TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 07:22 #250348

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Przedstawiam trzy nowe preparaty ekologiczne do ochrony roślin oraz spektrum ich działania.

1. OW ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Spotkałem się w ostatnich dniach również z doniesieniami o skuteczności tego preparatu przeciw mszycom. Ponadto jest żródłem łatwo przyswajalnego wapnia dla roślin przez co , wraz z zawartymi w octach owocowych pektynami, podnosi odporność roślin i działa stymulująco na wzrost.

2. HB zawiera enzymy białkowe bakteriobójcze i grzybobójcze. Zawarty w preparacie lizozym ma ponadto właściwość rozkładania chityny przez co może działać destrukcyjnie na układ oddechowy owadów.

3. HT zawarty w tym preparacie olejek zawiera tymol i karwakrol. Związki te maja silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze nawet już w stężeniu 3 części na milion. Ponieważ preparaty zawierające te związki są stosowane jako leki dla pszczół przeciw roztoczom podejrzewam, że preparat ten może działać również na mszyce i przędziorki.


OW - środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

HT- środek bakteriobójczy, grzybobójczy i owadobójczy

KSM- środek grzybobójczy i bakteriobójczy

PW- środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

IF- środek grzybobójczy i bakteriobójczy

MW- środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny

Wszystkie te preparaty są bezkarencyjne. Są to środki kontaktowe, więc przede wszystkim służą profilaktycznej ochronie przed infekcjami. Mogą być stosowane na wszystkie rośliny .


Octan Wapnia/ OW/

Najpierw przygotowujemy zawiesinę kredy.
Odważamy 13 dkg kredy, wsypujemy do butelki PET o poj. 1 l i dopełniamy wodą do pełna.
Do butli PET o poj. 5 l wlewamy 0,25 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy. Nastąpi reakcja z wydzieleniem CO2 . Po zakończeniu reakcji uzupełniamy butlę wodą do pełna. Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % roztworu do oprysku.
Przed każdorazowym użyciem zawiesiny kredy należy wstrząsnąć dobrze zawartością butelki.
Butlę należy opisać i trzymać z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.

Hydrolizat białka kurzego/ HB/

Do butelki PET o poj 1 l wlewamy 0,5 l wody demineralizowanej lub z filtra lub wprost deszczówki oraz 25 ml octu spirytusowego 10 %. Dobrze wymieszać. Następnie rozbijamy 1 jajo kurze oddzielając białko od żółtka . Białko wlewamy do przygotowanego roztworu octu i delikatnie mieszamy/ nie wstrząsać butelką/. Wstawiamy następnie butelkę z zawartością do lodówki na 24 godziny mieszając kilkakrotnie w trakcie tej doby. Nazajutrz przecedzamy zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do objętości 1 l. Dodajemy do oprysku w ilości 0,2 l na każdy litr OW. Preparat może być przetrzymywany w lodówce nawet 2 tygodnie. Służy on jako biologicznie aktywny adiuwant do oprysków OW

Preparat tymiankowo- oreganowy HZT

Do butelki PET o poj. 1,5 l wsypujemy 2 paczki przyprawy TYMIANEK i 2 paczki OREGANO / w sumie 40 g/zalewamy ½ l czystej zwykłej wódki + ½ l przegotowanej ostudzonej wody. Odstawiamy na 24 godz. mieszając od czasu do czasu. Trzymamy w temperaturze pokojowej. . Nazajutrz odcedzamy nalewkę wyciskając dokładnie osad na sitku. Troty, pozostałe po odcedzeniu, zalewamy w naczyniu ½ l wrzątku i szczelnie nakrywamy. Po ostudzeniu ponownie odcedzamy na sitku a przesącz dolewamy do wcześniej uzyskanego ekstraktu. Nalewkę możemy przetrzymywać cały sezon i używamy jej w ilości 150 ml na 2-3 l oprysku.

Preparat tymolowy na bazie tymolu HT ( przepis opracowany przez Pomodoro, źródło: blog Danusi )

Robimy koncentrat:
50g tymolu rozpuszczamy w 200ml spirytusu lub bimbru, ostatecznie może być wódka lub zacier.
Otrzymamy ok 250ml stężonego roztworu tymolu.

Przepis na zacier;
Zagotować 1 l wody z dodatkiem 0,25kg cukru, ostudzić i dodać 5dkg drożdży piekarniczych. Postawić w cieple. Zacier ma fermentować, aż straci słodki smak (ok 2 tygodni). Należy wziąć pod uwagę, że im mniejsza ilość wody jest w koncentracie tym większa będzie jego trwałość.

Do rozpuszczenia tymolu możemy użyć też zacieru, ale w innej ilości. Należy odważyć 95 dkg zacieru i wsypać do niego 50g tymolu. Do oprysku bierzemy takiego koncentratu 4 razy więcej czyli 4 ml na litr wody. W przypadku użycia wódki bierzemy: przy 40% wódki dajemy tyle samo co spirytusu, przy mniejszy stężeniu alkoholu należy samemu przeliczyć ilość rozpuszczalnika uwzględniając to, że rozpuszczalność tymolu w alkoholu etylowym wynosi 1g/ml. Należy obliczyć tak ilość rozpuszczalnika jak i dawkę koncentratu na litr wody.

Podstawowe stężenie tymolu w cieczy do oprysku warunkowane jest tzw. MIC tj. najmniejsze stężenie hamujące rozwój drobnoustrojów i wynosi 0,2 g/l. W odniesieniu do naszego koncentratu wykonanego na spirytusie albo 40 % wódce odpowiada to ilości 1 ml/ litr wody. W zależności od zagrożenia chorobowego i od charakteru oprysku/ grzybobójcze czy owadobójcze/ stężenie może być podwyższone do granicy rozpuszczalności tymolu w wodzie tj prawie 1 g/l. Ponieważ my będziemy testować środek proponuję nie zaczynać od największych stężeń. Ale nie należy też schodzić poniżej stężenia 0,2 g/l/ 1 ml/l koncentratu/. Przy dobieraniu stężenia pamiętajmy, że każdy 1 ml koncentratu to jest 0,2 grama.

Żeby zwiększyć spektrum działania, do każdego litra cieczy do oprysku można dodać 1 tabletkę 300 - 500mg Polopiryny (Aspiryny). Żeby ograniczyć zmywalność środka, do każdego litra wody dodajemy 50cm3 krochmalu.

Olejek eteryczny tymiankowy ma bardzo wysoką skuteczność przeciw przędziorkowi chmielowcowi. Po 24 godzinach pada 100 % populacji. Już dla sprawdzenia samej tej informacji warto pokusić się o test na żywo. Nikt mi nie powie ,choćby najbardziej nawiedzony ekolog, że traktuje u siebie przędziorka chmielowca jako pożyteczne stworzenie. Tabela ta podaje dolne stężenie , ale olejku tymiankowego ,jako 0,05 %. Trzeba wiedzieć, że w zielu tymianku zawartość olejku eterycznego waha się znacznie od 0,7 -5 % a z kolei zawartość tymolu i jego izomeru- karwakrolu w olejku eterycznym waha się też znacznie, bo między 20 a 40 % . Koncepcja zamiany ekstraktu z ziół w HT na czysty tymol pozwala precyzyjnie dobierać stężenie. Tym sposobem można kompleksowo chronić niektóre warzywa takie jak ogórek jednocześnie przeciw kanciastej, mączniakowi i przędziorkowi albo truskawki przeciw przędziorkowi, roztoczy i szarej pleśni.

Zmodyfikowany przepis na HT z dodatkiem mleka UHT.

Przepis jest prosty , Załóżmy, że potrzebujemy 3 l cieczy do oprysku. Odmierzamy więc 300 ml mleka UHT 1,5 % i do niego dozujemy od 7,5 do 15 ml koncentratu HT

Pozostawiamy na ok 1/2 h wstrząsając od czasu do czasu tą mleczną miksturą. W opryskiwaczu przygotowujemy brakującą do objętości 3 l wodę tj w tym wypadku 2,7 l. Po pół godzinie wlewamy do opryskiwacza mleko z tymolem i dokładnie mieszamy. Oprysk gotowy.

PS Dla lepszej zwilżalności liści można dodać kilka kropel płynu do naczyń
W tym przepisie dodajemy na każdy litr oprysku 100 ml mleka, od 2,5 do 5 ml koncentratu HT i 0,9 l wody.Mleczan wapnia / MW / - środek grzybobójczy

1. Zakupy rozpocząć w maju. Kupić 1kg. mąki żytniej razowej i węglan wapnia czyli kredę – może być kreda malarska.

2. Przygotować w butelce PET zawiesinę kredy odważając 11 dkg kredy, wsypując do butelki
i uzupełniając wodą do 1 l oraz zakupując w aptece za grosze strzykawkę jednorazówkę o pojemności 20 ml.

3. Zakwas: 2 szkl mąki żytniej razowej typu żurek +2 l wody - zarobić barszcz i zostawić do zakiszenia
na 4 -5 dni w ciepłe miejsce ok 30 stopni. Polecam dodać do nastawu nawet jeden ząbek czosnku drobno posiekanego. Korzyść jest podwójna. Bardziej przyjemny zapach zakwasu i zakwas bardziej stabilny i odporniejszy na zakażenie pleśnią w początkowym stadium fermentacji. Podczas fermentacji naczynie musi stać w ciepłym miejscu.
W trakcie kiszenia dobrze jest kilkakrotnie zamieszać zakwas .Po zakiśnięciu /musi być wyczuwalny wyraźnie kwaśny smak /wstawić zakwas do lodówki.
Nie mieszać przed użyciem by był w miarę klarowny. Zakwas w lodówce może być trzymany spokojnie przez miesiąc.
Zakwas się doskonale odstaje. Resztki mąki siadają wyraźnie na dnie, a nad nimi jest mętnawy roztwór kwasu mlekowego
z zawieszonymi w nim bakteriami. Może on być użyty bez dodatkowych zabiegów do oprysku bez obawy zatykania dyszy opryskiwacza.

4. Na każdy 1 litr zakwasu trzeba będzie dodać 100ml zawiesiny kredy (przed wlaniem wstrząsnąć dobrze butelką z zawiesiną)
i po przereagowaniu dodać drugie tyle wody czyli 1,1 l . Z 1 litra zakwasu otrzymamy 2,2 l roztworu do oprysku.
Po dodaniu kredy będzie sie wydzielał gaz CO2. Gotowy do użycia, do oprysków, następnego dnia po rozcieńczeniu.
Jeśli zakwas stał w lodówce przed dodaniem kredy musi być ogrzany do temperatury pokojowej.

Wszystkie te preparaty zostały opracowane z myślą o ochronie pomidorów, ogórków i niektórych innych roślin ogrodniczych.

Stanowczo odradzam mieszania powyższych preparatów z jakimikolwiek nawozami mineralnymi. Może dojść do niekontrolowanych reakcji preparatów ze składnikami nawozów skutkiem czego mogą one być nawet szkodliwe dla roślin.


PREPARAT IF

Potrzebne składniki:
skrobia ziemniaczana
kwas octowy 6% lub 10 %
jodyna


Przygotowanie krochmalu

Odmierzamy 2 szklanki wody tj ok. 0,5 litra . Półtorej szklanki wlewamy do naczynia w którym będziemy gotować krochmal a do pozostałej 1/2 szklanki wody wsypujemy pełną łyżeczkę od herbaty skrobi ziemniaczanej. Jeśli woda w naczyniu się zagotuje należy starannie wymieszać skrobię w szklance i wylać na gotującą wodę. Doprowadzić do wrzenia ciągle mieszając. Gotować ok minuty.

Przygotowanie preparatu

Do butelki o pojemności 1 l wlać ok 1/4 litra deszczówki, do tego dodać 100 ml świeżo zagotowanego krochmalu a następnie dodać 5 ml octu 6 % lub 3 ml octu 10 % Wymieszać krochmal z wodą i octem a następnie dodać 2 ml jodyny oraz uzupełnić deszczówką do objętości 1 litra. Wymieszać . W razie problemów z rozpylaniem dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Uwaga !

Preparat może być kojarzony z preparatem kwasu sorbowego KSM w ten sposób, że na każdy litr preparatu jodu IF dodajemy zamiast kwasu octowego 1 ml zawiesiny KSM

W razie przechowywania preparatu proszę opisać dokładnie butelkę i trzymać z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.

W razie zaniku niebieskiej barwy preparat można aktywować ponownie dodając 2 ml 3 % wody utlenionej na litr.

Zawartość jodu w cieczy do oprysku wynosi 60 ppm czyli 60 części jodu na milion części wody. Dla porównania zawartość jodu w soli kuchennej jodowanej jest ok. 90 razy większa.

[
Przepis na PW na bazie gotowego propionianu wapnia

Odważamy 150 gram propionianu wapnia i wsypujemy do butelki o poj 1 l. Do tego dodajemy 2 ml octu 10 % lub 3 ml octu 6 % i całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Wstrząsamy do całkowitego rozpuszczenia. Do oprysku bierzemy tego koncentratu 2 ml na każdy litr cieczy do oprysku. Do każdego litra cieczy do oprysku dodajemy 100 ml krochmalu przygotowanego identycznie jak w przepisie na IF.

pomodoro wrote:
W trakcie ub. sezonu zmieniła się ilość koncentratu z 2 ml/l do 10-20 ml. Ta ilość 2 ml/l wynikała z testu mikrobiologicznego i odpowiada stężeniu 300 mg/l jaki widać w tym teście. Można zauważyć, że jest to stężenie przy którym znacząco wzrasta skuteczność.


2-6.jpg


Zwiększenie dawki nie szkodzi roślinom , natomiast powoduje po wyschnięciu preparatu na liściach lepsze pokrycie powierzchni kryształami propionianu wapnia. Po prostu powłoka preparatu staje się bardziej szczelna .

Jak wynika z prostego przeliczenia 1 l koncentratu PW starcza nam na 500 l cieczy do oprysku. Koncentrat powinien być stabilny chemicznie i mikrobiologicznie.

Ponieważ właściwości grzybobójcze ma jedynie niezdysocjonowany kwas propionowy musi istnieć pewność, że ciecz do oprysku ma pH poniżej 7. Dlatego oprysk musi być sporządzany na deszczówce.

UWAGA

Zwyczajowo zwracam uwagę na bezpieczeństwo. Pojemnik z koncentratem powinien być wyraźnie opisany i trzymany z dala od dzieci i osób nietrzeźwych. Najlepiej- moim zdaniem- trzymać go w jakimś pojemniku po zużytym płynie do prania lub podobnym i też oczywiście opisanym.


KSM - preparat na bazie kwasu sorbowego i kwasu mlekowego - środek grzybobójczy

Koncentrat KSM ma 3 składniki : kwas sorbowy, kwas mlekowy i wodę. Nie wnikając w niuanse jak zmienia się ciężar właściwy kwasu mlekowego w zależności od stężenia można przyjąć prostą proporcję. Popełni się niewielki błąd, który przy rozcieńczaniu koncentratu do oprysków w proporcji 1: 500 czyni ten błąd śmiesznie mały.

Jak robimy KSM:

bierzemy 160 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 50 g kwasu mlekowego 80 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.

50 g kwas mlekowego 80 % to w przybliżeniu 40 ml. Jeśli chcesz użyć kwas 50 % to musisz go dać tyle aby w koncentracie znalazła się ta sama ilość kwasu w przeliczeniu na 100 %. Wyliczenie jest proste . Jeżeli przy kwasie 80 % dodajemy go 40 ml to przy 50 % musimy dodać 40 x 80/50 = 64 ml.
Aby jednak w koncentracie oba kwasy były w tym samym stężeniu jak przy użyciu kwasu mlekowego 80 %, musimy zmniejszyć dodatek wody o 24 ml czyli nie 160 ml a 136 ml.

Czyli przepis na koncentrat KSM w przypadku użycia kwasu mlekowego 50 % będzie wyglądał tak :
bierzemy 136 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 64 ml kwasu mlekowego 50 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.

KSM używamy naprzemiennie z OW, MW i HT w odstępie 7 - 10 dni. przy czym OW możemy łączyć w jeden oprysk z MW.
BORASOL

A jeśli chcemy wspomóc rozwój gron kwiatowych i ułatwić pomidorom zawiązywanie owoców, proszę poczytać poniższą informację :)

Preparat na dobre wiązanie owoców o szybkim wchłanianiu.


- Borasol - opakowanie 100g - potocznie woda borowa, do kupienia w aptece.

- mocznikDo Borasolu dodajemy odważone 40 g mocznika. Otrzymujemy 140 g koncentratu boru o przyspieszonym wchłanianiu.

Używamy do sporządzenia roztworu do oprysku w ilości 10 ml/l.

Zasady oprysku są identyczne jak w przypadku używania samego Borasolu czyli 2-3 razy w tygodniu opryskujemy kwiaty aż do zawiązania owoców.

Oczywiście możemy ten preparat stosować na wszystkie rośliny owocujące u których zauważymy niedobór boru.


"4 ml/l PW + 2-5 ml/l HT lub 4 ml/l PW + 2 ml KSM lub IF + 2-5 ml/l HT lub IF + 2 ml/l KSM"


Wykorzystanie ekologicznych środków ochrony roślin do zaprawiania nasion i cebul

Czosnek i dymkę przed sadzeniem zaprawiamy PW w stężeniu 20 ml./1l.wody.

Po zbiorze czosnku i cebuli wymoczyć je również w PW w takim samym stężeniu. Gdyby Pw nie zabezpieczył w pełni posadzonych ząbków, jesienią można wykąpać je nadmanganianie potasu w ilości 4 tabletek na 1l.wody.

Natomiast moczenie cebuli czosnku po zbiorze daje rewelacyjne zabezpieczenie tak ,ze nie występują żadne straty w przechowywaniu czosnku zimą.Cała kąpiel trwa 30 minut.

Nasionka pozostałych warzyw jak pomidory papryka,ogórek moczymy przez 15-30 minut w wodzie utlenionej 3% w ilości 20 ml/0,5l wody przed kiełkowaniem.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2018 20:45 przez Adasiowa.


Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 08:32 #250371

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Oto publikacja grupy amerykańskich naukowców dotycząca wyników badania wpływu kilku prostych związków chemicznych w tym octanu wapnia /calcium acetate/ na hodowle 10 wybranych kultur roślinnych patogenów w tym zarazy ziemniaczanej /Phytophthora infestans/. Proszę spojrzeć na tabelę nr 2

hortsci.ashspublications.org/content/46/...21-9729-8fd461585b26

Widać wyraźnie, że w przypadku zarazy ziemniaczanej już dawka 150 mg/l octanu wapnia ogranicza do zera wzrost kultury grzyba, sprawcy tej choroby.. Preparat jest też skuteczny m.in. też przy parchu jabłoni i zgniliźnie pierścieniowej owoców truskawki.

A tutaj na temat podstawy aktywności biologicznej hydrolizatu białka- lizozymu . Jest go w białku jaja kurzego ok 3,5 %. Dodatek kwasu octowego powoduje jego stabilizację w roztworze.

www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2012,%205%2884...124_134_Borowiak.pdf

A tu przeczytacie o właściwościach aktywnych składników tymianku i oregano.
pl.wikipedia.org/wiki/Tymol
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2015 17:18 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 09:17 #250404

 • Gosia
 • Gosia's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • strefa 6b
 • Posty: 1423
 • Otrzymane dziękuję: 1298
Tymianek i oregano stosuję od dłuższego czasu do oprysków, z tym, że susz mam z własnego zbioru. Mogę potwierdzić doskonałe właściwości grzybobójcze. Opryski stosuję nie tylko na pomidory, ale też na rośliny ozdobne.

Chętnie wypróbuję pozostałe preparaty.

Bardzo dziękuję za zamieszczenie przepisów. :thanks:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, waldek727, Bozi, Terri, bela, kurjan, rychu44, dorotawawa

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 14:07 #250514

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Wątek ma tytuł ogólny. Nie ma zatem potrzeby tworzenia innych, których tematy pokrywałyby się .

Dodam, że istnieje możliwość łączenia tych preparatów. To znaczy MW + OW i OW + HB. W obu przypadkach chodzi o rozszerzenie zakresu działania ale nie tylko. W przypadku octanu wapnia , poza zwiększeniem zakresu ochrony chodzi o zwiększenie przyczepności i utrudnienie zmywania preparatu z liści. Nie wolno mieszać HB z HT i HB z MW, bo istnieje ryzyko denaturacji białka .

W przypadku wzbogacania MW w octan wapnia to podam, że na każdy litr MW do oprysku dodajemy 50 ml OW uzyskanego z reakcji octu z kredą nierozcieńczonego.
Jeśli komuś wygodniej, to można to zrobić inaczej. Dolać do zakwasu na każdy litr 50 ml octu winnego 6 %, zamieszać i dopiero dodać zawiesinę kredy ale w ilości nie 100 ml a 125 ml / zawiesina 11 % a nie 13 % jak do OW/
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2016 15:05 przez Adasiowa.

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 18:01 #250555

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 3372
 • Otrzymane dziękuję: 6660
Tymianek i oregano zalane preparatem ALKO.Po godzinie trudno jest już mieszać,ponieważ wszystko staje sie gęste i zawiesza się na ściankach butelki.Nie uroniłem ani kropelki. :rotfl1: :rotfl1: Pozostało mi tylko :drink1: :drink1:

002_2014-05-01.jpg

i jakiś zapaszek inny. :tongue1: :tongue1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2014 18:11 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, bela, leszek0921, kurjan, Bobej

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 19:21 #250586

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Dolej Józiu drugie pół litra wody, by można to było zamieszać. Widzę potrzebę skorygowania przepisu. Opracowując przepis wychodziłem ze stężeń i nie spodziewałem się, że susz będzie taki chłonny. Zdaj jutro relację jaką to będzie mieć konsystencję po 24 h i dzisiejszym dodaniu wody, i nie rób jutro nic . Jutro uzgodnimy co dalej, bo nie wykluczone, że po odcedzeniu będzie trzeba to co zostanie na sitku ługować jeszcze gorącą wodą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela, Bobej

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 20:39 #250645

 • bela
 • bela's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 451
 • Otrzymane dziękuję: 522
Wątek super :bravo: :bravo:
To jest drugi sezon moich truskawek i wraz z sadzonkami przyniosłam białą plamistość liści w ub,sezonie pryskałam MW i pomogło ale już jesienią przestałam i na wiosnę znowu pokazała się plamistość usunęłam zarażone liście i zaczęłam stosować od ponad miesiąca opryski OW i OW+HB jestem zadowolona bo krzaki zdrowe nie ma żadnej plamki na liściach.Pierwszy preparat robiłam z octu winnego firmy Develey teraz kupuję ocet winno-jabłkowy z Jamaru jest go 0,5l i dużo tańszy niż innych firm.

truskawki po pierwszym oprysku
WP_000053.jpg


a tu truskawki jak zaczynają kwitnąć zdjęcie robione 2tyg.temu
WP_000090.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, pomodoro, Krecik stary, Terri, sierika, sylwia

Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Maj 2014 21:42 #250714

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Piękne truskaweczki :bravo:

Bardzo mnie ciekawi skuteczność oprysku OW + HB na szarą pleśń. To przecież główny problem przy truskawkach owocujących. W tym przypadku będzie można stosować przemiennie OW+HB i HT. I co najważniejsze- bezkarencyjnie
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela, leszek0921, beataogrodniczka

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 07:47 #250816

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 3372
 • Otrzymane dziękuję: 6660
Mieciu!! Wlałem 0,5 l wody przegotowanej.Aktualnie susz się rozdzielił.Część jest na dnie,a część na wierzchu.Po
środku znajduje się płyn.Widać,że cząstki opadają dalej na dno. :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 08:14 #250827

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
To po południu odcedź, wyciśnij na sitku a troki zalej w jakimś naczyniu wrzątkiem/ 0,5 l / i przykryj . Przykryć trzeba dość szczelnie, bo tymol jest lotny z parą wodną. Po ostudzeniu napar znów odcedź na sitku i wyciśnij.Napar wlej do reszty ekstraktu alkoholowego. Troki możesz wyrzucić. Dobrze by było już po zakończeniu określić ilość tego preparatu. Chodzi o określenie zawartości alkoholu ,co jest potrzebne z kolei do określenia ile tego preparatu dodać do oprysku ,by nie przekroczyć stężenia 1 % alkoholu w cieczy do oprysku.

Myślę, że najlepiej na końcu zważ. Mniej więcej alkohol został rozcieńczony 1 :2 więc znajdę w tablicach fizycznych ciężar właściwy roztworu alkoholu w wodzie i będzie z wystarczającą dokładnością wiadomo ile objętościowo jest tego preparatu.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 08:22 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, leszek0921, Bobej

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 19:54 #251185

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Bozenko /bela/


Coś dla Ciebie do poczytania odnośnie truskawek.

piorin.gov.pl/cms/upload/p.cactorum_2005_cz.1.pdf

Grzyb, o którym mowa w tym artykule Phytophthora cactorum
jest skutecznie zwalczany przez OW. Patrz tabela 2 w tej publikacji, którą na wstępie linkowałem

hortsci.ashspublications.org/content/46/...pdf#page=1&view=FitH

Stężenie 0,6 g/l już hamuje do zera rozwój tego grzyba. My stosujemy stężenie ponad 6- krotnie większe.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 19:59 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela, sierika

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:09 #251198

 • Bobej
 • Bobej's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 480
 • Otrzymane dziękuję: 808
A Ja dziś zbierałem składniki do HT :D Na pierwszy rzut poszło Oregano :)
przycite1_1.jpg

przycite2_1.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 20:13 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, beataogrodniczka

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:24 #251214

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 3372
 • Otrzymane dziękuję: 6660
Mieciu!!
Moja HT została już przerobiona,przecedzona i zważona.Waga tego ekstraktu wynosi 1,52 kg.
I jest problem ,bo tyle samo waży woda mineralna,bez alko.I teraz zastanawiam się czy przypadkiem nie kupiłem podróbki. :rotfl1: :rotfl1:

Wczoraj dolałem 0,5 l wody i dziś 0,5 l wrzątku, zalałem troty, po ostygnięciu wlałem ten zaparzony do petapo wodzie mineralnej.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2015 17:23 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 3 postów
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:44 #251234

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
O.K

To w takim razie masz 1,5 l ekstraktu na 10 oprysków tj na 20-30 l cieczy do oprysku. Będziesz dodawał po 150 ml na 2-3 l wody.

Jaki toto ma zapach i barwę ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 20:49 #251239

 • Krecik stary
 • Krecik stary's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
 • Posty: 3372
 • Otrzymane dziękuję: 6660
Kolor ciemnobrązowy,zapach zarąbisty przebija oregano.Dziękuję za obliczenia i tak będę stosował zaraz po ociepleniu na kilka pomidorów,które przerosły ,a ogórki gdzieś dopiero za tydzień. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 21:07 #251255

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8071
 • Otrzymane dziękuję: 16191
Nie zapomnij najpierw opryskać kilka wybranych roślinek, by sprawdzić fitotoksyczność.

Co prawda przy tych proporcjach alkoholu w cieczy do oprysku będzie pomiędzy 0,5 a 0,8 % , ale strzeżonego Pan Bóg strzeże- jak to mówią.

Przepis skoryguję i poproszę Moderatora o wymianę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Maj 2014 22:08 #251323

 • bela
 • bela's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 451
 • Otrzymane dziękuję: 522
Pomodoro no to wszystko jasne, bo miałam taki karłowaty i suchy krzaczek do wyrwania poziomki ale robiąc oprysk truskawkom prysnęłam też poziomki i ten suchy krzaczek po którymś z kolei oprysku zaczął wypuszczać liście i kwitnie co prawda nie jest taki dorodny jak inne ale zostawiłam go.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Maj 2014 14:30 #251835

 • owca
 • owca's Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Posty: 1
Witam w pierwszym poście na tym forum :drink1:
Czy uczucie octu spirytusowego do przygotowania HB jest celowe? Nie można użyć 6% octu winnego w ilości 41,7 ml?
Pozdrawiam Mateusz

Moderatorzy: Adasiowa, Kasionek
Wygenerowano w 0.492 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum