TEMAT: Co zjada berberysa /obnażacz kwaśnicówka

Co zjada berberysa /obnażacz kwaśnicówka 12 Cze 2012 07:35 #46271

• pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2408
obnazacz-kwasnicowka.jpg

Cudny berberys Orange Rocket rośnie sobie na skraju rabaty, widok na niego mam codziennie przy parzeniu porannej kawy :drink1:

Zerkam dzisiaj i cóż widzę :eek3: :supr3: :eek3: krzak niknie w oczach :jeez:
Pobieżna, poranna ocena ...

i :jeez: :hammer:
Obnażacz kwaśnicówka /Cryptorhynchus lapathi/ :club2:

Pomimo niesprzyjającej pogody dokonałam szybkiego oprysku 'Karate Zenon' /zgodnie z instrukcją a 0,05%/ po czym nadeszły opady :mad2:
Środek wydaje się skuteczny, jednak z opryskiem należy się spieszyć, bo szkodnik jest bardzo żarłoczny i szybko ogałaca krzak.
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2012 11:14 przez pamelka.

Odp: Co zjada berberysa 12 Cze 2012 07:39 #46273

• dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 944
Jolu, miałam to samo :mad2: , plus dodatkowo przędziorka :evil: i mszyce :jeez: - i to wszystko żerowało głównie na młodych pędach :hammer: :hammer: . Karate powinno pomóc - bo u mnie dało radę ;)
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Co zjada berberysa 12 Cze 2012 11:00 #46305

• Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Otrzymane dziękuję: 21
Paskudny robal :P Dla mnie to znak by nie sadzić berberysa :silly:
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)

Odp: Co zjada berberysa 18 Cze 2012 19:00 #48240

Niestety, mój piękny berberys został przez te niespodziewane "gady" całkowicie pożarty w niespełna tydzień, podczas mojej nieobecności na działce. Po powrocie zostały z niego tylko gołe badylki, wokół których krążyły jeszcze roje żółtawych muszek. Szkoda, ale na pocieszenie posadziłam w tym miejscu piękny "płaczący" cyprysik.

Co zjada berberysa /obnażacz kwaśnicówka 20 Kwi 2014 18:55 #244849

• Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 18
Czy teraz to dobry czas żeby prysnąć czymś na to świństwo? W tamtym roku zeżarło mi kilkanaście berberysów pomimo kilkukrotnych oprysków.Czytalem że wychodzą żerować na początku maja.

Co zjada berberysa /obnażacz kwaśnicówka 20 Kwi 2014 20:52 #244891

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7183
Generalnie to dorosłe owady obnażacza kwaśnicówki nie są groźne dla liści, groźne są larwy, które odżywiają się liśćmi ;)

Obnażacz kwaśnicówka zimuje w glebie niedaleko roslin żywicielskich, otoczony kokonem. Dorosłe owady wylatują w maju, ale ostatnio wegetacja wszystkiego z racji wysokich temperatur przyspieszyła, więc tego wylotu mozna spodziewać się lada dzień.
Samica składa od kilku do kilkunastu jaj.
Wylęgające się larwy wygryzają charakterystyczne zatokowe wżery na bokach liści. gdy larw jest więcej, z blaszek liściowych mogą pozostać jedynie nerwy.

Dorosłe larwy spadają na ziemię, tuż pod powierzchnią ziemi otaczają się kokonem, a w połowie lipca jako kolejne pokolenie dorosłych dorosłych owadów na krzewach berberysów samice składają jaja.
Zwykle w drugim, letnim pokoleniu owadów jest więcej i są bardziej żarłoczne.

Zwalczać można larwy preparatami kontaktowymi, ale oprysk takim insekcydem musi być wykonany, kiedy pojawią się larwy. Zbyt wczesny oprysk zostanie spłukany przez rosę lub deszcz i nic nie zdziała.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Co zjada berberysa /obnażacz kwaśnicówka 15 Paź 2017 21:48 #569920

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7183
Bardzo podobny do obnażacza kwaśnicówki jest obnażacz różówka

Dorosły owad to błonkówka podobna do podłużnej, wysmukłej muchy, składa ona jaja pod skórką młodych pędów róży, z nich wylęgają się gąsienice. Są one bardzo żarłoczne, zostawiają one tylko nerwy liści, resztę zjadając całkowicie. W ciągu sezonu wegetacyjnego pojawiają się dwa pokolenia obnażacza różówki - jedno żeruje w czerwcu, a drugie wylęga się w sierpniu. Zwalczać je można przy pomocy preparatów owadobójczych, jeśli jest ich niewiele, można je wyzbierać
.
obnazacz-rozowka-2.jpg

Fot. Constancja
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2017 21:56 przez Hiacynta.

Wygenerowano w 0.118 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum