TEMAT: Środek na mączniak

Środek na mączniak 14 Sie 2014 23:15 #291666

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Ponieważ obie z koleżanką borykałyśmy się z mączniakiem na pysznogłówce postanowiłam poszukać jakiegoś środka do walki z nim, oczywiście środka ekologicznego. W książce Jerry'ego Baker'a "Ogród pełen kwiatów" natknęłam się na środek na mączniak, zastosowałyśmy obie z koleżanką i mimo dużego porażenia roślin, odniosłyśmy sukces. Dlatego podaję przepis innym z podobnymi problemami.

4 łyżeczki proszku do pieczenia (lub sody oczyszczonej, ja stosowałam proszek do pieczenia), 2 łyżeczki płynu do mycia podłóg, 4 litry ciepłej wody.
Wymieszaj wszystkie składniki, przelej miksturę do opryskiwacza i zamgławiaj rośliny, gdy zauważysz na nich charakterystyczny biały nalot.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, andrzejek, dorciaj, Orszulkaa, futrzasta, Amlos, Bozi, Elżbieta, annawu


Zielone okna z estimeble.pl

Środek na mączniak 14 Sie 2014 23:28 #291673

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Zaraz na pewno jutro to wypróbuję na Excelsie ,bo grozi jej eksmisja . Jeśli zadziała to zostanie Dziękuję Gosiu :thanks:
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Środek na mączniak 14 Sie 2014 23:43 #291683

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Dodam tylko, bo nie napisałam tego w pierwszym poście, że zastosowałam trzy opryski w mniej więcej 5 dniowych odstępach. Ile i jak często pryskała Edytka nie wiem, może sama dopisze jak pojawi się na forum. Nie wiem też ile razy należy opryskać róże. Dlatego będę wdzięczna Jagódko jak podzielisz się potem swoimi spostrzeżeniami.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 14 Sie 2014 23:45 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Środek na mączniak 15 Sie 2014 13:41 #291754

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Gosia napisała:
Wymieszaj wszystkie składniki, przelej miksturę do opryskiwacza i zamgławiaj rośliny

Tylko byliny i kwiaty jednoroczne. :teach:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Środek na mączniak 15 Sie 2014 14:51 #291766

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Waldku a możesz rozwinąć swój wpis, podając np. uzasadnienie, dlaczego tylko byliny i rośliny jednoroczne? Pytam bo autor tego przepisu nic o tym nie wspomina, pisząc po prostu o roślinach, nie zawęża stosowania przepisu tylko do roślin jednorocznych i bylin. Tym bardziej zastanawia mnie Twoja uwaga, gdyż soda oczyszczona jest polecana do zwalczania czarnej plamistości na różach przez Królewskie Towarzystwo Różane, płyn do mycia podłóg działa tu tylko jako adiuwant. Bardzo zaintrygował mnie Twój wpis i niecierpliwie czekam na uzasadnienie. :)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Środek na mączniak 15 Sie 2014 19:02 #291801

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosiu-dzięki za informację,jak tylko przestanie u nas padać to na pierwszy ogień pójdą pysznogłówki i floksy bo coś zaczyna się z nimi dziać.
We wątku markity (chyba :think: )wyczytałam,że skuteczne jest również mleko.pół na pół z wodą.Sprawdzałaś może ten sposób?
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2014 19:05 przez Roma.

Środek na mączniak 15 Sie 2014 19:08 #291803

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Romo kiedyś próbowałam, ale nawet w setnej ułamka nie jest tak skuteczny i nie działa w takim szybkim tempie jak przytoczona za Jerry'm Baker'em mikstura. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Środek na mączniak 15 Sie 2014 19:20 #291806

  • Roma
  • Roma's Avatar
waldek727 wrote:
Tylko byliny i kwiaty jednoroczne. :teach:

Waldku-czym poprzesz swoją tezę? bo tak na słowo to trudno uwierzyć.Gosia podając przepis poparła go literaturą i swoim doświadczeniem.
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2014 19:21 przez Roma.

Środek na mączniak 15 Sie 2014 19:25 #291807

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15851
  • Otrzymane dziękuję: 12251
Prędzej czy później się przyda, dzięki Gosiu za podzielenie się :hug:
Szkoda, że rok temu tego nie wiedziałam, bo mączniak zmaltretował wówczas większość pysznogłówek i floksów :hammer:
W tym sezonie na szczęście ominął.

Zapisałam i "broń" ta będzie zawsze w pogotowiu :idea2:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Środek na mączniak 16 Sie 2014 01:35 #291909

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Wymoderowano z powodu treści niezgodnych z tematyką działu Ekologiczny Ogród.

Pamiętasz Gosiu jak uczulaliśmy chętnych do skorzystania z oprysków olejowych aby zdążyli je wykonać przed pojawieniem się liści?
Pomysłodawca tej metody oprysku której przepis podałaś powyżej wykorzystał zjawisko perlistości wody. Zjawisko bardzo skuteczne w przypadku rozprzestrzeniania się w ogrodzie patogennych zarodników grzyba.
Słowa kluczowe do tego co napisałem w poście to: woski, silikon, dolna epiderma liścia, aparaty szparkowe, wymiana gazowa, transpiracja. Łącząc to wszystko w jedną całość już będziesz wiedziała co miałem na myśli.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2014 17:29 przez Gosia.

Środek na mączniak 16 Sie 2014 07:49 #291925

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Okazuje się, że przeceniasz moją wiedzę. Przeczytałam Twoje słowa kluczowe i jak babcię kocham nie wiem co miałeś na myśli. Co mają wspólnego woski, silikon z przepisem który przytoczyłam za Jerry'm Baker'em? Który zresztą wielokrotnie w swoich obu książkach, które posiadam, stosuje płyn do mycia podłóg do przeróżnych mikstur stosowanych na drzewa, krzewy, pnącza, byliny i rośliny jednoroczne w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Róże o też krzewy.

Oczywiście czytając jego przepisy i ciekawe porady do głowy mi nie przyszło, by do takiego przepisu zastosować płyny do podłóg z nabłyszczaniem i szczerze mówiąc nie pomyślałam, że któryś z Forowiczów korzystających z takiego przepisu może taki płyn zastosować. W składzie mojego płynu nie ma żadnych wosków i silikonów.

Na koniec uwaga. Wątki w tym dziale zakładam nie dla siebie, jeśli więc są jakieś nieścisłości co do których masz inne zdanie to na przyszłość proszę o konkretne wytłumaczenie a nie rzucanie haseł i zwracanie się do mnie, że pewnie się domyślę, a inni użytkownicy tego działu? Ich ignorujesz? Poddajesz w wątpliwość to co napisałam i nie dajesz żadnej alternatywy? Ktoś kto przeczyta Twój wpis, zrezygnuje z zastosowania preparatu uznając, że możesz mieć rację i nadal będzie borykał się z chorymi roślinami w ogrodzie. To chyba nie jest w porządku...

Przeczytaj proszę regulamin tego działu i na przyszłość proszę bez off topicowych wpisów a jedynie o konkrety. Ten dział ma służyć szybkiej pomocy a nie przekopywaniu się przez setki postów w których użytkownicy dyskutują czy autor książki miał rację czy jej nie miał, z takimi uwagami proszę zwrócić się do autora, jego stronę bez trudu można znaleźć w internecie.

Ps. Za kilka dni wykasuję z Twojej wypowiedzi uwagi do Hiacynty i wywody na temat forum. Masz pw. dział off topicowy i kilka innych możliwości by swoje uwagi do Hiacynty skierować. Taki wpis w tym wątku nie pomoże Forowiczom w ochronie ich roślin.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2014 17:37 przez Gosia.

Środek na mączniak 17 Sie 2014 15:37 #292267

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Dużo słów. Nic z nich nie rozumiem, i nie muszę. Nie będę wgłębiać się w istotę chemicznych i fizycznych zjawisk w świecie roślin. Potrzebuję rzeczowych porad, które mnie przekonają i przede wszystkim pomogą.
Gosiu czy możesz uściślić jaki płyn zastosować bo gdy doleje tego który posiadam cały ogród i pół okolicy będzie pachniało konwaliami :happy:

Środek na mączniak 17 Sie 2014 16:23 #292276

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Lucynko najzwyklejszego uniwersalnego płynu do mycia podłóg ścian i glazury z formułą antybakteryjną o zapachu kwiatowym. Ważne by nie był to płyn który jednocześnie myje i nabłyszcza. Ot takie najzwyklejsze płyny uniwersalne do mycia podłóg. A konwaliami będzie pachniało tylko przez chwilę. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09, Krzysztofkhn


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.236 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum