TEMAT: Popiół drzewny - nawóz dla roślin

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 17 Mar 2013 19:10 #135504

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Amatorzy ognisk, posiadacze kominków lub pieców opalanych materiałem roślinnym mają do dyspozycji spore ilości wartościowego nawozu jakim jest popiół drzewny.

Raz jeszcze powtórzę - mowa tu o popiele powstającym podczas spalania drewna, ew. innych materiałów organicznych typu słoma czy... nie, trawę zastosuj raczej do ściółkowania lub kompostowania! :-)

Popiół z węgla lub popiół ze spalania drewna, ale z dodatkiem innych odpadów (tkaniny, plastiki) NIE NADAJE SIĘ DO WYKORZYSTANIA W OGRODZIE :hammer: :hammer: :hammer:


Jak każdy nawóz, tak i popiół drzewny wymaga umiejętnego stosowania!!!

Żeby racjonalnie stosować jakikolwiek nawóz, trzeba poznać glebę w swoim ogrodzie, a także skład nawozu.

Ph gleby, czyli jej odczyn chemiczny (kwaśny, obojętny,zasadowy), który tu ma znaczenie kluczowe, można zbadać zakupionym w sklepie ogrodniczym miernikiem.
Skład gleby bada się w Okręgowych Stacjach Chemiczno - Rolniczych.

Dlaczego przed zastosowaniem popiołu warto zbadać ph gleby? Gdyż popiół ma odczyn zasadowy (alkaliczny). A czasem nawet silnie zasadowy!
Na glebach zasadowych jego stosowanie jest bezzasadne, a nawet szkodliwe.

Jednak większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny!
Do ogrodów o nadmiernie zakwaszonej glebie popiół jest świetnym, bo darmowym nawozem odkwaszającym.

Jednak nie zastąpi nawożenia w ogóle, bo nie posiada w swoim składzie niezbędnego do życia roślin azotu.

A skoro już mowa o składzie, popiół popiołowi nierówny!!!

Poniższa tabela, którą skopiowałam ze strony: www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf różnicuje nam popioły na zasadowe i super zasadowe (dąb, sosna)

popiol.JPG
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2013 19:29 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, Orszulkaa, Pani Bestia, Basia, piku, Cebulla, Tomasz23, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 17 Mar 2013 20:48 #135576

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
W związku z zasadowym charakterem popiołu, nie należy go stosować pod rośliny kwasolubne.

Kwasoluby zasadniczo znają wszyscy. Są to: wrzosy, rododendrony, magnolie, a z użytkowych borówki amerykańskie (gleby bardzo kwaśne) i maliny (lekko kwaśne).


Ale jest też druga grupa roślin o skrajnie odmiennych wymaganiach, które rosną tylko lub najlepiej na glebach zasadowych, z dużą ilością wapnia. Należą do nich:
- kwiaty: szarotka, juka, ciemiernik, dzwonek brzoskwiniolistny, smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska, skalnica Arendsa, rogownica kutnerowata, zawilec wielkokwiatowy, chryzantemy, lawenda, rezeda, maczek kalifornijski, goździk brodaty, śnieżyczka przebiśnieg;
- krzewy: wawrzynek wilczełyko, kalikarpa japońska, ognik szkarłatny, rokitnik pospolity, karagana syberyjska, perukowiec podolski, budleja Dawida;
- drzewa: buk pospolity, klon jawor, sosna czarna, świerk serbski.
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2013 20:54 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, piku, Elżbieta, sylwia

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 12 Maj 2013 14:17 #155817

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Że sosna czarna lubi zasadowe gleby - to mnie maksymalnie zaskoczyłaś, aż poszukałam w necie info na ten temat i rzeczywiście tak jest. Nie wiedziałam, że są w ogóle iglaki zasadolubne. Wszędzie gdzie czytałam, to że iglaki lubią kwaśną lub lekko kwaśną glebę. Jak to nie można uogólniać.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 13 Maj 2013 21:30 #156483

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Czy tylko sosna czarnalubi zasadową glebę , czy inne odmiany sosen również?

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 13 Maj 2013 23:17 #156568

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Świerk serbski w naturze rośnie na dolomitach - wapiennych skałach - pokrytych warstwą próchnicy, więc też należy go sadzić na glebach o podwyższonym pH.
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2013 23:17 przez Hiacynta.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 14 Maj 2013 11:53 #156752

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Cytat z wiki: Sosny dobrze rosną na glebach kwaśnych, niektóre także na wapiennych

No i bądź tu mądry. Trzeba każdy gatunek drzewa i w ogóle wszystkich roślin rozpatrywać indywidualnie, wszędzie są wyjątki.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 14 Maj 2013 12:25 #156761

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Lub założyć, że skoro większość roślin potrafi przystosować się do różnych warunków, to i naszym się to prawdopodobnie uda.
A kiedy się da, sypnąć im popiołu lub przeciwnie, kompostu, czy innej siarki ;-)

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 18 Maj 2013 22:25 #158199

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Ja mam pytanko: Mozna ten popiol wysypac pod warzywnik? Ja nie zastanawiajac sie wysypalam pare szuflad na moj warzywniaczek i nie wiem czy dobrze zrobilam czy zle. Chcialabym wiedziec tak na przyszlosc. :thanks: :idea1:

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 00:09 #158262

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Skoro wysypałaś to się przekonasz sama. Wysypałaś,a pytasz czy można .
Dobry żart. :rotfl1:

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 00:30 #158271

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Jadziu, wszystko zależy od okoliczności, jeśli masz kwaśną ziemię i dodatkowo jakąś elektrownię w pobliżu, to ziemię zobojętniłaś, będzie dobrze :)
Jeśli masz ziemię na podłożu wapiennym, która ma już z natury podwyższone pH, to dodatkowo podniosłaś odczyn alkalczny, a to już niedobrze :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaga

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 10:18 #158345

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Pytalam bo chcialabym wiedziec, ktore warzywa lubia bardziej zasadowa ziemie.
Pomodoro- jestem bardzo poczatkujacym ogrodnikiem (od 2 miesiecy cos pogrzebuje, w przerwach kiedy moj 6 miesieczny syn spi). Niestety jako zielona w sprawach upraw siegam po rady innych. Dlatego tez w poprzednim poscie pisalam, ze chcialabym wiedziec na przyszlosc, bo chyba po to jest to forum aby dzielic sie swoja wiedza z mniej doswiadczonymi. Przypuszczam, ze jest wiele innych czynnkow, ktore wplywaja na plony warzyw nie koniecznie musza byc przyczyna odczynu. Zeby miec pewnosc pytam i nie uwazam zeby zdobywanie wiedzy bylo smieszne.
Hiacynto- bardzo dziekuje za odpowiedz :thanks:

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 11:56 #158361

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Nie. Śmieszne jest to, że najpierw coś robisz a potem pytasz. A chyba po to jest to forum by robić odwrotnie.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 12:35 #158371

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Chyba ze zrobilo sie to duzo wczesniej. Przed rozpoczeciem prac ogrodowych i pojawieniem sie watku. Nie bede sie przegadywac, bo widze ze musi Pan miec ostatnie slowo. Zrobilam jak zrobilam a moje pytanie wywodzi sie z checi posiadania wiedzy bo alfa i omega sie nie urodzilam.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 12:37 #158372

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Żałuję, że się odezwałem.

Wypada mi tylko życzyć powodzenia w tych eksperymentach.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 12:46 #158373

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Bardzo Pana przepraszm jesli urazilam, nie bylo to moim zamiarem. :flower1: Staralam sie tylko wyjasni,c ze to co zrobilam juz sie nie odstanie a wiedze chcialabym posiadac na przyszlosc. Teraz co bedzie to bedzie z moimi wazywkami trudno.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 13:29 #158380

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Kiedyś, gdy nie było netu każdy albo podglądał starszych albo uczył się na własnych błędach. Internet i to forum daje to, że można się uczyć na cudzych błędach. Ale warunek jeden. Najpierw pytać potem robić.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 19 Maj 2013 13:46 #158383

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Właśnie przeglądam swoje wydrukowane i zgromadzone notatki i...
Na czarną plamistość liści róży - domowy sposób ochrony to właśnie rozsypać popiół drzewny.
Czarna plamistość liści róży
Rodzaj uszkodzenia choroba grzybowa, na liściach pojawiają się okrągłe, czarnobrunatne plamy, podobne do gwiazdy z promieniami; liście masowo żółkną i opadają
Szczególnie zagrożone rośliny róża
Środki zapobiegawcze usuwać chore liście, dobierać odmiany do stanowiska, stosować odpowiednią dla róż uprawę gleby i nawożenie
Domowe sposoby ochrony można rozsypać popiół drzewny, opryskiwać naparem ze skrzypu, liście opylać mączką skalną; między różami można sadzić czosnek
Handlowe środki biologiczne w razie porażenie kilkakrotnie po kolei można zastosować Bio-S, Neudo-Vital, preparat z glonów i preparaty roślinne

ze strony: pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Och...9Blin/Tabela_ochrony
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2013 15:47 przez olibabka.

Popiół drzewny - nawóz dla roślin 14 Mar 2016 15:21 #444918

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Temat jest o popiele drzewnym, a ja mam pytanie do jakich roślin można i jak prawidłowo używać popiół po spaleniu owsa. Myślę, że też można używać jako nawóz naturalny tylko że w jakich proporcjach i jak.
Może ktoś używa owsa do ogrzewania domu i wie do czego może się przydać taki popiół w ogrodnictwie/sadownictwie


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.431 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum