TEMAT: Moje akwarium

Moje akwarium 06 Mar 2012 12:11 #2345

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249








Kilka zdjęć moich podopiecznych ;-)


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Moje akwarium 06 Mar 2012 12:45 #2397

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Witam ;) O prosze i jest pierwszy watek akwariowy :cheer: czekam na wiecej fotek twoich domowych glebi. I coz to za rybka na pietwszej focie??
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli

Odp: Moje akwarium 06 Mar 2012 13:13 #2441

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
To kirysek spiżowy -albinos

postaram się zrobić więcej zdjęć. Aktualnie modernizuje akwarium, zamontowałem dodatkowe podświetlenie LED

Odp: Moje akwarium 06 Mar 2012 13:27 #2465

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
łał...są rybole :P

Odp: Moje akwarium 10 Mar 2012 20:02 #7822

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Grzesiu, z reguły zakładając wątek z własnym akwarium - wypada podać :
Kiedy założone
1. Litraż [/li]
2. rozmiary[/li]
3. technika (oświetlenie - jakie , ilość, ilość Watt, filtracja
4. podłoże - rodzaj, ilość
5. roślinność (gatunki, ilość)
6. fauna (ryby i inne żyjątka - ilość)
7. nawożenie, stosowane systemy dodatkowe (np. CO2, RO)
8. Temperatura wody, pH, AZOTANY , FOSFORANY ITP...
Inne informacje

Po co to wszystko?
Przede wszystkim żeby można było ustosunkować się np. do obsady , problemów jakie w akwarium mogą wystąpić.
Dlaczego np. miałbym pisać że złote rybki , welonki , koi - to dobre są do oczka wodnego a nie do akwarium 200l które dla nich jest nie dość że za małe , to temperatura w nim jest za wysoka bo rybka jest zimnolubna. A jeśli widzę że akwarium ma 1500 litrów - i ma w lecie chłodzenie ze 25 stopni nie przekracza w upały... To piszę wtedy o czym innym, co rzeczywiście jest przydatne użytkownikowi. ;)

Odp: Moje akwarium 12 Mar 2012 08:45 #9195

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Co racja to racja
Akwarium 80L
Filtr modułowy wewnętrzny (wkład gąbkowy + ceramika)
Tło strukturalne

Rośliyny: Moczarka kanadyjska, kryptokoryny

Obsada:

Złote rybki: 1x mieszaniec, 1 x czerwony kapturek
1x botia pręgowana (tępiciel ślimaków)
2 x Zbrojnik niebieski (glonojad)
1 x mieczyk
2x mułojad
1 x kirysek spiżowy albinos

Odp: Moje akwarium 12 Mar 2012 08:45 #9196

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249


Odp: Moje akwarium 12 Mar 2012 12:32 #9377

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Portrety welonek piękne - gratuluję!
Niestety - welonka jest za duża do takiego akwarium, a to z racji potężnej przemiany materii - nawet jak pominąć dość spore rozmiary do jakich potrafi urosnąć, ale to wystarczy podejść do ogrodu botanicznego by sobie w oczku wodnym te urocze stworzenia w pełnym rozmiarze obejrzeć.
Niestety mieczyki również wymagają większego bo min. 100 litrowego akwarium - może nie rosną tak duże jak welonki czy koi ale również mają niezły apetyt oraz "wzrost" nawet do 15cm (bez miecza)!
Podobnie zbrojniki niebieskie - dorastają do 15cm (a bywa że więcej) i potrzebują sporo miejsca do pływania, choć wiele osób trzyma je w małych zbiornikach i one żyją ale tylko dlatego że są rybami labiryntowymi i mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, mogą żyć kilka a nawet kilkanaście lat, niestety z reguły zatruwają się wodą w za małych zbiornikach co nieuchronnie skraca im życie. Proponował bym raczej zbrojniki małe - otoski (otocinclus affinis sp.). Ponieważ zbrojniki oraz kiryski są rybkami "stadnymi" to wypada by było ich co najmniej 7 (z reguły kupuję 10 bo w pierwszych 3 miesiącach należy się spodziewać ubytków - otoski to "dzikusy" - pochodzą z odłowu).
Zarówno zbrojniki jak kiryski lubią wodę miękką i kwaśną (pH ok.6), a widzę że masz jakiś biały kamień wyglądający na wapienny - musi nieźle utwardzać wodę i dawać odczyn zasadowy. W takiej atmosferze ryby długiej perspektywy nie mają - chyba że afrykańskie pielęgnice Wielkich Jezior (Tanganika, Malawi, Wiktorii), lecz niestety rozmiar akwarium właściwego dla nich to minimum 150 cm długości. Twarda woda dobra jest dla krewetek - litraż też jest właściwy - może to jest właściwa droga? ;)

Odp: Moje akwarium 24 Lip 2012 11:20 #57078

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Właśnie rozpocząłem przekształcanie akwarium w krewetkarium ;-)
Rybki oddałem znajomym, podobnie część roślin
W niedzielę jadę po podłoże, planuje ciemny drobny żwir, Wywalam wapień, kupuje lingnity i skorupę kokosa. Może jakiś korzeń. Zmieniam filtrację, dodaję napowietrzanie.
Do świetlówki dołożyłem oświetlenie LED.
Mam problem z dobrem roślin do zadarnienia.

Odp: Moje akwarium 26 Lip 2012 20:40 #57488

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Nie wiem ile masz światła, jeżeli mniej niż 0,5 W/l to proponuję wyłożyć dno pelią lub subwaserstangiem , bardzo ładna jest minipelia. Na łodygi kamyki - również minipelia i różne mchy jak christmas moss ...
Przy większym oświetleniu dobra będzie glossostigma i eleocharis, innych drobnych nie proponuję (jak mały hemiantus) bo mają spore wymagania świetlno-nawozowe. Oczywiście te które proponuję też trzeba nawozić, ale obywają się bez co2 z butli.

Odp: Moje akwarium 27 Lip 2012 07:58 #57567

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Aktualnie mam 0,23W/l ale planuję dołożyć jedną świetlówkę do obudowy.
O Pelii właśnie myślałem, trochę boję się mchów, ponieważ nigdy mi się nie utrzymywały ;-)

Odp: Moje akwarium 05 Sie 2012 20:57 #59472

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Wcześniej przeoczyłem ale teraz zapytam - o co chodzi z tym dodawaniem napowietrzenia?
Mam nadzieję że nie stosujesz tych hmmm... bąbelków... Takie "napowietrzanie" nie dość że jest mało skuteczne - dużo lepsze jest poruszanie samą powierzchnią wody, to jeszcze wypłukuje z wody CO2 - podstawowy składnik budowy roślin - bez węgla nie będą rosły. Powierzchniowe mają go w glebie i trochę w powietrzu , akwariowe biorą z wody.
Dotychczasowe rośliny były niewymagające - to zapewne nie stosowałeś nawozów, wystarczało to co wytworzyły rybki i co dałeś przy cotygodniowej podmianie wody. Żeby rosły "trawniki" - trzeba nawozić , a nawet stosować CO2...

Odp: Moje akwarium 06 Sie 2012 08:20 #59563

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
1. napowietrzani już załatwiłem dodając deszczownicę.
Kupiłem Fluvala 205.
2. przy podmianie dodawałem nawóz zawierający żelazo i mikroelementy


Zmieniłem również podłoże, teraz jest czarny bazalt, który nie ingeruje w parametry wody.
Wczoraj wygotowywałem korzeń w roztworze solnym, aktualnie korzeń "topi" się w czystej wodzie

kupiłem też rośliny ... ale w zasadzie w ciemno nie znając wymagań ;-(

Hydrocotyle sp. japan
Hydrocotyle leucocephala - Wąkrotka białogłowa
Microsorium windelov
Rogatek sztywny
Paprotnica rutewkowa

Odp: Moje akwarium 06 Sie 2012 10:09 #59596

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Generalnie to raczej niewymagające rośliny - mikrozorium lubi cień ( zamontuj na korzeniu lub kamieniu), hydrocotyle zaś dużo światła- zwłaszcza japońskie, Paprotnica i rogatek szybko rosną pochłaniając dużo azotu.
Więc sam nawóż mikroelementowy raczej nie wystarczy - potrzebny będzie też pełny i potasowy. Zależnie od ilości ryb i wyglądu roślin. Może być potrzeba żeby z mikroelementami podawać potas , a za 2 dni pełny nawóz.

Odp: Moje akwarium 06 Sie 2012 10:14 #59600

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Jaki nawóz możesz mi polecić?

Nie ma ostatecznej decyzji co do obsady. Wstępnie miały tam być krewetki.

Muszę chyba zainstalować dodatkową świetlówkę, w tej chwili współczynnik światła to ok 0,25/L. Około ponieważ dołożyłem 10 diod LED o zimnej światła
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2012 10:33 przez AGP-ON.

Odp: Moje akwarium 06 Sie 2012 15:43 #59678

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Rzeczywiście najlepiej było by wstawić dodatkową świetlówkę, jeśli rośliny mają dobrze rosnąć, ale jeśli ma to być krewetkarium z roslinami dałbym sobie spokój i postawił na mchy, paprocie i wątrobowce - które nie dość że mają dość skromne wymagania świetlne to i nawożenia dużego nie potrzebują, a krewetki nawozy raczej źle znoszą. Wstaw sporą liczbę porowatych kamieni wetrzyj w nie posiekane mchy i wątrobowce(Phenix moss, mini pelia, subwaserstang, itp, umocuj Bolbitis czy mikrozorium żyłką i ustaw w akwarium niech spokojnie sie zadarniają. Na początek możesz podać trochę nawozu było by nieźle mieć też butlę z CO2 - taką niedużą zeby tylko coś gazu podawała - to mech glonem nie zarośnie. Po tygodniu - dwóch, można wpuszczać krewetki zależy jeszcze jakie - niektóre wymagają utrzymywania specjalnych warunków , ale na początek Neocaridina heteropoda jak np. Red Cherry czy orange można polecić.
Życzę powodzenia.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.250 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum