TEMAT: Historia w puszczy ukryta ...

Historia w puszczy ukryta ... 20 Lut 2013 12:36 #126767

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Jak już sygnalizowałem w powitaniu lubię docierać w miejsca, o których trudno znaleźć informacje w przewodnikach. Jedna z takich wycieczek, którą odbyłem w ubiegłym roku chciałbym zaprezentować Szanownym Koleżankom i Kolegom.

W piękny niedzielny dzień wybraliśmy się rodzinnie do Puszczy Noteckiej, która skrywa w swoich lasach wiele cennych atrakcji turystycznych. Przez wieki była ona bowiem pograniczem Rzeczypospolitej i Brandenburgi (Nowej Marchii), a później Polski i Niemiec.
Na początek odwiedziliśmy miejsce dawnej osady założonej w zachodniej części Puszczy Noteckiej – Jezierce (Seewitz). Niewielka osada powstała przy zarastającym obecnie śródleśnym jeziorku. Akwen – choć niewielki – ma spore znaczenie historyczne, ponieważ pochodząca z 1251 r. wzmianka o „lacuscullus Esseritz” jest najstarszym zapisem dotyczącym obecnych terenów puszczy. Notka opisywała przebieg granicy pomiędzy Wielkopolską, a Nową Marchią w tym konkretnym miejscu przecinającej Jezioro Esseritz.
Wynika z tego, że założona osada znajdowała się na terenach należących do Wielkopolski.
W wyniku późniejszych zmian granic (II rozbiór Polski) zachodnie tereny Puszczy Noteckiej znalazły się w granicach Prus, a po III rozbiorze już cała puszcza należała do Prus. W wyniku traktatu wersalskiego Puszcza Notecka została podzielona między Niemcy i Polskę.
W wyniku kolejnych zmian granic po II wojnie światowej osada przestała istnieć (niemieccy mieszkańcy wyjechali na zachód).
Całkowicie rozebrano większość domów i dawną szkołę. Pozostała tylko stylowa leśniczówka (widoczna na zdjęciu) z niewielkim budynkiem gospodarczym, a 150 m dalej znajdziemy resztki niewielkiego ewangelickiego cmentarzyka (zdjęcia).

Następnie ruszyliśmy dalej rzecz jasna przez puszczę. Dotarliśmy do Sowiej Góry, która to miejscowość w okresie międzywojennym była osadą nadgraniczną, po polskiej stronie. Na zdjęciu widać dawny budynek polskiego posterunku celnego (ta informacja nie jest potwierdzona). Następnie pojechaliśmy do miejscowości Lubiatów (Lubiath) aby przejechać z niej do Wiejc (niem. Waitze) przez Puszczę Notecką.
Przy drodze udało się nam odnaleźć kilka kamiennych drogowskazów (widocznych na zdjęciach), które ułatwiają przejazd przez drogi w puszczy pomimo tego, że napisy są po niemiecku. Niektóre z nich pokazują kierunki do miejscowości, które już nie istnieją. Z Puszczy Noteckiej zniknęło wiele osad zarówno niemieckich jak i polskich.
Drogowskazy te zapewne przetrwały do naszych czasów dzięki temu, że mało ludzi dociera w te rejony.

Jezierce (Seewitz) - leśniczówka
1_2013-02-20.jpg


Jezierce (Seewitz) - budynek gospodarczy przy leśniczówce
2_2013-02-20.jpg


Jezierce (Seewitz) - cmentarz ewangelicki

3_2013-02-20.jpg


4_2013-02-20.jpg


5_2013-02-20.jpg


Jezierce (Seewitz) - pozostałości fundamentów (budynek dawnej szkoły)
6_2013-02-20.jpg


Sowia Góra - budynek, w którym prawdopodobnie mieściły się polskie służby graniczne
7_2013-02-20.jpg


kamienne drogowskazy:

8.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


13.jpg


14.jpg
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 12:54 przez ekmir.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, Zielona Ania, Jo37, Gosia, markussch01, piku, Baptysja


Zielone okna z estimeble.pl

Historia w puszczy ukryta ... 20 Lut 2013 12:52 #126777

  • Roma
  • Roma's Avatar
Mirku-bardzo ciekawie opisujesz miejsca na których stanęła Twoja stopa, dziękuję.Dzięki takim osobom jak Ty mam możliwość zobaczenia kawałka naszego kraju, który pozostałby dla mnie nie odkryty :( Mam nadzieję,że będzie ciąg dalszy tej opowieści.

Historia w puszczy ukryta ... 20 Lut 2013 13:00 #126781

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Mirku szykuj następne opowieści ze zdjęciami, wiele z nas tu będzie częstymi gośćmi.

Historia w puszczy ukryta ... 20 Lut 2013 20:45 #127018

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Ciąg dalszy na pewno nastąpi bo mam już pomysł na kolejną wyprawę w puszczę. Mam nadzieję, że wyprawa będzie równie ciekawa.
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.246 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum