TEMAT: Skalniakowo Elżbiety

Skalniakowo Elżbiety 22 Lis 2012 22:45 #91882

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Witajcie :bye: Szczególne powitanie dla Igora , który przed chwilą założył ten dział , dział o skalniakach.I tak sobie właśnie pomyślałam -"Jestem nowa na forum , czemu by nie zacząć prezentacji mojego ogrodu w tym nowym dziale?"
Ale dziś nie będzie długiej opowieści. Spróbuję tylko wkleić 2 zdjęcia , jako że dwa skalniaki u mnie - leśny i przy oczku wodnym. Niech zdjęcia te będą niby okładkami książek , a co w środku... to później :)
SKALNIAK LEŚNY
wrzesie078.jpg

SKALNIAK PRZY OCZKU
6lipiec022.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2013 22:28 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, pamelka, zosiac, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Skalniakowo Elżbiety 22 Lis 2012 23:32 #91908

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Witaj B) nie ja założyłem dział. Pomysłodawcą była nasza Pola, a założycielką szefowa Alinka :)
Wspólnymi siłami musimy stworzyć tutaj prawdziwą Oazę dla skalniakomaników :wink4:
Pokazuj dużo fotek i dziel się doświadczeniami związanymi ze swoimi skalniakami

Odp: Skalniakowo Elżbiety 23 Lis 2012 00:01 #91922

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Elu tak sie cieszę :dance: piękne skalniaki, ale muszę tu od razu powiedzieć, że ... ta paskowana sosna /Golden Ghost? co by tam nie było :happy4: / na leśnym cudnie wygląda :woohoo:
Skalniak przy oczku również ciekawy, ale mnie zainteresowała kaskada :think:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 23 Lis 2012 01:01 #91933

  • Roma
  • Roma's Avatar
Z tego co mi wiadomo to Ela ma nam jeszcze bardzo dużo do pokazania,teraz dopiero się zacznie :funnyface:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 23 Lis 2012 21:29 #92299

  • Zuzia
  • Zuzia's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 162
Witaj Elu. Co prawda u mnie za mała działeczka na tak piękne skalniaki i oczko ale zawsze mi się bardzo podobały i marzyły. Może kiedyś choć jakieś mini oczko stworzę.. :happy4: , ale to już nie to. Pocieszać się będę więc takimi widokami u ciebie. :thanks:
Pozdrawiam Zuzia

Na starym po nowemu

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 11:11 #92863

  • JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 111
Cieszę się Elu, że pokazałaś swój skalniak tutaj i będę mogła częściej go oglądać. Śledziłam na bieżąco Twoje zmagania przy jego budowie, więc tym bardziej z ciekawością do niego wracam.
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 14:03 #92937

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Elu,
jako wydawca z zawodu muszę przyznać, że okładka wielce zachęcająca. :hearts: Znając Ciebie wiem, że i zawartość będzie poczytna. :thanks:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 16:16 #92989

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Igor wrote:
Witaj B) nie ja założyłem dział. Pomysłodawcą była nasza Pola, a założycielką szefowa Alinka :)
Wspólnymi siłami musimy stworzyć tutaj prawdziwą Oazę dla skalniakomaników :wink4:
Pokazuj dużo fotek i dziel się doświadczeniami związanymi ze swoimi skalniakami
W takim razie brawa dla Poli i Alinki , ale Ty - trzeba przyznać , pierwszy "wziąłeś za pióro" :lol: :comp: i zacząłeś pisać.
Polu , Alinko , Igorze, Pamelko , Romo, Zuziu, JaDorko , Danielo - dzięki za odwiedziny i zainteresowanie powstającym wątkiem. Zanim zajrzymy do środka tej książki, odpowiem Pameli - ta sosna o dwukolorowych igłach to Pinus parviflora 'Ogon Janome', nazwa tłumaczona jako sosna drobnokwiatowa Złote oko węża, często mówi się też Oko Smoka. Dokładniej o niej napiszę, jak będę opisywać poszczególne rośliny.


Elu skopiuj link, który jest pod tym tekstem:


Zapraszam do Skalniakowa



Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2012 17:42 przez Hiacynta.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 18:09 #93053

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Daniela wrote:
Elu,
jako wydawca z zawodu muszę przyznać, że okładka wielce zachęcająca. :hearts: Znając Ciebie wiem, że i zawartość będzie poczytna. :thanks:
Początki najtrudniejsze ...i w pisaniu i w działaniu. :huh: Dorotko , tu nie będę wdawać się w szczegóły , raczej skupię się na tym , co jest aktualnie.
Danielo ,dziękuję. W takim razie już chyba pora zobaczyć , co się kryje za okładką. Pierwszym punktem powinien być wstęp :) .Czyli...króciutki rys historyczny. Był rok 2009 , a ja patrzyłam bardzo krytycznym wzrokiem na mój skalniak.Niestety - to górka , powstała po wykopie oczka , poprzetykana otoczakami , na której rosły - o zgrozo!-rośliny nie tylko skalne , ale od czasu do czasu i te , których żal było wyrzucić , więc z rabatki nieraz lądowały na tym niby-skalniaku.



Tak wyglądał skalniak wczesną wiosną
2009Gdw019.jpg


A tak w lipcu
lipiec20084.jpg


Dojrzewała we mnie chęć zmian. Zdawałam sobie sprawę , że czeka mnie wiele pracy , którą będę musiała wykonać sama. Skoro ruszę skalniak , przez który ciekł sobie strumyczek do oczka - to wiadomo , pociągnie to za sobą kolejne prace - kaskada , oczko. Ale co tam.Decyzja zapadła.Zaczęłam zaznajamiać się z wszelką dostępną mi literaturą i na początku sierpnia ruszyły prace.Wykopałam wszystkie rośliny , część porozdawałam , część powsadzałam do doniczek , z myślą , że posadzę je na nowym skalniaku.Następnie zebrałam całą ziemię (uff , ile było wiader!)i ułożyłam drenaż z gruzu , kamieni i żwiru , po wytyczeniu oczywiście zarysów nowego skalniaka.
9sierpnia2010001.jpg

Wyrysowałam sobie plan , jak ten przyszły skalniak miałby wyglądać, gdzie będą tarasowo ułożone kamienie , a gdzie większy , stromy spad, jak poprowadzic strumyk do oczka. Zaznaczyłam również , gdzie posadzę roślinki, tak aby sprostać ich wymaganiom.
No i zaczęło się - teraz noszenie ziemi z powrotem na skalniak. Ale wcześniej mieszałam ją na tarasie z piaskiem, aby rozluźnić strukturę, dosypywałam kupnej ziemi oraz torfu tam , gdzie miały rosnąć roślinki , preferujące ziemię kwaśną.Cała ta praca trwała długo , na pewno ponad miesiąc , ale...najwięcej problemów miałam z ułożeniem kaskadki. Musiałam się też nauczyć robić cement, bo łupki na kaskadę trzeba było posklejać :wink2:
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2012 18:13 przez Elżbieta. Powód: Chcę usunąć pierwsze zdjęcie

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 18:46 #93075

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Elu takie decyzje modernizacyjne są chyba najtrudniejsze ;)
Tyle pracy, najpierw demolka, aby potem mogło być piękniej-inaczej :silly:

Nie daje mi spokoju ta Twoja sosna :think:
Na parviflorę igły trochę krótkie, może to jest Pinus densiflora 'Oculus Draconis' /Dragon's-eye / :woohoo: także oko smoka ;)

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 19:55 #93109

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Jolu , cieszę się , że podjęłaś temat i że ta moja sosenka spokoju Ci nie daje. I mnie się to udzieliło , zaczęłam szukać w necie - chyba masz rację.Kupiłam ją u ogrodnika na placu ( czyli na targu , nie wiem , jak u was sie mówi :) . Jestem z tych ogrodomaniaków, którzy lubią wiedzieć , co mają ,więc spytałam go o nazwę. Zauważyłam lekką konsternację . Może niepotrzebnie podsunęłam , czy to Ogon Janome- a on przytaknął.Więc pewności nie miałam , ale kupiłam , bo szukałam którejś z takimi igłami. Najbardziej chciałam trafić na Golden Ghost :fly: Usiłuję teraz znaleźć jakieś różnice , które naprowadziłyby mnie na właściwy trop -i chyba znalazłam. Ogon Janome ma cały czas dwukolorowe igły, natomiast Okulus Drakonis w zależności od sezonu bardziej lub mniej widoczne. Moja sosenka zmartwiła mnie wczesną wiosną , bo straciła paski! Ale jak widać na zdjęciu powyżej - nie na długo.
Jeśli chodzi o długość igieł- to wiesz coś o tym? Nie mierzyłam , ale powiedziałabym że tak 7-8 cm

Odp: Skalniakowo Elżbiety 25 Lis 2012 23:18 #93261

  • tulipan363
  • tulipan363's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witaj Elu!
Bardzo ładny skalniak!
Ja też mam skalniak bo lubię rośliny skalne oraz iglaki!

KASIA

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 12:00 #93394

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Elu parviflory mają krótsze igiełki 3-6 cm, densiflory zaś do 12 cm.
Dlatego patrząc na Twoją fotkę skojarzyła mi się densiflora :think:

Mam fotkę Pinus praviflora 'Ogon Janome' gdzieś :oops: ........
Ona jest bardzo wrażliwa na słoneczne promienie, przepala się :jeez:
Źródła podają, że przyrasta 20 do 30 cm rocznie, u mnie niestety nie :blink:


dla porównania Pinus densiflora Burkes Red Variegated


i Pinus densifolora 'Golden Ghost'


Powyższe sosny zaś dosyć ładnie rosną na słońcu.

Jak napisałaś, że nazwa skojarzyła Ci się z okiem smoka pomyślałm o 'Oculus Draconis' ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 13:45 #93431

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Prześliczne obie densiflory u Ciebie, szczególnie ta większa , choć i Golden Ghost wyrośnie na pięknisię. Jak pojadę w weekend na działkę , to zmierzę igiełki. Moja rośnie raczej na słonecznym stanowisku i nie przypala się , więc i to wskazuje , ze masz rację - Oko Smoka :)

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 14:38 #93442

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Witaj Elu, gratuluję samozaparcia i osiągnięcia celu w postaci pięknego skalniakowa :flower1:
Ja walczyłam kiedyś ze skalniakiem na skarpie pod jabłonią, ale po latach zrobiła się z tego kamienista rabatka i nie mam siły już z tym walczyć :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 18:02 #93496

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Tak jak wspomniałam wcześniej, zanim zabrałam się do pracy , musiałam się podszkolić. Wybierałam nie tylko rośliny , czytając o każdej z nich , jakie lubi stanowisko , jaką ziemię, ale i ...kamienie. Najpierw była wizja , jak ma wyglądać strumyk do oczka.Póżniej jeżdżenie po składach w poszukiwaniu kamieni, które spełniałyby moje oczekiwania. Odczyn musiał być kwaśny(taką wiedzę m.in. posiadłam) ze względu na rybki w oczku.Płynąc po skałach wapiennych , woda wypłukuje je , a to byłoby niekorzystne na życie w oczku. Zdecydowałam się na granatowy łupek , który polany wodą jest jeszcze ciemniejszy.
wrzesien2010001.jpg

To właśnie to.I z tym strumykiem był największy problem - zeby dopasować kamienie , tak je dobrać , aby woda spływała tam , gdzie ja chcę , a nie tam gdzie jej się spodoba :happy4: A jak już dobrałam , to okazywało się , że po sklejeniu wcale nie jest tak samo , bo warstwa cementu zmieniała wszystko.No i pod spodem folia , która wcale nie układała się tak miękko jak materiał na sukienkę :happy3: Ale jakoś poszło.
Na skalniak szukałam kamieni , głazów o podobnej kolorystyce. Wybrałam serpentynit
naskalniaku.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, wxxx-a, Mariola59

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 22:42 #93697

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Najtrudniejsze za mną.Teraz mogę powiedzieć ,że przede mną tylko takie kosmetyczne prace.Ale i obawy - czy popłynie przez skalniak woda do oczka?Prądu sama nie robiłam , w tym pomógł mi mąż :)
wrzesien2010004.jpg

To strona północno-zachodnia skalniaka , w zarysie tarasy, najniższy m.in z myślą o wiosennych cebulowych , oczywiscie tych malutkich.Planuję nasadzenia , szukam miejsca dla malutkiego świerka picea orientalis Tom Thumb Gold, który nie może rosnąć w pełnym słońcu , aby się nie przypalał , ale i nie w cieniu - bo się nie wybarwi tak jak powinien.

To następny etap. Oczywiście , musiało minąć trochę czasu ,aby ziemia osiadła. Ale do wiosny nie miałam cierpliwości czekać z sadzeniem roślinek :huh: Choćby tylko tych najważniejszych , które w oczekiwaniu na swoje nowe miejsce, spędziły lato w doniczce
koniecwrzenia2010011.jpg



Kaskadka działa!
wrzesien2010035.jpg


Źródełko tak się prezentuje
PICT3577.JPG


Skalniak od strony południowej, łagodny stok bez tarasów
wrzesien2010040.jpg


A później połączyłam jeszcze skalniak z tarasem takim niby żwirowiskiem, gdzie posadziłam kilka wrzosów, żeby było troszkę kolorowo i kilka iglaczków( tu widoczna sosna Ophir)
wrzesien2010043.jpg


I to na razie był koniec prac. Skalniak jeszcze "goły" , roślinek niewiele, linia brzegowa oczka będzie maskowana w kolejnym sezonie. :happy2:
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Lis 2012 23:47 #93713

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Miałam zapytać zanim doczytałam :silly: ale na samym końcu udzieliłaś częściowej odpowiedzi na moje pytanie ;)
Maskowanie linii brzegowej, masz pomysł, jak to zrobisz?
Kaskada rewelacyjna :bravo: Bardzo mi się spodobała :)
Ja bym chyba nie wytrzymała cale lato z roślinkami w doniczkach, czekając aż ziemia osiądzie. Najpewniej dołowałabym wraz z donicami, aby uzyskać choć namiastkę efektu końcowego :lol:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.369 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum