TEMAT: Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 04 Maj 2026 12:12 #893137

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5057
  • Otrzymane dziękuję: 13280
Jak to się można oszukać i zrobić błąd. Wodę w kranie mam twardą. Dodatek 5 ml octu, ale nie była aż tak niebieska jak badałam.
Zdjecie to woda że stawu. Teoretycznie deszczowka , ale coś mocno ją zakwasiło i nijak zrobić na niej nawóz do pomidorków.

IMG_20260504_120948.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………


Zielone okna z estimeble.pl

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 08 Cze 2026 11:38 #894489

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6110
  • Otrzymane dziękuję: 14239
Będzie ktoś stosował w tym roku DSMO do jakich warzyw i w jakim stężeniu?

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 08 Cze 2026 17:56 #894504

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
Jan4 wrote:
Oprysk DMSO - 5ml/1l + polopiryna warzyw m.in. pomidory, papryka, arbuzy, cukinie, selerów, porów, marchewki, pietruszki ,truskawek, fasoli, róż, powojników, winorośli.

Pytałeś mnie o DMSO.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, del

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 09 Cze 2026 08:57 #894530

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6110
  • Otrzymane dziękuję: 14239
Pytał się o to mój sąsiad i chciał o tym poczytać na forum /jak stosują inni/.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 09 Cze 2026 09:55 #894531

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
Ja stosuję DMSO zamiast mocznika przy opryskach. Nie tylko ułatwia wchłanianie ale sam działa grzybobójczo, bakteriobójczo i wirusobójczo.

Można poczytać www.google.com/search?client=opera&q=jak...ra&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Co prawda działanie przeciwbakteryjne zależy od wysokiego stężenia ale proszę pamiętać, że po oprysku stężenie DMSO wzrasta wskutek odparowania wody z powierzchni liści.
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2026 10:12 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 09 Cze 2026 12:11 #894532

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2272
  • Otrzymane dziękuję: 15475
Ja przy ŚOR, oprócz DMSO jako adiuwanta, dodam jeszcze kwas salicylowy - natychmiastowe włączenie systemowej odporności SAR, zamiast po 24-72h.
pozdrawiam,
Tomek

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 09 Cze 2026 15:32 #894539

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
Jan4 wrote:
Pytał się o to mój sąsiad i chciał o tym poczytać na forum /jak stosują inni/.
A może by się tak Sąsiad zarejestrował , skoro czyta nasze forum to mógł by się nawet coś Sam zapytać.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 09 Cze 2026 15:59 #894543

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6110
  • Otrzymane dziękuję: 14239
Z komputera korzysta u sąsiada mieszkającego w klatce obok. To starsza osoba.

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 11 Cze 2026 14:12 #894648

  • pablo-xyz
  • pablo-xyz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Stary młody rolniczek małoobszarowy na dzierzawie
  • Posty: 69
  • Otrzymane dziękuję: 122
Nie wiem jak u Was, ale mnie to już ręce opadają :jeez: .Chyba wszystkie zarazy się na mnie w tym roku rzuciły. Mszyc jest od groma na wszystkim, częściowo pomógł tymol-na kamczatce z racji owoców tylko to mogłem zastosować-moczyłem całe pędy zaatakowane i nawet widzę poprawę. Ale bób, śliwy,drzewka owocowe a nawet kalinę musiałem potraktować Mospilanem. Przeziernik zjada pożeczki, na gruszach też jakaś choroba-brazowieją i czernieją liście, brzoswinkę uratowałem w ostatniej chwili od kędzierzawości. Czekam na atak z pod ziemi-jedna gruszka mi uschła-dziury w ziemi wygladały na jakiegoś gryzonia,mam nadzieje że tu pomoże myszołów, który żeruje w okolicy. Jak sie pojawi turkuć to chyba użyję środki pirotechniczne ja królik Bugs :ouch:
Paweł

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 12 Cze 2026 00:03 #894671

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Paweł, ja tak mam co roku - życie ogrodnika ;). Drzewka owocowe z wyjątkiem czereśni u mnie ma sens sadzić tylko w siatce metalowej.
HT używałam w tym roku na bobie, ale tymol chyba się ulotnił, bo słabo się zrobiło mleczne i zapach tymolu nie unosił się w całej okolicy jak wtedy, gdy użyłam pierwszy raz. Próbowałam też walczyć nim z mrówkami, które w krzaczkach truskawek budują sobie kopce, ale mrówkom chyba nic nie przeszkadza.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2026 00:07 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, papryczka

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 14 Cze 2026 13:35 #894810

  • izkakaw
  • izkakaw's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 19
ile dajesz kwasu salicylowego na 1 litr roztworu z DMSO ?, i w jakim stęzeniu ten kwas salicylowy kupujesz

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 15 Cze 2026 08:01 #894833

  • Eleana
  • Eleana's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 1
Hej hej. Czy kilka godzin przewyższa miedzy opadami wystarczy aby zrobić oprysk z IF? Nie oszczędzają nas i pada właściwie cały czas od ponad tygodnia. Już w zasadzie myślę o zrobieniu jakiegoś prowizorycznego zadaszenia z foli żeby chociaż moc oprysk zrobić przed zz

Ekologiczne środki ochrony roślin cz.II 17 Cze 2026 09:50 #894904

  • pablo-xyz
  • pablo-xyz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Stary młody rolniczek małoobszarowy na dzierzawie
  • Posty: 69
  • Otrzymane dziękuję: 122
Małe sprostowanie albo spostrzeżenie do mojego poprzedniego postu-mszyc mam od groma na wszystkim, no prawie wszystkim.Co nie miało jeszcze owoców pryskałem Mospilanem z bardzo miernym skutkiem.Na reszcie użyłem roztworu z tymolu 2ml/l-skutek taki sobie. Raz kozie smierć dałem 4-4.5ml/l-działa-Nie chcę zapeszać ale nawet bób się oczyścił a był dosłownie czarny, papryka,koper nawet węgierki stają się czyste.Do roztworu dodawałem trochę mydła ogrodniczego dla przyczepności.
Paweł
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marku


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.388 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum