Odcinek pierwszy - ogólny opis systemu.
Systemy do nawilżania kropelkowego "Micro Drip" składają się z następujących komponentów:
1. Sterowniki
2. Reduktory ciśnienia
3. Linie rozprowadzające wraz z osprzętem
4. Elementy kroplujące
1. Sterowniki
Gardena oferuje dużą ilość sterowników i początkującemu trudno się połapać, który wybrać na początek. Wszystkie mają wspólną cechę, wejściem sterownika jest standardowy gwint 3/4 cala umożliwiający po prostu przykręcenie sterownika do kranu.
Oczywiście najprostszym sterownikiem jest sam kran, możemy zbudować system nawadniania kropelkowego, który nie ma sterownika, gdyż sami nim będziemy odkręcając kran o określonej porze na określony czas. Podobnie działają tzw. minutniki, czyli sterowniki, w których ustalamy czas nawilżania. Musimy je jednak sami włączyć, minutniki nie powtarzają cyklu nawadniania w kolejnych dniach.
Przechodzimy zatem do bardziej skomplikowanych sterowników, umożliwiających zaprogramowanie cykli nawadniania i powtarzanie ich codziennie. Na razie nie będę szczegółowo opisywał każdego z nich, wstępnie opisze podstawowe różnice.
- Posiadanie lub nie wejścia na zewnętrzny czujnik deszczu i/lub na zewnętrzny czujnik wilgoci. Umożliwia pominięcie nawadniania podczas deszczu, lub pominięcie nawadniania w przypadku wykrycia odpowiedniej ilości wilgoci w glebie.
- Ilość cykli dziennych, zwykle 1, 3 lub 6. Wg mnie wystarczające są sterowniki z 3 cyklami dziennymi, o sterownikach 6-cio cyklowych napiszę później.
- Ilość wyjść. Sterowniki posiadają 1 lub 2 wyjścia niezależnie programowalne.
Uwaga! Sterowniki nie są dedykowane do nawadniania kropelkowego, ten sam sterownik można zastosować do zraszaczy "trawnikowych" wysokociśnieniowych, stąd sterowniki 2-wyjściowe - jedno wyjście np. do zraszaczy wysokociśnieniowych, drugie np. do kropelkowego niskociśnieniowego - i przechodzimy płynnie do drugiego elementu, czyli ...
2. Reduktor ciśnienia
Nawilżanie kropelkowe wymaga zmniejszenia ciśnienia z ciśnienia jakie mamy w sieci wodociągowej do ciśnienia wymaganego przez system "Micro Drip". Gardena ma w ofercie 3 reduktory:
- 2000 l/h
- 1000 l/h z wyjściem na rurę 1/2 cala
- 1000 l/h z wyjściem na rurę 3/16 cala
Uwaga:
- połączenie sterownik <-> reduktor wykonujemy zwykłym wężem ogrodniczym ze złączkami zatrzaskowymi
- reduktor ciśnienia jest również filtrem wody, zabezpieczającym elementy kroplujące przed zatkaniem
3. Linie rozprowadzające wraz z osprzętem
System składa się z 2 rodzajów rur, rura 1/2 cala i rurka 3/16 cala. Oraz trójniczki, kolanka, redukcje itp. Każdy zatem powinien sobie sam rozrysować swoją instalację i ustalić, kiedy przechodzi z grubszej rury na cieńszą. Wbrew pozorom jest to łatwe, jeżeli zapamięta się dwie rzeczy:
- elementy kroplujące mocujemy tylko do cieńszej rury
- jedna cieńsza rura nie powinna zasilać więcej niż 12 elementów kroplujących.
Przy projektowaniu pamiętajmy również, że:
- grubsza rura jest praktycznie niezginalna, każdy zakręt to kolanko, a kolanko to koszt
- tylko cienkie rurki da się zginać, przesuwać, korygować położenie
4. Elementy kroplujące
Jest ich mnóstwo, najlepiej poczytać i poznać ceny. Są kroplowniki przelotowe i końcowe, zraszacze i zamgławiacze itp. Ważne, że są regulowane i nieregulowane.
- regulowane to takie, w których każdy kroplownik możemy indywidualnie wyregulować ustalając wypływ
- nieregulowane to wiadomo, o ustalonym wypływie
Które wybrać? Ne ma jednego rozwiązania, są zawory na rury umożliwiające regulację wspólną całej "odnogi" systemu, można zatem mieszać regulowane na jednej odnodze z nieregulowanymi na drugiej.
Na koniec obiecane wyjaśnienie o sterownikach 6 cyklowych, czyli po co one są.
W zasadzie wymyślono je w celu rozwiązania problemu ze zbyt małym przekrojem kranu ogrodowego dla dużych systemów zraszaczy trawnikowych wysokociśnieniowych. Gardena produkuje sprytne urządzenie z jednym wejściem i 6 wyjściami, pasywne, bez zasilania, napędzane ciśnieniem wody. Podłączając toto do sterownika 6-cio cyklowego uzyskujemy jakby sterownik jednocyklowy z 6 wyjściami, każdy kolejny cykl sterownika daje nam ciśnienie na następnym wyjściu tego "powielacza".
A co to ma wspólnego z nawilżaniem kropelkowym? Możemy ten sposób na jednym sterowniku 6 cyklowym zbudować 3 niezależne obwody, np. 2 wysokociśnieniowe do nawilżania 2 trawników i jeden niskociśnieniowy do kropelkowego, każdy pracujący w niezależnie programowanych cyklach porannym i wieczornym.
Uff, to na początek tyle. Powiedzcie które wątki rozwinąć, następne odcinki wedle życzenia