TEMAT: Tuje chorują

Tuje chorują 18 Sie 2017 09:14 #560839

Rok temu posadziłem tuje. Na wiosnę wyglądały ładnie po zimie i teraz zaczynają żółknąć. Najpierw żółkną nasiona. co robić ? czy mam się obawiać że umrą ?
Staram się je podlewac 3 razy w tygodniu obwicie. były nawozone jakimś nawozem 2 miesiące temu. Czy tuje mogę spisać na straty czy jest jakis ratunek ?
Załączniki:

Tuje chorują 18 Sie 2017 11:04 #560854

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7078
W jakiej glebie tuje rosną, kiedy były posadzone, jak wygląda bryła korzeniowa?

Co to był za nawóz, w jakiej dawce?

Jaka jest u Was pogoda? Upały czy raczej deszcze?

Na ten moment radziłabym ograniczyć podlewanie do 1 razu w tygodniu, pod warunkiem, że w ciągu tygodnia nie było deszczu.

Tuje chorują 18 Sie 2017 11:07 #560855

nie wiem, jaka gleba
zadzone rok temu
nie pamietam jaki nawoz ale sie dowiem i w niewielkiej ilosci
pogoda Wrocław: czasami upał, czasami deszcze

Tuje chorują 18 Sie 2017 11:18 #560856

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Stawiałabym na przelanie tych drzewek. Swoje tuje podlewałam tuż po posadzeniu 1 - 2 razy w miesiącu. W kolejnym roku podlewane już nie były. Były natomiast mulczowane skoszoną trawą i zrębkami, aby ograniczyć parowanie wody.

U syna przesadzaliśmy w tym roku tuje 15-letnie, podlewane były 2 razy, tylko dlatego, że w kolejnym tygodniu po przesadzeniu był bezdeszczowy upał. Na 12 drzewek tylko 1 nie przyjęło się.

Zasada ogrodnicza podlewania większości roślin jest taka, że podlewa się solidnie, aby woda przesiąknęła nieco poniżej bryły korzeniowej, ale rzadko, dopiero po przeschnięciu kilku centymetrów górnej warstwy gleby. Wtedy rośliny mobilizują się do wytwarzania korzeni sięgających w dół ku wilgoci. Wyjątkiem są jedynie te rośliny, które z natury mają płytki system korzeniowy.

Tuje chorują 18 Sie 2017 11:20 #560857

jakies rady co mogę teraz zrobić, czy tuje juz są spisane na straty ?

Tuje chorują 18 Sie 2017 11:31 #560860

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Przede wszystkim należy ograniczyć podlewanie - w upalne suche dni raz na tydzień wystarczy. Gdy pada lub jest chłodniej, pochmurno nie podlewać. Generalnie tuje są wytrzymałymi drzewkami, powinny przetrwać :)

Warto też sprawdzić, jaki jest stan bryły korzeniowej, lekko podkopując tuję. Bardzo często ludzie sadząc rośliny z doniczek kopią dołek i wsadzają roślinę, potem dziwią się, że usycha. A sfilcowane korzenie rosną do wnętrza i roślina nie ma siły się rozwijać.

Przed posadzeniem należy zawsze rozluźnić bryłę korzeniową, przerwać sfilcowane martwe korzonki, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać.
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2017 11:32 przez Hiacynta.

Wygenerowano w 0.124 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum