• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Preparaty roślinne w ochronie roślin

Preparaty roślinne w ochronie roślin 30 Lip 2017 11:10 #558137

• Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 919
Mam pytanie o karencje stosowanych środków roślinnych. W tej chwili przeszukuję sieć w poszukiwaniu środków naturalnych do zwalczania mączlika szklarniowego. Jednoznacznym tutaj liderem jest wrotycz i wywar z niego. Ok, zgoda, wrotyczu u mnie sporo, wywar zrobić i opryskać nie problem.
Wrotycz - dość zasobna roślina w związki bakterio-, grzybo-, owado- i pasozytobójcze. Przy zastosowaniach medycznych bardzo przestrzegają przed przedawkowaniem preparatów z tej rośliny.
A co z opryskami roślin użytkowych (warzywa, owoce) preparatami z wrotycza? Zacząłem szukać informacji o karencji oprysków z wrotycza - w dwóch szacownych blogach znalazłem dwie informacje - w jednym 20 dni w drugim 2 dni. Różnica zasadnicza. Czy posiadacie jakieś wiarygodne informacje na temat karencji tego oprysku? A także karencji innych preparatów roślinnych? Czy Pani dr Legutowska pisze coś o tym w swojej książce (jeszcze nie mam tej książki, ale jestem na tropie...)
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2017 12:47 przez Emalia112.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 13 Wrz 2017 21:43 #564665

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 3371
Muszę zostawić swój ślad.Będę miała w ulubionych tematach.
Swego czasu stosowałam gnojówkę z pokrzyw.Muszę wrócić.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
…………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi

Preparaty roślinne w ochronie roślin 14 Wrz 2017 10:31 #564694

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7985
Zbyszku, herbatki z wrotyczu są stosowane jako środek leczniczy przy wielu schorzeniach. Prof. Różański (a jest to jeden z największych autorytetów w dziedzicie fitoterapii) w swoich opracowaniach podaje przepis na napar z wrotyczu zawierający 3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo.

Teraz pytanie, ile wrotyczu pozostanie na np. pomidorach po oprysku. Ile wchłonie się do wnętrza owocu przez skórkę? Ile zmyje się podczas płukania owoców? Czy tego wrotyczu na owocach będzie więcej, niż np. w 4 szklankach naparu?

Dodatkowo mogę dodać, że olej wrotyczowy jest też stosowany w medycynie chińskiej, jako panaceum na: siniaki, świąd, podrażnienie, zapalenie skóry, rumień, nabłonka, zwichnięcia, reumatyzm, zapalenie stawów, rwę kulszową, reumatyzm mięśniowy, gorączkę. Tonizuje i wzmaga Lung Qi, czyli pomaga w leczeniu astmy, rozedmy płuc, przeziębieniu.

Tonuje serce Qi; normalizuje Hun, niezdolność do wypoczynku, niecierpliwość, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerwu, napięcie nerwowe, stres, lęk, brak cierpliwości, niepokój.

Wzmacnia żołądek i śledzionę; Wypędza robaki: robaki jelitowe, niestrawność, skurcze, cukrzyca.

Ponieważ wrotycz zawiera tujon, substancję, która spożyta w większej ilości, jest toksyczna, podaję ilości tujonu dopuszczalne w przemyśle spożywczym (cukierki szałwiowe, nalewki, itp.)

5 mg/kg w napojach alkoholowych z nie więcej niż 25% objętości alkoholu (słodkie nalewki)

25 mg/kg w środkach spożywczych zawierających preparaty na bazie szałwi (syropy, cukierki do ssania)

35 mg/kg w gorzkich napojach alkoholowych (czeski absynt)
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2017 11:00 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, elakuznicom, Dino_saur

Preparaty roślinne w ochronie roślin 11 Sty 2018 21:32 #582283

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Wiosna idzie, na liściach roślin doniczkowych pojawiają się mszyce i wełnowce. Skąd się bierze to robactwo nie mam zielonego pojęcia, bo gdy jesienią wnosiłam doniczki do domu na parapet, nie było żadnego śladu, że rośliny mają pasażerów na gapę.

Mszyce na hibiskusach skutecznie w poprzednich latach zwalczałam rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Ale w domowej sypialni trudno robić oprysk takim śmierdziuchem, aż tak wielką masochistką nie jestem :)

Poszperałam więc rozmaitych szpargałach, poczytałam i znalazłam metodę idealną do stosowania w domu.

Wyciąg z liści paproci przeciwko tarcznikom i wełnowcowatym:
30 g świeżych liści paproci lub 3 g suchych liści zalać 1 l wody, używać następnego dnia, nie rozcieńczać.

Liści suchych paproci u mnie dostatek, jutro jadę na działkę po garść suchych frondów pióropusznika strusiego :)
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2018 21:33 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Jan4, elakuznicom

Preparaty roślinne w ochronie roślin 07 Lut 2018 18:00 #588194

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Sprawdzone, przetestowane :)
Wywar z pióropusznika strusiego żadnej krzywdy szkodnikom roślin nie robi, trochę ograniczyła się populacja mszyc na róży chińskiej z powodu wilgoci.

Poszperałam dalej, o co chodzi z tymi paprociami i doszukałam się informacji, że toksyczne dla owadów są wywary z orlicy i narecznicy samczej. I to by się zgadzało. 2 ulistnione łodygi narecznicy pocięte zalane wodą i gotowane kilka minut dały w efekcie odwar, który po 3 opryskach unicestwił wełnowce.

Z mszycami wciąż walczę, bo po każdym płukaniu liści i oprysku znikają, a po paru dniach pojawiają się nie wiadomo skąd :jeez: Ale jest ich zdecydowanie mniej.

W okolicznych lasach u nas rośnie mnóstwo orlicy, więc w sezonie wypróbuję ją do zwalczania mszyc na liściach porzeczek i róż :) Jeśli będzie skutecznym środkiem, przygotuję na zimę trochę suszonych liści.
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2018 18:00 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Preparaty roślinne w ochronie roślin 24 Mar 2018 07:45 #597168

A słyszeliście może o nawozach interwencyjnych? To też preparat przeciw atakom szkodników i patogenów. W szybkim czasie regeneruje roślinkę i co najważniejsze dodatkowo pobudza do wzrostu. Ja od dłuższego czasu do moich roślin domowych tych na balkonie (zwłaszcza ziół) stosuję nawóz interwencyjny. Muszę przyznać, że efekty są bardzo zadowalające. :garden1:
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2018 19:49 przez Hiacynta. Powód: usunięcie reklamy firmy

Preparaty roślinne w ochronie roślin 25 Mar 2018 00:30 #597364

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Słyszeliśmy o nawozach :) Ale nawozy nie są preparatami roślinnymi :) Nawet jeśli są to nawozy interwencyjne i nawet jeśli świetnie działają, nie są pochodzenia roślinnego :) A ten wątek jest właśnie o preparatach roślinnych :)
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 00:30 przez Hiacynta.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 03 Kwi 2018 21:21 #598788

Racja, troszkę się zagalopowałam, przepraszam :-) Co nie zmienia faktu, że wspomniany przeze mnie nawóz mogę polecić (ale to widocznie temat na inną rozmowę :-) )
Pozdrawiam!

Preparaty roślinne w ochronie roślin 15 Maj 2018 22:42 #606516

• chochliczka
  • chochliczka's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 23
Hej ,mam pytanie czy mogę mikstura z pokrzywy podlewać kwitnące drzewka? Mszyce atakuja mi czeresnie, wisnie,jablonke i porzeczke :unsure:

Preparaty roślinne w ochronie roślin 15 Maj 2018 22:48 #606518

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Drzewka przestaje się nawozić w lipcu, kwitnienie nie jest przeszkodą w podlewaniu gnojówką z pokrzyw.
Jednak podlewanie gnojówką czy wyciągiem z pokrzyw mszyc nie zlikwiduje.
Skuteczny byłby oprysk. Ja osobiście mam jednak opory przed polewaniem drzewek owocowych po liściach gnojówką :)

Mszyce spłukuję zwykłą wodą podczas podlewania :)
Za tę wiadomość podziękował(a): chochliczka

Preparaty roślinne w ochronie roślin 17 Maj 2018 21:56 #606940

• chochliczka
  • chochliczka's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 23
Dziękuję za odpowiedź :) Robilam opryski na mszczyce, które tutaj ktos podawał : soda,woda,ocet plus plyn do naczyn,ale to nic nie daje :( Głownym problemem oczywiscie są mrówki nic na nie nie skutkuje ;(

Preparaty roślinne w ochronie roślin 06 Cze 2018 11:14 #611154

• Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 130
Cześć
Macie może jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się turkucia podjadka?

Preparaty roślinne w ochronie roślin 06 Cze 2018 13:28 #611167

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2281
Tu opisuję jak to robię forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/s...adek?start=18#607997
100% skuteczności. W tej chwili nie mam żadnego na działce o powierzchni 500 m2. :)
Pozdrawiam Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Slomek

Preparaty roślinne w ochronie roślin 03 Lip 2018 21:38 #616489

• edyta js
  • edyta js's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 11
Macie jakiś sposób na mączniaka na winogronie młody posadzony w tym roku.
Wrotyczu u mnie brak a chemii nie lubię stosować.

Preparaty roślinne w ochronie roślin 04 Lip 2018 14:42 #616583

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 3371
Spróbuj naszych forumowych ekologicznych.Np. IF forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin oprysk soda też zdawał egzamin.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2018 14:43 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta js

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.261 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum