Chelaty - związki chemiczne w niewielkim stopniu związane z Helą
Są związkami chemicznymi o skomplikowanej budowie (np. najpopularniejszy EDTA to kwas etylenodiaminotetraoctowy) tworzącymi wiązanie z kationami metali (np. Fe+2, Fe+3, Zn+2, Cu+2) o dużej trwałości. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie, ale mała dysocjacja, w związku z tym związki te nie ulegają w glebie rozpadowi. Nawozy chelatowe są przyswajane przez rośliny, i dopiero wtedy minerały są uwalniane.
Chloroza to choroba roślin powstała na skutek braku chlorofilu, objawia się żółknięciem liści. Najczęściej występuje u roślin rosnących na glebach ubogich w żelazo, magnez, azot. Na glebach o odczynie zasadowym występuje tzw. chloroza wapienna, wywołana przechodzeniem żelaza w związki trudno przyswajalne dla roślin lub wręcz niedostępne dla nich.
Chochoł - słomiane okrycie krzewów ogrodowych na zimę. W dramacie S. Wyspiańskiego Chochoł to jedna z ważniejszych postaci odkrywających ludzkie dusze, a jednocześnie okrywał przed mrozem różę.
Ciecz bordoska, fungicyd pochodzenia nieorganicznego otrzymywany w wyniku reakcji wodorotlenku wapnia z siarczanem miedzi. Przygotowuje się ją w niemetalowych pojemnikach. Należy zgasić w wodzie 0,1 kg wapna palonego i rozcieńczyć z wodą do 10 l. W oddzielnym pojemniku, również niemetalowym, rozpuszcza się 0,2 kg siarczanu miedzi w 10 l wody. Bezpośrednio przed opryskiwaniem roztwór siarczanu miedzi wlewa się powoli do mleka wapiennego, mocno mieszając. Jest to preparat nietrwały, który już po kilku godzinach zaczyna krystalizować, staje się wówczas nieużyteczny.
Czarcia miotła to:
1)Różnej wielkości skupienia nienormalnie rozwiniętych pędów, które są nadmiernie zagęszczone, skarłowaciałe. Powstają one najczęściej pod wpływem porażenia przez pasożytnicze grzyby
Taphrinales, w wyniku niedoborów mikroelementów oraz z wielu niewyjaśnionych przyczyn. Czarcie miotły po zaszczepieniu i rozmnożeniu dają często początek nowej odmianie drzew ozdobnych.
2) Moja miotła, którą sprzątam forum
Części szkieletowe to dla ogrodnika te cząstki gleby, które mają średnicę powyżej 1 mm. Nie muszą one pochodzić z ludzkiego szkieletu
Mogą być rozkładające się resztki zrębków drewna.
Czop dla w sadownika to kilkucentymetrowy kawałek przyciętego peńka dziczka nad zokulizowanym (zaszczepionym) oczkiem odmiany szlachetnej. Cz. służy za podporę dla młodego pędu wyrastającego z oczka.
Czystość materiału siewnego, nie ma nic wspólnego z kąpielą
jest to procent poprawnie wykształconych, zdrowych i nie uszkodzonych nasion danego gatunku w badanej próbce nasion.