TEMAT: Formowanie (cięcie) żywopłotów liściastych i iglastych.

Formowanie (cięcie) żywopłotów liściastych i iglastych. 27 Lut 2014 19:12 #229175

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
O zaletach żywopłotów można by wiele rozprawiać. Poza funkcją ozdobną spełnia też funkcję maskującą, absorbującą kurz, wyciszającą odgłosy z ulicy, wytracającą siłę wiatru itd.
Duże wrażenie robi prawidłowo przystrzyżona i pięknie uformowana zielona ściana. No ale kiedy i jak ciąć? Jedne gatunki wystarczy jeśli przytniemy raz do roku inne wymagają wielokrotnego cięcia.

W naszych ogrodach najczęściej spotykamy żywopłoty z Graba pospolitego Carpinus betulus, Buka zwyczajnego Fagus sylvatica, Śliwy wiśniowej Prunus cerasifera, Ligustru Ligustrum, Cisa pospolitego Taxus baccata, Żywotnika Thuja, Cyprysika Chamaecyparis, Bukszpanu Buxus, Ognika Pyracantha, Laurowiśni wschodniej Prunus laurocerasus, Ostrokrzewu Ilex, Głóg Crataegus.

Pierwsze ciecie żywopłotu liściastego rozpoczynamy pod koniec lutego. Następne wykonujemy w czerwcu. Jeśli mamy żywopłot z silnie rosnących krzewów to trzecie cięcie wykonujemy w siepniu lub na początku września.

Żywopłoty iglaste pierwszy raz przycinamy późną wiosną i drugi raz w połowie lata o ile jest taka potrzeba.
Najbardziej popularne w ogrodach są według mojego rozeznania niskie obwódki z bukszpanu. Cięcie jego rozpoczynamy w kwietniu i możemy ciąć do połowy lipca. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to kolejne cięcie można wykonać jesienią.

W zależności od tego z jakich roślin mamy posadzony żywopłot powinniśmy nadać mu odpowiednią formę. Pozwolę sobie omówić podstawowe formy na bazie których można pobawić się w bardziej wymyślne strzyżenie.

Najczęściej spotykaną przeze mnie formą jest strzyżenie w formie sześcianu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tylko niewielka grupa roślin nadaje się do cięcia w tej formie.
W formie sześcianu dobrze znoszą cięcie rośliny tolerujące cień takie jak: Cis pospolity Taxus baccata, Buk zwyczajny Fagus sylvatica i Grab pospolity Carpinus betulus.



Pozostałe rośliny powinny być tak strzyżone by ma dole bryła była szersza a na górze węższa by światło mogło równomiernie oświetlać całą ścianę żywopłotu, inaczej z czasem będzie się on od dołu ogałacał.

Mając w ogrodzie żywopłot z Ligustru Ligustrum czy Laurowiśni wschodniej Prunus laurocerasus możemy mu nadać formę półelipsy.



Żywopłoty z iglaków takich jak: Świerk pospolity Picea abies, Żywotnik zachodni Thuja occidentalis, Żywotnik wschodni Thuja orientalis, Modrzew Larix najlepiej ciąć w fomie trapezu.



Poza tym, że taka forma podobnie jak w poprzednim przypadku ułatwia dobre nasłonecznienie pędów roślin na całej powierzchni ściany żywopłotu to zimą zapobiega wyłamywaniu pędów i zniekształcaniu przyciętej formy.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2014 19:24 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek


Zielone okna z estimeble.pl

Formowanie (cięcie) żywopłotów liściastych i iglastych. 01 Mar 2014 13:35 #229750

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
magdala wrote:
Tak ,jak pisałam wcześniej , przede mną pierwsze cięcie bukowego żywopłotu posadzonego
późną jesienią.
Podobno to cięcie jest najważniejsze.
Wiem już ,że trzeba ciąć nisko . Przeczytałam ,że sadzonki słabo rozgałęzione należy
ciąć nawet 10 cm nad ziemią !
Zrobiłam rysunek : po lewej ładnie rozkrzewiona sadzonka , po prawej mój problem...

IMG_2072.JPG


Jeśli utnę sadzonkę po prawej tak nisko (w punkcie B ze znakiem zapytania), czy
z tego patyczka urośnie cokolwiek ? Czy nie trzeba na sadzonce zostawić choćby
jednego czy dwóch pąków - czyli ciąć ją w punkcie A ?
Roślina ma wysokość ok 50 cm.
Gosia wrote:
Madziu trochę nam się przez te przenosiny szyki postów pozmieniały i dziwnie wygląda mój poprzedni wpis pod Twoim pytaniem, co najmniej tak jakbym czytać ze zrozumieniem nie umiała i Ty pytasz o jedno ja piszę o czymś innym. :rotfl1: Do tego wszystkiego teraz będę mieć dwa posty własne jeden pod drugim. :think:

Co do buków to przejrzyj je czy wszystkie pędy są żywe i najpierw usuń wszystkie pędy obumarłe. Pozostałe rośliny przycięłaby równo, odznaczając wysokość przy pomocy sznurka, o 2/3 długości czyli w Twoim przypadku na wysokość ok 20 cm od poziomu gleby.
W sezonie pewnie będziesz musiała pilnować i w razie czego wykonać opryski, bo buk lubi być atakowany przez mszycę- zdobniczkę bukową, która może okazać się bardzo uciążliwa.

Formowanie (cięcie) żywopłotów liściastych i iglastych. 26 Kwi 2014 22:44 #248215

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
No i już wiem czy niskie przycięcie buków w żywopłocie zrobiłam prawidłowo. :P
Na przełomie lutego i marca miałam zagwozdkę ,bo czekało mnie pierwsze ważne cięcie
i nie byłam pewna czy buki przycięte aż tak nisko ( mniej niż 15 cm) cokolwiek wypuszczą :

IMG_3099.JPG


A jednak wypuszczą :dance:


IMG_3103.JPG


IMG_3101.JPG


Oczywiście większość sadzonek jest ładnie rozgałęziona już przy samej ziemi,
ale kilka takich kikutków musiałam zrobić ,bo gałązki zaczynały im się dopiero
na wysokości np.30 cm.
I o nie bałam się ,że zostaną takimi patykami ,ale widzę ,że jednak chęć życia
jest w bukach ogromna :P


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.295 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum