TEMAT: Pszczoły murarki w ogrodzie (pszczoły dziko żyjące)

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Lut 2023 09:53 #824474

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51995
Myślę nad usunięciem tego postu :mad2:
Chodzi mi o to, żeby takiej wiedzy na naszym Forum nie rozpowszechniać :jeez:
Wszyscy się głowimy jak murarki zachęcić, a tu taki tekst :(
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Lut 2023 10:08 #824480

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7672
Przynajmniej część postu powinna być zmoderowana :mad2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Lut 2023 12:35 #824503

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Wpis bez sensu bo pszczoły nie mają gniazd może o osy chodziło . Wysuszanie to raczej na mrówki też . Ogólnie to pewnie brak wiedzy co się pisze pewnie blondynka.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Lut 2023 12:38 #824504

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7672
Dobrze że już usunięte....
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2023 17:53 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 28 Lut 2023 12:54 #824505

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51995
Zmoderowałam i dla pewności coś napisałam.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Lip 2023 16:27 #836998

  • surk
  • surk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 508
U mnie już po murarkach. Z naturą nikt nie wygra, naturalne to naturalne a nie plastik.
Murarki-2.jpg
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2023 16:28 przez surk.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, papryczka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 03 Lip 2023 19:01 #837089

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Szyszek też nie lubią. :rotfl1: U mnie ten rok był słaby jeśli chodzi o murarki lepiej wyszły rogate, wcześniej zaczęły i wykorzystały lepsze warunki pogodowe.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 29 Wrz 2023 22:04 #843649

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1849
  • Otrzymane dziękuję: 6170
W moim marketowym domku prawie wszystkie cienkie słomki są zasklepione, a te grubsze też w większości. Na zimę zamierzam domek schować do składzika na narzędzia ogrodnicze,a by ptaki nie zjadły zawartości. Można już to zrobić? W drzwiach jest dość duży otwór po sęku to chyba znajdą drogę do wyjścia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 30 Wrz 2023 11:04 #843666

  • owsianka
  • owsianka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 281
Jestem Jurkowi wdzięczny że w tym roku miałem murarki od Jurka i będę w następnych latach o nie dbał. Tylko smutno bez nich bo tak szybko odchodzą.
Pozdrawiam poprosturysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 10 Gru 2023 22:34 #846999

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
W tym roku wystawiam już 600 rurek. Chciałabym rogate, choć nawet nie wiedziałam, że takie istnieją :D Cena zaporowa...Jurek, za każdym razem, dzięki :thanks: Murarki są takie urocze, przyjazne. Z powodów zdrowotnych, moich :P wykluły się w przejściu, wąskim. One sobie, ja sobie :D Absolutna symbioza i brak zainteresowania moją osobą. Bo ja to podglądałam. Polecam hodowlę!
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Horti, Marlenka, jurek49, jagodka27, Babcia Ala, papryczka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Gru 2023 16:28 #847067

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Cena faktycznie zaporowa choć pewnie zależy dla kogo. Zerknąłem wczoraj i widzę ,że ta sama co dwa lata temu jak kupowałem swoje. Niestety ja straciłem w tamtym roku ponad 50 % kokonów , po oczyszczeniu pozostawiłem w domku na działce, a myszki jak się dowiedziały to połowę zjadły , zjadły by wszystko tylko na szczęście ,część była w plastikowym pojemniku którego nie zdążyły przegryżć. Jeśli chcesz je mieć to musisz w tym roku zainwestować a w przyszłym sprzedać połowę i już będziesz mieć za 0 albo będziesz do przodu .
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Gru 2023 17:56 #847071

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7672
Tak tutaj piszecie o murarkach że aż muszę zobaczyć co u moich słychać. Mieszkają w rurkach włożone do pudełka w budynku gospodarczym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 13:26 #849367

  • karolinja
  • karolinja's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 97
  • Otrzymane dziękuję: 265
Mój pierwszy rok z murarkami chyba owocny, zbudowałam domek z rurkami z trzciny, z kawałków drewna oraz takie wykonane w desce z pomocą taty ale te ostatnie nie cieszyły się zainteresowaniem. Pszczoły same znalazły domek, nie kupowałam kokonów gdyż nim się zorientowałam było już za późno, postawiłam domek i czekałam czy są w pobliżu murarki. Okazało się że są. :dance: Przypuszczam że mieszkały wcześniej w pniakach lipowych które leżą pod płotem :eek3:

Domek nie wyglądał zbyt pięknie ot taka prowizorka na szybko, stał w osłoniętym zadaszonym miejscu. W sierpniu już rozebrany a drogocenne kokony schowane do garażu.
11-3.jpg


Wydobycie kokonów odbyło się 25 grudnia ot taka odskocznia od stołu wigilijnego. Wyciągnęłam 62 kokony z rurek trzcinowych z kawałków drewna boję się wyciąga by nie uszkodzić kokonów. Czy macie jakąś radę jak je wyciągnąć?Czy lepiej odpuścić i pozostawić to naturze?
1-3.jpg


2-2.jpg


3-2.jpg


4.jpg
Pozdrawiam Karolina
Ogród na Kaszubach
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 13:50 #849371

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Najlepiej było by rozłupać dla stolarza to nie problem nawet siekierą . Jeśli nie to do spalenia po wygryzieniu . Deski powinny być poskładane otworami do siebie.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): karolinja

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 14:15 #849373

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
karolinja wrote:
Czy macie jakąś radę jak je wyciągnąć?Czy lepiej odpuścić i pozostawić to naturze?
Spokojnie możesz zostawić. Ja nawet wszystkich trzcin nie rozłupywałam, bo miałam tego bardzo dużo i się czasowo nie wyrobiłam. Doskonale sobie wiosną radziły i same się wygryzały. W końcu przecież póki nie wtrąciliśmy się w ich życie, jakoś sobie zawsze radziły. :wink4:

Pierwsze 200 kokonów dostałam w 2022 roku. Dziś wszystkie rurki w sporym domku zapełnione, plus pełna skrzynka obok :)


20240119_143559.jpg


20240119_143514.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2024 14:41 przez mymysteryy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, jagodka27, karolinja, surk

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 14:54 #849377

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
papryczka wrote:
Na sto kokonów wystarczy sto rurek 10 cm. To i tak co najmniej dwie rurki na samicę .Nie ma potrzeby wystawiać więcej . Ale to co ja bym zrobił to wydłużył bym domek z daszkiem o jedną - dwie deski tak by deszcz nie zacinał na rurki a rurki umieścił bym pod daszkiem jeśli w tym roku będzie ich mało bo domek wygląda na kilka tysięcy rurek
mymysteryy wrote:
Tak, domek jest spory i trochę może na wyrost, ale tak mi było najwygodniej, bo zamiast zbijać, wykorzystałam gotową skrzynkę. Chciałam też włożyć dużo więcej rurek, niż mam kokonów, licząc, że może zamieszkają w nim inni okoliczni latający mieszkańcy.


Przejrzałam teraz stare wpisy i odniosę się do tej rady ..... otóż na ok 200 wyłożonych kokonów w pierwszym roku zapełniły ponad 600 rurek i może by i dalej zapełniały, ale nie miałam już im czego dołożyć. W ciągu dwóch lat zapełniły cały domek i wyłożoną dodatkowo skrzynkę. :) Liczyłam na sukces, ale nie az tak duży. :wink4:
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, jurek49, jagodka27, karolinja, surk

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 19:14 #849391

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziś rozpocząłem otwierać murarki, na pierwsze poszedł ulik od syna z pod Bielska Białej.

20240119_122150.jpg

Rurki trzcinowe są nawet ładnie zapełnione, jak na razie bez chorób i szkodników.

Natomiast gorzej było po otwarciu małej formatki:
20240117_150736.jpg

20240117_151908.jpg


jak dotychczas jeszcze nie spotkałem tak zainfekowanych murarek przez roztocza. Prawdopodobnie
tą formatkę nie będę czyścił tyko pójdzie do spalenia.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, jagodka27, renmanka, Babcia Ala, surk

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 19:59 #849396

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17580
Jurek, to już trzeba je wybierać z tych rurek? Z kokonów, które dostałam od Ciebie miałam całkiem ładne stadko pszczółek. Nie liczyłam zapełnionych rurek, ale jest całkiem dużo. Teraz stoją w budynku gospodarczym w kartonie. To mój domek z tamtego roku.

IMG_20230516_163313.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, jagodka27, renmanka, Babcia Ala, surk, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.418 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum