko - to co ja mam z nimi teraz zrobić.

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 01 Gru 2017 13:50 #577154

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Bożka wrote:
No dobra Toleńko - to co ja mam z nimi teraz zrobić.

Kontynuując temat to jeszcze podpytam. Kiedy jest czas spoczynku a kiedy fiołki powinny kwitnąć. Być moje pytania są dziecinne proste i świadczą o mojej nieznajomości tematu ale w necie jest tyle różnych porad że nie wiadomo kto ma rację i co jest dobre. Mnie do tej pory nic się nie uwawało - najczęściej po przekwitnięciu coś złego się z nimi działo. I tak oto na obecną chwilę nie mam nic, :cry2:

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 10 Gru 2017 15:46 #578195

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1898
  • Otrzymane dziękuję: 3787
DSC_0139-3.jpg


DSC_0140-3.jpg
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Armasza, bietkae, ewakatarzyna

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 10 Gru 2017 23:20 #578298

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bożka wrote:
Bożka wrote:
No dobra Toleńko - to co ja mam z nimi teraz zrobić.

Kontynuując temat to jeszcze podpytam. Kiedy jest czas spoczynku a kiedy fiołki powinny kwitnąć. Być moje pytania są dziecinne proste i świadczą o mojej nieznajomości tematu ale w necie jest tyle różnych porad że nie wiadomo kto ma rację i co jest dobre. Mnie do tej pory nic się nie uwawało - najczęściej po przekwitnięciu coś złego się z nimi działo. I tak oto na obecną chwilę nie mam nic, :cry2:

Bożka, powiem Ci jak to wygląda w tej chwili u mnie; kwitną wszystkie oprócz jednej, małej odmiany która rośnie w siłę. Zaczęły póżną wiosną i niektóre z nich kwitną bez przerwy, inne robiły sobie chwilowy odpoczynek.I myślę, że tak będzie do marca/kwietnia.
Pewnie jest to wypadkową kilku czynników: każdorazowego nawożenia (w małych ilościach), niskiej temperatury i kilkuletniej ciągłości w takiej uprawie.Przesadzać będę dopiero po przekwitnięciu, czyli na wiosnę.
Gdy kończą kwitnienie, zmieniam im tylko ziemię (od lat stosuję ziemię do paproci) i na chwilę zaprzestaję zasilać.Gdy zauważam, ze podejmują wzrost, wracam do systematycznego dostarczania mojej miksturki. :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bożka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.438 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum