TEMAT: Cebula dymka i sianka cz. II

Cebula dymka i sianka cz. II 26 Kwi 2026 20:15 #892873

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2291
  • Otrzymane dziękuję: 7794
Ziemia w cebuli ma między 12.6-13st na głębokości około 10-15cm. Zdjęcia nie mam bo wstyd tyle chwastów. :happy: Jakoś im nie przeszkadza chłód w nocy, a narazie odchwaszczam szparagarnie i czosnek. :whistle:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Cebula dymka i sianka cz. II 01 Maj 2026 00:03 #893014

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Wysiana 7 kwietnia, w końcu coś ruszyło
IMG_20260429_171123554_HDR.jpg

To białe, to opadające płatki z drzew owocowych.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2026 00:04 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Mejra, Sonka

Cebula dymka i sianka cz. II 11 Maj 2026 20:14 #893503

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9563
  • Otrzymane dziękuję: 62834
U mnie w tym roku kiepsko ze wschodami. W jednych miejscach gąszcz, a w innych puste placki. Jak jeszcze trochę podrosną, to będę przesadzała.
Natomiast z wysianej zimującej jestem zadowolona.

IMG_2289.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, pszczolka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, Sonka

Cebula dymka i sianka cz. II 19 Maj 2026 19:29 #893854

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9563
  • Otrzymane dziękuję: 62834
Cebula Wolska z wysiewu, bardzo nierówno mi powschodziła. Wysiewałam 3.04. W niektórych miejscach gąszcz, a w niektórych nic. Postanowiłam, że tam gdzie za gęsto, to wykopię kępkę i zrobię sobie sadzonki z „rozsady rwanej”

20260519_190108_Original.jpeg


Jakież było moje zdziwienie, gdy chciałam sadzić te siewki :woohoo:

20260519_191654_Original.jpeg


Po przeszło miesiącu, nasiona postanowiły wykiełkować. To co wykopałam posadziłam między rzędami, bo co miałam zrobić :happy2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Mejra, lusinda, Sonka

Cebula dymka i sianka cz. II 28 Maj 2026 22:38 #894110

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2332
  • Otrzymane dziękuję: 16726
Przeniosłam cebulę na druga działkę. Rośnie ładnie, nie ma zmian, szczypior jest zielony.
Jesienią sadzona cebulka wygląda podobnie jak wiosenna. Zobaczę jaka bedzie różnica przy zbiorze.

Miałam kilka torebek różnych odmian cebuli. Wiele z nich nie wschodziła w wysiewie na rozsadę.
Wysiałam wszystkie nasiona w jeden rządek i o dziwo, wiele nasion wzeszło.

To jesienna.


62356f94-ecd6-4909-8328-2f6a67cbc846.jpg


To wiosenna.


62356f94-ecd6-4909-8328-2f6a67cbc8461.jpg


A to jest cebulka szczypiorkowa, dostałam od znajomej. Główka cebuli wygląda jak główki czosnku, oddziela się ząbki i każdy ząbek jest nową cebulką.


00a8a2a5-15cd-49a6-93f7-1d407c787591.jpg
Pozdrawiam
Ewa

" Życie, to jedna
Wielka przygoda."
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Mejra, Sonka

Cebula dymka i sianka cz. II 29 Maj 2026 10:24 #894123

  • surk
  • surk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 1051
U mnie bardzo dużo cebul dymki Senshyu Yellow z sadzenia jesiennego wypuszcza w tym roku pąki kwiatowe, oczywiście są na bieżąco obrywane. Znajomi też o tym mówili. Pewnie za zimno było i tak zareagowała.
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra

Cebula dymka i sianka cz. II 29 Maj 2026 11:16 #894124

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2014
  • Otrzymane dziękuję: 10777
Moja Senshu też ma sporo kwiatowych. Już zjedzone dopuki się nadawały. Kwiat puszcza też wiosenna dymka z pierwszego terminu sadzenia. Ta sadzona dwa tygodnie potem jest bez pędów.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, ewakatarzyna, Mejra, surk

Cebula dymka i sianka cz. II 04 Cze 2026 11:57 #894299

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9563
  • Otrzymane dziękuję: 62834
U mojej zimującej z siewu bezpośredniego, jak na razie tylko jedna cebulka wypuściła pęd kwiatowy.
Natomiast Wolską z wysiewu, już ładnie widać na grządce :)

IMG_2430.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 04 Cze 2026 13:09 #894301

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
A selery pijanice, leżą półprzytomne :lol:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 05 Cze 2026 09:16 #894339

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
E tam zaraz pijane - ulewa je powaliła. U mnie wreszcie coś spadło, nie wiem tylko jeszcze ile i na ile wystarczy.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 05 Cze 2026 22:11 #894364

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2332
  • Otrzymane dziękuję: 16726
Wysadziłam cebulę słodką Exhibition i Ailsa Craig. W tym roku udała się rozsada, za podpowiedzią przyjaciółki z Forum, wystawiłam rachityczne rośliny w marcu na zewnątrz i stały tam do dziś. Dziękuję Mileno. :hearts:


4a4d49ba-12b9-4371-b113-28f24344db3c.jpg


Cebula zimowa i wiosenna rośnie ładnie na tej działce, szczypior jest zdrowy. Mam nadzieję, że w końcu będę miała ładną cebulę.
Pozdrawiam
Ewa

" Życie, to jedna
Wielka przygoda."
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2026 22:42 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Mejra

Cebula dymka i sianka cz. II 06 Cze 2026 09:55 #894383

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Miliard cebulek z rozsady, Ewo :thanks:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 06 Cze 2026 18:15 #894398

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2332
  • Otrzymane dziękuję: 16726
A bo to tak wyszło... :oops:

Posiane pierwsze bardzo wcześnie, prawie padły i wylądowały na początku marca na dworze. Tak siedziały zapyziałe, więc wysiałam kolejne. Już się nie bawiłam ziarenko dwa cm od ziarenka, tylko sypnęłam w kilka doniczek... i się narobiło. Rozdałam ile mogłam, resztę posadziłam...nie zdradzę ile sztuk.
Jeśli urosną, będzie super, moja rodzina bardzo lubi cebulę, nawet Łucynka.
Pozdrawiam
Ewa

" Życie, to jedna
Wielka przygoda."
Ostatnio zmieniany: 06 Cze 2026 18:16 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Mejra

Cebula dymka i sianka cz. II 06 Cze 2026 22:38 #894407

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2014
  • Otrzymane dziękuję: 10777
Cebula z dymki rośnie zdrowo, pomijam pędy kwiatowe :silly: które w większosci pojawiają się na szalotce Zebrune.
W sumie są cztery grządki cebuli w tym jedna zimowa a druga zaanektowana przez koper. Zdecydowanie przesadziłem z ilością. Miałem jeszcze doniczkę z sianą rozsadą ale odpuściłem. W końcu nie samą cebulą człek żyje.

20260606_223052-COLLAGE.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, pszczolka, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 19 Cze 2026 10:10 #894961

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Nigdy tak wcześnie u mnie cebula zimująca nie załamywała szczypioru, a przecież wiosna była b. zimna. Nie wiem o co chodzi, może jej ktoś pomógł :think: , w każdym razie wczoraj wyjęłam te z załamanym szczypiorem. Dwie na wierzchu do bieżącego spożycia, czerwona na razie mała i tak cud, że zechciała rosnąć, bo do tej pory jej się u mnie nie podobało.
IMG_20260618_203018304.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2026 10:10 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Miragoral, pszczolka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 20 Cze 2026 01:44 #894989

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2332
  • Otrzymane dziękuję: 16726
Alu widząc takie ładne cebulki u Ciebie, poszłam zobaczyć co u mnie rośnie.
Moje są mniejsze i co najważniejsze zdrowe. Myślę, że jeszcze mają czas, aby nadrobić.


8831c135-f3b4-4d42-af37-d30700b1cebd.jpg
Pozdrawiam
Ewa

" Życie, to jedna
Wielka przygoda."
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Mejra

Cebula dymka i sianka cz. II 21 Cze 2026 01:35 #895020

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2014
  • Otrzymane dziękuję: 10777
Moja zimowa zaczęła załamywać szczypior.
20260621_013352.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, lusinda

Cebula dymka i sianka cz. II 21 Cze 2026 08:35 #895023

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 990
  • Otrzymane dziękuję: 6103
Cebulę mam z rozsady oraz dymkę. Ładnie rośnie, ale grasują w niej turkucie. Bardzo im smakuje chociaż innymi uprawami też nie gardzą. Pozbyłam się kilkunastu sztuk, ale ciągle widzę skutki ich apetytu. Większość cebuli ma osłonki (patent Mietka). Na jednym stanowisku ich nie ma i dymka ma się dobrze. Wczoraj zerwałam kilka sztuk.

20260621_081807.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 08:40 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Mejra, jack90, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.809 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum