TEMAT: Rejestracja nowych odmian skrętników

Rejestracja nowych odmian skrętników 26 Sty 2018 16:20 #585981

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tola wrote:
Pozyskiwanie skrętników z nasion przez kolekcjonerów to dość młoda dziedzina. I pewnie dlatego jeszcze nie doczekała się określonych ram w jakich można się poruszać. Stąd, na razie wszystko odbywa się na zasadzie: co nie jest zabronione jest dozwolone.

Przy rejestracji trzeba wypełnić kilka stron arkuszy które swoimi pytaniami sięgają bardzo głęboko do genealogii nowego odmiany
Taki mały przykład:

002-3.jpg

003-6.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Rejestracja nowych odmian skrętników 26 Sty 2018 16:21 #585982

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tola wrote:
Wystarczy wejść na tę stronę www.gesneriadsociety.org/ir_ges/indexStrep.htm
A ona zaprowadzi każdego do Iriny Nicholson. Potem to już kwestia pobrania i wypełnienia druków z całą mnogością pytań. A... jeszcze ważna jest kwestia wielkości zdjęć.Muszą być jak największe.

Rejestracja nowych odmian skrętników 26 Sty 2018 16:22 #585983

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tola wrote:
Tak naprawdę to rejestrowałam odmianę Kasi, KW - Kasieńka
Kasia uzyskała sadzonkę i przesłała mi przy okazji jakiejś przesyłki (była wtedy zaskrętnikowana; szkoda, ze jej przeszło). Ja ją odchowałam i zarejestrowałam, wypełniając ten formularz.
Zdjęcia też były moje. A i żeby nie było, ze jestem taka alfa i omega...w meandrach tej rejestracji pomagała mi biegle władająca angielskim, moja przyjaciółka mieszkająca w Australii.
Chciałam przetrzeć szlak a jeszcze wtedy nie miałam swojej siewki. Prawdą jest, że mogłabym w tej chwili zarejestrować siewkę GB - Tola.
Jednakże, zauważam, że jak grzyby po deszczu wyrastają nowi kolekcjonerzy/hybryzyderzy którzy wypuszczają w świat swoje nowe siewki bez rejestracji. Opatrują je tylko swoimi inicjałami na początku nazwy.Zapanowała taka - wolna amerykanka i chyba nic nie jest w stanie powstrzymać tej lawiny.
Kiedyś takim nobilitatorem była organizacja AVSA skupiająca miłośników fiołków afrykańskich.Znalezienie w tej grupie swojego fiołka było znacznikiem przynależności do grupy "wtajemniczonych" :P
Jak to będzie wyglądało w przypadku skrętników pokaże czas...póki co, można się bawić w zapylanie i opatrywać nowe siewki swoimi inicjałami :wink4:

Rejestracja nowych odmian skrętników 26 Sty 2018 16:23 #585984

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tola wrote:
Trzeba tylko wiedzieć, że nie każda z odmian nadaje się do zapylenia :whistle: Mamy trzy rodzaje wariantów:
Wśród różnorodnych kwiatów skrętników spotkamy grupę o nazwie silivany. Charakterystyczne w ich budowie są właściwie rozwinięte pręciki ale zamknięta budowa słupków;bez charakterystycznego kształtu poduszeczki i lepkiej wydzieliny która zatrzymuje pyłek i ułatwia proces rozwojowy.
To tzw żeńska sterylność (1:38 filmu)

Silivany mogą być także mahrowe (3:18 filmu). Wówczas mamy do czynienia z męską sterylnością. W takim przypadku w budowie kwiatu nie mamy słupka i pręcików (3:45 filmu) i żadnej możliwości dalszego rozmnażania danej odmiany.

Trzecia grupę stanowią zwykłe, przyjazne i otwarte na nasze eksperymenty skrętniki, wyposażone całkowicie w system rozrodczy

Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 16:24 przez Michał.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.242 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum