TEMAT: Analiza chemiczna gleby

Analiza chemiczna gleby 13 Mar 2017 13:11 #528898

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Bardzo dziękuję , czyli bez badań lepiej nie kombinować ?
Pozdrawiam, Agnieszka


Zielone okna z estimeble.pl

Analiza chemiczna gleby 13 Mar 2017 13:26 #528901

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
To jest tak, jak gdyby dać niewidomemu zegarek do naprawy. :rotfl1:

Mając analizę możemy na najbliższe lata ustalić strategię nawozową . A nuż się okaże, że gleba wymaga wapnowania, uzupełnienia, ale nie wszystkich składników. A może na najbliższe lata gleba obejdzie się bez obornika, bo i takie analizy się zdarzały. W każdym razie można oszczędnie gospodarować nawozami i uniknąć zaburzeń fizjologicznych uprawianych roślin znając skład swojej gleby.

I oczywiście uzyskać plony w optymalnej wysokości i jakości.
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2017 13:27 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): gunia198

Analiza chemiczna gleby 13 Mar 2017 13:55 #528904

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Rozumiem, tak jak jeść cukierek przez papierek :lol: A powiedz proszę, próbkę bierze się z kilku miejsc ,a potem wszystko miesza ? Nie mam zielonego pojęcia jak to się robi i gdzie wysyła. A czy trzeba wysyłając próbkę, zaznaczyć co ma się w niej znaleźć? Przepraszam za moje pytania.
Pozdrawiam, Agnieszka

Analiza chemiczna gleby 13 Mar 2017 14:19 #528909

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Wykaz okręgowych stacji chemiczno- rolniczych :

www.schr.gov.pl/index.php?c=page&id=31

Jak pobrać próbki ?

www.agrofakt.pl/pobierac-probki-gleby-badania/

Przy oddawania próbki do analizy należy poprosić o wykonanie analizy metodą ogrodniczą/ uniwersalną/.
Za tę wiadomość podziękował(a): gunia198

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 10:21 #529055

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
pomodoro wrote:
lech_g

Rozsypiesz 1 kg/10 m2 Azofoski. Dostarczysz tym samym do gleby następujące ilości składników :

1. azot- 13 g/m2 co odpowiada wzrostowi zawartości w glebie tego składnika o 65 mg/l , co łącznie z azotem obecnym w glebie daje ok 80 mg/l. Do minimum dla pomidora brakuje 10 mg/l.
2. - fosfor 6 g/ m2 jako P2O5 co odpowiada wzrostowi zawartości w glebie o 30 mg/l. Łacznie z fosforem zawartym w glebie daje to ok 100 mg/l wobec minimum 140 mg/l dla pomidora. Brakujące 40 mg/l uzupełnisz dając 0,3 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego. Da to łącznie w glebie 160 mg/l czyli na średnim poziomie wymaganym dla pomidora.
3. potas- 19 g/m2 jako K2Ow zależności od rodzaju posiadanej Azofoski . Podniesie to zawartość potasu w glebie o 95 mg/l co łącznie z potasem zawartym w glebie da ok 130 mg/l wobec minimum 240 mg/l. Tu wskazany byłby dodatek siarczanu potasu w ilości 0,4 kg / 10 m2. Przy nawożeniu rzędowym obornikiem można ten dodatek pominąć , ale wtedy nalezy zacząć zasilanie pomidorów roztworem saletry potasowej już od momentu zawiązania I gron. Roztwór 50 dkg na 10 l wody
4.- wapń- w glebie jest 307 mg/l. Z superfosfatem wzbogaconym dostarczysz dodatkowo ok 20 mg/l. Do minimum dla pomidora brakuje aż 900 mg/l czyli 1,8 kg/10 m2. Gips zawiera ok 30 % wapnia więc musiałbyś go dac ok 6kg/10 m2. Jednocześnie dopuszczalna zawartość w glebie siarki wynosi max 40 mg/l i stosując tak dużą ilość gipsu przekroczyłbyś tą normę kilkakrotnie. Wapń zatem musisz dostarczać regularnie opryskując rośliny cotygodniowo roztworem PW. Pewną ilość wapnia dostarczysz rozsypując podłoże torfowe uniwersalne.
5.- magnez. W glebie brakuje do minimum ok 20 mg/l . Wraz z Azofoską dostarczysz ok 15 mg/l . Pewną ilość dostrczysz pomidorom nawożąc rzędowo obornikiem i powinno to wystarczyć. Jeśli pojawiłyby się niedobory magnezu interwencyjnie wykonasz oprysk Mikrocomplex'em.

Ponieważ superfosfat wzbogacony jest granulowany potrzeba będzie natychmiast po wysadzeniu podlać rozsadę dawką startową Fostaru w stężeniu 3 ml/l.

Na jesień konieczne wapnowanie , jeśli jest to gleba ciężka to wapnem budowlanym hydratyzowanym w ilości 3 kg/10 m2

Jak coś jeszcze niejasne to pytaj.

Przekopałem działkę według twoich zaleceń podanych w zacytowanym poście, dokupiłem siarczan potasu i w dawce 0,4 kg/10m2 jest również w mojej glebie. Na 10m2 rozsypałem 100 l torfu odkwaszonego i również razem z nawozami został przekopany. Nawiozę jeszcze rzędowo 2kg obornika granulowanego bydlęcego na 5mb rzędu. Zgodnie z Twoimi zaleceniami jesienią zwapnuję glebę wapnem hydratyzowanym w podanej ilości.
Teraz mam takie pytanie: Jaką przyjąć strategię nawożenia na wiosnę przyszłego roku? Jak uzupełnić nawozy pobrane w tym roku przez rośliny? Czy trzeba co roku powtarzać badania gleby? Czy wystarczy "na oko" nawieźć obornikiem granulowanym i azotem (bo na pewno zniknie po zimie) i w jakiej ilości?
Leszek
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 10:27 przez lech_g.

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 10:48 #529062

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Wiosną 2018 r nawieziesz podobnie dając tylko 1 kg/10 m2 Azofoski i rzędowo obornik oraz ponownie torf, a jesienią powtórzysz analizę. Zobaczymy czy Twoja gleba ma zdolność kumulacji składników i jakich. Zobaczymy też jak kształtuje się pH. Dowiemy się w ten sposób czy ta marna analiza tegoroczna jest wynikiem wyjałowienia gleby niedostatecznym nawożeniem, czy jest ona tak lekka i przepuszczalna, że nie zatrzymuje składników. Pewne światło już jest dostrzegalne . Najtrudniej wymywalny z gleby jest fosfor i przy prawidłowym nawożeniu zawartość fosforu nie powinna być tak niska.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 11:22 #529067

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Moja gleba jest na pewno ciężka gliniasta po wyschnięciu się zaskorupia. Na pewno była wyjałowiona gdyż 20 lat był tam sad, a nawoziłem tylko krzewy i sporadycznie niektóre drzewa. Działka warzywna powstała we fragmencie po wykarczowaniu kilku drzew. Drzewa zrobiły swoje i wyjałowiły glebę. A najlepsze jest to , że ja w ostatnich dwóch latach uprawiałem na niej pomidory i inne warzywa.Ale wynika że nawoziłem je jakby na "bieżąco". Przed sadzeniem azofoską tylko w mniejszej ilości, a następnie pogłównie kilka razy egrecolem i gnojówką z pokrzyw. To że brakuje wapnia to zauważyłem jak pomidory w rejonie byłego drzewa (bawole serca) dostały SZW.
Jeszcze jedno jak przekopywałem poszerzając działkę darń to gleba ze szpadla po odwróceniu trzymała swój kształt i trzeba było ją kilkakrotnie "pociachać" szpadlem (a wcale nie była wysuszona).
Leszek

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 11:59 #529074

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
SZW nie musi i najczęściej nie świadczy o niedoborze wapnia w glebie. To zaburzenie fizjologiczne związane z transpiracją i z faktem, że wapń w roślinie nie ma zdolności do translokacji jak potas czy azot/ przemieszczanie ze starszych części roślin do nowych przyrostów/ .
Wygląd skiby jaki opisujesz związany jest z obecnością dużej ilości części spławialnych.
Jeśli jest jakiś problem, analizę możesz powtórzyć nie w 2018 r, a jesienią 2019 r jako, że wapnowanie wykonuje się z reguły co 3 lata

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 12:17 #529080

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
lech_g

Odbierz PW

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 12:22 #529084

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Nie ma żadnego problemu. Analizę zrobię jak uprzednio napisałeś jesienią 2018 roku. Opisywałem zachowanie mojej gleby, gdyż z moich obserwacji jest ona raczej "ciężkoprzepuszczalna". Duże ilości części spławialnych chyba to potwierdzają. Obornik który przed założeniem sadu był co roku na działkę w dużych ilościach dostarczany, drzewa przez 20 lat całkowicie pochłonęły. Próchnica która wcześniej była w glebie znikła.
Jeszcze raz dziękuję za porady. Dzięki Tobie mam już jakąś wizję nawożenia w 2018r.
Leszek

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 12:26 #529085

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
pomodoro wrote:
lech_g

Odbierz PW

PW mam w domu zakupiony, a koncentrat jest już w butelce. Pomodoro wybacz ale nie zrozumiałem Twojego postu.
Leszek

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 12:53 #529088

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
PW w tym wypadku oznacza prywatną wiadomość :)

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 13:01 #529089

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
lech_g wrote:
Obornik który przed założeniem sadu był co roku na działkę w dużych ilościach dostarczany, drzewa przez 20 lat całkowicie pochłonęły.

Ja też mam glebę V klasy, od 30 lat co roku stosuję obornik. Kiedy uprawiałem warzywa na całej działce 4 ary szła corocznie fura obornika bydlęco- końskiego. Od paru lat warzywa mam tylko na 1 arze i idzie tam corocznie 240 l kurzeńca suchego. Dwa lata temu w wykonanej analizie był spory niedobór potasu i azotu, wapń tak na granicy ale za to fosfor był powyżej normy.
Zobaczymy zatem za półtora roku co w tej glebie będzie po zmianie nawożenia.

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 13:51 #529093

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
pomodoro wrote:
PW w tym wypadku oznacza prywatną wiadomość :)

Zbieżność skrótów. :happy: :happy4:
Leszek

Analiza chemiczna gleby 14 Mar 2017 13:53 #529095

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
pomodoro wrote:
lech_g wrote:
Obornik który przed założeniem sadu był co roku na działkę w dużych ilościach dostarczany, drzewa przez 20 lat całkowicie pochłonęły.

Ja też mam glebę V klasy, od 30 lat co roku stosuję obornik. Kiedy uprawiałem warzywa na całej działce 4 ary szła corocznie fura obornika bydlęco- końskiego. Od paru lat warzywa mam tylko na 1 arze i idzie tam corocznie 240 l kurzeńca suchego. Dwa lata temu w wykonanej analizie był spory niedobór potasu i azotu, wapń tak na granicy ale za to fosfor był powyżej normy.
Zobaczymy zatem za półtora roku co w tej glebie będzie po zmianie nawożenia.

Jak zrobię analizę za półtorej roku to na pewno podzielę się nią na forum i zapytam Ciebie o opinię.
Leszek
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 13:53 przez lech_g.

Analiza chemiczna gleby 27 Mar 2017 12:59 #531731

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dzień dobry,
Otrzymałam wyniki badań gleby i bardzo bym prosiła o pomoc co teraz powinnam zrobić? Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam, Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2017 13:23 przez gunia198. Powód: chcę wstawic plik

Analiza chemiczna gleby 27 Mar 2017 14:08 #531736

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dzień dobry,
Otrzymałam wyniki badań gleby i bardzo bym prosiła o pomoc co teraz powinnam zrobić? Z góry dziękuje za pomoc:)

File Attachment:

Nazwa pliku: Badaniagleby-2.pdf
Wielkość pliku: 41 KB
Pozdrawiam, Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2017 14:09 przez gunia198.

Analiza chemiczna gleby 27 Mar 2017 15:03 #531741

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Domyślam się, że analiza ta jest spod folii. Zgadza się ?. Nie piszesz też co ma być uprawiane ?. Przyjmuję, że pomidory.

Wymagania pomidora pod osłoną :
Pomidor
<50 - azot amonowy w mg/l
200-250 - azot azotanowy mg/l
190-230 - fosfor mg/l
300-350 - potas mg/l
500-1500 - wapń mg/;
180-220 - magnez mg/l
100-150 - siarka mg/l
<100 - sód mg/l
<100 - chlorki mg/l
5,5-6,5 - kwasowość
<1,9 - przewodność elektryczna mS/cm
1 - zasolenie g NaCl/ l

Jak widać w latach ubiegłych nastąpiła kumulacja potasu. Potas jest antagonistą wapnia, magnezu i ew. żelaza. Może przyczyniać się też do SZW.
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2017 15:31 przez pomodoro.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.408 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum