TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 07:22 #250348

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Przedstawiam trzy nowe preparaty ekologiczne do ochrony roślin oraz spektrum ich działania.

1. OW ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Spotkałem się w ostatnich dniach również z doniesieniami o skuteczności tego preparatu przeciw mszycom. Ponadto jest żródłem łatwo przyswajalnego wapnia dla roślin przez co , wraz z zawartymi w octach owocowych pektynami, podnosi odporność roślin i działa stymulująco na wzrost.

2. HB zawiera enzymy białkowe bakteriobójcze i grzybobójcze. Zawarty w preparacie lizozym ma ponadto właściwość rozkładania chityny przez co może działać destrukcyjnie na układ oddechowy owadów.

3. HT zawarty w tym preparacie olejek zawiera tymol i karwakrol. Związki te maja silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze nawet już w stężeniu 3 części na milion. Ponieważ preparaty zawierające te związki są stosowane jako leki dla pszczół przeciw roztoczom podejrzewam, że preparat ten może działać również na mszyce i przędziorki.


OW - środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

HT- środek bakteriobójczy, grzybobójczy i owadobójczy

KSM- środek grzybobójczy i bakteriobójczy

PW- środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

IF- środek grzybobójczy i bakteriobójczy

MW- środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

Wszystkie te preparaty są bezkarencyjne. Są to środki kontaktowe, więc przede wszystkim służą profilaktycznej ochronie przed infekcjami. Mogą być stosowane na wszystkie rośliny .


Octan Wapnia/ OW/

Najpierw przygotowujemy zawiesinę kredy.
Odważamy 13 dkg kredy, wsypujemy do butelki PET o poj. 1 l i dopełniamy wodą do pełna.
Do butli PET o poj. 5 l wlewamy 0,25 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy. Nastąpi reakcja z wydzieleniem CO2 . Po zakończeniu reakcji uzupełniamy butlę wodą do pełna. Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % roztworu do oprysku.
Przed każdorazowym użyciem zawiesiny kredy należy wstrząsnąć dobrze zawartością butelki.
Butlę należy opisać i trzymać z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.

Hydrolizat białka kurzego/ HB/

Do butelki PET o poj 1 l wlewamy 0,5 l wody demineralizowanej lub z filtra lub wprost deszczówki oraz 25 ml octu spirytusowego 10 %. Dobrze wymieszać. Następnie rozbijamy 1 jajo kurze oddzielając białko od żółtka . Białko wlewamy do przygotowanego roztworu octu i delikatnie mieszamy/ nie wstrząsać butelką/. Wstawiamy następnie butelkę z zawartością do lodówki na 24 godziny mieszając kilkakrotnie w trakcie tej doby. Nazajutrz przecedzamy zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do objętości 1 l. Dodajemy do oprysku w ilości 0,2 l na każdy litr OW. Preparat może być przetrzymywany w lodówce nawet 2 tygodnie. Służy on jako biologicznie aktywny adiuwant do oprysków OW

Preparat tymiankowo- oreganowy HZT

Do butelki PET o poj. 1,5 l wsypujemy 2 paczki przyprawy TYMIANEK i 2 paczki OREGANO / w sumie 40 g/zalewamy ½ l czystej zwykłej wódki + ½ l przegotowanej ostudzonej wody. Odstawiamy na 24 godz. mieszając od czasu do czasu. Trzymamy w temperaturze pokojowej. . Nazajutrz odcedzamy nalewkę wyciskając dokładnie osad na sitku. Troty, pozostałe po odcedzeniu, zalewamy w naczyniu ½ l wrzątku i szczelnie nakrywamy. Po ostudzeniu ponownie odcedzamy na sitku a przesącz dolewamy do wcześniej uzyskanego ekstraktu. Nalewkę możemy przetrzymywać cały sezon i używamy jej w ilości 150 ml na 2-3 l oprysku.

Preparat tymolowy na bazie tymolu HT ( przepis opracowany przez Pomodoro, źródło: blog Danusi )

Robimy koncentrat:
50g tymolu rozpuszczamy w 200ml spirytusu lub bimbru, ostatecznie może być wódka lub zacier.
Otrzymamy ok 250ml stężonego roztworu tymolu.

Przepis na zacier;
Zagotować 1 l wody z dodatkiem 0,25kg cukru, ostudzić i dodać 5dkg drożdży piekarniczych. Postawić w cieple. Zacier ma fermentować, aż straci słodki smak (ok 2 tygodni). Należy wziąć pod uwagę, że im mniejsza ilość wody jest w koncentracie tym większa będzie jego trwałość.

Do rozpuszczenia tymolu możemy użyć też zacieru, ale w innej ilości. Należy odważyć 95 dkg zacieru i wsypać do niego 50g tymolu. Do oprysku bierzemy takiego koncentratu 4 razy więcej czyli 4 ml na litr wody. W przypadku użycia wódki bierzemy: przy 40% wódki dajemy tyle samo co spirytusu, przy mniejszy stężeniu alkoholu należy samemu przeliczyć ilość rozpuszczalnika uwzględniając to, że rozpuszczalność tymolu w alkoholu etylowym wynosi 1g/ml. Należy obliczyć tak ilość rozpuszczalnika jak i dawkę koncentratu na litr wody.

Podstawowe stężenie tymolu w cieczy do oprysku warunkowane jest tzw. MIC tj. najmniejsze stężenie hamujące rozwój drobnoustrojów i wynosi 0,2 g/l. W odniesieniu do naszego koncentratu wykonanego na spirytusie albo 40 % wódce odpowiada to ilości 1 ml/ litr wody. W zależności od zagrożenia chorobowego i od charakteru oprysku/ grzybobójcze czy owadobójcze/ stężenie może być podwyższone do granicy rozpuszczalności tymolu w wodzie tj prawie 1 g/l. Ponieważ my będziemy testować środek proponuję nie zaczynać od największych stężeń. Ale nie należy też schodzić poniżej stężenia 0,2 g/l/ 1 ml/l koncentratu/. Przy dobieraniu stężenia pamiętajmy, że każdy 1 ml koncentratu to jest 0,2 grama.

Żeby zwiększyć spektrum działania, do każdego litra cieczy do oprysku można dodać 1 tabletkę 300 - 500mg Polopiryny (Aspiryny). Żeby ograniczyć zmywalność środka, do każdego litra wody dodajemy 50cm3 krochmalu.

Olejek eteryczny tymiankowy ma bardzo wysoką skuteczność przeciw przędziorkowi chmielowcowi. Po 24 godzinach pada 100 % populacji. Już dla sprawdzenia samej tej informacji warto pokusić się o test na żywo. Nikt mi nie powie ,choćby najbardziej nawiedzony ekolog, że traktuje u siebie przędziorka chmielowca jako pożyteczne stworzenie. Tabela ta podaje dolne stężenie , ale olejku tymiankowego ,jako 0,05 %. Trzeba wiedzieć, że w zielu tymianku zawartość olejku eterycznego waha się znacznie od 0,7 -5 % a z kolei zawartość tymolu i jego izomeru- karwakrolu w olejku eterycznym waha się też znacznie, bo między 20 a 40 % . Koncepcja zamiany ekstraktu z ziół w HT na czysty tymol pozwala precyzyjnie dobierać stężenie. Tym sposobem można kompleksowo chronić niektóre warzywa takie jak ogórek jednocześnie przeciw kanciastej, mączniakowi i przędziorkowi albo truskawki przeciw przędziorkowi, roztoczy i szarej pleśni.

Zmodyfikowany przepis na HT z dodatkiem mleka UHT.

Przepis jest prosty , Załóżmy, że potrzebujemy 3 l cieczy do oprysku. Odmierzamy więc 300 ml mleka UHT 1,5 % i do niego dozujemy od 7,5 do 15 ml koncentratu HT

Pozostawiamy na ok 1/2 h wstrząsając od czasu do czasu tą mleczną miksturą. W opryskiwaczu przygotowujemy brakującą do objętości 3 l wodę tj w tym wypadku 2,7 l. Po pół godzinie wlewamy do opryskiwacza mleko z tymolem i dokładnie mieszamy. Oprysk gotowy.

PS Dla lepszej zwilżalności liści można dodać kilka kropel płynu do naczyń
W tym przepisie dodajemy na każdy litr oprysku 100 ml mleka, od 2,5 do 5 ml koncentratu HT i 0,9 l wody.
pomodoro wrote:
Z każdego litra wody przygotowanej do oprysku odlać należy 100 ml. Tą odlewkę podgrzać do ok 50 * C wlać do szklanego słoiczka z zakrętką, dodać ok 2 krople płynu do naczyń na każdy litr oprysku, wymieszać z wodą ,a następnie wdozować 5 ml koncentratu HT na każy litr oprysku, zakręcić i dobrze wytrząsnąć. Ma powstać mleczny płyn zemulgowanego tymolu. Dopiero wtedy wlewamy go do opryskiwacza i przed użyciem dokładnie mieszamy.

Przed dodaniem zemulgowanego tymolu dodajemy do wody w opryskiwaczu 100 ml krochmalu na każdy litr oprysku.Mleczan wapnia / MW / - środek grzybobójczy

1. Zakupy rozpocząć w maju. Kupić 1kg. mąki żytniej razowej i węglan wapnia czyli kredę – może być kreda malarska.

2. Przygotować w butelce PET zawiesinę kredy odważając 11 dkg kredy, wsypując do butelki
i uzupełniając wodą do 1 l oraz zakupując w aptece za grosze strzykawkę jednorazówkę o pojemności 20 ml.

3. Zakwas: 2 szkl mąki żytniej razowej typu żurek +2 l wody - zarobić barszcz i zostawić do zakiszenia
na 4 -5 dni w ciepłe miejsce ok 30 stopni. Polecam dodać do nastawu nawet jeden ząbek czosnku drobno posiekanego. Korzyść jest podwójna. Bardziej przyjemny zapach zakwasu i zakwas bardziej stabilny i odporniejszy na zakażenie pleśnią w początkowym stadium fermentacji. Podczas fermentacji naczynie musi stać w ciepłym miejscu.
W trakcie kiszenia dobrze jest kilkakrotnie zamieszać zakwas .Po zakiśnięciu /musi być wyczuwalny wyraźnie kwaśny smak /wstawić zakwas do lodówki.
Nie mieszać przed użyciem by był w miarę klarowny. Zakwas w lodówce może być trzymany spokojnie przez miesiąc.
Zakwas się doskonale odstaje. Resztki mąki siadają wyraźnie na dnie, a nad nimi jest mętnawy roztwór kwasu mlekowego
z zawieszonymi w nim bakteriami. Może on być użyty bez dodatkowych zabiegów do oprysku bez obawy zatykania dyszy opryskiwacza.

4. Na każdy 1 litr zakwasu trzeba będzie dodać 100ml zawiesiny kredy (przed wlaniem wstrząsnąć dobrze butelką z zawiesiną)
i po przereagowaniu dodać drugie tyle wody czyli 1,1 l . Z 1 litra zakwasu otrzymamy 2,2 l roztworu do oprysku.
Po dodaniu kredy będzie sie wydzielał gaz CO2. Gotowy do użycia, do oprysków, następnego dnia po rozcieńczeniu.
Jeśli zakwas stał w lodówce przed dodaniem kredy musi być ogrzany do temperatury pokojowej.

Wszystkie te preparaty zostały opracowane z myślą o ochronie pomidorów, ogórków i niektórych innych roślin ogrodniczych.

Stanowczo odradzam mieszania powyższych preparatów z jakimikolwiek nawozami mineralnymi. Może dojść do niekontrolowanych reakcji preparatów ze składnikami nawozów skutkiem czego mogą one być nawet szkodliwe dla roślin.


PREPARAT IF

Potrzebne składniki:
skrobia ziemniaczana
kwas octowy 6% lub 10 %
jodyna


Przygotowanie krochmalu

Odmierzamy 2 szklanki wody tj ok. 0,5 litra . Półtorej szklanki wlewamy do naczynia w którym będziemy gotować krochmal a do pozostałej 1/2 szklanki wody wsypujemy pełną łyżeczkę od herbaty skrobi ziemniaczanej. Jeśli woda w naczyniu się zagotuje należy starannie wymieszać skrobię w szklance i wylać na gotującą wodę. Doprowadzić do wrzenia ciągle mieszając. Gotować ok minuty.

Przygotowanie preparatu

Do butelki o pojemności 1 l wlać ok 1/4 litra deszczówki, do tego dodać 100 ml świeżo zagotowanego krochmalu a następnie dodać 5 ml octu 6 % lub 3 ml octu 10 % Wymieszać krochmal z wodą i octem a następnie dodać 2 ml jodyny oraz uzupełnić deszczówką do objętości 1 litra. Wymieszać . W razie problemów z rozpylaniem dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Uwaga !

Preparat może być kojarzony z preparatem kwasu sorbowego KSM w ten sposób, że na każdy litr preparatu jodu IF dodajemy zamiast kwasu octowego 1 ml zawiesiny KSM

W razie przechowywania preparatu proszę opisać dokładnie butelkę i trzymać z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.

W razie zaniku niebieskiej barwy preparat można aktywować ponownie dodając 2 ml 3 % wody utlenionej na litr.

Zawartość jodu w cieczy do oprysku wynosi 60 ppm czyli 60 części jodu na milion części wody. Dla porównania zawartość jodu w soli kuchennej jodowanej jest ok. 90 razy większa.

[
Przepis na PW na bazie gotowego propionianu wapnia

Odważamy 150 gram propionianu wapnia i wsypujemy do butelki o poj 1 l. Do tego dodajemy 2 ml octu 10 % lub 3 ml octu 6 % i całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Wstrząsamy do całkowitego rozpuszczenia. Do oprysku bierzemy tego koncentratu 2 ml na każdy litr cieczy do oprysku. Do każdego litra cieczy do oprysku dodajemy 100 ml krochmalu przygotowanego identycznie jak w przepisie na IF.

pomodoro wrote:
W trakcie ub. sezonu zmieniła się ilość koncentratu z 2 ml/l do 10-20 ml. Ta ilość 2 ml/l wynikała z testu mikrobiologicznego i odpowiada stężeniu 300 mg/l jaki widać w tym teście. Można zauważyć, że jest to stężenie przy którym znacząco wzrasta skuteczność.


2-6.jpg


Zwiększenie dawki nie szkodzi roślinom , natomiast powoduje po wyschnięciu preparatu na liściach lepsze pokrycie powierzchni kryształami propionianu wapnia. Po prostu powłoka preparatu staje się bardziej szczelna .

Jak wynika z prostego przeliczenia 1 l koncentratu PW starcza nam na 500 l cieczy do oprysku. Koncentrat powinien być stabilny chemicznie i mikrobiologicznie.

Ponieważ właściwości grzybobójcze ma jedynie niezdysocjonowany kwas propionowy musi istnieć pewność, że ciecz do oprysku ma pH poniżej 7. Dlatego oprysk musi być sporządzany na deszczówce.
pomodoro wrote:
Widzę, że znów muszę metodą obliczeń uświadomić , jak się ma oprysk saletrą wapniową do oprysku PW przeciw SZW.

Ciężar molowy saletry wapniowej wynosi 164 g , a w tym jest 40 g wapnia czyli 24,4 %

Ciężar molowy propionianu wapnia wynosi 186 g, a w tym jest 40 g wapnia czyli 21,5 %

Jeśli do oprysku stosujemy saletrę wapniową o stężeniu 5 g/l to w każdym litrze jest wapnia 5 x 24,4/100 = 1,22 g.

Teraz pytanie : ile należy użyć propionianu wapnia , by ilość wapnia była ta sama ? Proste działanie 1,22 x 24,4/21,5 = 1,38 g

! mililitr naszego koncentratu PW zawiera 0,15 g propionianu wapnia, a w tym 0,15 x 21,5/100 = 0,032 g wapnia. Ile więc trzeba go użyć, by uzyskać tą samą zawartość wapnia w oprysku, co przy saletrze wapniowej ? Też proste wyliczenie 1,22 /0,032 = 38

Wniosek :

Oprysk PW o stężeniu 38 ml/l jest równoważny opryskowi saletry wapniowej o stężeniu 0,5 % pod kątem zawartości w oprysku wapnia


UWAGA

Zwyczajowo zwracam uwagę na bezpieczeństwo. Pojemnik z koncentratem powinien być wyraźnie opisany i trzymany z dala od dzieci i osób nietrzeźwych. Najlepiej- moim zdaniem- trzymać go w jakimś pojemniku po zużytym płynie do prania lub podobnym i też oczywiście opisanym.


KSM - preparat na bazie kwasu sorbowego i kwasu mlekowego - środek grzybobójczy

Koncentrat KSM ma 3 składniki : kwas sorbowy, kwas mlekowy i wodę. Nie wnikając w niuanse jak zmienia się ciężar właściwy kwasu mlekowego w zależności od stężenia można przyjąć prostą proporcję. Popełni się niewielki błąd, który przy rozcieńczaniu koncentratu do oprysków w proporcji 1: 500 czyni ten błąd śmiesznie mały.

Jak robimy KSM:

bierzemy 160 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 50 g kwasu mlekowego 80 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.

50 g kwas mlekowego 80 % to w przybliżeniu 40 ml. Jeśli chcesz użyć kwas 50 % to musisz go dać tyle aby w koncentracie znalazła się ta sama ilość kwasu w przeliczeniu na 100 %. Wyliczenie jest proste . Jeżeli przy kwasie 80 % dodajemy go 40 ml to przy 50 % musimy dodać 40 x 80/50 = 64 ml.
Aby jednak w koncentracie oba kwasy były w tym samym stężeniu jak przy użyciu kwasu mlekowego 80 %, musimy zmniejszyć dodatek wody o 24 ml czyli nie 160 ml a 136 ml.

Czyli przepis na koncentrat KSM w przypadku użycia kwasu mlekowego 50 % będzie wyglądał tak :
bierzemy 136 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 64 ml kwasu mlekowego 50 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.

KSM używamy naprzemiennie z OW, MW i HT w odstępie 7 - 10 dni. przy czym OW możemy łączyć w jeden oprysk z MW.
BORASOL

A jeśli chcemy wspomóc rozwój gron kwiatowych i ułatwić pomidorom zawiązywanie owoców, proszę poczytać poniższą informację :)

Preparat na dobre wiązanie owoców o szybkim wchłanianiu.


- Borasol - opakowanie 100g - potocznie woda borowa, do kupienia w aptece.

- mocznikDo Borasolu dodajemy odważone 40 g mocznika. Otrzymujemy 140 g koncentratu boru o przyspieszonym wchłanianiu.

Używamy do sporządzenia roztworu do oprysku w ilości 10 ml/l.

Zasady oprysku są identyczne jak w przypadku używania samego Borasolu czyli 2-3 razy w tygodniu opryskujemy kwiaty aż do zawiązania owoców.

Oczywiście możemy ten preparat stosować na wszystkie rośliny owocujące u których zauważymy niedobór boru.


"4 ml/l PW + 2-5 ml/l HT lub 4 ml/l PW + 2 ml KSM lub IF + 2-5 ml/l HT lub IF + 2 ml/l KSM"


Wykorzystanie ekologicznych środków ochrony roślin do zaprawiania nasion i cebul

Czosnek i dymkę przed sadzeniem zaprawiamy PW w stężeniu 20 ml./1l.wody.

Po zbiorze czosnku i cebuli wymoczyć je również w PW w takim samym stężeniu. Gdyby Pw nie zabezpieczył w pełni posadzonych ząbków, jesienią można wykąpać je nadmanganianie potasu w ilości 4 tabletek na 1l.wody.

Natomiast moczenie cebuli czosnku po zbiorze daje rewelacyjne zabezpieczenie tak ,ze nie występują żadne straty w przechowywaniu czosnku zimą.Cała kąpiel trwa 30 minut.

Nasionka pozostałych warzyw jak pomidory papryka,ogórek moczymy przez 15-30 minut w wodzie utlenionej 3% w ilości 20 ml/0,5l wody przed kiełkowaniem.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2018 12:33 przez Adasiowa.


Zielone okna z estimeble.pl

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 08:32 #250371

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Oto publikacja grupy amerykańskich naukowców dotycząca wyników badania wpływu kilku prostych związków chemicznych w tym octanu wapnia /calcium acetate/ na hodowle 10 wybranych kultur roślinnych patogenów w tym zarazy ziemniaczanej /Phytophthora infestans/. Proszę spojrzeć na tabelę nr 2

hortsci.ashspublications.org/content/46/...21-9729-8fd461585b26

Widać wyraźnie, że w przypadku zarazy ziemniaczanej już dawka 150 mg/l octanu wapnia ogranicza do zera wzrost kultury grzyba, sprawcy tej choroby.. Preparat jest też skuteczny m.in. też przy parchu jabłoni i zgniliźnie pierścieniowej owoców truskawki.

A tutaj na temat podstawy aktywności biologicznej hydrolizatu białka- lizozymu . Jest go w białku jaja kurzego ok 3,5 %. Dodatek kwasu octowego powoduje jego stabilizację w roztworze.

www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2012,%205%2884...124_134_Borowiak.pdf

A tu przeczytacie o właściwościach aktywnych składników tymianku i oregano.
pl.wikipedia.org/wiki/Tymol
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2015 17:18 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 09:17 #250404

 • Gosia
 • Gosia's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • strefa 6b
 • Posty: 1403
 • Otrzymane dziękuję: 1294
Tymianek i oregano stosuję od dłuższego czasu do oprysków, z tym, że susz mam z własnego zbioru. Mogę potwierdzić doskonałe właściwości grzybobójcze. Opryski stosuję nie tylko na pomidory, ale też na rośliny ozdobne.

Chętnie wypróbuję pozostałe preparaty.

Bardzo dziękuję za zamieszczenie przepisów. :thanks:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, waldek727, Bozi, Terri, bela, kurjan, rychu44, dorotawawa, Biedronka

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 14:07 #250514

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Wątek ma tytuł ogólny. Nie ma zatem potrzeby tworzenia innych, których tematy pokrywałyby się .

Dodam, że istnieje możliwość łączenia tych preparatów. To znaczy MW + OW i OW + HB. W obu przypadkach chodzi o rozszerzenie zakresu działania ale nie tylko. W przypadku octanu wapnia , poza zwiększeniem zakresu ochrony chodzi o zwiększenie przyczepności i utrudnienie zmywania preparatu z liści. Nie wolno mieszać HB z HT i HB z MW, bo istnieje ryzyko denaturacji białka .

W przypadku wzbogacania MW w octan wapnia to podam, że na każdy litr MW do oprysku dodajemy 50 ml OW uzyskanego z reakcji octu z kredą nierozcieńczonego.
Jeśli komuś wygodniej, to można to zrobić inaczej. Dolać do zakwasu na każdy litr 50 ml octu winnego 6 %, zamieszać i dopiero dodać zawiesinę kredy ale w ilości nie 100 ml a 125 ml / zawiesina 11 % a nie 13 % jak do OW/
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2016 15:05 przez Adasiowa.

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 18:01 #250555

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 4888
 • Otrzymane dziękuję: 19636
Tymianek i oregano zalane preparatem ALKO.Po godzinie trudno jest już mieszać,ponieważ wszystko staje sie gęste i zawiesza się na ściankach butelki.Nie uroniłem ani kropelki. :rotfl1: :rotfl1: Pozostało mi tylko :drink1: :drink1:

002_2014-05-01.jpg

i jakiś zapaszek inny. :tongue1: :tongue1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2014 18:11 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, bela, leszek0921, kurjan, Bobej, Adriаn

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 19:21 #250586

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Dolej Józiu drugie pół litra wody, by można to było zamieszać. Widzę potrzebę skorygowania przepisu. Opracowując przepis wychodziłem ze stężeń i nie spodziewałem się, że susz będzie taki chłonny. Zdaj jutro relację jaką to będzie mieć konsystencję po 24 h i dzisiejszym dodaniu wody, i nie rób jutro nic . Jutro uzgodnimy co dalej, bo nie wykluczone, że po odcedzeniu będzie trzeba to co zostanie na sitku ługować jeszcze gorącą wodą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela, Bobej

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 20:39 #250645

 • bela
 • bela's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 759
 • Otrzymane dziękuję: 2125
Wątek super :bravo: :bravo:
To jest drugi sezon moich truskawek i wraz z sadzonkami przyniosłam białą plamistość liści w ub,sezonie pryskałam MW i pomogło ale już jesienią przestałam i na wiosnę znowu pokazała się plamistość usunęłam zarażone liście i zaczęłam stosować od ponad miesiąca opryski OW i OW+HB jestem zadowolona bo krzaki zdrowe nie ma żadnej plamki na liściach.Pierwszy preparat robiłam z octu winnego firmy Develey teraz kupuję ocet winno-jabłkowy z Jamaru jest go 0,5l i dużo tańszy niż innych firm.

truskawki po pierwszym oprysku
WP_000053.jpg


a tu truskawki jak zaczynają kwitnąć zdjęcie robione 2tyg.temu
WP_000090.jpg
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, pomodoro, Krecik stary, Terri, sierika, sylwia

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 21:42 #250714

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Piękne truskaweczki :bravo:

Bardzo mnie ciekawi skuteczność oprysku OW + HB na szarą pleśń. To przecież główny problem przy truskawkach owocujących. W tym przypadku będzie można stosować przemiennie OW+HB i HT. I co najważniejsze- bezkarencyjnie
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela, leszek0921, beataogrodniczka

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 07:47 #250816

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 4888
 • Otrzymane dziękuję: 19636
Mieciu!! Wlałem 0,5 l wody przegotowanej.Aktualnie susz się rozdzielił.Część jest na dnie,a część na wierzchu.Po
środku znajduje się płyn.Widać,że cząstki opadają dalej na dno. :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 08:14 #250827

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
To po południu odcedź, wyciśnij na sitku a troki zalej w jakimś naczyniu wrzątkiem/ 0,5 l / i przykryj . Przykryć trzeba dość szczelnie, bo tymol jest lotny z parą wodną. Po ostudzeniu napar znów odcedź na sitku i wyciśnij.Napar wlej do reszty ekstraktu alkoholowego. Troki możesz wyrzucić. Dobrze by było już po zakończeniu określić ilość tego preparatu. Chodzi o określenie zawartości alkoholu ,co jest potrzebne z kolei do określenia ile tego preparatu dodać do oprysku ,by nie przekroczyć stężenia 1 % alkoholu w cieczy do oprysku.

Myślę, że najlepiej na końcu zważ. Mniej więcej alkohol został rozcieńczony 1 :2 więc znajdę w tablicach fizycznych ciężar właściwy roztworu alkoholu w wodzie i będzie z wystarczającą dokładnością wiadomo ile objętościowo jest tego preparatu.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 08:22 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, leszek0921, Bobej

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 19:54 #251185

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Bozenko /bela/


Coś dla Ciebie do poczytania odnośnie truskawek.

piorin.gov.pl/cms/upload/p.cactorum_2005_cz.1.pdf

Grzyb, o którym mowa w tym artykule Phytophthora cactorum
jest skutecznie zwalczany przez OW. Patrz tabela 2 w tej publikacji, którą na wstępie linkowałem

hortsci.ashspublications.org/content/46/...pdf#page=1&view=FitH

Stężenie 0,6 g/l już hamuje do zera rozwój tego grzyba. My stosujemy stężenie ponad 6- krotnie większe.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 19:59 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela, sierika

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:09 #251198

 • Bobej
 • Bobej's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
 • Posty: 1725
 • Otrzymane dziękuję: 5286
A Ja dziś zbierałem składniki do HT :D Na pierwszy rzut poszło Oregano :)
przycite1_1.jpg

przycite2_1.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 20:13 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, beataogrodniczka

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:24 #251214

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 4888
 • Otrzymane dziękuję: 19636
Mieciu!!
Moja HT została już przerobiona,przecedzona i zważona.Waga tego ekstraktu wynosi 1,52 kg.
I jest problem ,bo tyle samo waży woda mineralna,bez alko.I teraz zastanawiam się czy przypadkiem nie kupiłem podróbki. :rotfl1: :rotfl1:

Wczoraj dolałem 0,5 l wody i dziś 0,5 l wrzątku, zalałem troty, po ostygnięciu wlałem ten zaparzony do petapo wodzie mineralnej.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2015 17:23 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 3 postów
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:44 #251234

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
O.K

To w takim razie masz 1,5 l ekstraktu na 10 oprysków tj na 20-30 l cieczy do oprysku. Będziesz dodawał po 150 ml na 2-3 l wody.

Jaki toto ma zapach i barwę ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:49 #251239

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 4888
 • Otrzymane dziękuję: 19636
Kolor ciemnobrązowy,zapach zarąbisty przebija oregano.Dziękuję za obliczenia i tak będę stosował zaraz po ociepleniu na kilka pomidorów,które przerosły ,a ogórki gdzieś dopiero za tydzień. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 21:07 #251255

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 11540
 • Otrzymane dziękuję: 30307
Nie zapomnij najpierw opryskać kilka wybranych roślinek, by sprawdzić fitotoksyczność.

Co prawda przy tych proporcjach alkoholu w cieczy do oprysku będzie pomiędzy 0,5 a 0,8 % , ale strzeżonego Pan Bóg strzeże- jak to mówią.

Przepis skoryguję i poproszę Moderatora o wymianę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 22:08 #251323

 • bela
 • bela's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 759
 • Otrzymane dziękuję: 2125
Pomodoro no to wszystko jasne, bo miałam taki karłowaty i suchy krzaczek do wyrwania poziomki ale robiąc oprysk truskawkom prysnęłam też poziomki i ten suchy krzaczek po którymś z kolei oprysku zaczął wypuszczać liście i kwitnie co prawda nie jest taki dorodny jak inne ale zostawiłam go.
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Maj 2014 14:30 #251835

 • owca
 • owca's Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Posty: 1
Witam w pierwszym poście na tym forum :drink1:
Czy uczucie octu spirytusowego do przygotowania HB jest celowe? Nie można użyć 6% octu winnego w ilości 41,7 ml?
Pozdrawiam Mateusz


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek, Horti
Wygenerowano w 0.430 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum