TEMAT: Zwalczanie karczowników, nornic, kretów

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 24 Kwi 2018 18:15 #602491

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Sąsiad z działki obok upolował krecika na warzywniaku. U mnie na razie spokój. Mam włączone solarne odstraszacze kretów.


Zielone okna z estimeble.pl

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 23 Maj 2018 08:42 #607996

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Z krecikami na razie spokój. A jak u Was?

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 23 Maj 2018 13:27 #608046

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Melduje, że krety zaczęły działać w ogrodzie. A więc wojna :evil:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 23 Maj 2018 14:07 #608066

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
W ogrodzie....
Moje krecie towarzystwo upodobało sobie foliaki i warzywnik :mad2:
Jakby tego było mało moja "psunia", bo psem szkodnika jednego trudno nazwać, postanowiła wypędzić krety
z folii :angry: - kataklizm jaki zostawiła .... trudno opisać.
Dzisiaj zamontowałam solarne brzęczki, na razie wkurzają tylko mnie czy krety też - zobaczymy.
Pozdrawiam Zosia

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 29 Cze 2018 10:12 #615766

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Co to może być za szkodnik.
Robi w ziemi otwory o średnicy 3 - 4 cm, korytarze 2 - 3 cm pod ziemią w części warzywnej i na trawniku, niektóre korytarze od otworu idą pod katem na głębokość nawet 50 cm, brak kopców, nie reaguje na szmaty z ropą, pułapki zatrzaskowe, odstraszacze, wysypaną truciznę. Odstraszacz, który wsadziłem w jego norę "anty-kreta" na dwa akumulatorki 1,2V o ciągłym sygnale wypchnął z korytarza. Szkodnik działa u sąsiada obok. Podejrzewałem nornicę ale nie zjada specjalnej trucizny na te szkodniki.
Otwory wyglądają tak:


DSCN1982-2.jpg
DSCN1983-2.jpg

DSCN1984-2.jpg
DSCN1985-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Cze 2018 10:13 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 29 Cze 2018 10:43 #615769

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Też mam takie Coś w ogrodzie.Pomóżcie bo niszczy strasznie trawnik.Wlałam gnojówkę z pokrzywy ale raczej tylko użyźniłam sobie trawkę :devil1:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 30 Cze 2018 20:22 #616005

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Zawitały u Was nornice.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 02 Lip 2018 17:44 #616304

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Ale jak je upolować lub przepędzić. :idea2: Do mnie weszła do kompostownika i nie pomagają szmaty z ropą, omija pułapkę zatrzaskową, rurkę, nie reaguje na odstraszacze dźwiękowe, wykopuje (nie zjada) truciznę, ... .
U sąsiada na pewno jest nornica ale u mnie w kompostowniku? Przecież nornica nie żywi się robakami - dżdżownicami.
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2018 11:34 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 02 Lip 2018 23:21 #616354

  • edyta js
  • edyta js's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 22
U mnie 2 koty sąsiadów i nornice też mam z pola obok przychodzą. Wykopały mi otwory w miejscu gdzie posadziłam tykwy więc tam gdzie wepchałam połówki cytryny spiczastą częścią cisza już ze 3 tyg a tam gdzie tylko kamyczkami żeby woda nie wpływała oczywiście zostały wypchnięte. Może przypadek nie wiem ale idzie ciepło więc woda z cytryną a resztę do tuneli i będę testować dalej.

Pozdrawiam Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, olegowa

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 03 Lip 2018 11:37 #616403

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Dziś założyłem pułapkę zatrzaskową i rurkę. Może w końcu uda się złapać ... . :idea2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 04 Lip 2018 12:11 #616562

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Niestety pułapka zatrzaskowa na krety i 2 rurki zasypane ziemią. Założyłem dziś pułapkę zatrzaskową na myszy z przynętą w postaci kawałka kiełbasy. :cry2: :sad2:
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2018 21:24 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 04 Lip 2018 21:23 #616655

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Ta pułapka też zasypana ziemią. Co o może być? :cry2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 08 Lip 2018 10:15 #617235

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Znów mały kopczyk przy kompostowniku - pod spodem kanał. :cry2: Jak pozbyć się tego krecika, nornicy, ... ?

DSCN2030.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2018 11:09 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lip 2018 10:49 #617530

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Nareszcie udało mi się złapać kreta. Zastosowałem inny sposób niż dotychczas przy zakładaniu pułapki zatrzaskowej - zasypałem ja ziemią wraz z częścią korytarza.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lip 2018 19:39 #617571

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
O 18,oo pokazał się przy kompostowniku nowy ... . :cry2: :cry2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 11:11 #617632

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Rano upolowany. :dance:
Niecałe 1,5 m od tego miejsca chodził solarny odstraszacz kretów a 30 cm od miejsca złapania w korytarzu był "anty-kret" na dwa akumulatorki 1,2V (sygnał ciągły). Wygląda tak po przeróbkach:

DSC05113-3.jpg
DSC05114.jpg


A jak u Was?
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2018 11:55 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 13:08 #617650

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
My kochamy krety, bo są naszymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu turkucia, pędraków, zjada też młode norniki i myszy, napowietrza glebę. W moim ogrodzie żyją krety, nornice, mszyce, ale też mrówki, złotooki, biedronki, osy, pszczoły, padalce, jeże, ptaki i co tam jeszcze chcesz...
Nie stosuję środków chemicznych,nawozów sztucznych, nie pryskam roślin "profilaktycznie" p/chorobom i ...mam piękny ogród, bujny, ale przede wszystkim przyjazny dla ludzi i zwierząt. A szkodniki i choroby? Daję sobie rękę uciąć, że ani mniej, ani więcej niż w ogrodach traktowanych chemią i walczącym ze wszystkim, co żywe. To się nazywa równowaga biologiczna.
Pozdrawiam :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, olegowa, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 15:44 #617664

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Ja nie walczę z kretami. Nawet jeżeli cokolwiek mi podkopie to przydepnę to nogą lub wsadzę na nowo w ziemię i idę dalej. W ziemi siedzi tyle szkodników tj. pędraków, gąsienic i innego rodzaju podgryzaczy, że wzięło mnie przerażenie, kiedy lustrowałem swoją ziemię. To po co ja mam zwalczać kreta, który nimi się żywi ? Rokrocznie w swoim małym laboratorium chemicznym przerabiam dziesiątki ton kompostu . Tam są zapewne setki, może tysiące, a może i miliony pożytecznych , ale i szkodzących żyjątek. Kret jest moim sprzymierzeńcem, po co mam truć jak i tak przyroda jak widzicie jest skażona do granic możliwości. Postawiłem na naturę. W ogrodzie mam i kreta, i zająca i szpaki mają wyżerkę i są gołębie dzikie i kuropatwy i pełno chwastów ! Chociaż niektóre to zioła, które są też potrzebne.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, olegowa

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 20:00 #617712

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
U sąsiada obok na działce kochany przez Was krecik zniszczył wysianą marchew, ogórki i wykopał połowę wysadzonej cebuli. Ja też jak Wy kocham kreciki jak nie robią :idea2: szkody na mojej działce. :dance:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 09:57 #617807

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
W przyrodzie musi być zachowana równowaga czy to nam ludziom się podoba czy też, jak pokazuje życie nie. Jeżeli będziemy eliminować naturalnych wrogów szkodników mówię tutaj nie tylko o krecie, ale mam na myśli także ptaki. Człowiekowi wszystko dziś przeszkadza. Wszystko najlepiej zniszczyć. Zostaniemy sami, ale czy długo ? Może parę lat pożyjemy jak homo sapiens zniszczy wszystko wokół siebie, cały bio-system. Zaczęliśmy od niszczenia porządku, jego praw , zapanował chaos. Kret wytruć, szpak wytruć, kuropatwa zastrzelić. Lis zastrzelić, wilk wytłuc. Nie chcę i nie mam zamiaru nikogo obrażać. Nie jestem zapalonym szalonym ekologiem, ale dość dobrym obserwatorem przyrody wokół siebie i nie tylko. Drzewa wyciąć , bo po co ? Wycinamy całe lasy, lub służby porządkowe wycinają drzewa w trakcie lęgnięcia się ptaków. Co to był za makabryczny widok kiedy leciały całe gniazda z pisklakami. Albo ptaki przyleciały, a tam został już tylko pieniek.
Żywność wyrzucamy wedle statystyk 9 milionów ton rocznie żywności. Ten biedny kraj jak się przyjęło Polska wyrzuca żywność. Kupujemy w nadmiarze, co nie zjemy wyrzucimy, całe bochenki chleba są na śmietnikach, całe nierozpieczętowane szynki, kiełbasy suche krakowskie leżą jak liście pod kontenerem. W sklepie mamy głupi zwyczaj macania wszystkiego. Duszenia pomidorów, mandarynek, obmacywania w ferworze zakupów bananów, ściskania i miętolenia jak nie powiem co.... bo nie jest po północy na takie porównania :D . Te zmacane, wymęczone owoce czy warzywa zgniją i trzeba będzie je wyrzucić.
Budujecie gmachy a nie domy, bo każde dziecko musi mieć pokój ,a potem jak się dzieci wyniosą wyjadą siedzi dwoje starych pierdzielów w piętrówie 200 -300- 400 m 2 i trzeba to ogrzać, potem całe tony opału lądują w piecach. Nie mamy na opał to palimy śmieciami, odpadami, krótko mówiąc dziadostwem. Marnujemy wodę, marnujemy energię. Lejemy na nasze ogródki tony chemikaliów, glifosat jest najlepszym przyjacielem rolnika i ogrodnika nawet tego małego. No pojechałem po bandzie, ale jest mi po prostu za nas drodzy rodacy , jest mi po prostu coraz częściej wstyd. Człowiek jest trochę , ale tylko trochę większy od pszczoły, a wydaje mu się jakby był nie wiadomo kim Bogiem.
Robert
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2018 10:02 przez Herbatnik.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Monia Piwonia, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 12:57 #617841

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Robercie, dzięki za tę wypowiedź :kiss3: Podpisuję się pod każdym słowem. Już nie mogę czytać i słuchać tych tekstów i pytań w rodzaju " jak wytępić jaskółki, bo mi brudzą elewację", albo " jak wywalić z ogrodu żaby, pszczoły, zaskrońce..." i można tu wpisać dowolne zwierzątko...Wszystko nam przeszkadza, a najlepiej żeby w ogrodzie była tylko idealna murawa, a po bokach tuje. Czysto, estetycznie, bezproblemowo. Miałam nadzieję, że ludzie na forach ogrodniczych są bardziej świadomi i empatyczni, ale - niestety - nie zawsze :( A może warto by zrozumieć, co to znaczy równowaga biologiczna w ogrodzie i starać się chociaż nie truć siebie i swoich zwierząt na własnym skrawku ziemi :teach:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 19:42 #617897

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
U mnie i sąsiada pokazał się trzeci krecik. :cry2: U sąsiada zrył trawnik, zniszczył wysiewy rzodkiewki i częściowo fasoli. Do mnie wszedł tylko na 50 cm w kierunku kompostownika.
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2018 19:49 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 20:26 #617910

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A kogo to interesuje Andrzeju? Co chcesz nam powiedzieć, w jaką wiedzę wzbogacić? Powiem tak - jesteś już nudny z tymi swoimi kronikarskimi opowieściami o tym gdzie, jak i ile grasuje ci kretów w ogrodzie. Już wiemy, że je tępisz, bo niszczą ci ogród, znamy też metody i myślę, że tego byłoby na tyle :mad2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 21:02 #617922

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Andrzeju a czy próbowałeś mikstur odstraszających kreta zapachem ? Są gotowe do kupienia/ na bazie lawendy i czosnku/ lub też można sobie samemu coś takiego zrobić. Gnojówka z pokrzyw , warto spróbować.
Kret jest , bo masz kompostownik i tam zawsze się coś dzieje, pełno życia, że tak powiem aż to życie wyłazi, stąd jest kret.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 13 Lip 2018 10:14 #617977

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
dala wrote:
A kogo to interesuje Andrzeju? Co chcesz nam powiedzieć, w jaką wiedzę wzbogacić? Powiem tak - jesteś już nudny z tymi swoimi kronikarskimi opowieściami o tym gdzie, jak i ile grasuje ci kretów w ogrodzie. Już wiemy, że je tępisz, bo niszczą ci ogród, znamy też metody i myślę, że tego byłoby na tyle :mad2:
Jak Ci przeszkadza to nie czytaj tematu: "Zwalczanie karczowników, nornic, kretów" wielka miłośniczko kretów. :dance: :teach: :devil1:



Herbatnik tak stosowałem takie "mikstury". Bez efektu. :(
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2018 10:41 przez Jan4.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.457 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum