TEMAT: Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 10 Lip 2013 21:11 #177445

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
W tym sezonie powstały moje miniaturowe skalniaki szczelinowe. Już pokazywałam je, ale ponieważ zapowiada się na dalszy ciąg tej działalności postanowiłam otworzyć osobny temat.
Bardzo spodobała mi się ta miniaturowa - rzec można - biżuteria ogrodowa, bo praca bardzo wdzięczna, nie wymagająca wielkiej siły. W zasadzie nie ma ograniczeń dla fantazji. Widoki można stworzyć bardzo ciekawe, wszystko zależy od użytego kamienia, jego koloru i faktury, a także od roślin. W moim przypadku są to rośliny, które miałam wcześniej w ogrodzie, rojniki, karmnik ościsty, wilczomlecz, macierzanki, goździk skalny. Jeden z gatunków rojników (najmniejsze) dostałam od kolegi z forum (Piotra_ns).

Oba skalniaki powstały w gazonach betonowych, które od dawna miałam w ogrodzie. Kamienie zebrane z różnych miejsc, także materiał nie jest jednorodny.

Pierwszy z mini-skalniaków szczelinowych powstał w maju.















Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2014 23:26 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 10 Lip 2013 21:16 #177450

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Powstanie moich miniaturowych gór zachęciło mnie do zrobienia kolejnego. Tym razem wykorzystałam gazon, który znajduje się nieopodal pierwszego. Od wielu lat rośnie w nim jałowiec pośredni, częściowo został podkrzesany i od pewnego czasu popisuje się ciekawie uformowanym pniem.
Kompozycję dopełniłam pozostałymi plastrami kamienia, a "rumowisko skalne" zrobiłam z kamieni, które rozbiłam na mniejsze. Do kompozycji dodałam ceramiczną latarenkę w stylu japońskim.

















Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 10 Lip 2013 21:17 #177453

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Te zdjęcia pochodzą z lipca, pokazują z bliska jak rozwinęła się roślinność.



Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 30 Kwi 2015 09:48 #363223

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Kolejny sezon niesie ze sobą nowe plany i prace ogrodowe. :) W zasadzie jestem już przygotowana do budowy kolejnego skalniaka szczelinowego, materiały zgromadzone, roślinność także, miejsce prawie gotowe.
Temat jest o miniaturowych szczelinowcach, ale skala się powiększa, bo coraz bardziej mi się podobają, to chce się coraz więcej. Przygotowywany przeze mnie nowy skalniak będzie największy jak dotąd, myślę jednak, że jego powierzchnia zajmie nie więcej niż metr kwadratowy.

W ramach przygotowań teoretyczno-praktycznych znalazłam ciekawy film o ogrodach szczelinowych (realizacje w USA). Film jest dość długi (trwa przeszło 1,5 godziny), ale polecam do obejrzenia. Od mniej więcej 40 minuty do końca jest przedstawiony pokaz zakładania skalniaka szczelinowego z wieloma cennymi podpowiedziami praktycznymi. Film jest co prawda bez tłumaczenia, ale sporo można wynieść na podstawie obserwacji.

Inne ciekawe filmy JC Raulston Arboretum.

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 30 Kwi 2015 13:54 #363250

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Życzę Ci powodzenia w budowie skalniaka szczelinowego :bye:
Pozdrawiam Gosia :)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 10 Maj 2015 20:10 #367061

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Zrobiłam właśnie kolejny skalniak szczelinowy, tym razem nieco większy od poprzednich. Jego powierzchnia to ok. 1/2 m kw. Skalniak został wykonany ze znalezionych kamieni.

Oczyszczone pole działania, wszystkie rośliny, które tam rosły zostały przeniesione.


Układ kamieni widoczny z boku


W świetle zachodzącego słońca - widok po wejściu do ogrodu


Z tego miejsca widać dokładnie układ kamieni. Tadeusz działał akurat w ogródku japońskim


Drugi etap - przygotowanie do zasiedlenia roślinami.
Drobny żwirek


Drobny keramzyt (taki jak do roślin doniczkowych)


Potem wypełniałam przestrzenie mieszanką własnej kompozycji z gleby działkowej, z ziemią kwiatową i piaskiem. Kolejne warstwy upychane drążkiem drewnianym, który mieścił się w szczelinach


Potem każdą warstwę polewałam wodą, by się wszystko ułożyło między kamieniami


Tutaj widoczne są posadzone rośliny - z boku


Z prawej (na dole) przetacznik. W kolejnym rzędzie od prawej: Armeria juniperifolia, Delosperma lineare (warunkowo, bo może mieć zbyt duży rozrost), Draba dedeana,
w kolejnym rzędzie od prawej: Sax. arendsii 'Weisszwerg' i Androsace sarmentosa






Posadzone zostały także drobne rojniki (słabo widoczne) oraz skalnica, a także niewidoczny jeszcze Thymus praecox 'Minor'


Po lewej (na dole) Draba imbricata i po prawej Vitalina primuliflora


Skalniak nie jest jeszcze całkowicie skończony, być może jeszcze znajdę jakieś roślinki do wypełnienia szczelin bliżej bukszpanu. Poza tym będzie jeszcze więcej kamyków do posypania powierzchni, tylko muszę wyprodukować. ;)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 20 Maj 2015 20:15 #371125

  • kroplik
  • kroplik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 577
Danielo, bardzo pomocny przy pieleniu skalniaka jest widelec, zwykły widelec, taki do jedzenia :devil1:

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 20 Maj 2015 20:33 #371142

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Halinko, :)
w tych pierwszych skalniakach jest tak ciasno, że tam nie dałabym rady widelcem, może w nowym - są większe kamienie i przerwy między nimi szersze.

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 25 Maj 2015 13:32 #372955

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Nowy skalniak (po lewej) w szerszym ujęciu


Przetacznik ożankowy, powyżej Zawciąg jałowcolistny


Naradka odroślowa


:)
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2015 13:33 przez Daniela. Powód: Kierunki się pomyliły ;)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 14 Lip 2015 22:52 #388337

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Kilka zdjęć na bieżąco. Widać różnicę jak się roślinność zasiedla (szczególnie miniaturowe macierzanki). :)

Największy ze skalniaków - ładnie rozrasta się Delosperma lineare (po prawej na dole zdj.)


Widok ze ścieżki


Pierwszy z miniaturowych skalniaczków w pełni kwitnienia


Mniejszy - rozrasta się Paronychia kapela i Thymus praecox 'Pygmaeus'

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 16 Kwi 2016 19:46 #457339

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
W ogródkach skalnych roślinność ożywia się na ogół dość wcześnie, zatem zaczynam sezon skalny. Pokazywałam te ujęcia także w swoim wątku, ale dla tych którzy oglądają skalniaki powtarzam je w temacie szczelinowców. :)

Zakwitł Głodek mchowy, którego cała widoczna kolonia ma średnicę 6 cm


Kolejny rozkwitać będzie Głodek kantabryjski


Pierwiośnik górski


Naradka odroślowa


Nie wszystkie rośliny skalne na ostatnio zbudowanym skalniaku szczelinowym przetrwały zimę, niektóre zdążyły się rozsiać, bo widziałam jakieś rośliny potomne. Skalniak był zasłonięty na zimę szybą i opiętą na konstrukcji folią.

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 21 Kwi 2016 20:25 #459271

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Agaa, :)
dziękuję i naprawdę polecam - w małej skali to nie jest trudne.

Poll, :hug:
orientacja u mnie południowa i zachodnia częściowo. W małych skalniakach nie mam tak dużo pracy (po to je urządziłam), rzeczywiście na większej powierzchni będzie trudniej. No przyznać trzeba, że skalniaki są niewdzięczne do pielenia. Jeśli jednak szczeliny są wąskie, to i chwastom jest trudniej. :think: Wtedy tylko pozostaje do wyboru czy narzędziem mają być widły czy widelec. :cool3: ;)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 05 Lip 2016 17:10 #487728

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
DSC_1088.jpg
Pozdrawiam Gosia :)

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 05 Lip 2016 17:10 #487729

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jakie rośliny posadziłaś?

Miniaturowe szczelinowce (crevice rock garden) 05 Lip 2016 17:25 #487733

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Posadzone są rośliny które lubią bardzo sucho ...
Rośnie tam Silene acaulis /Lepnica/,Asperula capitata i sintenisii oraz Saxifragi/Skalnice/ ..
Donica zimą stoi na dworze ,okrywam tylko przed wilgocią ..
Pozdrawiam Gosia :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.341 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum