TEMAT: Prace ogrodnicze w lipcu

Prace ogrodnicze w lipcu 12 Cze 2014 10:33 #271732

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Najważniejsza w lipcowych pracach ogrodowych jest dbałość o zapewnienie dostatecznej wilgotności roślinom. Dni są długie i słoneczne, a wysoka temperatura sprawia, że gleba bardzo szybko wysycha. Podczas suszy mogą ucierpieć nie tylko rośliny rabatowe i warzywa, ale także młode drzewa i krzewy. Susza szybko uwidoczni się także na trawnikach. Warto w tym okresie zadbać o podlewanie, warto pamiętać, że skuteczne jest wtedy gdy obfite, niekoniecznie bardzo częste.
W tym czasie chwasty rosną bujnie i ważne jest by nie zdominowały roślin posadzonych w ogrodzie. Poza pieleniem warto wspierać się także ściółkowaniem, które ułatwia zatrzymanie wody w glebie i nie pozwala na rozrost chwastów.

Trawniki i łąki kwietne
W lipcu, gdy jest ciepło i wilgotno, trawa na trawnikach rośnie szybko, dlatego trawnik wymaga regularnego koszenia. Jeśli trawnik był zakładany wiosną można kosić go z częstotliwością taką jak w przypadku trawników starszych. Można obniżyć wysokość cięcia, użytkować natomiast w mniejszym natężeniu niż dobrze wykształconą darń. Nie zaleca się zakładania trawników w tym okresie, gdyż jest zbyt gorąco i sucho. Lipiec to także pierwszy termin do koszenia łąki kwietnej, zakwitła już większość roślin wchodzących w jej skład. Jeśli łąka jest często używana do poruszania się można do jesieni kosić częściej, jeśli nie – koszenie w lipcu (jednorazowo) jest wystarczające.

Rabaty
Na rabatach obcinamy przekwitłe kwiatostany bylin i krzewów, wzmacnia to rośliny a także pobudza je do dalszego kwitnienia. Można pozostawić tylko wybrane odmiany do zbioru nasion lub dla dekoracyjnych walorów (hortensji, tawułek).
W końcu lipca możemy już przesadzać irysy bródkowe, bo ich nowe kłącza już dojrzały po kwitnieniu. Jeśli przygotowujemy się do przesadzania i dzielenia warto podczas kwitnienia oznaczać na pędach odmiany (czy kolory) zawiązując tasiemki.
W trakcie intensywnego rozwoju niektóre wyżej rosnące rośliny wymagają podparcia, by się nie połamać czy położyć pod ciężarem kwiatów. Dokonujemy przeglądu rabat na bieżąco i zabezpieczamy, jest to szczególnie ważne podczas dynamicznych zmian pogody, gdy pojawiają się nagłe burze i wzmaga się silny wiatr. Rośliny cebulowe (np. szachownice), które za bardzo się zagęściły lub chcemy przenieść w inne miejsce można wykopać, przesuszyć i przechować na sadzenie jesienne.

Warzywnik
Plony warzywnika są już coraz większe: sałata, rukola, rzodkiewki, szczypiorek, młode marchewki, buraczki, zielony groszek itd. Rosną pierwsze cukinie i kabaczki (młode są najsmaczniejsze) oraz rozpoczyna się plonowanie fasoli szparagowej. Dalej pięknie rozrastają się zioła, które możemy regularnie zbierać co 2-3 tygodnie.

Drzewa i krzewy
W lipcu należy kończyć zasilanie drzew i krzewów nawozami mineralnymi. Rośliny nie stymulowane nadmiernym nawożeniem nie będą wypuszczać nowych pędów, które nie zdążyłyby zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Korony krzewów ozdobnych (także róż) prześwietlamy. Wycinamy nadmiernie zagęszczone pędy powojników i innych pnączy. Można jeszcze przycinać żywopłoty (jeśli nie były formowane wcześniej (w czerwcu). W lipcu zbieramy owoce: czereśnie, wiśnie, morele, maliny, porzeczki, agrest, borówki itd. Owoce porażone chorobami należy na bieżąco usuwać. Należy przycinać nadmiernie rozrośnięte drzewka owocowe, które preferują letnie cięcie (np. orzechy, morele). Po zbiorach owoców wskazane jest przerzedzanie zagęszczonych koron drzew pestkowych: czereśni, wiśni, śliw oraz owocujących krzewów porzeczek i agrestu. Podobnie po zbiorach tniemy krzewy malin, by pobudzić je do wypuszczania nowych pędów.

Truskawki
Po sezonie owocowania truskawek należy uporządkować grządkę, usunąć rozłogi i przyciąć stare liście.


Wygenerowano w 0.082 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum