TEMAT: Brzoza Brodawkowata (Betula Pendula)

Brzoza Brodawkowata (Betula Pendula) 23 Mar 2012 08:40 #15105

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Gatunek drzewa z rodziny brzozowatych. Wystepuje w lasach, na obrzezach pol, przy drogach i na lakach. Rosnie w calej Europie oraz Azjii.
Surowcami leczniczymi sa liscie, paki sok i czyr (narosl na pniu.

Liscie zbieramy mlode, jeszcze niezupelnie rozwiniete, lepkie i pokryte zywicza substancja. Suszyc w przewiewnych i ocienionych miejscach w temperaturze nie wyzszej niz 40-45 stopni. Tak ususzone liscie chronic podczas przechowywania od swiatla.

Paczki zbiera sie jeszcze zima/wczesna wiosna. Suszymy w miejscach ocienionych.
Sok z brzozy uzyskuje sie wczesna wiosna. Po pobraniu soku nalezy zatkac otwor naciety na drzewie.
Czyr-mylnie nazywany huba i czesto z nia mylony jest specyficzna narosla grzyba o popekanej powierzchni.
Substancje lecznicze to saponiny, flawonoidy, zwiazki terpenowe, garbniki, olejki eteryczne, substancje zywicowe, sole mineralne i kwasy organiczne.

Liscie brzozy dzialaja moczapednie, dezynfekuja drogi moczowe i przyspieszaja wydalanie produktow przemiany materii. Polecane sa przy schorzeniach nerek, zakazeniach, kamicy moczowej, rowniez w obrzekach miesnia sercowego oraz skazie moczanowej.
Uzywa sie ich zewnetrznie przy tradziku, zapaleniach lojotokowych i luszczycy.
Odwar z lepkich paczkow uzywamy do kapieji np. w czasie egzemy.

Sok z brzozy jest bogatym zrodlem wielu cennych skladnikow. Mozna tu zaliczyc np. kwasy cytrynowy i jablkowy, wapn, fosfor, magnez, witaminy z grupy B, zelazo, miedz. Kuracje takim sokiem przeprowadzamy najlepiej na wiosne, pijemy go przez okres ok. 2 tygodni 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki. W tym okresie nalezy zrezygnowac z alkoholowych trunkow, kawy, czarnej herbaty, czekolady. W tym czasie powinno sie zrezygnowac ze spozywania szczawiu i szpinaku, gdyz moga te substancje wchodzic w reakcje chemiczne co doprowadza do odkladania toksyn.

Sok taki przyspiesza przemiane materii, wzmacnia organizm, wyplukuje z przewodow moczowych zlogi zapobiegajac odkladaniu sie kamieni w przewodzie moczowym.

Aby otrzymac odzywczy i odtruwajacy sok z paczkow brzozy nalezy na lyzke miodu dodac 1 lyzeczke swierzych badz ususzonych paczkow oraz 1/2 lyzeczki wodki. Wszystko dokladnie wymieszac. Przyjmowac 2 razy dziennie po 1 lyzce stolowej.

100 ml naparu z paczkow brzozy zalewamy 50 ml soku z ogorka, taka sama iloscia wody wysokozmineralizowanej oraz 100 ml spirytusu salicylowego, mozna dodac kilka kropel olejku lawendowego, wszystko wymieszac. W taki sposob otrzymujemy tonik do skory, ktorym przemywamy np twarz 1-2 razy dziennie. Dziala oczyszczajaco, wybielajaco, przeciwzapalnie, dotlenia i odzywia komorki skory.

Na odwar z lisci brzozy bedzie nam potrzebna 1 lyzka suszonych lisci, ktore zalweamy 1 szklanka wody, gotujemy 5 min i przecedzamy. Pic miedzy posilkami 2-3 razy dziennie w celu odkazenia drog moczowych, kamicy, obrzekach.

Na napar z lisci potrzebne nam bedzie 1 lyzka lisci, zalana 250 ml wrzatku. Parzymy pod przykryciem 5-10 min. Pic 2-3 razy dziennie.

Liscie brzozy wchodza w sklad preparatow dostepnych w aptekach jak Betagran, Urogan, Reumogan. Wyciagi wschodza w sklad pasty Fitolizyna oraz plynu Betasol podawanych w schorzeniach ukladu moczowego.

brzoza-zielnik.jpg
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2017 10:17 przez Hiacynta. Powód: wstawienie ilustracji


Zielone okna z estimeble.pl

Brzoza Brodawkowata (Betula Pendula) 16 Mar 2017 10:13 #529438

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10444
A taki sposób na pobieranie soku z brzozy znalazłam w wątku jednej z forumowiczek:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...loni?start=36#528700
Agusiek wrote:
Jak co roku dla zdrowotności pijemy sok brzozowy. :)
Codziennie kilka litrów scieka do słoika .
Herbata odstawiona, dopóki jest sok brzozowy :)


IMG_0002-2.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.340 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum