TEMAT: Preparaty roślinne w ochronie roślin

Preparaty roślinne w ochronie roślin 30 Lip 2017 11:10 #558137

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Mam pytanie o karencje stosowanych środków roślinnych. W tej chwili przeszukuję sieć w poszukiwaniu środków naturalnych do zwalczania mączlika szklarniowego. Jednoznacznym tutaj liderem jest wrotycz i wywar z niego. Ok, zgoda, wrotyczu u mnie sporo, wywar zrobić i opryskać nie problem.
Wrotycz - dość zasobna roślina w związki bakterio-, grzybo-, owado- i pasozytobójcze. Przy zastosowaniach medycznych bardzo przestrzegają przed przedawkowaniem preparatów z tej rośliny.
A co z opryskami roślin użytkowych (warzywa, owoce) preparatami z wrotycza? Zacząłem szukać informacji o karencji oprysków z wrotycza - w dwóch szacownych blogach znalazłem dwie informacje - w jednym 20 dni w drugim 2 dni. Różnica zasadnicza. Czy posiadacie jakieś wiarygodne informacje na temat karencji tego oprysku? A także karencji innych preparatów roślinnych? Czy Pani dr Legutowska pisze coś o tym w swojej książce (jeszcze nie mam tej książki, ale jestem na tropie...)
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2017 12:47 przez Emalia112.


Zielone okna z estimeble.pl

Preparaty roślinne w ochronie roślin 13 Wrz 2017 21:43 #564665

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Muszę zostawić swój ślad.Będę miała w ulubionych tematach.
Swego czasu stosowałam gnojówkę z pokrzyw.Muszę wrócić.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Аdrian

Preparaty roślinne w ochronie roślin 14 Wrz 2017 10:31 #564694

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Zbyszku, herbatki z wrotyczu są stosowane jako środek leczniczy przy wielu schorzeniach. Prof. Różański (a jest to jeden z największych autorytetów w dziedzicie fitoterapii) w swoich opracowaniach podaje przepis na napar z wrotyczu zawierający 3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo.

Teraz pytanie, ile wrotyczu pozostanie na np. pomidorach po oprysku. Ile wchłonie się do wnętrza owocu przez skórkę? Ile zmyje się podczas płukania owoców? Czy tego wrotyczu na owocach będzie więcej, niż np. w 4 szklankach naparu?


Dodatkowo mogę dodać, że olej wrotyczowy jest też stosowany w medycynie chińskiej, jako panaceum na: siniaki, świąd, podrażnienie, zapalenie skóry, rumień, nabłonka, zwichnięcia, reumatyzm, zapalenie stawów, rwę kulszową, reumatyzm mięśniowy, gorączkę. Tonizuje i wzmaga Lung Qi, czyli pomaga w leczeniu astmy, rozedmy płuc, przeziębieniu.

Tonuje serce Qi; normalizuje Hun, niezdolność do wypoczynku, niecierpliwość, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerwu, napięcie nerwowe, stres, lęk, brak cierpliwości, niepokój.

Wzmacnia żołądek i śledzionę; Wypędza robaki: robaki jelitowe, niestrawność, skurcze, cukrzyca.

Ponieważ wrotycz zawiera tujon, substancję, która spożyta w większej ilości, jest toksyczna, podaję ilości tujonu dopuszczalne w przemyśle spożywczym (cukierki szałwiowe, nalewki, itp.)

5 mg/kg w napojach alkoholowych z nie więcej niż 25% objętości alkoholu (słodkie nalewki)

25 mg/kg w środkach spożywczych zawierających preparaty na bazie szałwi (syropy, cukierki do ssania)

35 mg/kg w gorzkich napojach alkoholowych (czeski absynt)
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2017 11:00 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, elakuznicom, Dino_saur

Preparaty roślinne w ochronie roślin 11 Sty 2018 21:32 #582283

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Wiosna idzie, na liściach roślin doniczkowych pojawiają się mszyce i wełnowce. Skąd się bierze to robactwo nie mam zielonego pojęcia, bo gdy jesienią wnosiłam doniczki do domu na parapet, nie było żadnego śladu, że rośliny mają pasażerów na gapę.

Mszyce na hibiskusach skutecznie w poprzednich latach zwalczałam rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Ale w domowej sypialni trudno robić oprysk takim śmierdziuchem, aż tak wielką masochistką nie jestem :)

Poszperałam więc rozmaitych szpargałach, poczytałam i znalazłam metodę idealną do stosowania w domu.

Wyciąg z liści paproci przeciwko tarcznikom i wełnowcowatym:
30 g świeżych liści paproci lub 3 g suchych liści zalać 1 l wody, używać następnego dnia, nie rozcieńczać.

Liści suchych paproci u mnie dostatek, jutro jadę na działkę po garść suchych frondów pióropusznika strusiego :)
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2018 21:33 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Jan4, elakuznicom

Preparaty roślinne w ochronie roślin 07 Lut 2018 18:00 #588194

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Sprawdzone, przetestowane :)
Wywar z pióropusznika strusiego żadnej krzywdy szkodnikom roślin nie robi, trochę ograniczyła się populacja mszyc na róży chińskiej z powodu wilgoci.

Poszperałam dalej, o co chodzi z tymi paprociami i doszukałam się informacji, że toksyczne dla owadów są wywary z orlicy i narecznicy samczej. I to by się zgadzało. 2 ulistnione łodygi narecznicy pocięte zalane wodą i gotowane kilka minut dały w efekcie odwar, który po 3 opryskach unicestwił wełnowce.

Z mszycami wciąż walczę, bo po każdym płukaniu liści i oprysku znikają, a po paru dniach pojawiają się nie wiadomo skąd :jeez: Ale jest ich zdecydowanie mniej.

W okolicznych lasach u nas rośnie mnóstwo orlicy, więc w sezonie wypróbuję ją do zwalczania mszyc na liściach porzeczek i róż :) Jeśli będzie skutecznym środkiem, przygotuję na zimę trochę suszonych liści.
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2018 18:00 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Preparaty roślinne w ochronie roślin 15 Maj 2018 22:42 #606516

  • chochliczka
  • chochliczka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 23
Hej ,mam pytanie czy mogę mikstura z pokrzywy podlewać kwitnące drzewka? Mszyce atakuja mi czeresnie, wisnie,jablonke i porzeczke :unsure:

Preparaty roślinne w ochronie roślin 15 Maj 2018 22:48 #606518

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Drzewka przestaje się nawozić w lipcu, kwitnienie nie jest przeszkodą w podlewaniu gnojówką z pokrzyw.
Jednak podlewanie gnojówką czy wyciągiem z pokrzyw mszyc nie zlikwiduje.
Skuteczny byłby oprysk. Ja osobiście mam jednak opory przed polewaniem drzewek owocowych po liściach gnojówką :)

Mszyce spłukuję zwykłą wodą podczas podlewania :)
Za tę wiadomość podziękował(a): chochliczka

Preparaty roślinne w ochronie roślin 17 Maj 2018 21:56 #606940

  • chochliczka
  • chochliczka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 23
Dziękuję za odpowiedź :) Robilam opryski na mszczyce, które tutaj ktos podawał : soda,woda,ocet plus plyn do naczyn,ale to nic nie daje :( Głownym problemem oczywiscie są mrówki nic na nie nie skutkuje ;(

Preparaty roślinne w ochronie roślin 06 Cze 2018 11:14 #611154

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Cześć
Macie może jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się turkucia podjadka?

Preparaty roślinne w ochronie roślin 06 Cze 2018 13:28 #611167

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Tu opisuję jak to robię forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/s...adek?start=18#607997
100% skuteczności. W tej chwili nie mam żadnego na działce o powierzchni 500 m2. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Slomek

Preparaty roślinne w ochronie roślin 03 Lip 2018 21:38 #616489

  • edyta js
  • edyta js's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 22
Macie jakiś sposób na mączniaka na winogronie młody posadzony w tym roku.
Wrotyczu u mnie brak a chemii nie lubię stosować.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 04 Lip 2018 14:42 #616583

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Spróbuj naszych forumowych ekologicznych.Np. IF forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin oprysk soda też zdawał egzamin.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2018 14:43 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta js

Preparaty roślinne w ochronie roślin 27 Lis 2018 10:48 #631207

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
PREPARATY Z POKRZYWY
Zbiór pokrzywy prowadzić od maja do września.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin i działający przeciw zgniliźnie.
Gnojówka: 200g suszu lub 1 kg zielonej pokrzywy nastawić na 10 l wody i trzymać do sfermentowania.
1.Rozcieńczyć wodą (1:20) i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków (przeciw chlorozie liści).
2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin (przyspiesza wzrost).
3.Kapać korzenie roślin doniczkowych (wraz z doniczką) w sfermentowanej gnojówce, rozcieńczonej woda w proporcji 1:10 (przeciw więdnięciu).
4.Podlewać nierozcieńczoną gnojówką stos kompostowy przez cały rok.
Preparat na wzmocnienie roślin, przeciwko przędziorkom i mszycom.
Gnojówka: fermentującą gnojówkę zmieszać w wyciągiem skrzypu w proporcji 1:0,5 i rozcieńczyć woda (1:50). Stosować do opryskiwania roślin, przed rozwinięciem liści i kwitnieniem.
Wyciąg: 1 kg świeżych roślin nastawić w 1 l wody na 12 godzin. Opryskiwać pędy i liście roślin opanowanych przez mszyce, w okresie wegetacji.
Fermentująca gnojówka z pokrzyw.
1 kg pokrzyw zalać 10 litrami wody. Codziennie mieszać.
Z chwilą rozpoczęcia fermentacji (pienienia się) rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 50 i opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszy

Preparaty roślinne w ochronie roślin 27 Lis 2018 10:52 #631208

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Jak wykorzystać liście i łodygi pomidorów?
PREPARATY Z POMIDORA
Preparat stosowany przeciw wielu szkodnikom liściożernym
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu przez okres 30 minut w małej ilości wody. Przed opryskaniem roślin opanowanych przez szkodniki wywar rozcieńczyć wodą 1;3 i dodać szarego mydła.
Preparat przeciwko bielinkom
Wyciąg: dwie garście dobrze rozdrobnionych pędów i liści pomidora nastawić na okres 2 godzin w 2 l wody. Opryskiwać zagrożone rośliny w czasie rójki owadów.

Wyciąg z siana
Preparat przeciwko mączniakowi jabłoni i agrestu
1 kg siana zalać 3 litrami wody i pozostawić na 3 dni. Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3. Pierwszy oprysk wykonać podczas pękania pąków. Następne dwa opryski w odstępach co 10 -15 dni.
Wywar z siana
Preparat przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.
40 dkg siana zalać l0 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie gotować przez okres 2 godzin, dodać 30 g szarego mydła.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 27 Lis 2018 11:03 #631209

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Roztwór z szarego mydła.
Przeciwko szkodnikom roślin pokojowych , drzew i krzewów.
Szare mydło w ilości 15 do 30 dkg rozpuścić w 10 litrach gorącej wody. Dodać do tego 1/2 szklanki denaturatu i 1 łyżkę soli. Po wystudzeniu opryskiwać rośliny bez rozcieńczenia roztworu. Nie opryskiwać warzyw.
Przepis ten podano w działkowcu.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 27 Lis 2018 17:50 #631237

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Wywar z krwawnika.
80 dkg suszonego krwawnika zebranego na początku kwitnienia rośliny zalać 10 l wody, dodać 40 g szarego mydła. i gotować przez 30 minut. Opryskiwać rośliny kilkakrotnie przeciwko mszycom, przędziorkom gąsienicom bielinka i larwom pluskwiaków.
Nadmanganian potasu.
3 g nadmanganianu potasu rozpuścić w 10 litrach wody. Roztwór stosować do "zaprawiania" nasion przed siewem i moczenia korzeni roślin przed sadzeniem.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 28 Lis 2018 13:13 #631346

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Pomrowik polny – ślimak nagi.
Stosować opryskiwanie z bulionu ślimakowego. Do 8 l wody wkłada się 60 dużych zabitych ślimaków i pozostawia na 3-4 dni, wielokrotnie mieszając.
Ślimaki te odstrasza ściółkowanie silnie pachnącymi liśćmi narecznicy.
Rośliny i glebę można opryskiwać też gnojówką z paproci.
PREPARAT Z PAPROCI
Preparat przeciwko bawełnicy kuprówce.
- 10 g grubo sproszkowanej rośliny nastawić w 2 l wody w zamkniętym słoiku do czasu „zagnicia”. W okresie wegetacji roślin opryskiwać pnie, gałęzie i pędy – miejsca występowania ognisk szkodnika.
Preparat z paproci stosowany przeciwko różnym szkodnikom.
Gnojówka: 100 g suszu lub 1 kg świeżych roślin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania.
Opryskiwać:
-zimą rośliny ozdobne w doniczkach przeciwko mszycom i czerwcom,
-rozcieńczyć wodą w proporcji 1 : 10 i opryskiwać uprawy na przedwiośniu przeciw mszycom,
-w okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom, oraz dla uzupełnienia potasu w czasie tworzenia kompostu.
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO PODZIELENIA SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI W TYM ZAKRESIE. :idea2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Preparaty roślinne w ochronie roślin 29 Lis 2018 09:59 #631423

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
PREPARAT Z WROTYCZA
Preparat stosowany przeciwko wielu szkodnikom roślin.
Wywar: 30 g suszu lub 300 g świeżych roślin zalać w 10 l wody i przegotować (wykorzystujemy zieloną cześć rośliny i kwiaty).
Stosujemy do opryskiwania roślin:
-wiosną i jesienią przeciwko roztoczowi truskawkowemu i jeżynowemu,
-przeciwko bielinkowi i owocówce jabłkóweczce w czasie rójki owadów,
-przeciwko mszycom i mrówkom.
PREPARAT Z WILCZOMLECZA
Wykorzystuje się liście i łodygi wilczomlecza sosnki i lancetowatego, zbierane po przekwitnięciu we wrześniu i październiku.
Preparat przeciwko gąsienicom motyli
Wywar: 4 kg świeżych roślin gotować na małym ogniu w niewielkiej ilości wody przez okres 2-3 godzin. Po ochłodzeniu dodać wody do 10 l. Rośliny opanowane przez szkodniki opryskiwać dwukrotnie, co 3 - 4 dni.

Gryzonie jak mysz polna, domowa, nornik polny zwalczamy przez wyłożenie przy wlotach korytarzy i norkach nasion groszku żółtego. Jest on trujący dla tych gryzoni ale też o czym należy pamiętać dla ludzi.
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2018 09:59 przez Jan4.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.368 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum